Segregacja śmieci po nowemu. Odpowiadamy na 10 ważnych pytań

Zmiany w segregacji śmieci to efekt rozporządzenia wydanego przez ministra środowiska Jana Szyszkę pod koniec grudnia 2016 rokuShutterstock

Kto dostarczy pojemniki na śmieci i czy przed wyrzuceniem należy myć zużyte opakowania - to tylko niektóre pytania, które pojawiają się w związku z wejściem z życie zmian w segregacji śmieci. Od dzisiaj obowiązuje bowiem Wspólny System Segregacji Odpadów. Poniżej staramy się rozwikłać część wątpliwości dotyczących nowych przepisów.

Zmiany w segregacji śmieci to efekt rozporządzenia wydanego przez ministra środowiska Jana Szyszkę pod koniec grudnia 2016 roku. Jak wskazują autorzy nowych przepisów, większość towarów, które kupujemy w sklepach, jest wykonana z tworzyw, które możemy ponownie wykorzystać. Dlatego główną zasadą Wspólnego Systemu Segregacji Odpadów jest oddzielanie surowców od odpadów.

1. Ile będzie pojemników?

Rozporządzenie wprowadza podział na pięć pojemników: papier – kolor niebieski, metale i tworzywa sztuczne – żółty, opakowania szklane – zielony, odpady biodegradowalne – brązowy oraz odpady zmieszane.

Dodatkowo w niektórych gminach może również występować rozróżnienie kubłów dla szkła bezbarwnego - kolor biały i kolorowego – zielony. Ten podział nie jest jednak obowiązkowy.

2. Co i do którego mogę wrzucać?

Aby zgodnie z założeniem ministerstwa uzyskać najbardziej pełnowartościowe surowce do ponownego przetworzenia, poszczególne tworzywa należy zbierać osobno. Co zatem można wrzucać do każdego z kubłów?

Do kubła oznaczonego jako szkło należy wrzucać butelki i słoiki po napojach oraz żywności, w tym po napojach alkoholowych, a także olejach roślinnych.

Do pojemnika na papier należy wrzucać opakowania z papieru, karton, tekturę, katalogi, ulotki, a także gazety i czasopisma. Ponadto może się tam znaleźć papier szkolny i biurowy, zadrukowane kartki, zeszyty, książki, torby, a także worki papierowe.

Do pojemnika na metale i tworzywa sztuczne powinny trafiać odkręcone i zgniecione plastikowe butelki po napojach, nakrętki, plastikowe opakowania po produktach spożywczych, opakowania wielomateriałowe (na przykład kartony po mleku i sokach), opakowania po środkach czystości i kosmetykach. Do tego pojemnika można również wrzucać plastikowe torby, reklamówki, aluminiowe puszki po napojach i sokach, puszki po konserwach, metale kolorowe, a także zakrętki od słoików.

W czwartym kuble przeznaczonym dla odpadów biodegradowalnych należy gromadzić odpadki warzywne i owocowe, w tym obierki. Gałęzie drzew i krzewów, skoszoną trawę, liście, kwiaty, a także trociny oraz korę drzew.

Do pojemnika z odpadami zmieszanymi należy wrzucać wszystko to, czego nie można odzyskać w recyklingu. Są to między innymi: resztki jedzenia, leki, odchody zwierząt, popiół z węgla kamiennego, puszki po farbach i lakierach czy plastikowe zabawki.

3. Co zrobić z odpadami niebezpiecznymi?

Należy pamiętać, by nie umieszczać w żadnym z powyższych pojemników odpadów niebezpiecznych.

Zaliczamy do nich zużyte baterie, akumulatory, przeterminowane lekarstwa, zużyte świetlówki, odpady po żrących chemikaliach, a także zużyty sprzęt RTV i AGD. Wszystkie te rzeczy należy oddać w specjalnie przeznaczonych do tego miejscach w sklepach bądź aptekach oraz w punktach selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

4. Czy trzeba myć opakowania i ściągać etykiety przed wyrzuceniem?

Szkła, plastiku, czy metalu nie trzeba myć przed wrzuceniem do pojemnika na odpady segregowane. Wystarczy je opróżnić. Jak wskazuje Ministerstwo Środowiska, surowce zostaną umyte w późniejszym etapie recyklingu – w sortowni.

5. Wzrost opłat za wywóz śmieci?

Resort środowiska nie precyzuje, czy wejście nowych przepisów będzie wiązało się ze wzrostem cen za wywóz śmieci.

Jak wskazano, to gmina ustala, jaka jest wysokość i sposób naliczania opłaty od mieszkańców. Może to zrobić na podstawie jednego z czterech sposobów: od liczby mieszkańców faktycznie zamieszkujących daną nieruchomość, od powierzchni nieruchomości, od ilości zużytej wody, za gospodarstwo domowe (stawka ryczałtowa).

Samorządy mogą również różnicować opłaty za wywóz śmieci poprzez wprowadzenie ulg albo opłat do gorzej sytuowanych właścicieli nieruchomości. Jeśli gmina stwierdzi, że nieprawidłowo oszacowała koszty systemu, będzie musiałai podjąć uchwałę o zmianie stawki opłaty.

6. Jakie będą kary za brak segregacji?

Ustawa nakazuje gminom, żeby naliczały opłaty za wywóz śmieci zgodnie z założeniem, iż osoby segregujące odpady płacą mniej od tych, którzy tego nie robią.

Można to łatwo zobrazować na przykładzie mieszkańców bloku korzystających ze wspólnych pojemników do zbierania odpadów. Jeżeli część mieszkańców nie dostosowuje się do nowych wymogów, wówczas naliczana jest opłata według wyższej stawk, za tak zwane odpady zmieszane, która jest ustalona przez radę gminy.

7. Co powstaje z recyklingu?

Należy pamiętać, że szkło i aluminium podlegają recyklingowi w 100 procentach. Można je też przetwarzać nieskończoną ilość razy. W przypadku aluminium jest to o tyle ważne, że produkcja aluminium z rud jest droga, a złoża boksytu nie odnawiają się.

Dzięki recyklingowi szkła możemy natomiast przyczynić się ograniczenia zużycia piasku, dolomitu oraz sody. Co ciekawe, wprowadzając do wtórnego obiegu tylko jedną szklaną butelkę, ograniczamy zużycie energii równe 4 godzinom pracy 100 watowej żarówki.

Resort środowiska wskazuje, że tworzywa sztuczne powstają z pochodnych ropy naftowej. To jednak surowiec, którego zasoby są ograniczone, a wydobycie bardzo kosztowne, zatem znacznie bardziej opłacalne jest, by tworzywa sztuczne ponownie wykorzystać jako źródło energii bądź surowiec wtórny. Na przykład z 35 plastikowych butelek (PET) można wyprodukować bluzę z polaru.

Plastik może być również przetwarzany na innego rodzaju ubrania specjalistyczne lub sportowe. Powstają z niego także namioty, plecaki czy buty.

8. Kto dostarczy nowe pojemniki?

Jeżeli jesteś mieszkańcem bloku czy osiedla, sprawa dostarczenia nowych pojemników na śmieci zostanie rozstrzygnięta między gminą a zarządem nieruchomości. Jak jednak wskazuje resort środowiska, co do zasady to właściciel nieruchomości odpowiada za zapewnienie pojemników na śmieci.

W przypadku osób mieszkających w domu jednorodzinnym, to gmina poinformuje o tym, czy zapewni pojemniki na śmieci.

Należy jednak pamiętać, że rozporządzenie zakłada, iż na wymianę pojemników we właściwych kolorach gminy będą miały pięć lat. Muszą to zatem zrobić najpóźniej do 30 czerwca 2022 roku. Zdecydowanie szybciej będzie miało miejsce wprowadzenie nowych oznaczeń. Oznakowanie dotychczas obowiązujących pojemników musi być zmienione w okresie 6 miesięcy po wejściu rozporządzenia ministra Jana Szyszki.

9. Dlaczego są wprowadzane zmiany?

Przez Wspólny System Segregacji Odpadów resort środowiska chce poprawić efektywność segregacji odpadów komunalnych. W 2020 roku, zgodnie z prawem Unii Europejskiej, Polska musi bowiem uzyskać 50-procentowy poziom recyklingu i przygotowania do ponownego użycia zarówno papieru, metali, tworzyw sztucznych, jak i szkła.

Obecnie wspomniany poziom wynosi zaledwie 26 procent.

Ministerstwo zwraca ponadto uwagę, że brak jednolitych zasad selektywnej zbiórki groziłby utratą około 1,3 mld euro z funduszy unijnych, które można przeznaczyć na gospodarkę odpadami.

10. Od kiedy?

Choć Wspólny System Segregacji Odpadów wszedł w życie 1 lipca, to przewidziano jednak okres przejściowy na jego wdrożenie. Oznacza to, że samorządy wprowadzą nowe zasady segregacji w zależności od tego, kiedy zakończą się obowiązujące umowy na wywóz śmieci. Nie mogą tego zrobić jednak później niż 30 czerwca 2021 roku. Jak wynika z informacji uzyskanych przez Polską Agencję Prasową, większość dużych miast wprowadzi nowe zasady dopiero w 2018 oraz 2019 roku.

W niektórych z nich, by spełnić nowe wymog, potrzebne są niewielkie zmiany. Tak jest w przypadku chociażby Wrocławia, gdzie choć umowy na wywóz śmieci wygasną z końcem 2020 roku, to jednak obowiązujące tam przepisy są niemal w całości zgodne z nowym regulacjami dotyczącymi segregowania odpadów. Różnice dotyczą jedynie opisu pojemników.

Podobnie jest na Śląsku, w Katowicach i na przykład w Zabrzu, gdzie nowe rozporządzenie nie wprowadzi znaczących zmian w obecnych systemach segregacji odpadów. Jak wyjaśniają tamtejsi samorządowcy, już teraz obowiązuje tam segregacja wielopojemnikowa. Od nowego roku zmiany nastąpią w Poznaniu i w całym Związku Międzygminnym Gospodarki Odpadami Aglomeracji Poznańskiej, bowiem umowy na odbiór i transport odpadów obowiązują tu do końca 2017 roku. Z kolei w Gdańsku segregacja "po nowemu" zacznie się od kwietnia 2018 roku. Jesienią ma ruszyć kampania informacyjno-edukacyjna, która ma przygotować gdańszczan do stosowania nowych zasad. Trochę później, bo od lipca przyszłego roku, nowe zasady wejdą w życie w Łodzi. Dotychczasowe umowy na odbiór śmieci obowiązują tu do 30 czerwca 2018 roku.

Od 2019 roku nowe zasady segregacji wdrożą z kolei Warszawa, Kraków i Sosnowiec. W stolicy zmiany zaczną obowiązywać najprawdopodobniej od stycznia 2019 roku. Dotychczasowe umowy na odbiór śmieci obowiązują bowiem tutaj do końca 2018 roku.

Z kolei w Krakowie nowe zasady zaczną obowiązywać od 1 kwietnia 2019 roku.

Autor: mb/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

Ford przekazał w środę, że zwolni około 14 procent pracowników w Europie. Koncern tłumaczy to słabym popytem na auta elektryczne, brakiem wsparcia władz oraz rosnącą konkurencją ze strony chińskich producentów - donosi agencja Reutera. Pracę w fabrykach giganta motoryzacyjnego stracić mają cztery tysiące osób.

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Fala zwolnień w branży. Decyzja giganta

Źródło:
Reuters

Budżety czternastu instytucji państwowych, między innymi Kancelarii Prezydenta RP, Sądu Najwyższego, Państwowej Inspekcji Pracy czy Instytutu Pamięci Narodowej mają zostać przycięte - wynika z poprawki do projektu ustawy budżetowej na rok 2025, do której dotarł Radomir Wit, dziennikarz TVN24. Najwięcej, bo prawie 70 milionów złotych straci Instytut Pamięci Narodowej.

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Będą cięcia w budżetach "świętych krów"

Źródło:
TVN24, tvn24.pl

Do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wpłynął wniosek niemieckiego funduszu Mutares w sprawie przejęcia polskiej sieci drogerii Natura - poinformował UOKiK. Strony liczą, że transakcja zakończy się jeszcze w tym roku.

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Niemcy przejmują polską sieć sklepów. Brakuje jednego kroku

Źródło:
tvn24.pl

Szef Głównego Urzędu Stastycznego odwołany. Jak podaje Kancelaria Prezesa Rady Ministrów, premier Donald Tusk odwołał prezesa GUS Dominika Rozkruta.

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Premier odwołał szefa Głównego Urzędu Statystycznego

Źródło:
PAP

Od drugiego kwartału 2025 roku ceny mieszkań powinny nieznacznie się obniżać - prognozują ekonomiści Pekao. Do tego czasu ceny w siedmiu największych miastach w Polsce mają jednak wzrosnąć średnio o około 2,5 procent.

Ceny mieszkań będą spadać. Ekonomiści wskazują datę

Ceny mieszkań będą spadać. Ekonomiści wskazują datę

Źródło:
tvn24.pl

Lekką ręką trwoniono pieniądze na mrzonki. Na przykład spółka miała budować lotnisko i kolej, a nie finansować amatorską galę MMA, albo pikniki w miejscowościach odległych o ponad czterysta kilometrów od CPK, czy sponsorować konferencje polityków PiS - powiedział wiceminister infrastruktury, pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek podczas wystąpienia w Sejmie. - Do listopada 2024 roku podpisaliśmy kilkadziesiąt umów na łączną kwotę około 650 milionów złotych - wyliczał Lasek.

Lasek o CPK: łopata nie została wbita, ale toczki dla hostess uszyto

Lasek o CPK: łopata nie została wbita, ale toczki dla hostess uszyto

Źródło:
tvn24.pl

Malezyjska sieć handlowa MR D.I.Y wkracza do Polski. Pierwszy sklep otwarto "po cichu" 15 listopada w Zabrzu, do końca bieżącego roku firma uruchomi jeszcze placówki w Krakowie i Piotrkowie Trybunalskim. Wczesną wiosną marka ma zawitać do Warszawy.

Nowa sieć handlowa wkracza do Polski

Nowa sieć handlowa wkracza do Polski

Źródło:
tvn24.pl

Będę przedstawiał argumenty, że pomysł wolnej Wigilii jest złym rozwiązaniem. Dla polskiej gospodarki byłby to koszt 4 mld zł, a dla budżetu państwa 2,3 mld zł - ocenił w środę minister finansów Andrzej Domański. Jest to krok niepotrzebny - dodał.

Minister finansów o dniu wolnym w Wigilię: miliony Polaków mogą być zawiedzione

Minister finansów o dniu wolnym w Wigilię: miliony Polaków mogą być zawiedzione

Źródło:
Radio ZET, tvn24.pl

Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje projekt ustawy, który zmieni zasady ustalania stawki opłaty za badania techniczne pojazdów - poinformował w Sejmie wiceminister infrastruktury Stanisław Bukowiec.

Stawka za badanie techniczne samochodu do zmiany. Jest zapowiedź projektu

Stawka za badanie techniczne samochodu do zmiany. Jest zapowiedź projektu

Źródło:
PAP

Najbardziej opłacalnym zawodem w świątecznym okresie jest Święty Mikołaj, który może zarobić od 31 do 250 złotych na godzinę - informuje Personnel Service, który zbadał zarobki w świątecznych zawodach. Mikołaje zarobią więcej na imprezach firmowych, mniej - w galeriach handlowych.

Nawet 250 złotych za godzinę pracy

Nawet 250 złotych za godzinę pracy

Źródło:
PAP

Ruszył nabór zgłoszeń do przyszłorocznej, czternastej już, edycji konkursu nagród Polskiej Rady Biznesu. Potrwa on do 10 stycznia 2025 roku, a zdobywców statuetek poznamy 26 maja. - My przyznajemy nagrodę nie firmom, ale ludziom - podkreśla w rozmowie z TVN24 BiS Krzysztof Kulig, przewodniczący kapituły Nagrody Polskiej Rady Biznesu.

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Ruszył nabór zgłoszeń do "biznesowych Oscarów"

Źródło:
tvn24.pl

Jaguar, legendarny brytyjski producent aut, który może pochwalić się 102-letnią tradycją, zaprezentował nowe logo. To element kampanii, której towarzyszy zapowiedź "potężnego świętowania modernizmu" wraz z mającą nadejść nową gamą pojazdów w pełni elektrycznych.

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Firma Jaguar zaprezentowała nowe logo

Źródło:
CNN

Miliarder i sponsor kampanii wyborczej Donalda Trumpa Howard Lutnick został wybrany na nowego szefa ministerstwa handlu USA - podaje Reuters. Weteran Wall Street, którego działalność rozciąga się od domów maklerskich po nieruchomości, był w ostatnich miesiącach jednym z największych promotorów Donalda Trumpa w świecie biznesu. Teraz będzie odpowiedzialny za wprowadzenie obiecywanych przez Trumpa ceł.

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Weteran Wall Street sekretarzem handlu w administracji Trumpa

Źródło:
Reuters, PAP

Główny Inspektorat Farmaceutyczny podjął decyzję o wstrzymaniu w obrocie 49 serii produktu leczniczego o nazwie Enema. Powodem jest stwierdzenie niezgodności w wyglądzie "w postaci zmętnienia roztworu". GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Kilkadziesiąt serii leku wstrzymanych w obrocie

Kilkadziesiąt serii leku wstrzymanych w obrocie

Źródło:
tvn24.pl

Rząd na wtorkowym posiedzeniu przyjął projekt ustawy w sprawie finansowania produkcji amunicji w Polsce. Nowe przepisy mają zwiększyć zdolności produkcyjne krajowego przemysłu zbrojeniowego. Na ten cel trafią 3 miliardy złotych.

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Produkcja amunicji w Polsce. Rząd przyjął nowe plany

Źródło:
PAP

- Jestem rozczarowany, generalnie, słabością polityki gospodarczej, która nie reaguje na wiele strukturalnych problemów - powiedział w programie "Fakty po Faktach" w TVN24 prof. Jerzy Hausner. Wyjaśnił także, skąd biorą się wysokie ceny energii i jak im zaradzić.

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Hausner: jestem rozczarowany słabością polityki gospodarczej

Źródło:
TVN24

Na drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) oraz koncesjonariuszy powstało 5624 przejść dla zwierząt, w tym 4187 przejść i przepustów dla małych zwierząt, między innymi płazów - poinformowała dyrekcja. W ubiegłym roku takich konstrukcji powstało ponad trzysta.

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Przejścia dla zwierząt w Polsce. Jest ich już ponad 5 tysięcy

Źródło:
PAP

Departament Sprawiedliwości USA zwróci się do sędziego o wymuszenie na spółce Alphabet (właścicielu Google'a) sprzedaży swojej przeglądarki internetowej Chrome - poinformował w poniedziałek Bloomberg News, powołując się na osoby zaznajomione z planami. To odpowiedź na wyrok sądu federalnego i zarzut, że to gigant szkodzi konsumentom, wykorzystując i utrzymując pozycję monopolisty.

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Gigant może być zmuszony do pozbycia się kluczowego produktu

Źródło:
Reuters, BBC, tvn24.pl

We wtorkowym losowaniu Eurojackpot nie padła główna wygrana. Obecnie kumulacja wynosi 520 milionów złotych. W Polsce odnotowano dwie wygrane czwartego stopnia w wysokości ponad 450 tysięcy złotych. Oto liczby, które wylosowano 19 listopada 2024 roku.

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Wyniki losowania w Eurojackpot. Gigantyczna kumulacja wciąż w grze

Źródło:
tvn24.pl

- Możliwe jest przedłużenie mrożenia cen energii do końca 2025 roku - powiedział we wtorek minister finansów Andrzej Domański. Dodał, że rząd chce zobaczyć, jakie będą ceny energii w IV kwartale 2024 roku i w I kwartale 2025. Zapewnił również, że w sytuacji gdy gospodarstwa domowe będą potrzebowały dodatkowego wsparcia, ponownie zostanie uruchomiony bon energetyczny.

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Minister finansów: ceny energii mogą być zamrożone do końca 2025 roku. Bon w drugiej połowie

Źródło:
PAP

KPRM poinformował o przyjęciu dwóch ważnych aktów dla przedsiębiorców. Pierwszy to autopoprawka do projektu obniżającego składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2025 r. Drugi to projekt obniżający składkę zdrowotną dla przedsiębiorców od 2026 r.

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Rząd przyjął zmiany w składce zdrowotnej. Przedsiębiorcy zapłacą mniej od stycznia

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP

We wtorkowym losowaniu Lotto żaden z graczy nie trafił szóstki. Oznacza to, że w najbliższym losowaniu główna wygrana wzrośnie - do czterech milionów złotych. Oto wyniki losowania Lotto i Lotto Plus z 19 listopada 2024 roku.

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Bez szóstki w Lotto. Główna wygrana rośnie

Źródło:
tvn24.pl

Na wtorkowym posiedzeniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy zamrażającej ceny energii dla gospodarstw domowych na 2025 rok.

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Jest decyzja rządu w sprawie cen prądu

Źródło:
tvn24.pl