Z kraju

Z kraju

"Rynek, kryzys gospodarczy nie czekają. Tak jak wirus". Apel o nowy pakiet wsparcia dla firm

Organizacje biznesowe chcą pilnego wypracowania kolejnego pakietu antykryzysowego dla przedsiębiorców – poinformowała w komunikacie Konfederacja Lewiatan. - Widać wśród naszych członków, wśród przedsiębiorców, tych najmniejszych i większych, że obecna tarcza jest niewystarczająca. Jak najszybciej trzeba ją wzbogacić o elementy, które w szerszy sposób pomogą firmom - tłumaczył na antenie TVN24 szef organizacji Maciej Witucki.

"Technologie kontra COVID-19". Startupy, które wspomagają sektor medyczny

Wsparcie pacjentów przez usługi telemedyczne, chatbot z aktualnymi informacjami z Ministerstwa Zdrowia, zdalna rehabilitacja i badanie układu oddechowego - to rozwiązania startupów z Polski, które przeszły program akceleracyjny MIT Enterprise Forum CEE i mogą wesprzeć sektor medyczny oraz jego transformację do ery online. Fundacja Przedsiębiorczości Technologicznej wraz z partnerami i alumnami akceleratora inicjuje projekt "Technologie kontra COVID-19".

Co musi zapewnić pracodawca, jakie obowiązki ma pracownik?

Troska o bezpieczeństwo obywateli to najważniejszy cel kolejnych wprowadzanych ograniczeń, dotyczących między innymi poruszania się w przestrzeni publicznej - wyjaśnia Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nowe regulacje dotykają także pracodawców i pracowników. Resort tłumaczy, jakie prawa i obowiązki obejmują poszczególne grupy.

Wicepremier: nie obędzie się bez pomocy publicznej dla LOT-u

Są realne niebezpieczeństwa dla tych branż, które zostały w tej chwili dotknięte pandemią COVID-19 - powiedział w "Rozmowie Piaseckiego" w TVN24 wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin. Chodzi między innymi o branżę transportową oraz energetyczną. Wicepremier wskazał, że "w przypadku LOT-u na pewno nie obędzie się bez pomocy publicznej".

"Można wpompować w gospodarkę 280 miliardów złotych"

Rząd może wpompować w gospodarkę, bez naruszania progu ostrożnościowego, 280 miliardów złotych - powiedział we "Wstajesz i wiesz" w TVN24 publicysta ekonomiczny Kazimierz Krupa. Jak tłumaczył, to efekt zmniejszenia się długu publicznego w relacji do Produktu Krajowego Brutto. - W tej chwili jedynej rzeczy, które potrzeba rządzącym, to jest odwaga. Odwaga w stosowaniu niestandardowych rozwiązań - podkreślił Krupa.

"Najgłębszy spadek w historii". Gospodarka na hamulcu

Obrazujący nastroje w przemyśle wskaźnik PMI dla Polski w marcu spadł do 42,4 punktu wobec 48,2 punktu w lutym - podała firma Markit. Analitycy PKO BP zwrócili uwagę, że PMI dla polskiego przemysłu w marcu zanotował najgłębszy spadek w historii do najniższego poziomu od kwietnia 2009 roku. Prognozują jednak, że kwiecień i maj mogą być jeszcze gorsze.

Nadchodzi fala zwolnień. "Koronawirus zainfekował polski biznes na dobre"

Bezrobocie na koniec roku może wynieść nawet 10 procent - wynika z analiz resortu rodziny, pracy i polityki społecznej. Ankieta przeprowadzona wśród firm pokazuje, że kryzys wywołany pandemią zmusi wiele z nich do zwolnień pracowników. A najmniejsi przedsiębiorcy masowo składają wnioski o zawieszenie działalności gospodarczej.

Co z pracownikami sezonowymi? Branża apeluje o ułatwienia dla cudzoziemców

Państwa członkowskie Unii Europejskiej powinny zezwalać i ułatwiać przekraczanie granic cudzoziemcom, którzy pracują w polskim sektorze warzywno-owocowym - apeluje stowarzyszenie Unia Owocowa i przypomina wytyczne Komisji Europejskiej w tej sprawie. Jak podkreśla organizacja, zapobiegnie to niedoborom siły roboczej w okresie zbliżających się zbiorów.

"Spełniają się negatywne scenariusze". Premier spodziewa się wzrostu bezrobocia

Dzisiaj spełniają się wszystkie negatywne scenariusze, które jeszcze dwa tygodnie temu były czasami przez analityków określane jako mało prawdopodobne - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. Jak wskazał, "z całą pewnością wzrost PKB nie będzie taki, jaki zaplanowaliśmy wcześniej". Szef rządu spodziewa się także wzrostu bezrobocia.

Tysiące wniosków o wakacje kredytowe. Banki pokazują dane

200 tysięcy wniosków o tak zwane wakacje kredytowe złożyli do tej pory klienci banków. Liczba zgłaszanych ostatnio wniosków jednak zmalała - poinformował prezes Związków Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz. Do banków wpłynęło około 10,5 tysiąca wniosków od firm w sprawie zmiany warunków udzielonych kredytów.

Premia za pracę w czasie epidemii

Eksperci apelują, aby nie wychodzić z domu, jeżeli nie jest to konieczne. Także rządowe ograniczenia w przemieszczaniu mają pomóc w walce z koronawirusem. Nie wszyscy jednak mogą zastosować się do tych zaleceń i skorzystać z pracy zdalnej, wśród nich są pracownicy handlu. W niektórych sieciach osoby, które nadal obsługują klientów, mogą liczyć na dodatki finansowe za pracę w czasie epidemii.

Rada Przedsiębiorczości: sobotnie zmiany "nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki"

Rada Przedsiębiorczości zwraca uwagę, że w pakiecie pomocowym przyjętym przez Sejm nie uwzględniono "zasadniczych postulatów polskich przedsiębiorców". "Oznacza to, że dramatyczna sytuacja pracowników i firm w Polsce będzie z każdym dniem się zaostrzać" - czytamy w poniedziałkowym apelu skierowanym do rządzących. Jak oceniono, dodatkowe zmiany wprowadzone w Sejmie "nie mają nic wspólnego z ratowaniem gospodarki" i opóźniają wejście pakietu w życie.