Z kraju

Z kraju

Plany Lubawy

Producent namiotów wojskowych i powlekanych kombinezonów przejmuje producentów dzianin, m.in. Mirandę z Turku w Wielkopolsce i Efekt System. Lubawa rozszerza też swój biznes na deweloperkę – chce wybudować osiedle mieszkaniowe w Pucku. O szczegółach Przemysław Borgosz, prezes Lubawy który był gościem programu "Dzień na rynkach".

Rosną długi, rośnie rynek?

Polacy coraz bardziej się zadłużają. Problemy ze spłatą zobowiązań finansowych ma już przeszło 1,8 miliona Polaków. Wartość niespłacanych kredytów rośnie, rośnie więc też rynek dla windykatorów. Czy powódź dodatkowo opóźni spłatę zobowiązań finansowych Polaków? Do którego momentu rynek wierzytelności rośnie, a kiedy następuje jego załamanie? Gościem programu "Dzień na rynkach" był Artur Górnik, prezes Kredyt Inkaso

Perspektywy dla rynków

Co pokażą najbliższe dnie albo nawet najbliższe tygodnie? O perspektywach dla rynków mówił główny analityk Xelion Doradcy Finansowi Piotr Kuczyński, który był gościem programu "Dzień na rynkach".

Skąd pomoc dla powodzian?

Rząd znajduje 2 mld złotych na pomoc dla powodzian. Propozycja Rady Ministrów zakłada inny podział rezerwy celowej na dofinansowanie projektów europejskich, ale czy to oznacza, że tegoroczne plany przedsiębiorców związane z unijnymi pieniędzmi zostaną odłożone na przyszłość? Gościem Roberta Stankiewicza w programie "Pieniądze od rana" była Elżbieta Bieńkowska, Minister Rozwoju Regionalnego.

Perspektywy dla Lot-u

LOT odcina grubą kreską złe lata dla spółki, jednak wciąż jest pod kreską. Wyniki po I kwartale pokazują, że nie będzie łatwo w tym roku wyjść na plus. Wprawdzie liczba pasażerów wzrosła aż o 27%, ale przychody spadły o 6%. Strata po pierwszych 3 miesiącach roku sięga już 60 mln złotych. Czy wulkan i powódź zniechęciły Polaków w kwietniu i maju do latania? Czy uda się zwiększyć sprzedaż w wakacje? Gościem „Pieniędzy od Rana” był Sebastian Mikosz, prezes PLL LOT.

Kogo sprzedaż nie rozczarowała?

Mimo złych danych Głównego Urzędu Statystycznego, nie wszyscy przedsiębiorcy odczuli spadek sprzedaży detalicznej. Jakie branże zanotowały wzrost sprzedaży? Jakich wyników przedsiębiorcy spodziewają się w kolejnych miesiącach? Między innymi o tym Rafał Wojda rozmawiał z Tomaszem Siedleckim - dyrektorem ds. marketingu sieci RTV EURO AGD i Andrzejem Trawką - dyrektorem sprzedaży Polskiej Grupy Dealerów.

Portfel RDO bez zmian

Spoglądając na środowe notowania na warszawskiej giełdzie, portfel RDO wypadł słabo. Przy wzroście WIG20 o 4,46%, portfel Rynków Dla Opornych nie zmienił poziomu w porównaniu do sesji z dnia poprzedniego.

Pierwsze wirtualne WZA

Akcjonariusze Netii głosują przez Internet. Po raz pierwszy w historii polskiego rynku kapitałowego - internetowe Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy odbyło się w formie elektronicznej. O przyszłość takiej formy walnych zgromadzeń Rafał Wojda pytał Rafała Garczyńskiego ze Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych oraz Pawła Wielgusa ze Stowarzyszenia Emitentów Indywidualnych.

TVN CNBC rozmawia z PIMCO

Największy na świecie fundusz obligacji, PIMCO, chwali Polskę i inwestuje w polskie obligacje. Michael Gomez - który zajmuje się w PIMCO długiem gospodarek wschodzących - powiedział w wywiadzie dla TVN CNBC Biznes, że Polska wyróżnia się na plus wśród europejskich gospodarek wschodzących. Z szefem monachijskiego oddziału PIMCO rozmawiał Błażej Karwowski.

Gorsze od oczekiwań dane o sprzedaży

Dane o sprzedaży detalicznej, które w środę opublikował Główny Urząd Statystyczny zaskoczyły rynek. Podczas gdy analitycy spodziewali się jej wzrostu o 4,5%, sprzedaż w kwietniu spadła w ujęciu rocznym o 1,6%. Jakie produkty Polacy najczęściej kupowali w kwietniu? Co wpłynęło na taki wynik? Między innymi o to Rafał Wojda pytał Macieja Relugę - głównego ekonomistę BZ WB i Daniela Prałata - dyrektora generalnego sieci Intermarche.

Plany i prognozy Seleny FM

Sektor budowlany z opóźnieniem reaguje na odbicie gospodarcze - mówi w TVN CNBC Biznes prezes Selena FM. Dodaje przy tym, że nie spodziewa się, aby bieżący rok był czasem silnych wzrostów w budowlance. O tym, czy powódź wpłynie na wyniki spółki i o prognozach dla gospodarki Marcin Kowalski rozmawiał z Krzysztofem Domareckim - prezesem Selena FM.

Handel sięga po nadzwyczajne środki

Sprzedaż detaliczna niespodziewanie spadła w kwietniu. Markety ogłaszają "koniec kryzysu" i obiecują zwrot kasy za kupiony sprzęt, jeśli klient w ciągu pół roku od zakupu straci pracę. Mnożą się „zakupowe noce” w centrach handlowych. Czy to oznacza, że kwiecień był dla handlu aż tak niełaskawy, że trzeba sięgać po nadzwyczajne środki?

Mama kontra pracodawca

W dniu matki, sprawdzamy w jaki sposób pracodawcy respektują prawa obecnych i przyszłych mam. Czego może oczekiwać, a czego powinna domagać się od swojego pracodawcy matka?

Plany Lokat Budowlanych

Lokaty Budowlane od stycznia notowane są na rynku NewConnect. Spółka chce jednak jak najszybciej przenieść się na główny rynek GPW. Spółka koncentruje się na działalności budowlano-deweloperskiej i planuje projekt w sektorze budownictwa mieszkaniowego. O planach Lokat Budowlanych Marcin Kowalski rozmawiał w "Rynkach Dnia" z Markiem Kwiatkowskim - prezesem spółki.

Plany Telestrady

Zysk netto Telestrady wzrósł w I kwartale o ponad 150% w ujęciu rocznym. Telestrada zastanawia się nad podniesieniem prognoz na 2010 rok - mówi w TVN CNBC Biznes prezes spółki. Ujawnił również, że do końca czerwca chce przejąć firmę TELE24. O planach spółki Marcin Kowalski rozmawiał w programie "Rynki Dnia" z prezesem Telestrady - Jackiem Lichotą.

Swissmed po I kwartale

Zysk netto Swissmedu wzrósł w I kwartale w ujęciu rocznym o blisko 44%. Jesteśmy zadowoleni z przyjętej strategii, czyli likwidowania zbędnych kosztów i wzmacniania naszej pozycji na rynku - mówi w TVN CNBC Biznes prezes spółki. Z Romanem Walasińskim w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Marcin Kowalski.

Milion i kredyt w portfelu

Milion w portfelu tym razem na tle kredytu na pół miliona złotych. Kredyt we franku, dochody w złotych – jak podejście do inwestowania może zmienić tętniący rytm rynku walutowego. Milion w portfelu układał Adam Dakowicz - członek zarządu AgioFunds TFI.

Czas na inwestycje w złoto?

Grecki kryzys według niektórych stworzył okazje inwestycyjne. Czy to dobry czas na przykład na inwestycje w złoto? O okazjach inwestycyjnych w "Godzinie dla Pieniędzy" mówił Maciej Bitner - analityk Wealth Solutions.

Kupujesz mieszkanie, czyli co?

Co wiesz o księdze wieczystej nieruchomości, którą kupujesz? Co różni użytkowanie wieczyste od własności – i ile ta różnica może kosztować? Co warto wiedzieć o nieruchomości, by kupić ją bezpiecznie? Między innymi na te pytania odpowiadał w programie "Godzina dla Pieniędzy" Marek Biegocki z Polskiej Federacji Rynku Nieruchomości.

Planowanie spadkowe

Większość Polaków nie ma testamentów. Planowanie przyszłości bliskich na wypadek naszej śmierci nie jest bowiem ani łatwe, ani popularne. Co warto wiedzieć sporządzając testament? Czy jest to jedyne i najlepsze rozwiązanie dla zabezpieczenia bliskich? Między innymi na te pytania w programie "Godzina dla Pieniędzy" odpowiadała Agnieszka Rzepecka - prezes Opus Trust.

Pomoc dla powodzian opodatkowana

Jeśli firma chce przekazać swoje produkty powodzianom np. środki czystości, proszki do prania to musi liczyć się z tym, że zapłaci od tego VAT. Jest to traktowane jako nieodpłatne świadczenia. Jak mówi Paweł Jabłonowski szef departamentu podatkowego Chałas i Wspólnicy wyjątek dotyczy żywności, ale tylko gdy jesteśmy jej producentami i żywność zostanie przekazana do organizacji pożytku publicznego. Drugi wyjątek do materiały budowlane. Trwają pracę nad zmianą przepisów w tej sprawie. I co ważne – w przypadku materiałów budowlanych – z VAT zwolnieni byliby nie tylko producenci, ale też handlowcy i dystrybutorzy.

Faktury wysyłane mailem i faksem

Impas w papierowych fakturach przełamany? NSA wydało w czwartek 20 maja orzeczenie, które przybliża przedsiębiorców do tego, aby faktury można było przesyłać faksem i mailem. O szczegółach w magazynie "Biznes Lunch" z mec. Grzegorzem Mularczykiem, partnerem w Spółce Doradztwa Podatkowego Modzelewski Mularczyk Rybaczyk.

Mama w pracy

Z okazji Dnia Matki Iwona Jaroszewska-Ignatowska, radca prawny w Kancelarii Prawa Pracy mówi o prawach matek w pracy i obowiązkach, jakie ciążą na pracodawcach.

Będzie łatwiej o żłobki?

Właśnie powstał projekt ustawy, który zakłada ułatwienie zakładania żłobków, które przestaną być formalnie traktowane jako zakład opieki zdrowotnej. Jak mówi Janina Szumlicz, z-ca dyrektora departamentu świadczeń rodzinnych MPiPS, to na pewno pomoże przedsiębiorcom w zakładaniu takich miejsc dla małych dzieci.

Giełdowy debiut LST Capital

Spółka zwiększyła już zaangażowanie w Lubuskie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych, które podpisały kilka kontraktów. Mamy ich teraz 50% mówi Dariusz Janus, prezes LST Capital. Środki pozyskane z emisji to około 9 mln złotych. Spółka chce zbudować grupę podmiotów w swoim portfelu z rynku e-commerce. Pozyskiwanie tych podmiotów będzie znaczące, bo od około 25 do nawet 50% udziałów.

Sprzedaż w kwietniu w dół o 1,6 R/R

Sprzedaż detaliczna w kwietniu dużo gorsza od oczekiwań rynku. W ubiegłym miesiącu sprzedaż spadła o 1,6 procent rok do roku po wzroście o 8,7 procent w marcu. Analitycy spodziewali się w kwietniu 4 i pół procent na plusie. Andrzej Wojciechowicz, prezes Bomi przypuszcza, że dane za maj mogą również niemile zaskoczyć. Zalane sieci drogowe, dostawcze spowodowały, że do fabryk nie docierały produkty, ani z nich nie wyjeżdżały.

Słaba sprzedaż w kwietniu

Stopa bezrobocia w kwietniu wyniosła 12.3%. Zaskakująco słabo wyglądają natomiast dane dotyczące sprzedaży detalicznej w tym miesiącu. Tu spadek o 1,6% R/R, wobec oczekiwanych 4,5%. Te słabe wyniki komentuje Mateusz Szczurek, główny ekonomista ING BSK.

Rynek pracy specjalistów

Informatyk, spec od sprzedaży. Na tych pracowników zawsze będzie popyt, nawet w kryzysie - mówi Przemysław Gacek, prezes Pracuj.pl.

Sprzedaż detaliczna w kwietniu

GUS poda 26.05 dane o sprzedaży detalicznej w kwietniu. Marcin Mrowiec główny ekonomista Banku Pekao SA twierdzi, że mogły mieć na nią wpływ wydarzenia, których Polacy byli świadkami. O ile dane za marzec odrabiały po mroźnych miesiącach zimy, o tyle  kwiecień to nie był dobry czas na zakupy i wydawanie pieniędzy