Ze świata

Ze świata

Lepsze prognozy gospodarcze dla Polski i Turcji

Międzynarodowy Fundusz Walutowy podwyższył prognozę wzrostu Produktu Krajowego Brutto Europy rozwijającej się w 2018 roku - wynika ze styczniowej edycji World Economic Outlook. Zmiana wynika głównie z lepszych prognoz dla Turcji i Polski. Podwyższono także szacunki dotyczące wzrostu światowej gospodarki.

"Zabawka" Cristiano Ronaldo kosztowała fortunę

Na pokład może zabrać 18 pasażerów i kosztował 28 milionów funtów, czyli w przeliczeniu 132 miliony złotych. Mowa o Gulfstreamie G650, którego właścicielem został Cristiano Ronaldo. Tak drogiego samolotu nie ma żaden piłkarz - wynika z rankingu przygotowanego przez brytyjskie media. Embraer Legacy 650 należący do gwiazdy Barcelony Lionela Messiego kosztował 25 milionów funtów, a więc 114 milionów złotych. Podium uzupełnia Zlatan Ibrahimovic, którego Cessna Citation Longitude kosztowała aż 21 milionów funtów - czyli w przeliczeniu 33 miliony złotych mniej niż maszyna Ronaldo. O szczegółach w TVN24 BiS mówił Jan Niedziałek.

"FT": Bruksela chce powiązać dostęp do unijnych pieniędzy z praworządnością

Komisja Europejska chce zaproponować, by w przyszłej siedmioletniej perspektywie finansowej UE uczynić praworządność warunkiem dostępu do środków budżetowych, czym ryzykuje starcie z Polską - poinformował w poniedziałek na swej stronie internetowej "Financial Times". Podobne informacje przekazała dzisiejsza "Rzeczpospolita".

Weneckie pułapki. Zapłacili za obiad ponad tysiąc euro

Burmistrz Wenecji Luigi Brugnaro zapowiedział ukaranie sprawców kolejnego oszustwa, którego ofiarami padli zagraniczni turyści. Japończycy zapłacili za obiad w restauracji 1100 euro. Przed karnawałem ukaże się poradnik dla turystów, jak nie dać się oszukać.

Gigantyczny koszt paraliżu amerykańskiego rządu. "Trump sam sobie nawarzył piwa"

- Donald Trump sam sobie nawarzył piwa, trzeba je teraz jakoś wypić - mówi o zawieszeniu działalności rządu federalnego w TVN24 BiS Artur Wróblewski, amerykanista z Uczelni Łazarskiego. Powodem jest nieuchwalenie przez Senat prowizorium budżetowego. Zdaniem ekspertów rządowych jeden dzień zawieszania działalności rządu federalnego oznacza straty w wysokości 1,5 miliarda dolarów.

Ekologiczna niedziela w Rzymie. Zakaz dla samochodów

Niedziela jest w Rzymie dniem bez samochodu. Urzędnicy zdecydowali, że auta nie mogą poruszać się po ulicach Wiecznego Miasta przez osiem godzin. Za złamanie nowych przepisów grożą wysokie mandaty, ale są też wyjątki od zakazu.

Ten film porusza wyobraźnię. "Może trafić do polskich widzów"

Na jakie filmowe premiery warto wybrać się do kina? Co nowego wydarzyło się w świecie muzyki w ostatnim tygodniu? O tym, w kulturalnym przeglądzie w TVN24 BiS, opowiedziała Ewelina Woźnica z TVN24. - Film "Pomniejszenie" opowiada o rozwiązaniu problemów współczesnego świata, między innymi przeludnienia, poprzez zmniejszanie ludzi do rozmiaru długopisu, czyli około 13 centymetrów. Ten film to satyryczna komedia science fiction. Jest kierowana do ludzi, którzy nie mogą odmienić swojego losu. Może trafić do wielu polskich widzów i poruszyć ich wyobraźnię - mówiła Ewelina Woźnica.

Wybudują do Francji most? Najnowszy pomysł szefa brytyjskiego MSZ

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii Boris Johnson zasugerował podczas czwartkowych konsultacji brytyjsko-francuskich wybudowanie mostu do Francji przez kanał La Manche - poinformowały w piątek dzienniki "The Times" i "The Telegraph". Jak podaje Reuters, Francja odrzuciła grzecznie pomysł Johnsona.

Ferrero przejmuje część słodyczy Nestle

Popularny producent czekoladowych słodyczy Ferrero przejmuje amerykańską część Nestle. Za 2,8 miliarda dolarów firma zapewniła sobie możliwość produkowania słodyczy pod 20 markami, należącymi dotąd do szwajcarskiego przedsiębiorstwa.

"Rodzinny bonus plus". Austria zmienia wsparcie rodziców z dziećmi

Rząd Austrii wprowadza program wsparcia dla rodzin, tak zwany rodzinny bonus plus (Familienbonus plus), w ramach którego rodziny z dziećmi będą mogły w ciągu roku odliczyć od podatku 1500 euro na każde dziecko. Ulga obowiązywać ma od 1 stycznia 2019 roku. Programem nie będą objęte dzieci mieszkające za granicą.

Mniej niż filiżanka kawy dziennie. Oto, ile kosztuje członkostwo w Unii Europejskiej

Komisja Europejska stwierdziła, że członkostwo w Unii Europejskiej kosztuje każdego obywatela mniej niż równowartość jednej kawy dziennie. Serwis "Politico" postanowił to sprawdzić. Z wyliczeń zebranych pod nazwą "Indeksu Cappuccino" wynika, że najwięcej do budżetu Unii płacą mieszkańcy Luksemburga – 1,56 euro dziennie na osobę, najmniej - Bułgarii - 0,18 euro. Polska, której obywatele płacą dziennie 0,31 euro (około 1,30 zł) do wspólnego budżetu, zajmuje czwartą pozycję od dołu. Szczegóły na antenie TVN24 BiS przedstawiał Janek Niedziałek.

Upadek brytyjskiego giganta. Tysiące firm zostało na lodzie

Brytyjski rząd prowadzi śledztwo w sprawie roli, jaką dyrektorzy Carillion odegrali w upadłości tego budowlano-usługowego giganta. Bankructwo już się odbija na drobnych podwykonawcach firmy. U części z nich ruszyły zwolnienia pracowników.

Bruksela bierze się za plastikowe opakowania. "Część czwartej rewolucji przemysłowej"

Komisja Europejska przedstawiła we wtorek strategię dotyczącą tworzyw sztucznych. Chce, by za 12 lat wszystkie opakowania plastikowe na rynku unijnym podlegały recyklingowi. Cel to nie tylko ochrona środowiska, ale też stworzenie nowych możliwości biznesowych. Z danych wynika, że Europejczycy wytwarzają co roku 25 milionów ton odpadów z sztucznych, ale recyklingują około 1/3 z nich.

Naciski w sprawie chińskiego producenta smartfonów. W tle poważne oskarżenia

Amerykański Kongres wywiera naciski na firmę telekomunikacyjną AT&T, aby zerwała więzi handlowe z chińską spółką Huawei i sprzeciwiła się planom ekspansji China Mobile na rynek lokalny - podała we wtorek agencja Reutera, powołując się na pracowników Kongresu. Jeszcze kilka lat temu Huawei było przedmiotem amerykańskiego śledztwa pod zarzutem między innymi szpiegostwa.