Ze świata

Ze świata

Juncker: musimy uniknąć Grexitu. Za wszelką cenę?

Komisja Europejska będzie starała się o wznowienie negocjacji z Grecją; moją wolą jest utrzymanie Grecji w strefie euro - powiedział szef KE Jean-Claude Juncker podczas wtorkowej debaty w Parlamencie Europejskim. Dzisiaj o godz. 18 rozpocznie się nadzwyczajny szczyt strefy euro, który od godz. 13 zostanie poprzedzony spotkaniem ministrów finansów państw strefy euro.

Grecja szuka wyjścia. Oglądaj TVN24 Biznes i Świat

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się wydarzeniom wokół Grecji. Pytamy, czy grecki kryzys rozleje się po Europie. Dziś także opowiemy o Kubie, która coraz bardziej otwiera się na świat i 10. rocznicy zamachów w londyńskim metrze.

Kołodko ma pomysł na Grecję: część długu powinna być zamrożona i umorzona po wprowadzeniu reform

Grecki dług musi być sprowadzony do poziomu spłacalności. Jego zasadnicza część musi być zamrożona i odłożona na 20 lat. Potem należy to umorzyć pod warunkiem wprowadzenia reform - uważa Grzegorz Kołodko. W programie "Bilans" w TVN24 Biznes i Świat były minister finansów ocenił, że "Grecja ma kłopoty, bo zachowywała się nieodpowiedzialnie". - To jeszcze nie będzie rozstrzygające spotkanie (dzisiejszy euro szczyt - red.). W tej fazie kryzysu tak, ale sytuacja jest tak dynamiczna, że bardziej przypomina wojnę niż pokój. Zmieniają się obrazy dosłownie, na ulicach i ekranach telewizorów - podkreślił Kołodko, oceniając możliwe efekty wtorkowego szczytu. Jego zdaniem obecnie trwają naciski na USA, Berlin i Paryż, by zmienić podejście do Grecji.

Wall Street reaguje na Grecję. Ale umiarkowanie

Inwestorzy ze względnym spokojem zareagowali na wyniki referendum w Grecji. Rynek wciąż nie traci nadziei, że ostatecznie uda się osiągnąć porozumienie w sprawie Grecji. W przypadku realizacji Grexitu zakłada się, że nie zdestabilizuje on światowych finansów.

Lewandowski zdziwiony Grecją: nikt się nie spodziewał takiego wyniku referendum

Nikt się nie spodziewał takiego wyniku referendum, bo tendencja wskazywała na trzeźwienie narodowe Grecji - ocenił w programie "Świat" w TVN24 Biznes i Świat Janusz Lewandowski. Zdaniem szefa Rady Gospodarczej przy premierze "Grecy kolejny już raz szli do urn, by dać upust swoim frustracjom". - Trochę mnie zdziwiło te kategoryczne "nie" dla programu - podkreślił Lewandowski.

Hollande: Cipras powinien złożyć poważne propozycje

W sprawie kryzysu greckiego drzwi dla negocjacji pozostają otwarte - zapewnili w poniedziałek w Paryżu prezydent Francji Francois Hollande i kanclerz Niemiec Angela Merkel. Hollande mówił, że premier Grecji Aleksis Cipras powinien złożyć "poważne propozycje".

Londyn ostrzega przed greckim kryzysem

Brytyjski minister finansów George Osborne ostrzegł w poniedziałek przed nagłym pogorszeniem się sytuacji finansowej Grecji po odrzuceniu przez Greków w referendum warunków pomocy kredytowej i wezwał Ateny oraz państwa strefy euro do zawarcia nowego porozumienia.

Cipras nawet z poparciem wrogów. Przed negocjacjami

Pięć greckich partii podpisało deklarację poparcia dla premiera Aleksisa Ciprasa podczas negocjacji z wierzycielami Grecji - poinformował w poniedziałek grecki minister obrony i zarazem lider partii Niezależni Grecy Panos Kammenos.

Europa czeka na propozycje Aten. "Liczą się propozycje i fakty, a nie osoby"

Sytuacja po referendum w Grecji nie stała się łatwiejsza. Jednak pani kanclerz przez swojego rzecznika powiedziała, że uznajemy demokratyczną decyzję Grecji - powiedział podczas specjalnej konferencji, po spotkaniu ministrów finansów Trójkąta Weimarskiego, niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble. - Liczą się propozycje i fakty. To jedyna rzecz, która będzie się dla nas liczyć - ocenił z kolei francuski minister finansów Michel Sapin. Natomiast polski minister Mateusz Szczurek zaznaczył, że najlepszym wyjście na trudne czasy jest współpraca.

Grecja dostanie pieniądze. Ale musi poprosić

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) jest gotów nieść pomoc Grecji, jeśli zostanie o to poproszony - oświadczyła w poniedziałek szefowa MFW Christine Lagarde, komentując niedzielne referendum, w którym Grecy odrzucili ofertę wierzycieli.

Grecy dalej bez dostępu do gotówki

Greckie banki pozostaną zamknięte jeszcze we wtorek i środę, a dzienny limit wypłat z bankomatu zostanie utrzymany na poziomie 60 euro - poinformowała w poniedziałek szefowa związku greckich banków Luka Kaceli, którą cytuje grecka agencja Ana.

Euro się sypie. Ruszył symboliczny remont

Instalacja symbolizująca unijną walutę, która stoi przed siedzibą Europejskiego Banku Centralnego we Frankfurcie sypie się i musi zostać odnowiona. Biorąc pod uwagę zamieszanie w Unii Europejskiej i strefie euro, trudno o lepszy komentarz do wydarzeń, których jesteśmy świadkami.

Zboże drożeje. Przez pogodę

Początek nowego sezonu 2015/16 (od lipca) przyniósł dalszą zwyżkę cen giełdowych zbóż. Pod koniec tygodnia notowania pszenicy w kontrakcie sierpniowym na Euronext wzrosły o 10,5 proc. do 205 euro za tonę, a kukurydzy – o 14,6 proc. do 193,8 euro/ t.

"Gdybym był dziś ministrem finansów Grecji, strzeliłbym sobie w łeb"

Greckie referendum spędza sen z powiek europejskim politykom. Wszyscy zastanawiają się, jaki będzie kolejny krok wierzycieli i co dalej z Grecją. - To referendum nie ma żadnego znaczenia z punktu widzenia tego, co może dziać się na końcu tej ścieżki. Nie jest ani przeszkodą do porozumienia, ani nie wyklucza żadnej możliwości. Było ono bardziej potrzebne, aby skanalizować emocje greckiej ulicy i dać wymówkę greckim politykom - ocenił w TVN24 Biznes i Świat Roland Paszkiewicz, dyrektor ds. analiz CMD PEKAO. Z kolei Marek Zuber dodał: - Oficjalnie minister finansów Grecji mówi: nie chcę już brać udziału w negocjacjach, bo jestem niemile widziany. Na pewno jest to prawda, ale gdybym ja dziś był ministrem finansów Grecji to bym sobie strzelił w łeb natychmiast po takim referendum. Jeśli okaże się, że Grecja idzie w kierunku wyjścia ze strefy euro, to co ja mam zrobić jako minister finansów? To jest katastrofa - mówił.

"Nie zgodzę się na greckie eksperymenty"

Premier Słowenii Miro Cerar oświadczył w poniedziałek, że nie zgodzi się na "dokonywanie przez Grecję eksperymentów", które nie zmierzają "uczciwie i konstruktywnie" do osiągnięcia porozumienia w sprawie dalszej pomocy.

Putin popiera Greków. Ale czy pomoże?

- Władimir Putin wyraził pełne poparcie dla narodu greckiego w przezwyciężeniu trudności przed którymi stoi kraj - poinformował Kreml po rozmowie telefonicznej prezydentów Grecji i Rosji. Według Moskwy do rozmowy doszło z inicjatywy Aten.

Szef eurogrupy: wyniki greckiego referendum nie zbliżają nas do porozumienia

Wyniki referendum nie zbliżają nas do porozumienia - powiedział w poniedziałek Jeroen Dijsselbloem, przewodniczący eurogrupy. Jak jednak zapewnił wcześniej wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Valdis Dombrovskis, "miejsce Grecji nadal jest w strefie euro". - Jeśli wszystkie strony będą poważnie pracować, znalezienie porozumienia jest możliwe, nawet w tej bardzo skomplikowanej sytuacji - dodał.