Ze świata

Ze świata

Demontaż torów uderzył w Orlen. Litwa ukarana

Komisja Europejska nałożyła na litewskie koleje blisko 28 milionów euro grzywny za łamanie przepisów ochrony konkurencji poprzez usunięcie odcinka torów łączącego Litwę z Łotwą. Spowodowało to, że Orlen został zmuszony do korzystania z dłuższej drogi, by przewozić ładunki na Łotwę. W odpowiedzi na decyzję Brukseli minister transportu Rokas Masiulis zapowiedział, że Litwa "będzie broniła swojego interesu".

Tysiące pasażerów na lodzie po upadku linii lotniczej. Rząd wysyła pomoc

Czarterowe linie lotnicze Monarch Airlines ogłosiły w nocy z niedzieli na poniedziałek upadłość, gdy rozmowy o pakiecie ratunkowym dla zmagającej się z problemami finansowymi firmy zakończyły się niepowodzeniem. Stało się to nagle i zmusiło władze w Londynie do rozpoczęcia największego, w czasach pokoju, procesu ściągania klientów linii do kraju. Pomocy potrzebuje ponad 110 tysięcy podróżnych, którzy nie mają jak wrócić do domu.

Najbogatsze kobiety na świecie i w Polsce. Na liście ostatnio sporo się działo

Sprawnie działają w biznesie albo miały "szczęście" i odziedziczyły ogromną fortunę. Najczęściej angażują się w działalność kulturalną i charytatywną - to wspólne cechy najbogatszych kobiet na świecie. W ostatnim czasie na liście pań z największym majątkiem sporo się zadziało. Ale najbogatszym Polkom wciąż jednak trochę brakuje do czołówki miliarderek.

"Polska i Węgry powinny być w unijnym jądrze"

Kálmán Mizsei, były zastępca sekretarza generalnego ONZ i jeden z najsłynniejszych węgierskich ekonomistów w rozmowie z TVN24 BiS zachęca rządy w Budapeszcie i Warszawie do ściślejszej integracji w ramach Unii Europejskiej.

Ukraina z dodatkowymi możliwościami eksportu do Unii

Obowiązujące od niedzieli regulacje umożliwiające Ukrainie zwiększenie sprzedaży bez cła niektórych produktów rolnych do Unii Europejskiej to sygnał wsparcia dla Kijowa - podkreśliły w piątek komisarz do spraw handlu Cecilia Malmstroem i wiceminister gospodarki Ukrainy Natalia Mykolska. Parlament Europejski przegłosował przepisy w tej sprawie na początku lipca. Zostały opublikowane w sobotę, a w życie wejdą w niedzielę.

Kukulska w nowej odsłonie i dramat w podwójnej reżyserii. Nowości ze świata kultury

"Ptaki śpiewają w Kigali", dramat w reżyserii pary twórców: Krzysztofa Krauze i Joanny Kos - Krauze, poruszający tematykę sytuacji w Rwandzie - właśnie ten film polecała zobaczyć w kinie Ewelina Woźnica, dziennikarka TVN24. W przeglądzie kulturalnym TVN24 BiS mówiła też o nowej biografii Anny Przybylskiej. Z tej okazji miała ona okazję porozmawiać z matką aktorki, Krystyną Przybylską. Dziennikarka TVN24 zachęcała też do wysłuchania nowej płyty Natalii Kukulskiej oraz zespołu The National.

Tanie linie szukają pracowników. Rekrutacja również w Polsce

Węgierskie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły "największą kampanię rekrutacyjną w historii firmy". Tani przewoźnik zamierza stworzyć w przyszłym roku 1300 miejsc pracy dla pilotów i pracowników personelu pokładowego. Decyzja ma związek ze znaczną rozbudową floty. Pilotów szuka też Ryanair, który boryka się ostatnio z problemami związanymi z załogą, przez co odwołał tysiące rejsów.

Paryż podniesie ceny na wieżę Eiffla

Wieża Eiffla to symbol Paryża i jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów na świecie. Co roku odwiedza ją 7 milionów turystów. Od otwarcia w 1889 roku wieżę odwiedziło już 300 milionów osób. Od 1 listopada za wjazd na trzecie piętro trzeba będzie zapłacić 25 euro, a nie 16 euro jak dotychczas. Podwyżka spowodowana jest planami modernizacji, którą przewidziano na najbliższe lata oraz podniesieniem poziomu bezpieczeństwa turystów.

Problemy po awarii popularnego systemu. Linie lotnicze walczą z opóźnieniami

Problemy z funkcjonowaniem oprogramowania służącego do odprawy pasażerów i bagażu zakłóciły w czwartek odprawę na różnych lotniskach świata, w tym w Paryżu, Zurychu i Frankfurcie - podała telewizja CNN dodając, że usterka została naprawiona. Linie lotnicze na całym świecie walczą z opóźnieniami po tym, jak globalny system obsługi rezerwacji dostarczany przez grupę Amadeus IT uległ awarii związanej z "działaniem sieciowym".

Negatywna ocena negocjacji brexitu. Chcą dodatkowych gwarancji

Kierownictwo Parlamentu Europejskiego zatwierdziło w czwartek projekt rezolucji, w którym negatywnie ocenia dotychczasowy postęp w negocjacjach dotyczących brexitu. Tekst sugeruje wstrzymanie się z przejściem do drugiej fazy rozmów. Głosowanie w tej sprawie w przyszły wtorek.

Potężne utrudnienia dla pasażerów Ryanaira. Brytyjczycy są "wściekli"

Brytyjski urząd lotnictwa cywilnego (Civil Aviation Autority - CAA) wziął pod lupę linie lotnicze Ryanair. Irlandzkiemu przewoźnikowi zarzuca się "uporczywe wprowadzanie w błąd" pasażerów. CAA zwraca uwagę, że Ryanair nie wywiązuje się z obowiązku zapewnienia alternatywnego lotu, nie informuje pasażerów o tym, jakie ma plany dotyczące rejsów.

Dalej bez porozumienia w sprawie rozliczeń po brexicie

Mimo deklaracji brytyjskiej premier Theresy May, że brexit nie będzie oznaczał, iż któryś z krajów unijnych będzie musiał zapłacić więcej, a któryś dostanie mniej z kasy UE, negocjatorom z Londynu i Brukseli nie udało się przezwyciężyć różnic w tej sprawie.

Trump zapowiada "największą w historii redukcję podatków"

Prezydent Donald Trump przedstawił w środę na wiecu w Indianapolis szczegóły reformy systemu podatkowego. “Przewiduje ona największą w historii redukcję podatków" – wskazał. "Będzie jedyną w życiu pokolenia szansą na odbudowę amerykańskiej wielkości" – dodał.

Ma chodzić do dyskotek i ostrzegać przed jazdą po pijaku

Sąd w Mediolanie zdecydował, że mieszkaniec tego miasta, który pod wpływem alkoholu spowodował wypadek samochodowy, ma w ramach pracy społecznej chodzić do dyskotek i tam przestrzegać przed skutkami siadania za kierownicą po wypiciu drinka lub po narkotykach.

Tani przewoźnik odwołuje kolejne loty. "Możemy mieć obawy, czy to koniec"

- Skala odwołań, którą zafundował pasażerom irlandzki przewoźnik chyba zaskoczyła wszystkich - mówi Paweł Kunz, redaktor serwisu Fly4free. Ryanair poinformował w środę o zawieszeniu 18 tysięcy połączeń w sezonie zimowym 2017/2018. - Patrząc jak wygląda cała procedura oraz komunikacja ze strony Ryanaira możemy mieć obawy, czy to jest koniec odwołań - wskazuje gość programu "Bilans" w TVN24 BiS.

Król zezwolił kobietom na prowadzenie samochodu. Internauci reagują

Historyczny moment w Arabii Saudyjskiej. Wszystko za sprawą króla Salmana, który zdecydował o tym, że kobiety będą mogły prowadzić samochody. Walka o te prawa trwała przez wiele lat, a najnowszy dekret spotkał się z wielką radością. Także w internecie, na portalach społecznościowych masowo pojawiają się kolejne zdjęcia z całego świata opatrzone hashtagiem "Womentodrive". Saudyjskie królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane. O szczegółach mówił Łukasz Kijek w TVN24 BiS.

Zelandia. Spór o nowy kontynent

Około 94 procent jej powierzchni znajduje się pod wodą, a część naukowców chce by stała się nowym kontynentem. Mowa o Zelandii, która jest położona na wschód od Australii. Podróżnik Grzegorz Gawlik studzi jednak zapędy. - Nie męczyłbym 7,5 mld ludzi na naszej planecie do nauczenia się nowej nazwy Zelandia - dodaje gość TVN24 BiS. Jego zdaniem, rozmowy o nowym kontynencie mogą być "skutecznym marketingiem naukowym".