Resort szykuje rewolucyjne zmiany w ochronie środowiska. "Z prędkością światła"

Zmiany dotyczą ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz ustawy o ochronie przyrodyAndrzej Szemieta

Ministerstwo środowiska szykuje zmianę w instytucjach oceniających oddziaływanie inwestycji na środowisko. Projekt jest już gotowy i został wysłany do konsultacji. Ministerstwo powołuje się przy tym na "konieczność pilnego procedowania ustawy". - To kolejna zmiana, która sprawia, że z prędkością światła wracamy do systemu centralnie planowanego, jaki obowiązywał w Polsce w epoce słusznie minionej - ocenia Jan Ruszkowski ze Związku Stowarzyszeń Polska Zielona Sieć.

Przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt to zmiana ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz ustawy o ochronie przyrody.

CZYTAJ CAŁY PROJEKT

Co zmienia ustawa?

Obecnie oddziaływanie inwestycji na środowisko oceniają Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ) i Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska (RDOŚ). Od dziewięciu lat pilnują, by unijne prawo było przestrzegane i zapobiegają konfliktom podobnym do tego, jaki miał miejsce w przypadku obwodnicy Augustowa planowanej przez Dolinę Rospudy.

"Ich powołanie zostało wysoko ocenione przez Komisję Europejską. Z tego względu zmiany dotyczące funkcjonowania GDOŚ i RDOŚ powinny zmierzać jedynie do jeszcze lepszego usprawnienia funkcjonującego systemu" - czytamy w uzasadnieniu projektu prawa.

Ministerstwo chce powołać Dyrekcję Ochrony Środowiska i jej oddziały regionalne, które nie będą - jak do tej pory - powiązane z województwami, a bardziej "elastyczne" - jak napisano - "dostosowane do uwarunkowań przyrodniczych". Ich liczbę i rozmieszczenie ma ustalać minister rozporządzeniem.

Innymi słowy, wejście w życie zmian oznacza przekształcenie GDOŚ i RDOŚ w nowe jednostki. Jak napisano, urzędy te nie zostaną zlikwidowane, a podobna struktura funkcjonuje już w Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, w skład której wchodzą oddziały wojewódzkie.

Taki zabieg miałby przede wszystkim służyć uproszczeniu struktury organizacyjnej, "sprawniejszemu i oszczędniejszemu działaniu" oraz "zmniejszeniu kosztów obsługi kadrowej i finansowej" - wynika z uzasadnienia. Jednocześnie nie wyklucza się, że część osób może stracić pracę.

Centralizacja decyzji

- Kolejne instytucje regionalne, najpierw te finansujące, a teraz te oceniające oddziaływania inwestycji na środowisko, są podporządkowywane władzy centralnej w Warszawie – praktycznie jednej osobie. To demontaż polskiego systemu ochrony środowiska - Jan Ruszkowski z Polskiej Zielonej Sieci nie pozostawia suchej nitki na projekcie.

Jego zdaniem, skandaliczne jest podejście strony rządowej do konsultacji społecznych.

- Na konsultację projektu głębokich zmian prawa mającego chronić środowisko przed nadmierną ingerencją i degradacją ministerstwo dało cztery dni - wskazuje Ruszkowski.

Jak dodaje, w ramach "ultrakrótkich konsultacji publicznych", projekt został wysłany do zaopiniowania do dużych spółek, jak PGE czy PKP, ponadto do Polskiego Związku Łowieckiego i Polskiego Towarzystwa Leśnego. - Praktycznie jedyną organizacją ekologiczną była tam Liga Ochrony Przyrody - uważa Ruszkowski.

Resort środowiska wysłał projekt do opiniowania także samorządom i reprezentującym je organizacjom, instytucjom, Lasom Państwowym, Państwowej Radzie Ochrony Przyrody i Państwowej Radzie Ochrony Środowiska, prosząc przy tym o zgłaszanie uwag w terminie 4 dni.

"Skrócenie terminów wynika z konieczności pilnego procedowania projektowanej ustawy" - czytamy na stronie Rządowego Centrum Legislacji.

Więcej, bo 30 dni na zaopiniowanie projektu, dostały związki zawodowe. Z kolei w liście do Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego ministerstwo prosi o zgłaszanie uwag w "najkrótszym możliwym terminie".

Poprosiliśmy Ministerstwo Środowiska o wyjaśnienie, skąd wynika taki pośpiech. "Krótki termin uzgodnień, opiniowania i konsultacji publicznych wynika z konieczności pilnego procedowania projektowanej ustawy, tak aby mogła ona wejść w życie już 1 stycznia 2018 r." - czytamy w odpowiedzi.

Jak zaznacza biuro prasowe MŚ, "w ramach konsultacji publicznych każdy zainteresowany podmiot mógł się więc zapoznać z projektowaną ustawą i wyrazić swoją opinię do projektu. O tym, że zainteresowane podmioty, w tym organizacje ekologiczne, z tej możliwości skorzystały, świadczą wpływające do Ministerstwa Środowiska stanowiska do projektu" - podkreślono.

Autor: ps/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Andrzej Szemieta

Pozostałe wiadomości

W sprzedaży są krajowe truskawki. Ich cena pozostaje wysoka ze względu na majowe chłody i lokalne przymrozki - zauważył ekspert rynku hurtowego w Broniszach Maciej Kmera. Dodał, że wkrótce poprawa pogody zwiększy podaż, co w efekcie może obniżyć ich cenę.

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Drogie jak polskie truskawki. "Może nastąpi ich wysyp"

Źródło:
PAP

W okresie największej prosperity w Polsce powstawało nawet 30 galerii handlowych rocznie. W niektórych miastach podczas dwudziestominutowego spaceru można minąć cztery. Ale coś się zacięło. - Kryzys rozpoczęła pandemia, ale możemy też mówić o przesyceniu tego rodzaju sklepami. Powstały wszędzie tam, gdzie mogły powstać, uruchamiając "bratobójczą" konkurencję. Myślę, że to jest źródło dzisiejszych kłopotów - mówi prof. Marek Nowak, socjolog z UAM.

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Były "miastami w pigułce", a teraz padają. Co dalej z galeriami?

Źródło:
TVN24+

27 czerwca ruszy pierwszy pociąg PKP Intercity z Warszawy do Rijeki - chorwackiego miasta portowego na wzgórzach. Na zwiedzających czeka wiele atrakcji: od fascynujących muzeów i zabytkowych świątyń po tętniącą życiem promenadę Korzo.

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Pociągiem do Rijeki. Atrakcje chorwackiego miasta

Źródło:
PAP

W piątkowym losowaniu Eurojackpot padła jedna główna wygrana. Nagroda w wysokości ponad 37 milionów euro trafi do gracza ze Słowenii. Oto liczby, które padły 23 maja 2025 roku.

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Kumulacja w Eurojackpot rozbita

Źródło:
Lotto.pl

Decyzja Rady Polityki Pieniężnej w sprawie obniżki stóp procentowych przełożyła się na niższe oprocentowanie lokat i kredytów hipotecznych - ocenił prezes Związku Banków Polskich Tadeusz Białek. Wskazał też na dysproporcję pomiędzy kredytami a depozytami w bankach.

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Banki reagują na obniżkę stóp. Dobre wieści dla kredytobiorców

Źródło:
PAP

- Naprawdę wchodzi pan w podatki? Wczoraj się pan na tym poślizgnął w rozmowie ze Sławomirem Mentzenem - stwierdził podczas debaty kandydatów na prezydenta RP Rafał Trzaskowski. Popierany przez Prawo i Sprawiedliwość Karol Nawrocki zapytał kandydata Platformy Obywatelskiej, jakie daniny zostaną podniesione, gdy ten zostanie głową państwa.

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

"Chyba pan żartuje. Wczoraj się pan na tym poślizgnął"

Źródło:
tvn24.pl

W sobotę na południu Francji doszło do awarii prądu, która objęła około 160 tysięcy gospodarstw domowych. Do krótkich zakłóceń doszło też w trakcie projekcji filmowych w Cannes. Organizatorzy zapewniają, że awaria nie wpłynie na wieczorną ceremonię zakończenia festiwalu.

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Awaria na południu Francji. Wiadomo, co z festiwalem w Cannes

Źródło:
PAP

Francuski "Le Figaro" opisuje w piątek Polskę jako kraj odnoszący sukcesy gospodarcze i rozwijający obronność, co - jak podkreśla dziennik - czyni ją "jednym z krajów kluczowych" dla równowagi w Europie. Gazeta zastanawia się, czy wynik wyborów prezydenckich może zagrozić "tej imponującej trajektorii".

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Polska na "imponującej" trajektorii. Jedno "pytanie jest aktualne"

Źródło:
PAP

Bułgaria jest na dobrej drodze do uzyskania zgody Unii Europejskiej na wejście do strefy euro - donosi w piątek Bloomberg. Według agencji przyjęcie wspólnej waluty mogłoby nastąpić na początku 2026 roku.

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Kolejny kraj może wkrótce dołączyć do strefy euro

Źródło:
tvn24.pl

Rekomenduję nałożenie taryfy celnej na Unię Europejską na poziomie 50 procent od 1 czerwca 2025 - napisał w mediach społecznościowych prezydent USA Donald Trump.

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Trump ostro o Unii Europejskiej. Zapowiedź w sprawie ceł

Źródło:
PAP

Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski zapytał w mediach społecznościowych popieranego przez Prawo i Sprawiedliwość kandydata na prezydenta Polski Karola Nawrockiego o wysokie cła, których nałożenie na Unię Europejską "rekomenduje" Donald Trump.

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Sikorski ma pytanie do Nawrockiego

Źródło:
tvn24.pl

Osoby zawierające umowę ubezpieczenia OC będą miały prawo do wyrażenia zgody na komunikację elektroniczną z zakładem ubezpieczeń w zakresie informacji dotyczących ubezpieczenia na kolejny okres w całym okresie trwania umowy - przewiduje projekt nowelizacji ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych.

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Zmiana dla właścicieli aut. Jest projekt

Źródło:
PAP

Chiński koncern motoryzacyjny BYD po raz pierwszy prześcignął Teslę pod względem sprzedaży samochodów elektrycznych w Europie – wynika z najnowszego raportu firmy analitycznej JATO Dynamics. To symboliczny moment dla rynku, który przez lata był zdominowany przez amerykańskiego giganta.

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Tesla przegrywa na "kluczowym polu bitwy"

Źródło:
tvn24.pl

PKO BP, ING Bank Śląski, Santander Consumer Bank, Nest Bank - w tych czterech instytucjach finansowych zaplanowano prace serwisowe w najbliższych dniach. Dostęp do konta może być utrudniony, lepiej zaopatrzyć się więc w gotówkę.

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Lepiej mieć przy sobie gotówkę. Banki ostrzegają

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent USA Donald Trump po raz kolejny ostrzegł koncern Apple, tym razem w social mediach, że jeśli gigant nie przeniesie produkcji iPhone'ów do Stanów Zjednoczonych, to nałoży na koncern dodatkowe daniny. Komentatorzy oceniają to jako zaostrzenie sporu pomiędzy Trumpem a szefem Apple, Timem Cookiem.

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Spór się zaostrza. Trump grozi gigantowi

Źródło:
PAP

Komisja Europejska zatwierdziła utworzenie Funduszu Bezpieczeństwa i Obronności (FBiO) - poinformował w piątek wiceminister funduszy i polityki regionalnej Jan Szyszko. Jak dodał, środki z funduszu zostaną przeznaczone między innymi na rozwój infrastruktury ochrony cywilnej oraz projektów o podwójnym zastosowaniu.

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Koniec negocjacji. "Dziś dowozimy tę obietnicę"

Źródło:
PAP

Nike planuje podnieść ceny wybranych modeli butów sportowych i ubrań w Stanach Zjednoczonych - podaje BBC. Zmiana cennika wejdzie w życie na początku czerwca. Wcześniej podobny krok zapowiedziała konkurencyjna marka Adidas.

Znana marka podnosi ceny

Znana marka podnosi ceny

Źródło:
tvn24.pl

W południowokoreańskich kawiarniach Starbucks tymczasowo zakazano używania imion sześciu kandydatów na prezydenta podczas składania zamówień. Zdaniem przedstawicieli Starbucka nawoływanie klientów do odbioru napojów mogłyby zostać wykorzystane do prowadzenia agitacji politycznej.

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Kawa z nutą polityki. Sześć zakazanych imion

Źródło:
BBC

W 2024 roku wartość chińskich bezpośrednich inwestycji zagranicznych (BIZ) w krajach Unii Europejskiej oraz Wielkiej Brytanii sięgnęła 10 miliardów euro, co oznacza wzrost o 47 procent względem roku poprzedniego. To pierwszy wyraźny wzrost od 2016 roku - wynika z szacunków firmy analitycznej Rhodium Group.

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Rozpychają się w Europie. Potężny wzrost

Źródło:
PAP

Stały Komitet Rady Ministrów przyjął projekt nowelizacji Kodeksu pracy, który zakłada, że okresy na podstawie umowy-zlecenia i i działalności gospodarczej będą wliczane do stażu pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r.

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Rewolucja nadchodzi. Zmiany w liczeniu stażu pracy

Źródło:
PAP

Niemieckie PKB wzrosło o 0,4 procent w I kwartale 2025 r. w porównaniu do poprzedniego kwartału. Tamtejszy urząd statystyczny zwrócił uwagę, że największa gospodarka Europy przewyższyła średnią stopę wzrostu strefy euro wynoszącą 0,3 proc. Agencja Reutera podaje, że wzrost wynika ze zwiększonego eksportu i koncentracji branży w obliczu taryf USA.

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Gospodarka Niemiec zaskoczyła. Najnowsze dane

Źródło:
Reuters