Stopień zaawansowania budowy nowych bloków w należącej do PGE Elektrowni Opole przekroczył 80 proc. - poinformowała w piątek spółka. W Opolu za ponad 11,5 mld zł powstają dwa bloki na węgiel kamienny o mocy 900 MW każdy.
Według informacji PGE, inwestycja niebawem wkroczy w fazę rozruchu bloku 5 wraz z obiektami towarzyszącymi. Po uruchomieniu bloków 5 i 6 Elektrownia PGE w Opolu zaspokajać będzie 8 proc. obecnego krajowego zapotrzebowania na energię elektryczną i będzie trzecią co do wielkości polską elektrownią, po Bełchatowie i Kozienicach. Nowe bloki produkować będą do 12,5 TWh energii elektrycznej rocznie, co odpowiada zużyciu ponad 4 mln gospodarstw domowych. Roczne zużycie w nich węgla kamiennego wyniesie ok. 4 mln ton.
Największa inwestycja po 1989 roku
Jak podkreśliła PGE w komunikacie, budowa nowych bloków w opolskiej elektrowni to największa inwestycja infrastrukturalna w Polsce po 1989 r.
"PGE odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa energetycznego, czyli gwarantowaniu milionom polskich rodzin i setkom tysięcy firm stabilnych i relatywnie tanich dostaw energii elektrycznej. Nowoczesna technologia wykorzystywana przy budowie opolskich bloków pozwoli na znaczne ograniczenie oddziaływania elektrowni na środowisko, a ponadto zredukuje emisję dwutlenku węgla o ok. 25 proc. na jednostkę wyprodukowanej energii" – podkreślił, cytowany w komunikacie, prezes spółki Henryk Baranowski.
Z korzyścią dla polskich firm
Jak dodał, rozbudowa Elektrowni Opole to nie tylko powiększenie aktywów Grupy PGE, ale również rozwój polskich przedsiębiorstw. "Aż 70 proc. wartości wszystkich zamówień w ramach projektu trafia do polskich firm. Ta ogromna inwestycja to również tysiące miejsc pracy – obecnie na placu budowy pracuje dziennie ponad 5,5 tys. osób" – podkreślił Baranowski.
Prace na placu budowy ruszyły w lutym 2014 r. W listopadzie 2014 r. wmurowany został kamień węgielny. Przez 3,5 roku wykonano główne roboty budowlane, w tym zamontowano konstrukcje kotłowni i części ciśnieniowe kotłów obu bloków, zamontowano konstrukcje maszynowni i wybudowano płaszcze chłodni kominowych o wysokości 185 metrów.
Wykonane prace
Na początku 2017 r. dostarczono i umieszczono stojan generatora bloku 6 oraz zakończono, z wynikiem pozytywnym, próbę wodną kotła bloku 5. W obu budowanych blokach trwa montaż turbozespołów, kotłów parowych wraz z urządzeniami pomocniczymi oraz elektrofiltrów oraz instalacji mokrego odsiarczania spalin.
Jak poinformował prezes PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna Sławomir Zawada, wykonano też prace związane z pozytywnym zakończeniem testów i prób odbiorowych urządzeń elektrycznych oraz przygotowaniem części ciśnieniowej kotła nr 6 do próby ciśnieniowej. "Osiągnęliśmy już gotowość rozproszonego systemu sterowania technologicznego i elektrycznego do rozpoczęcia prac uruchomieniowych. Trwają intensywne prace związane m.in. z kablowaniem i montażem rurociągów średnio- i niskoprężnych oraz przygotowaniem do płukania układów olejowych turbiny bloku 5" - dodał Zawada.
Inwestycja o wartości ponad 11,6 mld zł brutto realizowana jest przez PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna. Wykonawcą kontraktu jest konsorcjum w składzie: Rafako, Polimex-Mostostal, Mostostal Warszawa oraz GE Power, który jest generalnym projektantem, dostawcą kluczowych urządzeń oraz pełnomocnikiem konsorcjum.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: gkpge.pl