Ze świata

Ze świata

Muzeum w Rzymie pokazuje, jak popełniane są przestępstwa

W Rzymie otwarto pierwsze w Europie muzeum prezentujące przestępstwa popełniane wobec środowiska naturalnego. Celem tej placówki, zainaugurowanej w piątek w stołecznym ogrodzie zoologicznym, jest uwrażliwienie opinii publicznej - mówią pomysłodawcy.

Nowa komisarz w Unii Europejskiej

Bułgarka Marija Gabriel została w piątek mianowana komisarzem UE ds. gospodarki cyfrowej i społeczeństwa. Gabriel wypełnia trwający ponad pół roku wakat po przejściu jej rodaczki Kristaliny Georgiewej z KE do Banku Światowego.

Szczyt gigantów w Hamburgu. Pięć faktów, które warto znać

Przyszłość porozumienia klimatycznego, walka z terroryzmem oraz polityka wobec uchodźców - to tylko niektóre z tematów szczytu G20 w Hamburgu. W Niemczech dojdzie także do pierwszego spotkania prezydentów Donalda Trumpa i Władimira Putina. Szczyt rozpocznie się w południe.

Francja chce wprowadzić zakaz sprzedaży aut z silnikami spalinowymi

Zakaz sprzedaży pojazdów na benzynę i olej napędowy od 2040 roku zapowiedział w czwartek minister środowiska Nicolas Hulot. Francuski plan zakłada także rezygnację z korzystania z węgla do produkcji energii elektrycznej już za kilka lat. Założenia mają być głosowane w parlamencie jesienią tego roku.

Media: Gazprom odnawia projekt South Stream

Po podpisaniu przez Węgry i rosyjski Gazprom dokumentów w sprawie współpracy w sferze gazowej media rosyjskie oceniają, że wraz z porozumieniami Gazpromu z Bułgarią i Serbią oznaczają one reanimację projektu gazociągu South Stream, choć na mniejszą skalę.

Rekordowa kara za grę dzieci w piłkę

Karę w wysokości 600 euro wymierzyła straż miejska na północy Włoch rodzicom czworga dzieci w wieku od 5 do 8 lat za to, że grały w piłkę w parku, gdzie jest to zabronione. Funkcjonariuszy wezwała grupa mieszkańców, którym przeszkadzała zabawa najmłodszych.

Władze reaktywują "hotele miłości"

Władze kubańskie postanowiły reaktywować sieć tak zwanych hoteli miłości w Hawanie i innych miastach, które będą oferować parom wynajem pokoi na godziny - poinformowała lokalna prasa.

Stemplowanie paszportów zniknie. Jest ważne porozumienie

Unia Europejska robi kolejny krok, by lepiej chronić swoje granice. Przedstawiciele państw członkowskich i Parlamentu Europejskiego porozumieli się w sprawie systemu wjazdu/wyjazdu, który ma zastąpić stemplowanie paszportów. Nasze granice będą mocniejsze - podkreśliła w poniedziałek Komisja Europejska.

Mają nowy sposób na mafię taksówkową na dworcu kolejowym

Władze Rzymu podjęły próbę położenia kresu chaosowi z taksówkami przy największym dworcu kolejowym, Termini. Burmistrz Virginia Raggi ogłosiła, że przez dwa miesiące w znalezieniu legalnej taksówki pomagać będą podróżnym specjalnie wyznaczeni stewardzi.

Niemcy przyciągają imigrantów. Rośnie liczba Polaków

W Niemczech mieszka już 783 tys. Polaków mających wyłącznie polskie obywatelstwo - podał w piątek Federalny Urząd Statystyczny w Wiesbaden. W sumie w Niemczech przebywa 10 mln obcokrajowców, co jest najwyższą liczbą od czasu prowadzenia statystyk.

Ceny konsumpcyjne w strefie euro rosną

Ceny konsumpcyjne w strefie euro wzrosły o 1,3 proc. w czerwcu w ujęciu rdr - podał w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej, we wstępnych danych.

300 mln dolarów dla Białorusi. Kolejna transza kredytu

W czwartek Białoruś otrzymała 300 mln dol. kredytu od Eurazjatyckiego Funduszu Stabilizacji i Rozwoju - poinformowały "Biełorusskije Nowosti". To już czwarta transza pożyczki. Od 2016 roku Białoruś otrzymała łącznie od tego funduszu 1,4 mld dol.

Idzie zmiana prezydencji w UE. Estonia zapowiada kierunek na gaz

Przejmujący 1 lipca przewodnictwo w Unii Europejskiej Estończycy chcą jeszcze w wakacje rozpocząć formalne prace w Radzie UE nad mandatem w sprawie Nord Stream 2. Źródła z tego kraju sugerują, że dyskusja mogłaby dotyczyć nie tylko nowego gazociągu, ale wszystkich połączeń do Unii.

Jest koncepcja nowego budżetu Unii. Polska gotowa do negocjacji

Komisja Europejska przedstawiła wstępne koncepcje w sprawie finansów Unii Europejskiej do 2025 roku. Ma to być otwarcie debaty na temat nowego wieloletniego budżetu Wspólnoty. W dokumencie znalazły się zapisy wskazujące na powiązanie kwestii finansowych z praworządnością. - Polska odrzuca jakiekolwiek próby manipulowania budżetem UE w oparciu o subiektywne oceny polityczne - powiedział wiceszef MSZ Konrad Szymański.