Ze świata

Ze świata

Tanie linie szukają pracowników. Rekrutacja również w Polsce

Węgierskie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły "największą kampanię rekrutacyjną w historii firmy". Tani przewoźnik zamierza stworzyć w przyszłym roku 1300 miejsc pracy dla pilotów i pracowników personelu pokładowego. Decyzja ma związek ze znaczną rozbudową floty. Pilotów szuka też Ryanair, który boryka się ostatnio z problemami związanymi z załogą, przez co odwołał tysiące rejsów.

Paryż podniesie ceny na wieżę Eiffla

Wieża Eiffla to symbol Paryża i jeden z najchętniej odwiedzanych obiektów na świecie. Co roku odwiedza ją 7 milionów turystów. Od otwarcia w 1889 roku wieżę odwiedziło już 300 milionów osób. Od 1 listopada za wjazd na trzecie piętro trzeba będzie zapłacić 25 euro, a nie 16 euro jak dotychczas. Podwyżka spowodowana jest planami modernizacji, którą przewidziano na najbliższe lata oraz podniesieniem poziomu bezpieczeństwa turystów.

Problemy po awarii popularnego systemu. Linie lotnicze walczą z opóźnieniami

Problemy z funkcjonowaniem oprogramowania służącego do odprawy pasażerów i bagażu zakłóciły w czwartek odprawę na różnych lotniskach świata, w tym w Paryżu, Zurychu i Frankfurcie - podała telewizja CNN dodając, że usterka została naprawiona. Linie lotnicze na całym świecie walczą z opóźnieniami po tym, jak globalny system obsługi rezerwacji dostarczany przez grupę Amadeus IT uległ awarii związanej z "działaniem sieciowym".

Negatywna ocena negocjacji brexitu. Chcą dodatkowych gwarancji

Kierownictwo Parlamentu Europejskiego zatwierdziło w czwartek projekt rezolucji, w którym negatywnie ocenia dotychczasowy postęp w negocjacjach dotyczących brexitu. Tekst sugeruje wstrzymanie się z przejściem do drugiej fazy rozmów. Głosowanie w tej sprawie w przyszły wtorek.

Potężne utrudnienia dla pasażerów Ryanaira. Brytyjczycy są "wściekli"

Brytyjski urząd lotnictwa cywilnego (Civil Aviation Autority - CAA) wziął pod lupę linie lotnicze Ryanair. Irlandzkiemu przewoźnikowi zarzuca się "uporczywe wprowadzanie w błąd" pasażerów. CAA zwraca uwagę, że Ryanair nie wywiązuje się z obowiązku zapewnienia alternatywnego lotu, nie informuje pasażerów o tym, jakie ma plany dotyczące rejsów.

Dalej bez porozumienia w sprawie rozliczeń po brexicie

Mimo deklaracji brytyjskiej premier Theresy May, że brexit nie będzie oznaczał, iż któryś z krajów unijnych będzie musiał zapłacić więcej, a któryś dostanie mniej z kasy UE, negocjatorom z Londynu i Brukseli nie udało się przezwyciężyć różnic w tej sprawie.

Trump zapowiada "największą w historii redukcję podatków"

Prezydent Donald Trump przedstawił w środę na wiecu w Indianapolis szczegóły reformy systemu podatkowego. “Przewiduje ona największą w historii redukcję podatków" – wskazał. "Będzie jedyną w życiu pokolenia szansą na odbudowę amerykańskiej wielkości" – dodał.

Ma chodzić do dyskotek i ostrzegać przed jazdą po pijaku

Sąd w Mediolanie zdecydował, że mieszkaniec tego miasta, który pod wpływem alkoholu spowodował wypadek samochodowy, ma w ramach pracy społecznej chodzić do dyskotek i tam przestrzegać przed skutkami siadania za kierownicą po wypiciu drinka lub po narkotykach.

Tani przewoźnik odwołuje kolejne loty. "Możemy mieć obawy, czy to koniec"

- Skala odwołań, którą zafundował pasażerom irlandzki przewoźnik chyba zaskoczyła wszystkich - mówi Paweł Kunz, redaktor serwisu Fly4free. Ryanair poinformował w środę o zawieszeniu 18 tysięcy połączeń w sezonie zimowym 2017/2018. - Patrząc jak wygląda cała procedura oraz komunikacja ze strony Ryanaira możemy mieć obawy, czy to jest koniec odwołań - wskazuje gość programu "Bilans" w TVN24 BiS.

Król zezwolił kobietom na prowadzenie samochodu. Internauci reagują

Historyczny moment w Arabii Saudyjskiej. Wszystko za sprawą króla Salmana, który zdecydował o tym, że kobiety będą mogły prowadzić samochody. Walka o te prawa trwała przez wiele lat, a najnowszy dekret spotkał się z wielką radością. Także w internecie, na portalach społecznościowych masowo pojawiają się kolejne zdjęcia z całego świata opatrzone hashtagiem "Womentodrive". Saudyjskie królestwo było ostatnim krajem na świecie, w którym było to zakazane. O szczegółach mówił Łukasz Kijek w TVN24 BiS.

Zelandia. Spór o nowy kontynent

Około 94 procent jej powierzchni znajduje się pod wodą, a część naukowców chce by stała się nowym kontynentem. Mowa o Zelandii, która jest położona na wschód od Australii. Podróżnik Grzegorz Gawlik studzi jednak zapędy. - Nie męczyłbym 7,5 mld ludzi na naszej planecie do nauczenia się nowej nazwy Zelandia - dodaje gość TVN24 BiS. Jego zdaniem, rozmowy o nowym kontynencie mogą być "skutecznym marketingiem naukowym".

Książę Harry z dziewczyną. Jej koszula wzbudziła spekulacje

Książę Harry po raz pierwszy pokazał się ze swoją partnerką. Prasa w Wielkiej Brytanii od dawna spekulowała o związku z aktorką Meghan Markle. Po "ujawnieniu się", zakochani trafili na pierwsze strony nawet najpoważniejszych wyspiarskich dzienników. Ale media zwróciły uwagę nawet na ubrania, które miała na sobie para. Okazuje się, że aktorka miała na sobie koszulę nazwaną w ekskluzywnym sklepie internetowym "The Husband", czyli "mąż". Spekulanci doszukują się w tym ukrytego przesłania: czyżby Harry miał już kandydatkę na żonę?

Sprzedano drugi co do wielkości diament na świecie

Brytyjska firma jubilerska Graff Diamonds kupiła za 53 miliony dolarów Lesedi La Rona, drugi co do wielkości diament na świecie. Nieoszlifowany kamień waży 1109 karatów i jest wielkości piłki tenisowej. Diament pojawił się na aukcji w domu Sotheby's już w ubiegłym roku, ale po nieudanej licytacji rozpoczęto prywatną sprzedaż. Klejnot jest największym diamentem, jaki znaleziono w ostatnim stuleciu. Odkryto go w 2015 roku w kopalni w Botswanie. Jego nazwa w lokalnym języku oznacza "nasze światło".

Uczepił się pędzącego pociągu. Trzymał się tylko wycieraczek

W Perth, na zachodzie Australii, aresztowano 23-latka, który uczepił się jadącego z prędkością 110 km/h pociągu. Niebezpieczny wyczyn nagrali zaskoczeni kierowcy. Mężczyzna stał na zewnętrznej krawędzi tyłu pociągu, gdzie mógł się trzymać jedynie wycieraczek. Jego podróż trwała cztery minuty.

Litewski minister gospodarki rezygnuje ze stanowiska

Minister gospodarki Litwy, członek Litewskiej Partii Socjaldemokratycznej (LSDP), Mindaugas Sinkeviczius poinformował w poniedziałek, że rezygnuje ze stanowiska w rządzie. Decyzję podjął w związku z opuszczeniem przez jego partię rządzącej koalicji.