Ze świata

Ze świata

"Ceny ropy nie wzrosną do 2017 roku"

Najbliższe kwartały nie przynoszą zmian w cenach ropy - ocenił w rozmowie z agencją Bloomberg Ian Taylor, prezes Vitola, największego niezależnego pośrednika na rynku ropy. Jego zdaniem, ceny surowca utrzymają się w przedziale 40-60 dol. za baryłkę.

Traktory z protestującymi rolnikami dojechały do Paryża

Do Paryża dojechały w czwartek rano pierwsze traktory z rolnikami protestującymi przeciwko niskim cenom swych produktów i wysokim podatkom. Demonstranci napływają na stołeczny Place de la Nation - relacjonuje na swej stronie internetowej dziennik "Le Figaro".

Uchodźcy na mapie Europy. "60 tys. osób przejdzie przez Polskę"

Unia Europejska zmaga się z falą imigrantów. Stary Kontynent, tak jak oceniło to ONZ, ma do czynienia z największym kryzysem migracyjnym od II wojny światowej. Uciekinierzy - głównie z Afryki i Bliskiego Wchodu - docierają tu przez Morze Śródziemne oraz Bałkany Zachodnie. Od początku roku do Europy przedostało się ponad 300 tys. imigrantów. - Imigranci najczęściej wybierają Niemcy, a 50-60 tys. ludzi będzie próbowało dostać się tam przez terytorium Polski - prognozuje w TVN24 Biznes i Świat dr Wojciech Szewko, ekspert ds. bezpieczeństwa. Wśród nich znajdą się także dżihadyści i bandyci - dodaje.

USA otworzą swój rynek na mięso z Litwy

USA otworzą swój rynek na wołowinę, wieprzowinę, mięso baranie i kozie, a także produkty pochodne z Litwy - podała w środę Komisja Europejska. Nasz sąsiad będzie kolejnym po Irlandii państwem unijnym, który będzie się cieszył z łagodniejszego podejścia USA do eksportu mięsa.

Radio Wolna Europa: dziś UE przedłuży sankcje wobec Rosji

Unia Europejska zakłada utrzymanie do 15 marca 2016 roku sankcji, którymi objętych jest blisko 200 rosyjskich firm i osób, a także ukraińskich separatystów. Restrykcje mają zmusić Moskwę do przestrzegania porozumienia z Mińska i zawieszenia broni na wschodzie Ukrainy - podaje Radio Wolna Europa.

Fatalne dane z Korei Południowej. To zły znak dla światowej gospodarki

Chiny ciągną Koreę Południową na dno. Najnowsze dane z Korei Południowej dotyczące handlu zaskoczyły nawet najbardziej pesymistycznych analityków. Eksport tego kraju skurczył się o 14,7 proc. To największy spadek od sześciu lat - podaje "The Economist". A koreańskie dane pokazują bardzo wczesne zmiany w cyklu globalnego przemysłu.

Arktyczny wyścig nabiera rozpędu. Rosja się rozpycha

Barack Obama ostrzega - na walkę ze zmianami klimatycznymi jest już prawie za późno. Amerykański prezydent jest z wizytą na Alasce, gdzie bierze między innymi udział w konferencji dotyczącej Arktyki. Globalne ocieplenie to jednak nie tylko wyzwanie klimatyczne, ale także geopolityczne. Kiedy topnieje arktyczny lód, coraz łatwiej dostać się do bogatych zasobów naturalnych tego regionu. To tworzy nowe pole do rywalizacji. Bo większy kawałek arktycznego tortu chce dostać między innymi Rosja.

Cyberszpiedzy z Chin i Rosji. USA rozważają sankcje

Stany Zjednoczone rozważają nałożenie sankcji na podmioty z Chiny i Rosję w związku z dokonanymi przez nich cyberatakami, które dotknęły USA w ostatnim czasie - zdradziło kilku amerykańskich urzędników w rozmowie z Reutersem.

Globalna zadyszka. Ciążą gospodarki wschodzące

Globalny wzrost gospodarczy będzie słabszy niż prognozowano ze względu na zbyt wolne ożywienie w krajach rozwiniętych i spowolnienie wschodzących gospodarek - powiedziała we wtorek szefowa Międzynarodowego Funduszu Walutowego Christine Lagarde.

Kolejne słabe dane z chińskiej gospodarki. Giełdy znów w dół

Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin wyraźnie w dół. W sierpniu wyniósł 49,7 pkt., w porównaniu do 50,0 pkt. miesiąc wcześniej - podano w wyliczeniach biura statystycznego i Federacji Logistyki. To najniższy poziom tego wskaźnika od sierpnia 2012 r.

Ropa trysnęła. Wzrosty cen najwyższe od 25 lat

Ceny ropy naftowej na giełdzie paliw w Nowym Jorku zaliczyły w ciągu poprzednich trzech sesji największy wzrost od 25 lat. Wczoraj wręcz wystrzeliły. Przyczyną był sygnał, że OPEC może zmienić politykę dotyczącą limitów wydobycia. W efekcie, baryłka ropy West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku zwyżkowała do ponad 49 dol. za baryłkę.

Ponad 200 tys. jeepów wezwanych do naprawy

Koncern Fiat Chrysler wezwał do serwisów na całym świecie 206 tys. aut Jeep Cherokee po tym, jak wykryto problemy z wycieraczkami. Zostaną one naprawione na koszt producenta.

BRIC spowalnia. Gospodarki na minusie

BRIC, czyli grupa krajów w której skład wchodzą Brazylia, Rosja, Indie i Ciny ewidentnie hamuje. Jak wynika z ostatnich danych, gospodarki tych krajów kurczą się - najwięcej Indie i Chiny. Szczegóły w programie "Bilans" w TVN24 Biznes i Świat.

Rosyjski gigant traci. Przez niskie ceny ropy

Rosyjski gigant naftowy Rosnieft zanotował gwałtowny spadek zysków z powodu niższych cen ropy - wynika z raportu opublikowanego w poniedziałek przez spółkę. Zysk netto w II kwartale br. wyniósł 2 mld dol. i był niższy o 22 proc. w porównaniu do analogicznego okresu sprzed roku.

Chiny raz w górę, raz w dół. Jak zrozumieć tę gospodarkę?

Chiny ostatnio narobiły nieco hałasu na międzynarodowych rynkach. Wszystko przez to, że z tamtejszej gospodarki dociera sporo niepokojących sygnałów. Według części analityków chiński wzrost gospodarczy nie jest w ostatnich latach taki oczywisty i spektakularny. Według Jima Chanosa, założyciela funduszu hedgingowego Kynikos Associates, który był jednym z takich ekspertów, świat nie rozumie Chin i musi się wiele o nich nauczyć. W rozmowie z "Business Insiderem" wymienia kilka kwestii, które trzeba zrozumieć, mówiąc o Państwie Środka.