Z kraju

Z kraju

Rekordzistka emerytka zadłużyła się w 50 miejscach. Raport o polskich bankrutach

Ponad połowa osób ogłaszających upadłość konsumencką korzystała z kredytów konsumpcyjnych, 23 proc. nie miało żadnego zobowiązania w banku, tylko zadłużyło się w firmach pożyczkowych. Najczęściej bankructwo ogłaszają kobiety, w najgorszej sytuacji są ci, którzy zaciągnęli kredyty hipoteczne - wynika z opublikowanego dziś raportu.

Lepsi niż Francuzi i Włosi. Nasi sadownicy zdobywają Europę

Mimo tego, że rosyjskie embargo uderza w naszych rolników, Polska jest wśród unijnych liderów producentów owoców i warzyw. Z danych Eurostatu wynika, że aż w pięciu z ośmiu kategorii jesteśmy w czołowej trójce spośród wszystkich państw unijnych.

E-papieros nie dla każdego. Sprawdź, co zmienią nowe przepisy

Osoby poniżej 18 lat nie będą mogły kupić niebawem w sklepach już nie tylko tradycyjnych wyrobów tytoniowych, ale także m.in. e-papierosów - zakłada projekt noweli tzw. ustawy antytytoniowej, nad którym pracują posłowie. Takiego papierosa nie będzie można też zapalić w miejscu publicznym.

Polacy wstrzymują ważne zakupy

Nastroje konsumenckie pozostały w czerwcu br. na podobnym poziomie jak w poprzednim miesiącu, natomiast przyszłe nastroje pogorszyły się - poinformował GUS. Dyrektorzy przedsiębiorstw z większości branż pozytywnie oceniają koniunkturę, ale ostrożnie patrzą w przyszłość. Najlepiej sytuację ocenia branża finansowa.

Amerykanie opuścili Polskę. Ogromny spadek w rankingu inwestycji

Rok temu po raz pierwszy Polska znalazła się w raporcie inwestycyjnym UNCTAD w pierwszej dwudziestce krajów pod względem napływu bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ). W tym roku Polska jest na bardzo dalekiej pozycji – pisze "Puls Biznesu". Wyprzedza nas nawet Chile.

Paweł Blajer o obniżce CIT: to nieprawda, że najmniejszym będzie łatwiej

Rząd przyjął projekt ustawy o obniżeniu podatku CIT dla małych przedsiębiorców - z 19 proc. do 15 proc. - To nieprawda, że najmniejszym firmom będzie łatwiej - mówił w programie "Biznes dla ludzi" Paweł Blajer, dziennikarz TVN24 BiS. - Najmniejszych polskich przedsiębiorców dalej będzie obowiązywać dotychczasowa stawka podatku - dowodził.

Kontrowersyjna ustawa była zbędna? Cudzoziemcy nie są zainteresowani polską ziemią

460 hektarów ziemi nabyli w Polsce cudzoziemcy w 2015 roku; to ponad dwa razy mniej niż rok wcześniej, kiedy sprzedano im 1000 ha. Najczęściej - wynika z przedstawionego we wtorek w Sejmie sprawozdania MSWiA z realizacji ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Wygląda więc na to, że zaostrzenie przepisów o obrocie ziemią nie było konieczne.

Czystki w kadrach Polskiej Grupy Górniczej

W nowej strukturze Polskiej Grupy Górniczej (PGG), która 1 lipca połączy ze sobą niektóre kopalnie, ograniczając ich liczbę z jedenastu do pięciu, będzie znacząco mniej dyrektorów. W kierownictwie kopalń nastąpi też zmiana pokoleniowa. Dwie kopalnie otrzymają nowe nazwy: Ruda i ROW.

Dwaj polscy giganci ze specjalną ochroną. Przed wrogim przejęciem

Grupa Azoty oraz KGHM Polska Miedź znalazły się w wykazie firm chronionych przed wrogim przejęciem - wynika z rozporządzenia, które wydał we wtorek rząd. Spółki te reprezentują branże gospodarki istotne z punktu widzenia bezpieczeństwa, a Skarb Państwa ma w nich znaczące udziały.

Rząd chce niższego podatku. Ekonomistka: firmy zaoszczędzą 57 zł

- Proponowane obniżenie podatku CIT z 19 do 15 proc. dla małych przedsiębiorstw, które wprowadza przyjęty we wtorek przez rząd projekt ustawy jest kompletnie bez znaczenia dla małych firm - powiedziała główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Szyszko ma dostać więcej uprawnień w obszarze atomowym

Nowelizacja Prawa atomowego, którą dziś zajęli się posłowie, da więcej uprawnień ministrowi środowiska. Będzie mógł powoływać członków Rady ds. Bezpieczeństwa Jądrowego i Ochrony Radiologicznej. Zdaniem opozycji, takie rozwiązanie jest złe.

Prezes NBP o Brexicie. "Nie biorę tego pod uwagę"

- Jako prezes NBP będę bronił i przestrzegał niezależności banku centralnego - mówił Adam Glapiński, który złożył przysięgę przed Sejmem. Zastąpił na tym stanowisku prof. Marka Belkę. Glapiński spodziewa się, że w centrum działań w najbliższych latach będzie restrukturyzacja banków i stabilność systemu finansowego.

Celnicy ostrzegają: brak kontroli na wschodniej granicy

Na wschodniej granicy czasem szlaban na przejściu zostaje podniesiony, a czekające auta wjeżdżają do Polski bez żadnej kontroli - opisują związkowcy ze Służby Celnej. Kolejny dzień prowadzą oni akcję protestacyjną. Ministerstwo Finansów problemu nie widzi. Innego zdania jest kierownictwo Służby Celnej, które wprowadziło trzeci i czwarty stopień zagrożenia kryzysowego.

"Makabryczne wypadki" czy zysk? Wójt chce powrotu fotoradarów

Fotoradary, rejestrujące przekroczenie przez kierowców dopuszczalnej prędkości, były często nadużywane przez gminy. Pół roku po wprowadzeniu zakazu ich używania przez straże miejskie i gminne wójt gminy Człuchów z Pomorza zaalarmował, że sytuacja na drogach stała się tragiczna. Chce ich powrotu. Co innego mówią policyjne statystyki. Zdaniem dziennikarzy lokalnego tygodnika, wcale nie chodzi o brawurę kierowców. Dlaczego gmina chce, by fotoradary wróciły? Materiał "Uwagi" TVN.