Z kraju

Z kraju

Szczyt COP24 przedłużony co najmniej do soboty

- Nie można powiedzieć dziś, jaki będzie ostateczny termin zakończenia szczytu ONZ w Katowicach, negocjacje na pewno będą jeszcze prowadzone w sobotę – poinformował dziennikarzy minister środowiska Henryk Kowalczyk.

Ceny w listopadzie na hamulcu

Ceny w listopadzie 2018 roku wzrosły o 1,3 procenta rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem pozostały bez zmian - podał w piątek Główny Urząd Statystyczny. To wzrost niższy od prognoz.

Steinhoff o podwyżkach cen prądu: przypomina mi to PRL

Podwyżki cen energii przeniosą się na podwyżki cen wszystkich towarów. Energia jest w żywności i w transporcie - powiedział w TVN24 Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak mówił, trzeba mieć świadomość konsekwencji. - Nasza gospodarka będzie mniej konkurencyjna, ponieważ wzrosną koszty, szczególnie w branżach energochłonnych - podkreślił.

Minister gratuluje miliona e-zwolnień

Gratulacje dla prezes oraz pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych - napisała na Twitterze w czwartek wieczorem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska z okazji wpłynięcia do ZUS milionowego e-zwolnienia.

Banki Czarneckiego szukają inwestora

Zarządy Getin Noble Banku i Idea Banku poinformowały o rozpoczęciu poszukiwań inwestora finansowego, który dokapitalizowałby banki lub podmiot powstały w wyniku rozważanego połączenia.

Zamieszanie wokół podwyżek cen prądu. "Spółki wycofają wnioski"

- Może to nieprecyzyjnie zabrzmiało - powiedział w środę minister energii Krzysztof Tchórzewski. W ten sposób szef resortu odniósł się do wezwania prezesa Urzędu Regulacji Energetyki, by spółki energetyczne złożyły korekty wniosków o podwyżki. Wcześniej minister mówił, że spółki mają wpłacić około miliarda złotych do funduszu, z którego wypłacane będą rekompensaty za podwyżki. "Prezes URE przyjął, że to są już znalezione oszczędności" - mówił Tchórzewski. Tymczasem - jak wyjaśnił - to pieniądze nie z oszczędności, a z zysków spółek.

Morawiecki mówi, że obniża podatki. Wotum zaufania zaliczone

- Mamy wiele działań związanych z obniżką podatków. To propozycje niezwykle ważne, też takie, o które walczyliśmy od lat i wywalczyliśmy w negocjacjach z Komisją Europejską - powiedział w środę podczas wystąpienia w Sejmie premier Mateusz Morawiecki. Szef rządu mówił o obniżeniu stawek VAT na niektóre towary oraz CIT do 9 procent.

Rekompensaty za wzrost cen prądu. Wszystko, co trzeba wiedzieć

Gospodarstwa domowe oraz małe i średnie przedsiębiorstwa mają otrzymać rekompensaty za podwyżki cen prądu - zapowiada minister energii Krzysztof Tchórzewski. Kiedy rekompensaty zaczną obowiązywać? Czy warunkiem dopłaty do rachunku będzie złożenie wniosku? Odpowiadamy na najważniejsze pytania.

Duży bank zmienia nazwę. Jest decyzja

Akcjonariusze Banku BGŻ BNP Paribas zdecydowali o zmianach w statucie, w tym między innymi o zmianie nazwy na BNP Paribas Bank Polska - wynika z uchwał wtorkowego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia spółki.

"To niesamowity skandal". Rostowski o zatrzymaniu Wojciecha Kwaśniaka

To niesamowity skandal - tak o zatrzymaniu byłego wiceszefa Komisji Nadzoru Finansowego Wojciech Kwaśniaka mówił w "Faktach po Faktach" w TVN24 Jan Vincent Rostowski. Były wicepremier i minister finansów dodał, że Kwaśniak to człowiek "uczciwy" i "surowy jako nadzorca". - To dzięki niemu polski system bankowy był w tak dobrej kondycji w 2008 roku, kiedy uderzył światowy kryzys finansowy - podkreślił.

Apel do samorządów w sprawie 500 plus. "Będę bardzo wdzięczna"

O wypłatę rodzinom 500 plus, świadczeń rodzinnych oraz świadczeń z funduszu alimentacyjnego jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia zaapelowała we wtorek szefowa ministerstwa rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska w liście do wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

SKOK-i w Polsce. Jedenaście upadłości w kilka lat

Na koniec I półrocza 2018 roku działalność w Polsce prowadziły 33 Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe. Od momentu objęcia kontroli nad kasami przez Komisję Nadzoru Finansowego pod koniec 2012 roku liczba kas zmniejszyła się o 22. Z tego połowa upadła.

Czyste Powietrze kontra smog. "Emisja CO2 może spaść o połowę"

Polski rząd liczy, że realizacja programu Czyste Powietrze przyczyni się do znaczącej redukcji zużycia energii i emisji CO2 oraz ograniczy problem smogu. Na szczycie COP24 ze strony ministrów padły między innymi zapowiedzi, że finansowanie termomodernizacji budynków ruszy już w styczniu 2019 roku. Zdaniem Andrzeja Guły z Polskiego Alarmu Smogowego system wsparcia wymiany źródeł ogrzewania domów wymaga przebudowy.