Z kraju

Z kraju

Resort podał, ile było postępowań ws. marnotrawienia 500 plus

Resort rodziny podsumował pierwszych osiem miesięcy trwania programu 500 plus. Świadczenie dostało 3,79 mln, czyli 55 proc. wszystkich dzieci w Polsce. Ministerstwo podało też, że od startu programu prowadzonych było 955 spraw dotyczących zmiany formy wypłaty świadczenia z pieniężnej na rzeczową. Takie postępowanie możliwe jest w przypadku marnotrawienia pieniędzy przez rodziców.

Sowite nagrody dla marszałków Senatu. Łącznie ponad 84 tys. zł

Nie tylko wicemarszałkowie Sejmu, ale również Prezydium Senatu otrzymało premie pieniężne na koniec roku. "Nagrody zostały wypłacone 2 grudnia 2016 r. za sprawne koordynowanie i prowadzenie prac Senatu w pierwszym roku IX kadencji przy dużym nasileniu i tempie działalności legislacyjnej" - tłumaczy dział prasowy Kancelarii Senatu. Łączna kwota nagród wyniosła ponad 84 tys. zł netto.

Likwidacja resortu skarbu na ostatniej prostej. Ustawa przyjęta

Sejm uchwalił w czwartek ustawy dotyczące likwidacji Ministerstwa Skarbu Państwa. Zgodnie z nimi MSP zostanie zlikwidowane 1 stycznia 2017 r., co zapowiadała premier Beata Szydło. Rolę koordynatora polityki właścicielskiej będzie pełnił Prezes Rady Ministrów.

Standardy opieki okołoporodowej. Debata Kobiet TVN24BiS

Co państwo gwarantuje matkom i dzieciom zaraz po urodzeniu? O standardach opieki okołoporodowej w Polsce i na świecie dyskutowały uczestniczki "Debaty Kobiet TVN24BiS": Joanna Pietrusiewicz, prezes Fundacji "Rodzić po Ludzku", Małgorzata Borecka ze Stowarzyszenia Doula w Polsce, Anna Olszak, mama pięciorga dzieci, w tym niepełnosprawnej Hani oraz Ewa Krogulska z portalu Dziecisawazne.pl oraz Fundacji "Lepszy Poród".

Ekonomiści: deficyt rachunku obrotów bieżących niższy niż oczekiwano

Źródłem poprawy salda obrotów bieżących mniejszy spadek wolumenu eksportu niż importu oraz mniejsze transfery z tytułu dochodów inwestorów zagranicznych. Poprawa w polskim handlu zagranicznym jest możliwa w 2017 r. pod wpływem ożywienia gospodarczego za granicą i odbicia w handlu światowym.

Morawiecki: instrumenty wsparcia dla firm w jednym miejscu

W Polskim Funduszu Rozwoju zintegrowaliśmy instytucje i instrumenty wsparcia rozwoju polskiej gospodarki - powiedział w środę wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał: jest teraz jeden portal, gdzie każdy przedsiębiorca może szukać wsparcia z programów rozwojowych.

Niebezpieczne barierki do schodów. Sprawdź, czy nie masz ich w domu

Barierki zabezpieczające INGA mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa - poinformowała firma, która wprowadziła je na polski rynek. Klienci, którzy kupili wadliwy produkt, powinni skontaktować się ze sprzedawcą, by bezpłatnie go wymienić. Chodzi o serię o numerze 668019-1420, do której dołączono podkładki o "niewystarczających właściwościach klejących". Taka barierka nie stwarza zagrożenia, jeśli została zamontowana za pomocą śrub.

Inwestycje Morawieckiego mają generować PKB. Nie jak "stadiony i baseny".

- Inwestycje, które otrzymują dziś dofinansowanie, pokazują zmianę podejścia do wydatkowania środków unijnych w Polsce. Uważamy, że inwestycje w infrastrukturę mają służyć rozwojowi obszarów, na których się znajdują. Mają generować PKB, a nie głównie koszty, jak stadiony i baseny - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki podczas podpisywania umów na rozwój infrastruktury na wschodzie Polski.

Polska ziemia w rękach cudzoziemców. Będzie większa kontrola

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji będzie uzyskiwać pełniejsze informacje o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców - zdecydował Senat. Nowe przepisy poszerzają katalog nadsyłanych przez notariuszy dokumentów i zakładają objęcie nim – oprócz aktów notarialnych – także aktów poświadczenia dziedziczenia wraz z protokołem dziedziczenia. Teraz nowe przepisy trafią do podpisu prezydenta. Mają obowiązywać już od stycznia 2017 roku.

Pies zrzucił dziecko z roweru. Sąd Najwyższy ma zdecydować, kto za to zapłaci

Czy OC rolnika powinno pokrywać szkody spowodowane przez psa, który wykonuje jakieś zadanie w gospodarstwie rolnym? Rzecznik finansowy uważa, że tak, ale część ubezpieczycieli jest innego zdania i nie chce wypłacać odszkodowania, dlatego Rzecznik zapytał o to Sądu Najwyższego. Jego decyzja będzie wskazówką dla niższych instancji, jakie wyroki wydawać w podobnych sprawach.

Opozycja straszy "gospodarczą katastrofą". Resort zabiera głos

Nie ma potrzeby zmian założeń makroekonomicznych do przyszłorocznego budżetu. Likwidacja szarej strefy oraz zmiany uniemożliwiające nadużycia w VAT zapewnią budżetowi dochody w zakładanej wysokości - mówiła we wtorek w Sejmie wiceminister finansów Hanna Majszczyk.

Po rondzie z kierunkowskazem czy bez? Jak to się robi na świecie

Jeśli na rondzie chcemy skręcić w lewo, nie powinniśmy sygnalizować tego przy wjeździe na skrzyżowanie włączaniem lewego kierunkowskazu - tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach. O tej decyzji i o tym, na co powinni być przygotowani kierowcy wyjeżdżający za granicę rozmawiali goście TVN24 BiS - instruktor nauki jazdy Tomek Kulik i kierowca rajdowy Michał Kościuszko.

Ukraińcy w Polsce. Dyskusja w studio TVN24 BiS

Ukraińcy, którzy pracują w Polsce są wielką szansą dla gospodarki - powiedział w TVN24 BiS Marian Owerko, przewodniczący Bakallandu. Jan Guz, przewodniczący OPZZ zaznaczył z kolei, że Ukraińcy pracujący w Polsce nie są w pełni opłacani i przez to psują rynek pracy.

Przegląd prasy. Ukraińska nowa fala

Wykształceni, młodzi, myślący o zapuszczaniu korzeni w Polsce - tacy są nowi imigranci z Ukrainy. Na rynku pracy nie konkurują z Kowalskim - pisze "Puls Biznesu".

Marczuk o 500 plus: nigdy zamiarem nie była dezaktywizacja kobiet

- Nawet, jeżeli byłoby tak, że to jest 100 czy 150 tys. osób (rezygnujących z pracy z powodu programu 500 plus- red.), to pamiętajmy, że w Polsce pracuje blisko 16,5 mln ludzi - ocenił w programie "Bilans" na TVN24BiS wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Bartosz Marczuk. - Jest za wcześnie, by jednoznacznie stwierdzić, że ludzie się dezaktywizują - dodał.