Najbardziej inspirujące osoby w Dolinie Krzemowej. Na szczycie kobieta, Zuckerberg daleko

Elizabeth Holmes jest najmłodszą miliarderką świataFortune Conferences

Elizabeth Holmes, czyli najmłodsza miliarderka świata jest obecnie najbardziej inspirującą postacią w Dolinie Krzemowej - wynika z rankingu Business Insidera. Co ciekawe, w pierwszej dziesiątce nie ma Marka Zuckerberga, ani Elona Muska.

Bussines Insider stworzył ranking stu najbardziej inspirujących postaci Doliny Krzemowej. To miejsce, gdzie ciągle pojawiają się nowe startupy, które przekształcają się w warte miliardy dolarów firmy. Po miesiącach analiz "BI" przedstawia swoją listę, co ciekawe na jej czele nie ma ani Marka Zuckerberga, szefa Facebooka (zajął dopiero 19. pozycję), ani też Elona Muska, który jest założycielem Tesla Motors (zajął 17. miejsce).

Kryterium przy wyborze była nie "reputacja" a to, czy dana osoba zapisała się czymś szczególnym, "godnym uwagi" w minionym roku.

Pięć najważniejszych postaci w rankingu Business Insidera

1. Elizabeth Holmes

Na szczycie listy znalazła się najmłodsza miliarderka świata. Holmes założyła firmę Theranos w 2003 roku, gdy była studentką drugiego roku na Uniwersytecie Stanforda. Jej firma wprowadziła na rynek szybkie i łatwe w obsłudze testery krwi. Pozwalaną one z ogromną precyzją w zaledwie godzinę zbadać krew. Co ważne nie trzeba przy tym odwiedzać specjalistycznych laboratoriów. Gdy na świecie pojawiła się plaga ptasiej i świńskiej grypy, to okazało się, że do pomysł założenia firmy o tej specjalności był strzałem w dziesiątkę. Produkty Theranos natychmiast zaczęły konkurować z największymi, aby ostatecznie ich wyprzedzić. Dziś koncern jest wyceniany na ponad 9 mld dolarów. Połowa udziałów należy do Holmes, a więc jej majątek to co najmniej 4,6 mld dolarów. 2. Travis Kalanick

Na drugim miejscu znalazł się twórca Uber Technologies. Kalanick założył jeden z najbardziej spektakularnych startup'ów na świecie. Pomysł stworzenia aplikacji mobilnej, która służy do zamawiania usług transportowych poprzez kojarzenie klientów z kierowcami tak spodobał się inwestorom, że już w 2011 roku włożyli w przyszły biznes 1 mld dolarów. Dziś Uber działa w 58 państwach na całym świecie. W części z nich zmaga się z problemami prawnymi, ale mimo to wartość firmy ciągle rośnie. Jak podaje Business Insider obecnie jest wyceniana na 41 mld dolarów, a niedługo jej wartość ma przekroczyć 50 mld dolarów. Nic więc dziwnego, że Kalanick myśli już nie tylko o transporcie i uruchamia nowe gałęzie swojego biznesu. Według niedawnych doniesień Uber pracuje już nad własnym samoprowadzącym się samochodem. Uruchamia też kolejne aplikacje, czyli UberEATS, czy UberRush. Pierwsza oferuje dostarczanie jedzenia z lokalnych restauracji w ciągu 10 minut, a druga służy do organizowania logistyki. 3. Tim Cook

Szefa koncernu Apple nikomu nie trzeba przedstawiać. Warto tylko podkreślić, że zarządzana przez Cooka firma w ostatnim roku wprowadziła na rynek dwa nowe produkty. Pierwszy to iPhone 6, a drugi długo oczekiwany Apple Watch. Teraz koncern z Cupertino w Kalifornii ogłosił, że wchodzi na rynek strumieniowego odtwarzania muzyki. Chodzi oczywiście o usługę Apple Music, która ma konkurować m.in. ze Spotify i Deezerem. Firma zapowiedziała też, że rozwija nową linie MacBook'ów i system iOS9. 4. Jack Dorsey

Amerykański programista jest jednym z założycieli serwisu społecznościowego Twitter. Za kilka dni stanie na jego czele i zastąpi dotychczasowego prezesa Dicka Costolo. Dorsey jest też prezesem firmy Square, która świadczy usługi płatności mobilnych. Kiedy świat dowiedział się, że Dorsey będzie prezesem Twittera pojawiły się informacje, że jego firma Square wejdzie na giełdę. Inwestorzy już zacierają ręce, bo interes programisty idzie świetnie. Potwierdzają to wyceny. Według Business Insidera tylko w ubiegłym roku wartość firmy wzrosła z 150 mln do 6 mld dolarów. 5. Sundar Pichai

W październiku zeszłego roku został wiceprezesem Google namaszczonym na to stanowisko przez samego szefa tego gigant IT Larry'ego Page'a. Teraz Sundar Pichai będzie zarządzał najważniejszymi produktami technologicznego giganta jaki: mapy, Google+, Android, Chrome etc. Pichai pracuje w Google od 2004 roku. W ostatnich latach pokazał swój talent do zarządzania. Zainteresowany jego usługami był nawet Microsoft, który chciał zrobić z niego nowego prezesa. Jednak Pichai pozostał w Google i dziś raczej nie żałuje.

Sundar Pichai został wiceprezesem Google'aMaurizio Pesce | Wikipedia (CC BY 2.0)
Tesla uwalnia patenty. "To przyspieszy rozwój motoryzacji"
Tesla uwalnia patenty. "To przyspieszy rozwój motoryzacji"TVN24 Biznes i Świat

Autor: msz//km / Źródło: Business Insider,

Źródło zdjęcia głównego: Fortune Conferences

Pozostałe wiadomości

W przypadku braku funkcjonowania mechanizmów wsparcia w 2025 roku, cena energii elektrycznej dla gospodarstw domowych wzrosłaby o około 25 procent względem drugiej połowy bieżącego roku - poinformowało redakcję biznesową tvn24.pl Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Rząd rozważa jednak dalsze tarcze osłonowe. "Toczy się dyskusja nad potencjalną kontynuacją wsparcia" - wyjaśniło MKiŚ.

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Jakie ceny prądu w 2025 roku? Resort klimatu zabiera głos

Źródło:
tvn24.pl

Rząd przyjął projekt ustawy, której celem jest podwyższenie sum gwarancyjnych w ubezpieczeniach - poinformowała we wtorek Kancelaria Prezesa Rady Ministrów.

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Zmiany w ubezpieczeniach. Decyzja rządu

Źródło:
PAP

Rządowy Fundusz Mieszkaniowy przeznaczy na dopłaty kwotę umożliwiającą udzielenie w latach 2024-2025 łącznie około 100 tysięcy "kredytów na start" o średniej wartości 410 tysięcy złotych - wskazano w ocenie skutków regulacji do opublikowanego we wtorek projektu ustawy w tej sprawie.

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Dopłaty do rat kredytów. Jest nowy projekt

Źródło:
PAP

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. W Polsce odnotowano wygraną czwartego stopnia w wysokości ponad 550 tysięcy złotych. Kumulacja rośnie do 110 milionów złotych. Oto liczby, które wylosowano 16 lipca 2024 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Kumulacja w Eurojackpot rośnie

Źródło:
tvn24.pl

W czerwcu codzienne zakupy podrożały średnio o 3,1 procent rok do roku - wynika z raportu "Indeks cen w sklepach detalicznych". Autorzy raportu ocenili, że w czasie wakacji sklepy mogą przerzucić na swoich klientów całość odmrożonego w kwietniu VAT-u.

Tak rosną ceny w sklepach

Tak rosną ceny w sklepach

Źródło:
PAP

W przyszłym tygodniu ma zapaść decyzja zatwierdzająca objęcie Polski i sześciu innych krajów Unii Europejskiej procedurą nadmiernego deficytu - poinformowały we wtorek źródła unijne. Rekomendacje dotyczące tego, jak wyjść z procedury, Komisja Europejska opublikuje w listopadzie.

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

W przyszłym tygodniu ważna decyzja w sprawie Polski

Źródło:
PAP

Inflacja bazowa, czyli po wyłączeniu cen żywności i energii, w czerwcu 2024 roku wyniosła 3,6 procent procent rok do roku - poinformował Narodowy Bank Polski (NBP). W maju ten wskaźnik wynosił 3,8 procent.

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Najnowsze dane o inflacji bazowej w Polsce. "Zaskoczyły"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Od 17 lipca nie będzie możliwe wykonanie niektórych dyspozycji zdalnych w bankowości internetowej i mobilnej z krajów wiążących się z podwyższonym ryzykiem - przekazał ING Bank Śląski w komunikacie dla klientów.

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Duży bank wprowadza ograniczenia w kilku krajach. "Nie zrealizujesz przelewu zewnętrznego"

Źródło:
tvn24.pl

Do roku 2035 zakończy się budowa tak zwanego Y, czyli linii kolejowej dużych prędkości o długości 480 kilometrów - przekazał wiceminister infrastruktury Piotr Malepszak. "Y" ma łączyć Warszawę, Łódź, Poznań i Wrocław.

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Kiedy zbudują "Y" dla kolei dużych prędkości? Wiceminister podał termin    

Źródło:
PAP

Zawyżone kursy walutowe, niespodziewane opłaty w zagranicznych bankomatach czy nawet kilkukrotnie droższe bilety do popularnych atrakcji u pośredników - to tylko kilka z finansowych pułapek, na które natknąć może się turysta, udający się poza granice kraju. - Można stracić nawet kilkaset złotych - mówi w rozmowie z tvn24.pl dziennikarz ekonomiczny Maciej Samcik z portalu "Subiektywnie o finansach".

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Finansowe pułapki na wakacjach. "Można stracić nawet kilkaset złotych"

Źródło:
tvn24.pl

Sieć drogerii Kontigo zamierza zlikwidować wszystkie placówki stacjonarne działające na terenie Polski. "Trwa proces zamykania ostatnich 15 sklepów sieci, który rozpoczął się w drugim kwartale bieżącego roku" - przekazano w odpowiedzi na pytania redakcji biznesowej tvn24.pl. Firma chce się skupić na sprzedaży przez internet.

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Sieć drogerii likwiduje sklepy w Polsce. "Trwa proces zamykania"

Źródło:
tvn24.pl

Ministrowie finansów unijnych krajów zaakceptowali zmiany w Krajowym Planie Odbudowy (KPO) zaproponowane przez polski rząd. KE zaakceptowała ok. 95 proc. zmian, o które wnioskowała Polska w rewizji. Jedną z nich jest zamiana podatku od pojazdów spalinowych na system dopłat do zakupu, wynajmu i leasingu samochodów elektrycznych przez osoby fizyczne. Teraz Polska może formalnie złożyć wnioski o kolejne płatności.

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Zmiany w polskim KPO. Jest decyzja

Źródło:
PAP

Najdroższe mieszkanie w Polsce, usytuowane na gdańskiej Wyspie Spichrzów, zostało sprzedane na początku 2024 roku za prawie 25 milionów złotych - poinformował "Forbes". Dotychczas najdroższy był apartament w wieżowcu Złota 44. Słynny inwestor Rafał Zaorski zapłacił za lokal prawie 22,9 miliona złotych.

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Najdroższe mieszkanie w Polsce. Nowy rekord

Źródło:
Forbes, tvn24.pl

Burberry, brytyjska legendarna marka, znana między innymi z charakterystycznej kraty, ma kłopoty. Jej przychody ze sprzedaży detalicznej od kwietnia do czerwca spadły o 21 procent, zaś za cały zeszły rok o 40 procent. Zarząd zdecydował o zmianie na fotelu prezesa. Joshua Schulman ma przeprowadzić firmę przez kryzys. Dom mody nie uniknie też zwolnień. W Burberry mogą zostać zredukowane setki stanowisk pracy.

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Nowy prezes na kłopoty znanej marki odzieżowej. Firma zapowiada ostre cięcia

Źródło:
BBC

35 procent polskich firm chce poszukiwać specjalistów od automatyzacji lub sztucznej inteligencji (AI) - dowiadujemy się z raportu "Barometr Polskiego Rynku Pracy" stworzonego przez Personnel Service.

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Takich osób szukają polskie firmy. Nowy trend

Źródło:
PAP

Od 1 lipca do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło prawie 1,5 miliona wniosków o wypłatę świadczenia Dobry start - przekazał we wtorek rzecznik Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Paweł Żebrowski. W ubiegłym roku dodatek przyznano dla około 4,6 miliona dzieci.

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Dodatkowe pieniądze z ZUS. "Złożono prawie 1,5 miliona wniosków"

Źródło:
PAP

Ministerstwo Finansów planuje przeprowadzić szereg zmian w podatkach lokalnych. Niestety, jak wynika z apelów organizacji powiązanych z sektorem energii, mogą one mieć fatalny efekt w postaci wyższych cen energii elektrycznej. Zmianom sprzeciwia się nawet inny resort w rządzie Donalda Tuska.

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Kolejne ostrzeżenie przed zmianą w podatkach. "Wzrosną ceny energii"

Źródło:
PAP

Polacy nie chcą, by ministrowie pobierali wyższe wynagrodzenia - wynika z opublikowanego we wtorek sondażu IBRiS dla "Rzeczpospolitej". Gazeta zaznacza, że temat rządowych zarobków zyskał na popularności po tym, jak Radosław Sikorski ujawnił, ile dostaje na rękę jako minister spraw zagranicznych.

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Sikorski pokazał przelew. Wyniki sondażu w sprawie podwyżek

Źródło:
PAP

Rosyjski gigant produkujący programy antywirusowe Kaspersky Labs przekazał, że opuszcza USA. Wcześniej administracja prezydenta Joe Bidena zakazała sprzedaży i dystrybucji oprogramowania firmy - poinformował portal stacji BBC.

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Rosyjski gigant Kaspersky opuszcza USA po wprowadzeniu zakazu

Źródło:
BBC