Segregacja śmieci po nowemu. Odpowiadamy na 10 ważnych pytań

Zmiany w segregacji śmieci to efekt rozporządzenia wydanego przez ministra środowiska Jana Szyszkę pod koniec grudnia 2016 rokuShutterstock

Kto dostarczy pojemniki na śmieci i czy przed wyrzuceniem należy myć zużyte opakowania - to tylko niektóre pytania, które pojawiają się w związku z wejściem z życie zmian w segregacji śmieci. Od dzisiaj obowiązuje bowiem Wspólny System Segregacji Odpadów. Poniżej staramy się rozwikłać część wątpliwości dotyczących nowych przepisów.

Zmiany w segregacji śmieci to efekt rozporządzenia wydanego przez ministra środowiska Jana Szyszkę pod koniec grudnia 2016 roku. Jak wskazują autorzy nowych przepisów, większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Dlatego główną zasadą Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów jest oddzielanie surowców od odpadów.

1. Ile będzie pojemników?

Rozporządzenie wprowadza podział na pięć pojemników: papier – kolor niebieski, metale i tworzywa sztuczne – żółty, opakowania szklane – zielony, odpady biodegradowalne – brązowy oraz odpady zmieszane.

Dodatkowo w niektórych gminach może również występować rozróżnienie kubłów dla szkła bezbarwnego - kolor biały i kolorowego – zielony. Ten podział nie jest jednak obowiązkowy.

2. Co i do którego mogę wrzucać?

Aby zgodnie z założeniem ministerstwa uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia, poszczególne tworzywa należy zbierać osobno. Co zatem można wrzucać do każdego z kubłów?

Do kubła oznaczonego jako szkło należy wrzucać butelki i słoiki po napojach oraz żywności, w tym po napojach alkoholowych, a także olejach roślinnych.

Do pojemnika na papier należy wrzucać opakowania z papieru, karton, tekturę, katalogi, ulotki, a także gazety i czasopisma. Ponadto może się tam znaleźć papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty, książki, torby, a także worki papierowe.

Do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne powinny trafiać odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (na przykład kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości i kosmetykach. Do tego pojemnika można również wrzucać plastikowe torby, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, metale kolorowe, a także zakrętki od słoików.

W czwartym kuble przeznaczonym dla odpadów biodegradowalnych należy gromadzić odpadki warzywne i owocowe, w tym obierki. Gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, a także trociny oraz korę drzew.

Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w recyklingu. Są to między innymi: resztki jedzenia, leki, odchody zwierząt, popiół z węgla kamiennego, puszki po farbach i lakierach czy plastikowe zabawki.

3. Co zrobić z odpadami niebezpiecznymi?

Należy pamiętać, by nie umieszczać w żadnym z powyższych pojemników odpadów niebezpiecznych.

Zaliczamy do nich zużyte baterie, akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach, a także zużyty sprzęt RTV i AGD. Wszystkie te rzeczy należy oddać w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach w sklepach bądź aptekach oraz w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

4. Czy trzeba myć opakowania i ściągać etykiety przed wyrzuceniem?

Szkła, plastiku, czy metalu nie trzeba myć przed wrzuceniem do pojemnika na odpady segregowane. Wystarczy je opróżnić. Jak wskazuje Ministerstwo Środowiska, surowce zostaną umyte w późniejszym etapie recyklingu – w sortowni.

5. Wzrost opłat za wywóz śmieci?

Resort środowiska nie precyzuje, czy wejście nowych przepisów będzie wiązało się ze wzrostem cen za wywóz śmieci.

Jak wskazano, to gmina ustala, jaka jest wysokość i sposób naliczania opłaty od mieszkańców. Może to zrobić na podstawie jednego z czterech sposobów: od liczby mieszkańców faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość, od powierzchni nieruchomości, od ilości zużytej wody, za gospodarstwo domowe (stawka ryczałtowa).

Samorządy mogą również różnicować opłaty za wywóz śmieci poprzez wprowadzenie ulg albo opłat do gorzej sytuowanych właścicieli nieruchomości. Jeśli gmina stwierdzi, że nieprawidłowo oszacowała koszty systemu, będzie musiałai podjąć uchwałę o zmianie stawki opłaty.

6. Jakie będą kary za brak segregacji?

Ustawa nakazuje gminom, żeby naliczały opłaty za wywóz śmieci zgodnie z założeniem, iż osoby segregujące odpady płacą mniej od tych, którzy tego nie robią.

Można to łatwo zobrazować na przykładzie mieszkańców bloku korzystających ze wspólnych pojemników do zbierania odpadów. Jeżeli część mieszkańców nie dostosowuje się do nowych wymogów, wówczas naliczana jest opłata według wyższej stawk, za tak zwane odpady zmieszane, która jest ustalona przez radę gminy.

7. Co powstaje z recyklingu?

Należy pamiętać, że szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100 procentach. Można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. W przypadku aluminium jest to o tyle ważne, że produkcja aluminium z rud jest droga, a złoża boksytu nie odnawiają się.

Dzięki recyklingowi szkła możemy natomiast przyczynić się ograniczenia zużycia piasku, dolomitu oraz sody. Co ciekawe, wprowadzając do wtórnego obiegu tylko jedną szklaną butelkę, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy 100 watowej żarówki.

Resort środowiska wskazuje, że tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej. To jednak surowiec, którego zasoby są ograniczone, a wydobycie bardzo kosztowne, zatem znacznie bardziej opłacalne jest, by tworzywa sztuczne ponownie wykorzystać jako źródło energii bądź surowiec wtórny. Na przykład z 35 plastikowych butelek (PET) można wyprodukować bluzę z polaru.

Plastik może być również przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe. Powstają z niego także namioty, plecaki czy buty.

8. Kto dostarczy nowe pojemniki?

Jeżeli jesteś mieszkańcem bloku czy osiedla, sprawa dostarczenia nowych pojemników na śmieci zostanie rozstrzygnięta między gminą a zarządem nieruchomości. Jak jednak wskazuje resort środowiska, co do zasady to właściciel nieruchomości odpowiada za zapewnienie pojemników na śmieci.

W przypadku osób mieszkających w domu jednorodzinnym, to gmina poinformuje o tym, czy zapewni pojemniki na śmieci.

Należy jednak pamiętać, że rozporządzenie zakłada, iż na wymianę pojemników we właściwych kolorach gminy będą miały pięć lat. Muszą to zatem zrobić najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku. Zdecydowanie szybciej będzie miało miejsce wprowadzenie nowych oznaczeń. Oznakowanie dotychczas obowiązujących pojemników musi być zmienione w okresie 6 miesięcy po wejściu rozporządzenia ministra Jana Szyszki.

9. Dlaczego są wprowadzane zmiany?

Przez Wspólny System Segregacji Odpadów resort środowiska chce poprawić efektywność segregacji odpadów komunalnych. W 2020 roku, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, Polska musi bowiem uzyskać 50-procentowy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia zarówno papieru, metali, tworzyw sztucznych, jak i szkła.

Obecnie wspomniany poziom wynosi zaledwie 26 procent.

Ministerstwo zwraca ponadto uwagę, że brak jednolitych zasad selektywnej zbiórki groziłby utratą około 1,3 mld euro z funduszy unijnych, które można przeznaczyć na gospodarkę odpadami.

10. Od kiedy?

Choć Wspólny System Segregacji Odpadów wszedł w życie 1 lipca, to przewidziano jednak okres przejściowy na jego wdrożenie. Oznacza to, że samorządy wprowadzą nowe zasady segregacji w zależności od tego, kiedy zakończą się obowiązujące umowy na wywóz śmieci. Nie mogą tego zrobić jednak później niż 30 czerwca 2021 roku. Jak wynika z informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową, większość dużych miast wprowadzi nowe zasady dopiero w 2018 oraz 2019 roku.

W niektórych z nich, by spełnić nowe wymog, potrzebne są niewielkie zmiany. Tak jest w przypadku chociażby Wrocławia, gdzie choć umowy na wywóz śmieci wygasną z końcem 2020 roku, to jednak obowiązujące tam przepisy są niemal w całości zgodne z nowym regulacjami dotyczącymi segregowania odpadów. Różnice dotyczą jedynie opisu pojemników.

Podobnie jest na Śląsku, w Katowicach i na przykład w Zabrzu, gdzie nowe rozporządzenie nie wprowadzi znaczących zmian w obecnych systemach segregacji odpadów. Jak wyjaśniają tamtejsi samorządowcy, już teraz obowiązuje tam segregacja wielopojemnikowa. Od nowego roku zmiany nastąpią w Poznaniu i w całym Związku Międzygminnym Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, bowiem umowy na odbiór i transport odpadów obowiązują tu do końca 2017 roku. Z kolei w Gdańsku segregacja "po nowemu" zacznie się od kwietnia 2018 roku. Jesienią ma ruszyć kampania informacyjno-edukacyjna, która ma przygotować gdańszczan do stosowania nowych zasad. Trochę później, bo od lipca przyszłego roku, nowe zasady wejdą w życie w Łodzi. Dotychczasowe umowy na odbiór śmieci obowiązują tu do 30 czerwca 2018 roku.

Od 2019 roku nowe zasady segregacji wdrożą z kolei Warszawa, Kraków i Sosnowiec. W stolicy zmiany zaczną obowiązywać najprawdopodobniej od stycznia 2019 roku. Dotychczasowe umowy na odbiór śmieci obowiązują bowiem tutaj do końca 2018 roku.

Z kolei w Krakowie nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2019 roku.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Prezydent USA Donald Trump obiecywał Amerykanom, że obniży ceny żywności. Tymczasem od 1 lutego zaczęły obowiązywać cła na produkty z Meksyku i Kanady w wysokości 25 procent. Jak zauważa CNN państwa te odgrywają kluczową rolę w zapewnianiu, by półki sklepów spożywczych w USA były pełne.

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Cła nałożone przez Trumpa mogą się odbić rykoszetem na zwykłych Amerykanach

Źródło:
CNN

Od soboty rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o 800 plus na nowy okres świadczeniowy, który rozpocznie się 1 czerwca tego roku i potrwa do 31 maja 2026 roku.

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Ważna informacja dla rodziców od ZUS. W sprawie 800 plus

Źródło:
PAP

Mówi, że to największe zagłębie sadownicze Europy, że to duży biznes wspierany przez polityków i że sadownicy walczą o pracowników. Potrzebują rąk do pracy, bo owoce nie mogą gnić. - Oferują na przykład raz na tydzień worek ziemniaków, chleb, cebulę, wodę w zgrzewkach. Może nie dają umowy, ale w ten sposób pokazują, że warto u nich pracować - wyjaśnia w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl doktor Kamil Matuszczyk z Uniwersytetu Warszawskiego, badacz sytuacji pracowników sezonowych.

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Zamienia salę wykładową na sady owocowe. Tak bada sytuację pracowników

Źródło:
tvn24.pl

Rok 2024 był dla Turcji rekordowy pod względem liczby gości i przychodów z turystyki - podały w piątek tureckie media. Turcję odwiedziło 52,6 milionów zagranicznych turystów. Największą grupę gości z zagranicy stanowili Rosjanie - 6,7 milionów.

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Rosjanie pomogli Turcji w pobiciu rekordu

Źródło:
PAP

Mołdawia to jedno z najszybciej wyludniających się państw na świecie - powiedział analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Kamil Całus. Liczba mieszkańców tego kraju, nie wliczając separatystycznego Naddniestrza, wynosi obecnie 2,401 miliona. To spadek o 13,9 procent w ciągu dekady.

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

W tym kraju jest jeden z najgorszych kryzysów demograficznych na świecie

Źródło:
PAP

Meksyk ma plan A, plan B i plan C na wypadek, gdyby przywódca USA Donald Trump zrealizował swoje zapowiedzi i nałożył 25-procentowe cła – oświadczyła w piątek prezydentka Meksyku Claudia Sheinbaum, podkreślając, że jej rząd zachowuje "chłodną głowę" w oczekiwaniu na ruch Waszyngtonu.

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

"Plan A, plan B i plan C". Prezydentka zapewnia, że są przygotowani na amerykańskie cła

Źródło:
PAP

Rząd Wielkiej Brytanii planuje zmniejszenie powierzchni gruntów rolnych w kraju o ponad 10 procent do 2050 roku. Największe cięcia mają dotyczyć pastwisk, a mieszkańcy kraju będą zachęcani do redukcji spożycia mięsa – podał w piątek "The Guardian".

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Zamiast pastwisk, lasy albo panele słoneczne. Wyspy Brytyjskie czeka wielka reforma rolnictwa

Źródło:
PAP, The National

Prezydent USA Donald Trump zapowiedział, że "absolutnie" nałoży cła na towary z Unii Europejskiej. Według przywódcy Stanów Zjednoczonych UE "traktuje nas bardzo źle". Powiedział również, że cła na produkty z Meksyku i Kanady obejmą też ropę naftową i gaz, choć stawka taryfy będzie wynosić 10, a nie 25 procent.

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

"Podejmiemy bardzo zdecydowane działania". Trump o nałożeniu ceł na Unię Europejską

Źródło:
PAP

Polacy wyjeżdżający za granicę na tegoroczne zimowe ferie wybierają się głównie na południe Europy oraz na Bliski Wschód - wynika z danych przekazanych przez serwisy turystyczne. Wśród najpopularniejszych krajów są: Hiszpania, Malta, Egipt i Zjednoczone Emiraty Arabskie.

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Wyjazd na ferie za granicę. Te kierunki wybierają Polacy

Źródło:
PAP

- Kanada jest przygotowana na celową, energiczną, ale także rozsądną i niezwłoczną reakcję, jeśli Stany Zjednoczone nałożą cła na towary importowane z Kanady - przekazał w piątek kanadyjski premier Justin Trudeau.

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Trudeau reaguje na zapowiedź Trumpa. "Nie będę owijał w bawełnę"

Źródło:
PAP

W styczniu 2025 roku płaca minimalna w państwach członkowskich Unii Europejskiej wahała się od 551 euro w Bułgarii do 2638 euro w Luksemburgu. W Polsce wynagrodzenie minimalne wynosiło 4666 złotych (1091 euro), co zapewniło nam dziewiąte miejsce w zestawieniu.

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Tu pensja minimalna jest najwyższa. Unijna mapa zarobków

Źródło:
PAP

Od stycznia do grudnia 2024 roku do Portugalii przybyło ponad 408 tysięcy turystów z Polski, co oznacza wzrost o 23,3 procent w porównaniu do 2023 roku - przekazała w piątek portugalska agencja statystyczna INE.

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Ponad 400 tysięcy turystów z Polski. Duży wzrost

Źródło:
PAP

Wysokość świadczenia pielęgnacyjnego wzrosła od 1 stycznia 2025 roku do ponad 3,2 tysiąca złotych miesięcznie. Aby je otrzymać trzeba spełnić określone warunki. Komu przysługuje ta forma pomocy finansowej i na jak długo można ją otrzymać?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Świadczenie pielęgnacyjne. Komu przysługuje i ile wynosi?

Źródło:
tvn24.pl

Prezes Agencji Rozwoju Przemysłu Michał Dąbrowski został w piątek odwołany ze stanowiska. Wcześniejsze ustalenia tvn24.pl w tej sprawie w piątek wieczorem potwierdziła w komunikacie ARP. Wkrótce odbędzie się nowy konkurs na to stanowisko. W ubiegłym roku informowaliśmy, że władze Agencji Rozwoju Przemysłu współpracowały z oskarżonym w tak zwanej infoaferze i planowały z jego spółką zawrzeć kontrakt.

Prezes ARP odwołany

Prezes ARP odwołany

Źródło:
tvn24.pl

Ministerstwo Edukacji Narodowej opublikowało nową listę zawodów, dla których przewidywane jest szczególnie zapotrzebowanie na polskim rynku pracy. W 2025 roku w wykazie zadebiutowały zawody z poziomu szkoły policealnej: opiekun osoby starszej oraz opiekun w domu pomocy społecznej.

W tych zawodach będzie praca

W tych zawodach będzie praca

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana, a kumulacja wzrosła do 260 milionów złotych. W Polsce odnotowano wygraną trzeciego stopnia w wysokości 2,2 miliona złotych. Oto liczby, które wylosowano 31 stycznia 2025 roku.

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Wielka kumulacja w Eurojackpot

Źródło:
tvn24.pl

Masło zakupione w ramach przetargu Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych (RARS) nie trafiło ani do Czech, ani na Słowację - przekazała tvn24.pl spółka Milkpol Polska sp. z o.o. Wcześniej w mediach pojawiły się sugestie, że część towaru mogła zostać sprzedana na tych rynkach.

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Czy masło z rządowych rezerw trafiło do Czech? Mamy odpowiedź firmy

Źródło:
tvn24.pl

Jarosław Mastalerz został odwołany ze stanowiska prezesa PZU Życie - przekazał w piątek pełniący obowiązki prezes PZU Andrzej Klesyk. Jak dodał, do zmian doszło także w radzie nadzorczej spółki.

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Prezes PZU Życie odwołany. "Nie jest nam po drodze"

Źródło:
PAP

PKO BP, Pekao, Santander, ING Bank Śląski, mBank - między innymi te instytucje finansowe zaplanowały prace serwisowe w najbliższych dniach. Klienci mogą mieć problemy w korzystaniu z aplikacji, zlecaniu przelewów czy płatnościach kartą.

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Będą utrudnienia w największych bankach w Polsce

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek w Lotto padła główna wygrana - przekazał Totalizator Sportowy. Dodał, że szóstka wyniosła dwa miliony złotych, a szczęśliwy zakład zawarto w Szczecinie.

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Podano, gdzie padła szóstka w Lotto

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Średni koszt najmu mieszkania wzrósł w grudniu 2024 roku o cztery procent rok do roku - wynika z raportu Rankomat.pl i Rentier.io dotyczącego 17 miast w Polsce. Autorzy zaznaczają, że "rok nie był jednolity".

Ceny najmu. W jednym segmencie "dominowały wzrosty"

Ceny najmu. W jednym segmencie "dominowały wzrosty"

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Związkowcy z Rafako, prezydent Raciborza i starosta raciborski podpisali się pod listem otwartym do premiera Donalda Tuska o przyspieszenie procedur mających zmierzać do uratowania będącego w upadłości zakładu. Rozpoczęły się w nim zwolnienia grupowe wszystkich pracowników, które potrwają do końca lutego 2025 roku.

Zwolnienia w polskiej firmie. "Został nam już wyłącznie apel do premiera"

Zwolnienia w polskiej firmie. "Został nam już wyłącznie apel do premiera"

Źródło:
PAP

W czwartkowym losowaniu Lotto padła szóstka. Do jednego z graczy trafią dwa miliony złotych. Oto wyniki Lotto i Lotto Plus z 30 stycznia 2025 roku.

Padła szóstka w Lotto

Padła szóstka w Lotto

Źródło:
tvn24.pl

W czwartek weszły w życie przepisy zakazujące wprowadzania do obrotu napojów spirytusowych w tak zwanych alkotubkach - poinformował resort rolnictwa. Jak dodano, ze względu na postulaty producentów, wprowadzono 30-dniowy okres przejściowy, pozwalający na handel "alkotubkami" maksymalnie do 28 lutego tego roku.

"Całkowity zakaz wprowadzenia do obrotu". Rozporządzenie weszło w życie

"Całkowity zakaz wprowadzenia do obrotu". Rozporządzenie weszło w życie

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów zaakceptował projekt ustawy w sprawie podniesienia zasiłku pogrzebowego - poinformował w czwartek szef komitetu Maciej Berek. Propozycja resortu rodziny zakłada, że świadczenie wzrośnie od przyszłego roku z 4 tysięcy do 7 tysięcy złotych.

Jest ważna decyzja w sprawie zasiłku pogrzebowego

Jest ważna decyzja w sprawie zasiłku pogrzebowego

Źródło:
PAP

Spółka Black Red White, znany producent mebli, zwiększyła zakres planowanych zwolnień grupowych z około 350 do 421 osób w pierwszym półroczu tego roku - wynika z informacji Powiatowego Urzędu Pracy w Biłgoraju (Lubelskie).

Black Red White zwiększa skalę zwolnień grupowych

Black Red White zwiększa skalę zwolnień grupowych

Źródło:
PAP

Produkt Krajowy Brutto (PKB) Polski wzrósł w 2024 roku o 2,9 procent w porównaniu z 2023 rokiem - podał we wstępnym szacunku Główny Urząd Statystyczny (GUS). Dodał, że w 2023 roku PKB wzrósł o 0,1 procent.

PKB Polski. Najnowsze dane GUS

PKB Polski. Najnowsze dane GUS

Źródło:
PAP, tvn24.pl

Twój e-PIT będzie niedostępny od 4 do 14 lutego - powiadomił resort finansów. W tych dniach usługa ma być zasilana informacjami o przychodach podatników, co ma umożliwić wygenerowanie PIT-ów.

Twój e-PIT będzie niedostępny. Resort wyjaśnia

Twój e-PIT będzie niedostępny. Resort wyjaśnia

Źródło:
PAP

Publiczne pieniądze wykorzystane do partyjnych celów. Za rządów Zjednoczonej Prawicy miliony złotych z instytucji państwa i państwowych spółek trafiały do Telewizji Republika. To stacja, która sama siebie określa jako niezależną, ale uprawia polityczną propagandę Prawa i Sprawiedliwości. Telewizja cieszyła się przywilejami nie tylko za sprawą publicznych pieniędzy, ale również koncesji na nadawanie naziemne - przyznanej przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji. Reportaż Marty Gordziewicz ujawniający te powiązania, "Republika propagandy", można obejrzeć w TVN24 GO.

Rzeka publicznych milionów dla TV Republika. "Sposób absolutnie patologiczny"

Rzeka publicznych milionów dla TV Republika. "Sposób absolutnie patologiczny"

Źródło:
TVN24