Z kraju

Z kraju

Od nowego roku duża podwyżka opłat lotniczych

Polska wystąpiła do Komisji Europejskiej o podniesienie od stycznia 2017 r. o 30 proc. stawek, na podstawie których obliczane są opłaty za loty komercyjne w polskiej przestrzeni powietrznej.- Polski wniosek w sprawie nowych stawek, jaką PAŻP pobiera od linii lotniczych za pomoc podczas przelotu nad Polską, uzyskał pozytywną opinię odpowiedniego organu w KE - powiedziała Magdalena Jaworska, p.o. prezes Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.

Masz dwa tygodnie, zanim zablokują ci konto. Sześć faktów o FATCA

Wśród klientów instytucji finansowych działających w Polsce są podatnicy amerykańscy. Oświadczenia FATCA służą określeniu, czy posiadacz rachunku finansowego jest rezydentem Stanów Zjednoczonych. Już 1 grudnia 2016 roku mija termin ich złożenia. Uważnie przejrzyj korespondencję z bankiem i sprawdź, czy dostałeś wezwanie - niezłożenie oświadczenia może grozić zablokowaniem konta. Sprawdź, czy musisz się martwić.

Nowe media wpłynęły na kampanię prezydencką w USA

- W kampanii w USA po raz pierwszy na taką skalę wykorzystano boty, czyli automatyczne roboty wykonujące czynności do których zostały zaprogramowane - wskazuje Dagmara Pakulska, ekspert ds. social media. Jak zauważa Jakub Biel, ekspert ds. nowych mediów, boty "są coraz inteligentniejsze i coraz trudniej rozpoznać, czy to jest bot, czy prawdziwy rozmówca". Jagoda Prętnicka podkreśla znaczenie mediów społecznościowych. - Wpływają na nas i nie jesteśmy odporni na nie - mówi analityk social media.

Kobiety o przemocy domowej. Debata w TVN24 BiS

800 tys. kobiet rocznie w Polsce doznaje przemocy domowej - wynika z danych Unii Europejskiej. Czy państwo chroni kobiety i dzieci przed domową przemocą? O tym w "Debacie kobiet" w TVN24 BiS dyskutowały: Urszula Nowakowska, dyrektorka Centrum Praw Kobiet, Daria Abramowicz z Parku Psychologii, Izabela Przybysz z Instytutu Spraw Publicznych.

13 miliardów popłynęło do rodzin. Rafalska: nie sprawdziły się obawy

Ok. 3 mln 800 tys. dzieci, wśród nich 220 tys. dzieci z niepełnosprawnościami zostało objętych programem 500 plus. W sumie do rodzin trafiło już ponad 13 mld zł - mówiła minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, podsumowując rok pracy gabinetu Beaty Szydło. O działaniach rządu nakierowanych na rodzinę mówili też inni ministrowie.

Gospodarka hamuje. Resort uspokaja i mówi, że będzie lepiej

W 2017 roku absorpcja funduszy UE nabierze rozpędu, inwestycje publiczne i sektor budownictwa powrócą na ścieżkę wzrostową; założenia makroekonomiczne do przyszłorocznego budżetu są nadal realne - poinformowało Ministerstwo Finansów w komentarzu do wtorkowych danych GUS.

Rozczarowujące dane z gospodarki. Jest sporo gorzej od oczekiwań

Polska gospodarka hamuje. Produkt krajowy brutto wzrósł w III kwartale o 2,5 proc., w porównaniu z analogicznym okresem poprzedniego roku - podał GUS w tzw. szybkim szacunku. To tempo znacznie mniejsze niż szacowali analitycy. Na tak słaby wzrost miało wpływ przede wszystkim budownictwo.

Więcej wolności, mniej procedur. Rząd szykuje "Konstytucję dla biznesu"

To co nie jest zabronione prawem będzie dozwolone - to jedno z głównych założeń "Konstytucji dla biznesu", którą przygotowuje Ministerstwo Rozwoju. We wtorek rząd wysłucha informacji na ten temat. Konstytucja ma być serią rozwiązań prawnych, które dadzą nowy impuls do rozwoju polskiej przedsiębiorczości.

Kwieciński: wiele krajów chce mieć taki wzrost, jak Polska

- Po tym pierwszym zaskoczeniu widać wyraźnie, że rynki amerykańskie, ale również rynki światowe bardzo pozytywnie reagują na tę amerykańską prezydenturę - stwierdził Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju w rozmowie z Robertem Stanilewiczem w programie "Bilans".

Kanada przyjmie pod swoje skrzydła Amerykanów? Debata Młodych

Rząd Kanady przyjmuje coraz więcej uchodźców i imigrantów, którzy nie uciekają przed wojną, a raczej wyruszają tam "za chlebem". O polityce migracyjnej Kanady - także w kontekście wyborów w Stanach Zjednoczonych dyskutowali Magda Zdyra z Forum Młodych Socjaldemokratów, Mateusz Rojewski z Forum Młodych Pis oraz Krystian Kotlarczyk z Forum Młodych Ludowców.

Cyberżołnierze nadchodzą. "Wyobraźmy sobie, że zostaje sparaliżowany ZUS"

- MON zaznaczyło kilka obszarów, które chciałoby doinwestować. To nie tylko ludzie, to nie tylko cyberarmia, ale również technologia, która pozwala i atakować, i się bronić - mówił w TVN24BiS Sebastian Małycha, prezes Media Recovery w odniesieniu do zapowiedzi resortu obrony, które w poprawionym Planie Modernizacji Technicznej Wojska Polskiego uwzględniło także "działania w cyberprzestrzeni", na które ma zamiar wydać miliard złotych.

Pracownicy zostali bez wypłat. Alma przeprasza, ale pieniędzy nie ma

Grupa byłych i obecnych pracowników sklepów Alma Market protestowała w poniedziałek przed siedzibą firmy w Krakowie. Domagali się wypłaty zaległych wynagrodzeń za październik i odpraw. Zarząd spółki przyznaje, że problem jest i deklaruje, iż robi wszystko, by pracownicy jak najszybciej otrzymali pieniądze. „Obecnie Spółka stara się o wypłatę środków z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych” - napisano w komunikacie przesłanym tvn24bis.pl.

Takimi maszynami polecą VIP-y. Umowa podpisana

MON podpisało w poniedziałek z firmą Gulfstream umowę na dostawę dwóch małych samolotów do przewozu najważniejszych osób w państwie. Kontrakt wart jest 440,5 mln zł netto. Oba samoloty mają zostać dostarczone do połowy sierpnia 2017 r.

Ubywa Polaków. Minister Rafalska mówi o nowych priorytetach

W perspektywie do 2050 roku ogólna liczna ludności Polski zmniejszy się o ponad cztery i pół miliona; przybędzie za to osób w wieku co najmniej 60 lat - powiedziała w poniedziałek w Senacie minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska

Dlaczego za trufle płacimy miliony? Ania Starmach: są bardzo kapryśne

Za rekordową sumę 450 tysięcy euro, czyli niemal dwa miliony złotych sprzedano białe trufle z okolic Alby na międzynarodowej aukcji, która odbyła się na zamku we włoskim Piemoncie. - Cena jest tak gigantyczna, bo jest ich bardzo mało, a bardzo wiele osób marzy o tym, aby ich spróbować. Białej trufli nie jesteśmy w stanie wyhodować, a są bardzo kapryśne. To takie grzyby, które doprawiają całe danie - uważa Ania Starmach, jurorka programu MasterChef. - Trufle są nieprawdopodobnie wykwintne. Cokolwiek robimy z truflą, to ona staje się gwiazdą potrawy, którą przyrządzamy - mówił w TVN24 BiS Mikołaj Rej z programu MasterChef.

Sześć godzin w pracy. Sprawdź, czy to możliwe w Polsce

Polacy to jeden z najbardziej zapracowanych narodów świata. Czy testowany np. w Szwecji krótszy dzień pracy sprawdziłby się nad Wisłą? - Gdybyśmy się sprężyli, to większość naszych zawodowych zadań wykonalibyśmy dwa razy szybciej - uważa Maria Rotkiel, psycholog. - Wydaje mi się to bardzo ryzykowne - ocenia Marian Owerko, współzałożyciel Bakalland.

Kulisy pracy fotografa prezydenta. "Drzwi sypialni to była granica"

Wojciech Grzędziński, laureat World Press Photo oraz osobisty fotograf prezydenta Bronisława Komorowskiego w rozmowie z TVN24 zdradził kulisy swojej pracy i opowiedział o pracy wolnego strzelca. - Na paluszkach, skulony w kąciku czekałem na zdjęcie, na to, żeby złapać ten moment, oddać emocje, które towarzyszyły temu spotkaniu - mówił Grzędziński.

Ptasia grypa w Europie. Polska na liście wykrytych przypadków

Wysoce zjadliwy wirus ptasiej grypy rozprzestrzenia się szybko w krajach UE. Przypadki zanotowano w Niemczech i Szwajcarii, Austria także bada, czy doszło do przeniesienia wirusa. W Polsce w wyniku wystąpienia ptasiej grypy wyznaczono w powiatach: nowogardzkim, szczecińskim i polickim obszar zapowietrzony i zagrożony. Jeżeli ktoś znajdzie na tym terenie martwe ptaki z gatunków wodnych, to powinien powiadomić o tym powiatowego lekarza weterynarii.