Wskaźnik PMI dla Polski w sierpniu wzrósł do 52,5 punktów z 52,3 punktów w lipcu i wobec prognozy 53,1 punktów - podała firma badawcza IHS Markit.
"Sierpniowe dane zasygnalizowały silny wzrost w polskim sektorze przemysłowym. Poprawa warunków gospodarczych częściowo opierała się na wzroście wielkości produkcji oraz liczby nowych zamówień (płynących zarówno z rynku krajowego jak i z rynków zagranicznych). Tymczasem poziom zaległości produkcyjnych wzrósł w sierpniu pierwszy raz od dwóch i pół roku, a inflacja kosztów poniesionych przez polskich producentów oraz cen wyrobów gotowych przyspieszyła" - napisano w komentarzu.
Według sierpniowych danych wielkość produkcji w polskich fabrykach wzrosła.
"Tempo ekspansji przyspieszyło od lipca, ale wciąż było niewielkie. Ponadto wzrost wielkości produkcji był ciągle słabszy niż dotychczasowa średnia z 2017" - napisano.
Europa
Indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym strefy euro, przygotowywany przez Markit Economics, wyniósł w sierpniu 57,4 pkt. wobec 56,6 pkt. na koniec poprzedniego miesiąca - podano końcowe wyliczenia.
Wstępnie szacowano, że indeks wyniesie 57,4 pkt.
Czym jest PMI?
Wskaźnik PMI dla sektora przemysłowego to wskaźnik opracowany w celu zobrazowania kondycji polskiego sektora przemysłowego.
Każda wartość głównego wskaźnika powyżej 50 punktów oznacza ogólną poprawę warunków w sektorze.
Wskaźnik opracowywany jest przez firmę Markit.
Autor: gry / Źródło: PAP
Źródło zdjęcia głównego: Toyota