Najprawdopodobniej dopiero w przyszłym roku władze KGHM i japońskiej Sumitomo podejmą decyzje dotyczące rozbudowy kopalni Sierra Gorda w Chile - wynika z informacji przekazanych w piątek przez zarząd KGHM. To flagowa zagraniczna inwestycja koncernu.
Położona na pustyni Atacama odkrywkowa kopalnia Sierra Gorda została uruchomiona rok temu. Tamtejsze złoże miedzi i molibdenu jest jednym z najbogatszych na świecie. Docelowo kopalnia ma produkować ok. 220 tys. ton miedzi, 11 tys. molibdenu i dwie tony złota rocznie.
II faza budowy
Jak zapowiadały po uruchomieniu kopalni władze koncernu, w tym roku miał się zakończyć jej rozruch i miały być podjęte decyzje dotyczące rozbudowy. Prezes KGHM Herbert Wirth poinformował w piątek, że wciąż trwają prace związane z przygotowaniem projektu II fazy budowy kopalni. Dodał, że jest jeszcze za wcześnie by oceniać, jakie nakłady będą potrzebne do rozbudowy. Zdaniem Wirtha najprawdopodobniej przychody z uruchomienia pierwszej fazy inwestycji nie pokryją kosztów związanych z rozbudową. Ma to m.in. związek ze spadającymi cenami molibdenu. Zastrzegł, że wszelkie decyzje będą podejmowane przy udziale Sumitomo. Polski koncern ma 55 proc. udziałów w kopalni, a Japończycy - 45 proc. - Zaczynamy prace nad projektami technicznymi, które potrwają około pół roku. Na początku przyszłego roku możemy się spodziewać decyzji właścicieli odnośnie II fazy - dodał Maciej Koński, dyrektor naczelny centrum analiz strategicznych i bazy zasobowej KGHM.
Zasoby mineralne koncernu
Dyrektor naczelny ds. relacji inwestorskich Artur Tarnowski poinformował z kolei, że już wkrótce koncern zacznie informować o komercyjnym wydobyciu w Sierra Gorda. Po okresie rozruchu chilijska kopalnia ma produkować rocznie około 110 tys. ton miedzi, 50 mln funtów molibdenu i 60 tys. uncji złota w pierwszych latach działalności. Prognozowana średnioroczna produkcja po uruchomieniu II fazy Sierra Gorda ma wynieść około 220 tys. ton miedzi, 25 mln funtów molibdenu i 64 tys. uncji złota. KGHM zakłada, że w samym 2015 r. Sierra Gorda wyprodukuje 110 tys. ton miedzi i 30-40 mln funtów molibdenu. W czwartek spółka opublikowała raport dotyczący zasobów mineralnych koncernu. Wynika z niego, że KGHM posiada 44,4 mln ton miedzi w udokumentowanych zasobach rudy w najlepiej oszacowanej kategorii tzw. zasobów zmierzonych i wskazanych. W analogicznym przypadku zasoby srebra grupy wynoszą 111,8 mln kg. Łączne zmierzone i wskazane zasoby molibdenu to 505,2 mln ton. Natomiast zasoby eksploatacyjne miedzi to prawie 23 mln ton, co zapewnia koncernowi ósme miejsce wśród światowych producentów.
Autor: mb / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: KGHM