Brak zamówień, rezygnacje z samolotów. Ale Boeing nie traci zaufania inwestorów

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Wraca międzynarodowy ruch lotniczy, ale z ograniczeniami
Wraca międzynarodowy ruch lotniczy, ale z ograniczeniami TVN24
wideo 2/4
TVN24 Wraca międzynarodowy ruch lotniczy, ale z ograniczeniami

W lipcu Boeing nie sprzedał żadnych dodatkowych samolotów. Kolejni klienci odwołali wcześniejsze zamówienia na uziemione od ponad roku maszyny 737 Max. Mimo to amerykański koncern lotniczy zyskuje na giełdzie.

W ciągu ubiegłego miesiąca Boeing zrealizował zaledwie 4 dostawy w porównaniu do 19 w lipcu 2019 r.

Odwołane zamówienia

Nabywcy wycofali 43 dalsze zamówienia na pasażerskie odrzutowce Boeing 737 Max, które nadal pozostają uziemione. Wcześniej w czerwcu firma straciła 60 kontraktów. Łącznie od początku 2020 r. klienci zrezygnowali z 800 zamówień. Liczba ta obejmuje również transakcje, które w ocenie firmy prawdopodobnie nie dojdą do skutku ze względu na kłopoty finansowe po stronie zamawiającego.

W wyniku utraty kolejnych zamówień liczba zaległych dostaw samolotów Boeinga do klientów spadła poniżej 4500 maszyn.

Powrót w przestworza

Producent nadal zabiega również o zgodę na przywrócenie do użytkowania odrzutowców 737 Max. Według zeszłotygodniowych zapowiedzi amerykańskiej Federalnej Administracji Lotnictwa (FAA) uziemione odrzutowce mają szanse zostać ponownie dopuszczone do lotów pod koniec bieżącego lub na początku przyszłego roku.

Boeingi 737 Max uziemiono w marcu 2019 roku

Zaufanie inwestorów

Agencja Associated Press zauważa, że mimo słabych wyników Boeing nie traci zaufania inwestorów, a jego notowania na giełdzie nowojorskiej idą w górę od poniedziałku. W środowym handlu przed otwarciem sesji kurs spółki zwyżkuje o ok. 2 proc.

Spółki przewozowe na całym świecie zmagają się z drastycznym spadkiem popytu na swoje usługi w związku z trwającą pandemią nowego koronawirusa, a producenci maszyn - ze spadkiem liczby zamówień oraz trudnościami w ich realizacji w związku z zakłóceniami łańcucha dostaw. Niewykorzystywane samoloty są tymczasem podatne na korozję, co sprowokowało pod koniec lipca zarządzone przez FAA kontrole 2000 samolotów Boeing 737 NG i 737 Classic (niezależnie od trwających analiz pod kątem bezpieczeństwa modelu 737 Max).

Kurs Boeingastooq.pl

Dwie katastrofy

W marcu 2019 roku, po katastrofach w Indonezji i Etiopii, w których zginęło łącznie 346 osób, na całym świecie samoloty Boeing 737 Max zostały uziemione. Przyczyną obu katastrof było najprawdopodobniej wadliwe oprogramowanie kontrolujące system MCAS. Producent utrzymuje, że wyeliminował te i inne wady.

Boeing 737 Max

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE NA TVN24 GO >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Posłowie koalicji chcą nałożenia na Orlen podatku od nadmiarowych zysków. Ryszard Petru, w programie "Jeden na jeden", mówił, że spółka "złupiła Polaków". - Przypomnę, że Orlen był firmą chronioną przez PiS i w całej Europie firmy tego typu były opodatkowane, bo miały nadmiarowe zyski z tytułu podwyżek cen na świecie energii - powiedział. Według niego spółka ma "zwrócić to, co zabrała narodowi". Prezes Orlenu napisał do prezydenta prośbę o analizę projektu ustawy.

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

"Orlen złupił Polaków". Przez nowy podatek "ma zwrócić narodowi to, co nam zabrał"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

- Na walce z inflacją zarówno Narodowy Bank Polski jak i premier Mateusz Morawiecki polegli - powiedział Ryszard Petru, poseł Trzeciej Drogi, który był gościem programu "Jeden na jeden". Jego zdaniem proces obniżania inflacji do celu może potrwać nawet półtora roku. Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku podał w czwartek, że ceny towarów i usług konsumpcyjnych w listopadzie 2023 r. wzrosły w ujęciu rocznym o 6,5 proc., a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,7 proc. 

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Petru: rząd i Narodowy Bank Polski "polegli w walce z inflacją"

Autor:
JW/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Wprowadzenie dodatkowych niedziel handlowych jest zaskoczeniem dla pracowników, którzy niemal w ostatniej chwili dowiadują się, że muszą stawić się do pracy 10 i 17 grudnia - powiedział Polskiej Agencji Prasowej (PAP) przewodniczący Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Piotr Ostrowski.

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Dodatkowe niedziele handlowe w grudniu. "Pracownicy zaskoczeni"

Autor:
JW/ams
Źródło:
PAP

Prawie wszystkie państwa świata zdecydowały w czwartek w Dubaju o utworzeniu funduszu pomocy krajom zmagającym się z powodziami, upałami i suszami spowodowanymi zmianami klimatycznymi, co uznano za ważny przełom pierwszego dnia konferencji klimatycznej ONZ, COP28 - informuje Associated Press.

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Będzie specjalny fundusz dla państw zagrożonych zmianami klimatycznymi

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP

Nie ma planów nakładania dodatkowych podatków na spółki Skarbu Państwa - powiedziała Polskiej Agencji Prasowej Biznes posłanka Polski 2050 Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że Orlen do tej pory korzystał z uprzywilejowanej pozycji i nie rozliczył się z nadmiarowych zysków.

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Prawdopodobna minister w rządzie Tuska o nowych daninach od spółek Skarbu Państwa

Autor:
mp
Źródło:
PAP

Bojkot reklamodawców może zabić firmę - stwierdził właściciel platformy X (dawniej Twitter) Elon Musk w wywiadzie na konferencji "New York Timesa". Ekscentryczny miliarder odniósł się do reklamodawców, którzy używają według niego "szantażu pieniędzmi" i w wulgarny sposób powiedział im, by odeszli. Przyznał także, że błędem było zamieszczenie wpisu popierającego antysemickie teorie.

Musk wulgarnie odniósł się do odchodzących z platformy X reklamodawców

Musk wulgarnie odniósł się do odchodzących z platformy X reklamodawców

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP, Reuters

Premier Mateusz Morawiecki podpisał zarządzenia, które przedłużają do 28 lutego 2024 roku obowiązywanie stopni alarmowych: drugiego stopnia BRAVO i trzeciego stopnia CHARLIE-CRP na terenie całego kraju oraz drugiego stopnia BRAVO wobec polskiej infrastruktury energetycznej poza granicami Polski.

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Stopnie alarmowe w Polsce. Jest decyzja premiera

Autor:
kris/ams
Źródło:
TVN24 Biznes

Ewentualne postawienie prezesa Narodowego Banku Polskiego (NBP) Adama Glapińskiego przed Trybunałem Stanu miałoby niewielkie i jedynie krótkotrwałe przełożenie na rynki finansowe - stwierdził w czwartek członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Ludwik Kotecki. - Jeżeli mieliśmy do czynienia z łamaniem prawa, to taki wniosek byłyby zasadny - wyjaśnił, przestrzegając jednocześnie przed "teatrem politycznym" w tej sprawie.

Członek RPP o kwestii Trybunał Stanu dla prezesa NBP. "To jest jakiś sygnał"

Członek RPP o kwestii Trybunał Stanu dla prezesa NBP. "To jest jakiś sygnał"

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP

Klienci korzystający z usług Poczty Polskiej nadali w okresie tegorocznego Black Week o ponad 46 procent więcej przesyłek niż w analogicznym okresie 2022 roku. Zwiększone zainteresowanie zakupami w tym okresie potwierdzają również dane PKO BP, z których wynika, że wydatki kartowe klientów tego banku znacząco wzrosły.

Gorący okres w handlu. Skokowy wzrost liczby paczek

Gorący okres w handlu. Skokowy wzrost liczby paczek

Autor:
JW/dap
Źródło:
PAP Biznes/TVN24 Biznes

Od wielu lat wprowadzane są przepisy, które mają zapobiegać powstawaniu klitek sprzedawanych jako mikroapartamenty - pisze "Dziennik Gazeta Prawna". Najnowsza próba to przepisy wchodzące w życie 1 kwietnia 2024 roku. 

Bat na deweloperów. Będą nowe przepisy

Bat na deweloperów. Będą nowe przepisy

Autor:
JW/dap
Źródło:
"Dziennik Gazeta Prawna"

Zurych i Singapur zajęły ex aequo pierwsze miejsce w dorocznym zestawieniu najdroższych miast do życia, przygotowanym przez firmę Economist Intelligence Unit (EIU). W pierwszej dziesiątce rankingu znalazły się cztery europejskie metropolie. Najbardziej gwałtowny spadek w rankingu odnotowały dwa miasta w Rosji.

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Ranking najdroższych miast świata. Jedno z gwałtownym spadkiem o 105 miejsc

Autor:
jdw//az
Źródło:
CNN, TVN24.pl

Inflacja w listopadzie 2023 roku wyniosła 6,5 procent rok do roku - wynika ze wstępnych danych Głównego Urzędu Statystycznego (GUS). Analitycy prognozowali, że ceny rosły w tempie 6,6 procent.

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Inflacja w listopadzie. Tak szybko rosły ceny

Autor:
kris/dap
Źródło:
TVN24 Biznes, PAP

Produkt Krajowy Brutto Polski w trzecim kwartale 2023 wzrósł o 0,5 procent rok do roku w porównaniu ze spadkiem 0,6 procent w drugim kwartale - wynika z komunikatu GUS. W szacunku flash GUS podał, że PKB w trzecim kwartale wzrósł o 0,4 procent.

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

PKB w górę. Znamy najnowsze dane

Autor:
JW/dap
Źródło:
TVN24 Biznes

Sam Altman wraca na stanowisko dyrektora generalnego OpenAI - potwierdziła firma w oficjalnym komunikacie. Wcześniej szef jednej z najważniejszych firm technologicznych świata został niespodziewanie odwołany ze stanowiska.

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Koniec technologicznego serialu. Przyszłość Altmana potwierdzona

Autor:
mp/ams
Źródło:
CNN

Stacja TVN24 jest liderem rankingu "Najbardziej opiniotwórcze media w Polsce" Instytutu Monitorowania Mediów. W październiku 2023 roku TVN24 odnotowała ponad 4,9 tysiąca cytowań przez inne redakcje. Na podium znalazły się także RMF FM oraz "Rzeczpospolita".

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

TVN24 na czele najbardziej opiniotwórczych mediów w Polsce

Autor:
mp/ams
Źródło:
TVN24 Biznes