Z kraju

Z kraju

Nowak: nie podejmowałem decyzji legislacyjnych

Notatka ze spotkań zespołu w kancelarii premiera wskazuje, że zapadały tam decyzje dotyczące projektów ustaw - stwierdził szef komisji śledczej do spraw VAT Marcin Horała (PiS), przedstawiając dokument. Były minister Sławomir Nowak podkreślał, że nie było nieformalnych spotkań w urzędzie i nie podejmował decyzji legislacyjnych.

Senator chce śledztwa w sprawie popularnej aplikacji

Lider Demokratów w amerykańskim Senacie Chuck Schumer wezwał do przeprowadzenia dochodzenia w sprawie aplikacji FaceApp. Program, za pomocą którego można przerabiać zdjęcia, tak aby zaprezentowana na nim osoba wyglądała na młodszą lub starszą, staje się coraz bardziej popularny.

Ustawa o PKS-ach wchodzi w życie, ale nie każda gmina dostanie dofinansowanie

Dziś w życie wchodzi ustawa o PKS-ach i dopłatach dla gmin wiejskich na transport autobusowy. Od początku sierpnia samorządy będą mogły składać do wojewodów wnioski do nowo powołanego funduszu autobusowego. Ma on wynosić co najmniej 800 mln zł. Warunkiem uzyskania dopłaty jest sfinansowanie ze środków własnych organizatora nie mniej niż 10 proc. ceny usługi. Wszystko brzmi dobrze, pytanie jednak, czy to oznacza, że zlikwidowane połączenia autobusowe, których w kraju jest wiele, powrócą, i czy na wszystko wystarczy pieniędzy. Materiał magazynu "Polska i Świat".

Szef NFZ złożył rezygnację

Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia Andrzej Jacyna zrezygnował ze stanowiska. Wcześniejsze informacje mediów w tej sprawie potwierdził w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski.

Rewolucja w podatkowej skali. Cztery "dość przypadkowe" stawki PIT

Wysokość kosztów uzyskania przychodów nie była waloryzowana od ponad dekady, warto jednak zastanowić się nad skonstruowaniem zupełnie nowej skali podatkowej, która będzie odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby budżetu państwa i będzie atrakcyjna dla podatników - ocenia firma doradcza KPMG.

"Paradoks i hipokryzja". W Sejmie spór o 500 plus dla niepełnosprawnych

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował, aby cały Sejm wsparł projekt tak zwanego 500 plus dla niepełnosprawnych. - Lepsza jest taka pomoc niż żadna - stwierdziła posłanka Polskiego Stronnictwa Ludowego Urszula Pasławska. Dodała jednak, że "niepełnosprawni czują się pokrzywdzeni przez los, a oszukani przez ten rząd". Z kolei zdaniem posła Platformy Obywatelskiej Sławomira Jana Piechoty błędem jest brak konsultacji społecznych i dzielenie osób niepełnosprawnych.

Na co umieramy? Trzy główne powody

W 2016 roku w Unii Europejskiej umarło 5,1 miliona osób, czyli o 80 tysięcy mniej niż rok wcześniej. Głównymi przyczynami zgonów były zawały serca, wylewy i rak - podał unijny urząd statystyczny Eurostat.

Podatkowa wojna o głosy. Na celowniku pracownicy

Podatki to jedno z najważniejszych pól, na którym rozegra się walka o wyborców. Rząd przyjął projekt obniżający najniższą stawkę PIT z 18 do 17 procent. Koalicja Obywatelska odpowiedziała planem o nazwie "Wyższe zarobki, niższe podatki".

Obietnice nowej szefowej KE. Obawy o "ograniczenie konkurencji"

- Z jednej strony bardzo byśmy się ucieszyli, że nasze pensje będą urzędowo podniesiono do 1500 euro, ale z drugiej strony oznaczałoby to kompletną recesję w Polsce. Ja się obawiam, że tego typu propozycja będzie wykorzystana do prób ograniczenia konkurencyjności - tak o obietnicach i pomysłach socjalnych nowej szefowej Komisji Europejskiej mówił na antenie TVN24BiS główny ekonomista PwC Witold Orłowski.

Przepaść w emeryturach kobiet i mężczyzn

- Różnice w wysokości emerytur kobiet i mężczyzn wynikają ze specyfiki i długości pracy kobiet oraz mężczyzn, wysokości zarobków, z okresu składkowego - w którym odprowadzamy składkę i okresu nieskładkowego - kiedy nie odprowadzamy składki, a także z momentu przejścia na emeryturę - wyjaśniał w programie "Biznes dla Ludzi" na antenie TVN24BiS rzecznik ZUS Wojciech Andrusiewicz.

Premier do samorządów: "na rządach PiS zarobili bardzo dużo"

Na skutecznych rządach budżetowych Prawa i Sprawiedliwości (samorządowcy - red.) zarobili bardzo dużo pieniędzy. To będzie wzrost około 21-22 miliardy złotych - mówił premier Mateusz Morawiecki podczas spotkania w zakładzie produkcyjnym Ceramika Tubądzin II w Ozorkowie. Była to odpowiedź na zarzuty, że obniżka PIT do 17 procent negatywnie wpłynie na finanse samorządów.

Na co pójdzie 500 plus? Wyniki najnowszego badania

Zajęcia pozalekcyjne i nauka języków obcych - na to pieniądze z programu 500 plus przeznaczy ponad 40 procent rodziców. 20 procent pieniądze wyda na bieżące potrzeby całej rodziny - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Santander Consumer Bank.

Partia przyprawy wycofana. Ważny apel do klientów

Główny Inspektorat Sanitarny ostrzega przed bakterią Salmonella typhimurium, którą wykryto w produkcie "Gorczyca biała cała" firmy Prymat. "Spożycie produktu, szczególnie bez obróbki termicznej, wiąże się z potencjalnym ryzykiem zatrucia pokarmowego" - informuje urząd.

Facebook: uwzględnimy obawy dotyczące Libry

Facebook nie udostępni Libry bez pełnego uwzględniania obaw regulatorów - zapowiada zarządzający odpowiedzialną za projekt kryptowaluty fundacją Calibra David Marcus. Menedżer we wtorek zeznawać będzie w sprawie Libry przed Kongresem USA - podała agencja Bloomberga.

Jest dwóch nowych wiceministrów

Senator Prawa i Sprawiedliwości Adam Gawęda został nowym wiceministrem energii, odpowiedzialnym między innymi za sprawy górnictwa. Zastąpił Grzegorza Tobiszowskiego, który w maju został posłem do Parlamentu Europejskiego. Do zmiany doszło również w Ministerstwie Inwestycji i Rozwoju.