Wong Teek Soon został piątym miliarderem w Malezji. Majątek biznesmena powiększył się w czasie pandemii niemal czterokrotnie. Głównym powodem tak znacznego przyrostu fortuny był większy popyt na rękawice ochronne, które produkuje firma Malezyjczyka.
Według listy najbogatszych ludzi świata magazynu "Forbes" jeszcze w kwietniu majątek Wonga miał wynosić 310 mln dolarów. Obecnie szacuje się go na równowartość 1,2 mld dolarów. Malezyjczyk zawdzięcza biznesowy sukces rosnącemu popytowi na odzież ochronną, który wystrzelił w odpowiedzi na pandemię COVID-19.
Gumowe produkty w Malezji
54-letni Wong, syn rolników z górskiej prowincji w północnej części kraju, od 2005 roku jest prezesem firmy Riverstone, którą w 1989 roku założył razem ze wspólnikiem. W trzech fabrykach w Malezji, jednej w Tajlandii i jednej w Chinach przedsiębiorstwo wytwarza rękawice z syntetycznego kauczuku. Jego klientami oprócz firm sektora medycznego są producenci elektroniki.
W Malezji wytwarza się 65 proc. światowej produkcji gumowych rękawic, kraj jest też drugim największym producentem prezerwatyw. Pandemia z jednej strony zwiększyła popyt na rękawice, z drugiej - z powodu ograniczeń w działaniu fabryk i kłopotów z dostępem do siły roboczej powoduje utrudnienia.
Więcej bogaczy
Choć azjatycki kraj boryka się z wywołanym pandemią kryzysem gospodarczym, majątki jego najbogatszych mieszkańców nie przestają rosnąć. Firma konsultingowa Knight Frank prognozuje, że liczba Malezyjczyków posiadających więcej niż 30 mln dolarów między 2019 a 2024 rokiem wzrośnie o 35 proc. Dla porównania od 2018 do 2019 roku przybyło tam 2 proc. multimilionerów.
Z opublikowanego w sierpniu raportu funduszu powierniczego Capital Market Development Fund i organizacji zrzeszającej doradców finansowych wynika, że coraz więcej Malezyjczyków nie jest w stanie robić żadnych oszczędności, a jedna trzecia ma długi o wartości przekraczającej posiadany kapitał.
Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock