Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział powrót dodatkowego zasiłku opiekuńczego. - Zasiłki będą przyznane na takich zasadach jak wiosną, czyli te wszystkie reguły są znane państwu - wskazał szef rządu.
Premier Mateusz Morawiecki na środowej konferencji prasowej poinformował o rozszerzeniu nauki zdalnej o klasy 1-3, czyli tak zwaną edukację wczesnoszkolną i równoczesnym przedłużeniu tej formy nauki dla wszystkich uczniów do 29 listopada. Przedszkola pozostaną otwarte.
Szef rządu był pytany, czy rodzicom dzieci w klasach 1-3 w szkołach podstawowych będzie przysługiwał dodatkowy zasiłek opiekuńczy. - Zasiłki będą przyznane na takich zasadach jak wiosną, czyli te wszystkie reguły są znane państwu - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Premier był dopytywany, czy zasiłek będzie dotyczył zarówno rodziców dzieci, którzy mogą pracować zdalnie oraz tych, którzy nie mogą wykonywać pracy zdalnie. - Takiego rozróżnienia na tych, którzy mogą pracować zdalnie i nie mogą pracować zdalnie, my czynić nie będziemy, ponieważ nie mamy wiedzy z poziomu państwowego co do każdego z 15 milionów obywateli, którzy pracują - wyjaśnił premier Mateusz Morawiecki.
- Dlatego zdajemy się tutaj na przedsiębiorców, samorządowców, a w przypadku administracji państwowej już takie dyspozycje wydałem, żeby znaczna pracowników udała się na pracę zdalną i tak się dzieje - dodał szef rządu.
Przywrócenie dodatkowego zasiłku opiekuńczego na wcześniej obowiązujących zasadach potwierdziła później w środę także minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy
Dodatkowy zasiłek opiekuńczy został wprowadzony 26 marca 2020 roku. Początkowo przysługiwał na dwa tygodnie, ale ten okres kilkukrotnie wydłużano i ostatecznie obowiązywał do 20 września.
Zgodnie z wcześniej obowiązującymi zasadami, z dodatkowego zasiłku mogły mógł skorzystać ubezpieczony rodzic dziecka, który opiekował się dzieckiem do lat 8, z powodu zamknięcia szkoły w związku z COVID-19. Na tych samych zasadach zasiłek przysługiwał także ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności oraz które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
Miesięczny zasiłek opiekuńczy wynosi 80 procent wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy. Przysługuje on matce lub ojcu dziecka, a wypłacany jest temu z rodziców, który o niego wystąpi.
Zgodnie z wcześniej obowiązującymi zasadami, zasiłek nie przysługiwał, jeśli drugi z rodziców dziecka mógł zapewnić dziecku opiekę - na przykład jest bezrobotny, korzysta z urlopu rodzicielskiego czy urlopu wychowawczego. Dodatkowego zasiłku nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. ogólnych zasadach.
Obecnie istnieje możliwość korzystania z zasiłku opiekuńczego przyznawanego zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa.
Źródło: TVN24 Biznes, PAP
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock