Ze świata

Ze świata

"Trzeba przyspieszyć rozmowy w sprawie brexitu"

Rozmowy o brexicie muszą zakończyć się do jesieni, by dać krajom czas na ratyfikację umowy w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej - powiedział w środę w Brukseli główny unijny negocjator Michel Barnier, przedstawiając pierwszy oficjalny projekt tego porozumienia.

Żywność, kosmetyki i bursztyny. Polskie firmy ruszają na podbój Chin

Dotąd nasze działania koncentrowaliśmy głównie na promocji Polski jako miejsca lokowania inwestycji chińskich czy azjatyckich, teraz coraz bardziej stawiamy na pobudzanie działalności eksportowej polskich przedsiębiorców, między innymi na rynek chiński - powiedział szef biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Szanghaju Andrzej Juchniewicz.

Ranking krajów atrakcyjnych dla studentów. Polska nigdy nie była tak wysoko

Pierwszy raz w historii Polska znalazła się w pierwszej dziesiątce rankingu krajów najbardziej atrakcyjnych dla zagranicznych studentów. - Najwięcej przyjeżdża do nas Hiszpanów, Niemców i Turków - mówił w TVN24 dr Paweł Poszytek z Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji. W zestawieniu najlepsze okazały się Niemcy, przed Wielką Brytanią i Francją.

Ostatnia rola aktora wszech czasów. Na co wybrać się do kina?

Jest zdobywcą trzech Oscarów za pierwszoplanowe role, a magazyn "Time" uznał go za aktora wszech czasów. Bogata kariera Daniela Day-Lewisa dobiega końca. - Wszystko wskazuje na to, że kreacja aktorska, którą możemy podziwiać w filmie "Nić widmo", to będzie jego ostatni film - mówi Ewelina Woźnica z TVN24. Poza premierą amerykańskiego dramatu, do kin wchodzi także film akcji "Czarna Pantera". - To przełomowa produkcja, dlatego że pierwszy raz w portfolio Marvela pojawił się taki film, który jest niemalże w stu procentach poświęcony czarnoskórym bohaterom - zauważa Woźnica. Kolejną propozycją jest też polski dramat "Pomiędzy słowami".

Premier w Brukseli. Szef KE: sprawa warunkowości nie dotyczy tylko Polski

W Brukseli rozpoczął się nieformalny szczyt UE, który będzie się zajmował pobrexitowym budżetem "27". Premier Mateusz Morawiecki przed jego rozpoczęciem podkreślił, że "Polska ma bardzo jasno określone cele". Rozmowy będą dotyczyły m.in. pomysłu Komisji Europejskiej w sprawie uzależnienia funduszy od praworządności.

Strajk w Air France. Odwołane między innymi loty z Polski

Pracownicy francuskich linii lotniczych Air France strajkują w czwartek, domagając się 6-procentowej podwyżki płac. Odwołano jedną czwartą połączeń, w tym połowę lotów długodystansowych z Paryża. Strajk dotknął również pasażerów podróżujących między Warszawą a Paryżem.

Minister o sprawie Puszczy Białowieskiej. "Polska zastosuje się do wyroku Trybunału"

Polska jest państwem prawa, szanującym opinię rzecznika Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej w sprawie Puszczy Białowieskiej - podkreślił minister środowiska Henryk Kowalczyk. Zapewnił, że Polska zastosuje się do ostatecznego wyroku Trybunału. Jego rzecznik generalny oznajmił we wtorek, że działania Polski w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE. "Decyzje te siłą rzeczy mogą doprowadzić do pogorszenia stanu terenów rozrodu gatunków chronionych" - podkreślono w uzasadnieniu decyzji.

Brytyjski wiceminister uspokaja Polaków. "Jeśli chcą zostać, to mogą zostać"

- Prawa tych, którzy będą w Wielkiej Brytanii przed wyjściem z Unii Europejskiej zostaną podtrzymane - powiedział w rozmowie z TVN24 BiS Alan Duncan, wiceminister spraw zagranicznych do spraw europejskich Wielkiej Brytanii. - Polacy, którzy już tu są, nie mają się czego obawiać - zapewnił gość drugiej edycji Polsko-Brytyjskiego Forum Belwederskiego w Londynie.

Fundusze powiązane z praworządnością? "Bardzo wątłe podstawy"

Powiązanie budżetu Unii Europejskiej z praworządnością jest niesłuszne, ma bardzo wątłe podstawy traktatowe - mówił w poniedziałek w Brukseli podczas spotkania z dziennikarzami minister inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Jak dodał, środki z kolejnego wieloletniego budżetu UE dla Polski będą mniejsze niż w obecnej perspektywie.

Ranking ubóstwa. Zestawienie zdominował jeden kraj

Rosnące ceny są większym zagrożeniem dla globalnej gospodarki niż bezrobocie - wynika z opublikowanego przez agencję Bloomberg rankingu Misery Index (tzw. wskaźnik ubóstwa). Jak podano, najuboższym krajem świata jest Wenezuela. Podium uzupełniają Republika Południowej Afryki oraz Argentyna.

Mocny tydzień w polskich kinach. Sprawdź propozycje

Trzynaście nominacji do Oscara, Złoty Lew na festiwalu w Wenecji i Złoty Glob za reżyserię. To sukcesy, którymi może pochwalić się reżyser filmu "Kształt wody". Ewelina Woźnica z TVN24 podkreśla, że warto zwrócić szczególną uwagę na muzykę. Dodaje jednak, że w trakcie seansu "zabrakło czegoś takiego, co wyróżniałoby ten film". Innym pretendentem do Oscara jest film "Czwarta władza". - Meryl Streep udowadnia kolejny raz, że jest najlepszą aktorką swojego pokolenia - ocenia Woźnica. - "Czwartą władzę" ogląda się naprawdę przyjemnie - dodaje. Filmem, który może poruszyć emocje widzów jest także "Niemiłość".

Polacy rzucili się na zagraniczne wakacje. Biura podróży szykują się na rekordowy rok

Wczasy za granicą przestają być dobrem luksusowym. - Zainteresowanie wczesną rezerwacją jest na tyle duże, że branża turystyczna już teraz zapowiada rekordowy rok - wskazuje Paweł Niewiadomski, prezes Polskiej Izby Turystyki. Średni koszt wyjazdu latem to 2385 złotych na osobę. To jednak nie odstrasza klientów. Najpopularniejszym kierunkiem jest Grecja, przed Turcją i Bułgarią.