Ze świata

Ze świata

"Skończmy dyskusję o Grexicie"

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem oświadczył w czwartek, że życzyłby sobie, aby zakończyła się debata na temat hipotetycznego wyjścia ogarniętej kryzysem Grecji ze strefy euro. Szefowa MFW Christine Lagarde powiedziała, że Grexit nie wchodzi już w grę.

Niemcy podzieleni ws. pomocy dla Grecji. Dzisiaj zdecyduje Bundestag

Kwestia dalszej pomocy dla Grecji mocno podzieliła niemieckie społeczeństwo. 49 proc. uczestników sondażu dla telewizji ARD uważa, że parlament nie powinien wyrazić zgody na podjęcie przez rząd rozmów o nowym pakiecie pomocowym; 46 proc. popiera negocjacje. Za rozpoczęciem rozmów opowiedzieli się konserwatyści z koalicyjnych partii CDU i CSU. Dzisiaj po godz. 13.00 głosowanie w Bundestagu ws. pomocy dla Aten.

Rafał Hirsch: Cztery greckie błędy, czyli jak oni to zrobili?

Grecja po zaakceptowaniu narzuconego jej przez wierzycieli porozumienia jest zgubiona na lata i skazana na recesję. Trwa tam największa od lat trzydziestych XX wieku katastrofa niezwiązana z konfliktem zbrojnym. Sytuacja jest tak wyjątkowa i ciekawa, że aż się prosi, żeby poszukać odpowiedzi na pytanie: jak oni to zrobili? Jakim cudem Grecy doprowadzili się do miejsca, w którym znajdują się teraz?

Greckie banki będą zamknięte do końca tygodnia

Banki w Grecji, zamknięte od 29 czerwca, zostaną otwarte w poniedziałek, ograniczenia w wypłatach będą znoszone stopniowo - podał w czwartek grecki wiceminister finansów Dimitris Mardas. Poprzednio informowano, że banki będą nieczynne do czwartku włącznie.

Szef eurogrupy: 50 mld euro z greckiej prywatyzacji realistyczne

Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem ocenił jako realistyczne oczekiwania, że grecki fundusz aktywów państwowych do prywatyzacji przyniesie 50 mld euro. Prywatyzacja będzie trwała przez ponad trzy lata - mówił w czwartek Dijsselbloem w parlamencie Holandii.

Juncker: jest zgoda na pilną pożyczkę dla Grecji. Zrzuci się cała Unia

Państwa unijne zgodziły się w czwartek na udzielenie Grecji pilnej pożyczki pomostowej ze środków wspólnego dla całej UE Europejskiego Mechanizmu Stabilności Finansowej (EFSM) - poinformował szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker. Wcześniej informacje o tym, że na pożyczkę zgodzili się ministrowie finansów strefy euro podał Bloomberg.

EBC zwiększy pomoc dla greckich banków

Europejski Bank Centralny zdecydował w czwartek o podwyższeniu limitu programu wsparcia dla greckich banków o 900 mln euro na tydzień. O decyzji EBC poinformował na konferencji prasowej w Frankfurcie szef banku Mario Draghi. - Ta decyzja spowodowana jest uzgodnieniem między Atenami a strefą euro planu pomocowego - powiedział Draghi.

Antygrecki front kruszy się. Szanse na udzielenie pomocy rosną

Finlandia zgadza się na przystąpienie do negocjacji w sprawie trzeciego pakietu pomocy dla Grecji. O decyzji, podjętej w tej sprawie przez specjalną komisję parlamentarną, poinformował w czwartek fiński minister finansów Alexander Stubb. Także szef słowackich finansów pozytywnie wypowiedział się o greckich postępach. Podczas trudnych negocjacji w sprawie pomocy dla Aten to właśnie te państwa wraz z Bałtami i Holendrami tworzyli ostry antygrecki front.

Bloomberg: Grecja prosiła o zwiększenie pomocy dla banków, EBC mówi "nie"

Europejski Bank Centralny prawdopodobnie utrzyma pomoc dla greckich banków na obecnym poziomie - pisze "Bloomberg", powołują się na anonimowe źródła. I to pomimo politycznego porozumienia ws. programu pomocowego dla Aten. Jak informuje agencja, Grecja miała poprosić o zwiększenie pomocy. Do dziś włącznie banki są zamknięte.

"Niemcy grają grecką kartą. Mają interes w upadku Aten"

Twierdzenie, że Niemcy mają interes w upadku Grecji nie jest dzisiaj specjalną przesadą - mówi PAP Jakub Dymek z "Dziennika Opinii" Krytyki Politycznej. Przekonuje, że Niemcy grają grecką kartą i liczą się z Grexitem, ale dopiero wtedy, gdy spłacone zostaną m.in. niemieckie banki.

"Program pomocowy dla Grecji nie przetrwa w takiej formie"

Grecki parlament dał zielone światło do rozpoczęcia wprowadzania wymaganych przez wierzycieli zmian. - Ten program pomocowy nie przetrwa w takiej formie jaka została zaproponowana - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Ignacy Morawski, główny ekonomista FM Bank PBP. - Grecy padli na kolana przez Europą robiąc to, co wszędzie jest normalnością - podkreślił z kolei Michał Broniatowski, redaktor naczelnych "Forbes".

Obama chce internetu dla każdego. "To nie luksus, to konieczność"

Internet to nie luksus, to konieczność - powiedział Barack Obama. Dodał, że "w obecnych czasach nie można mieć kontaktu z gospodarką bez dostępu do internetu". - Inicjatywa "Connect Home" ma na celu udostępnić szybkie łącze internetowe biednym mieszkańcom kraju. - Młodzi ludzie uczą się nie tylko w szkole. Uczą się także korzystając z internetu - tłumaczył prezydent USA. Program przygotowany przez administrację Obamy ma spowodować, że mieszkańcy biedniejszych regionów Stanów Zjednoczonych będą mieli dostęp do sieci.

Rosną ceny w strefie euro, ale nieznacznie

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły w czerwcu o 0,2 proc. rok do roku - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, w końcowym wyliczeniu. To dokładnie tyle, ile prognozowano i nieco mniej niż w minionym miesiącu. W Polsce nadal deflacja.

Koniec rosyjskiej utopii. Putin dusi gospodarkę regionów

Wzrost pensji o 50 proc., średnia długość życia wynosząca 74 lata, miejsca w przedszkolach dla wszystkich dzieci - tak miała wyglądać rosyjska utopia, którą obiecał obywatelom Władimir Putin zaledwie trzy lata temu - pisze "The Moscow Times". Dzisiaj nikt o nich nie pamięta, bowiem regiony, na których barki spadły reformy socjalne zadłużają się w rekordowym stopniu i przestają być wypłacalne. Dodatkowo Kreml tnie im dofinansowywanie, bo sam łata rosnącą pod wpływem sankcji, embarga i niskich cen ropy, dziurę budżetową.

Amerykanie przyglądają się Atenom, na Wall Street spadki

Środowa sesja na Wall Street przyniosła początkowo nieduże zmiany po wystąpieniu prezes Fed Janet Yellen, która powtórzyła, że chciałaby podnieść stopy procentowe w tym roku. W końcówce indeksy zniżkowały po informacji o starciach demonstrantów z policją w Atenach.

W greckim parlamencie decydujące głosowania. Na ulicach w ruch poszły koktajle Mołotowa

Przed siedzibą greckiego parlamentu w Atenach zebrały się w środę wieczorem tłumy ludzi niezadowolone z polityki rządu Aleksisa Ciprasa. Przez pewien czas było bardzo niespokojnie, w ruch poszły koktajle Mołotowa. Dzisiaj parlament zdecyduje, czy przyjąć porozumienie z wierzycielami. Głos na "nie" może oznaczać dymisję premiera, który pełnego poparcia nie ma nawet w swojej własnej partii.

Porozumienie nuklearne szansą dla Polski. "Uruchomimy program Go Iran"

Wicepremier Janusz Piechociński zapowiedział uruchomienie programu Go Iran, by wzmacniać naszą współpracę gospodarczą z Iranem. To kraj, który importuje 85 proc. żywności, w którym jest ogromne zapotrzebowanie na polską technikę i technologię kolejową - mówił minister gospodarki.

Bruksela chce nowego systemu znakowania produktów

Komisja Europejska zaproponowała w środę uproszczoną i jednolitą skalę oznakowania efektywności energetycznej produktów elektrycznych od A do G, aby ułatwić konsumentom wybór najbardziej energooszczędnego sprzętu.