Z kraju

Z kraju

Wakacje pod palmą "na swoim"

Mieszkaniem na Teneryfie może się pochwalić np. muzyk, Kazik Staszewski. Zakupił je częściowo na kredyt zaciągnięty w hiszpańskim banku. Kiedy i gdzie najbardziej opłaca się taki zakup lewarowany radzi Michał Krajkowski, doradca finansowy Domu Kredytowego NOTUS.

Inwestycje w amerykańskie spółki

Zostać akcjonariuszem Apple’a, IBM, czy Caterpillara? Czemu nie. Tomasz Czarnecki, analityk CDM Pekao SA i Jacek Szczepański, dyrektor biura aktywnej sprzedaży DI BRE radzą, od czego zacząć i jak inwestować na NYSE.

Debiut Anti na rynku Catalyst

Anti debiutuje na rynku obligacji. Obecna od ponad 1,5 roku na GWP spółka, z pozyskanych środków chce sfinansować realizację kolejnych kontraktów mówi Arkadiusz Rzepa, prezes Anti.

Wzrost na GPW

Kolejna sesja wzrostów na WIG20. Dziś indeks zakończył dzień na poziomie 0,23%. W ciągu całego tygodnia wzrósł o 3,6%. O szczegółach Agata Biały.

7 banków oblało stress testy

7 z 91 europejskich banków poddanych tak zwanym stess testom oblało egzamin, choć ten, zdaniem prof. Leszka Pawłowicza z Gdańskiej Akademii Bankowej, nie był wcale trudny.

Spór o emerytury

Minister pracy zamienia swoje pomysły w projekty ustaw, a szef doradców strategicznych premiera podtrzymuje krytykę tych pomysłów. Czy projekty resortu pracy to krok w przód czy w tył? O tym w rozmowie z Jeremim Mordasewiczem, ekspertem PKPP "Lewiatan".

Rynki dla opornych

7 z 91 europejskich banków nie zdało stress testów. Badanie z powodzeniem przeszedł polski PKO BP. O szczegółach Marek Tejchman oraz Jan Niedziałek.

Kulinarne podróże, czyli wakacje ze smakiem

Langusta na Kubie, czy węgierski gulasz? Gdzie dobrze i niekoniecznie drogo zjeść podczas zagranicznych wakacji radzą Andrzej Polan, szef kuchni Novotel Warszawa Airport i Tomasz Woźniak, autor kulinarnego portalu tomekwozniak.pl.

Milion w portfelu

Zarobić na fali upałów? To dobry pomysł, przekonuje Tomasz Jachowicz, analityk biura maklerskiego DnB Nord. Za 50 tys. zł z naszego miliona proponuje kupić wentylatory.

Wystąpienie publiczne

Jak zrobić dobre wrażenie podczas wystąpienia publicznego dla pracowników lub klientów? O tym w magazynie "Biznes Lunch" porozmawialiśmy z wiceprezesem Instytutu Copernicus, Robertem Kroolem.

"Wczasy pod gruszą"

Wakacje w pełni, a my sprawdzamy czy nasi pracownicy w małej firmie mają prawo do tzw. „wczasów pod gruszą”. Ile wynosi w tym roku świadczenie urlopowe? I czy każdy pracownik ma do niego prawo? Czy nie lepiej jest uruchomić fundusz świadczeń socjalnych? Na te oraz inne pytania odpowiemy w magazynie "Biznes Lunch". Gościem programu była Magdalena Marcinowska z Departamentu Rachunkowości Grant Thornton Frąckowiak.

Roczne winiety

Od lipca wycofano roczne karty opłat za przejazd po drogach krajowych. Oczywiście podniosło to koszty korzystania z dróg. Dla małej firmy transportowej koszty poszły w górę o około 3,6 tys. zł. W przyszłym roku ma obowiązywać elektroniczny pobór opłat. Czy przypadkiem nie będzie to oznaczało kolejnych kosztów? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z rzecznikiem Ministerstwa Infrastruktury, Mikołajem Karpińskim, rozmawiał Paweł Blajer.

Atrakcyjny grunt pod firmę

Teraz tutaj jest ściernisko, ale będzie … magazyn albo fabryka. Przedsiębiorca znalazł atrakcyjny grunt na rozbudowę swojej firmy. O czym musi pamiętać podpisując umowę o jego zakup ?  Jak wygląda procedura, gdy właścicielem gruntu jest samorząd albo Agencja Nieruchomości Rolnych? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z radcą prawnym z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy, Radosławem Plucińskim, rozmawiał Paweł Blajer.

Debiut Harper Hygienics

Harper  Hygienics, producent wyrobów kosmetyczno-higienicznych do czyszczenia skóry, zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. O komentarz zaraz po debiucie poprosiliśmy prezesa spółki Roberta Neymanna. O szczegóły w magazynie "Dzień na rynkach" pyta Mikołaj Kunica.

Optymistyczne dane z gospodarki

Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła powyżej oczekiwań - o 6,4% w skali roku. Analitycy spodziewali się wzrostu o 4%. Poprawia się też sytuacja na rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 11,6%, w porównaniu do 11,9% w maju. O komentarz do danych poprosiliśmy głównego ekonomistę BNP Paribas Fortis, Marcina Mroza oraz ekonomistę ING Banku Śląskiego, Rafała Beneckiego, którzy byli gośćmi magazynu "Dzień na rynkach".

PKO BP na świeczniku

Analitycznie o PKO BP, BZ WBK i Pekao SA. Analityk Domu Maklerskiego IDMSA, Michał Sobolewski przygotował raport na temat scenariuszy przejęcia BZ WBK. O szczegóły w magazynie "Dzień na rynkach" pyta Mikołaj Kunica.

Rynek pracy

Szukasz pracy? Najszybciej znajdziesz ją w budownictwie na Śląsku i na Mazowszu. Musisz jednak liczyć się z dużą konkurencją. Przeglądu internetowych ofert pracy w magazynie  „Pieniądze od Rana” dokonała Justyna Kostrzewska z portalu szybkopraca.pl

Testy wytrzymałości

Bankowe stress testy dostarczają sporo stresu rynkom, ale jaki będą miały wpływ na życie klientów bankowych instytucji ? Dlaczego przeprowadza się stress testy, na czym polegają i co z nich wynika? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothschild Polska, rozmawiał Robert Stankiewicz. 

Koniunktura w handlu

Czerwiec przyniósł nieznaczne pogorszenie koniunktury w handlu – informował GUS. Zarówno poprawę, jak i pogorszenie koniunktury sygnalizowało co piąte przedsiębiorstwo. Czy te dane znajdą również potwierdzenie w piątkowych informacjach GUS o sprzedaży detalicznej? Na co liczy w najbliższych tygodniach handel? Przygotowuje się do spadku sprzedaży, czy też może oczekuje stabilnego kilkuprocentowego wzrostu? O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana" z Czesławem Grzesiakiem, wiceprezesem Tesco Polska, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Emerytury po nowemu?

Minister pracy przekuwa swoje pomysły na ustawy, nie zważając na opór Kancelarii Premiera. Obniżenie składki do OFE z 7,3% do 3% i przekazanie różnicy do ZUS, a także umożliwienie jednorazowej wypłaty środków z konta w OFE – to najważniejsze punkty w planie Jolanty Fedak. O tym dlaczego nowe pomysły Jolanty Fedak nie podobają się funduszom emerytalnym w materiale Patrycjusza Wyżgi.

Ryba - towar coraz bardziej deficytowy

Deficytowy dzisiaj, ale jutro może okazać się wręcz niedostępny. Z prawie 140 gatunków ryb, które dziś są w Unii Europejskiej monitorowane - w nieodległej perspektywie zostanie tylko kilka. To czarny scenariusz, który na nieszczęście nie tylko samych smakoszy ryb powoli się realizuje. Czy w końcu głos zabierze ryba - i zostanie wysłuchana? O tym w materiale reportera TVN CNBC Łukasza Kijka.

Dobre nastroje w Europie

Bardzo dobre dane makroekonomiczne z Europy. Czy UE otrząsa się z kryzysu? Wzrosły indeksy PMI, ale także zamówienia przemysłowe. Co to oznacza dla polskiej gospodarki ? O tym w magazynie "90 Minut" z głównym analitykiem BRE Banku, Ernestem Pytlarczykiem, rozmawiał Marcin Kowalski.

Nowe pomysły na emerytury

Minimalna emerytura państwowa oraz szerokie możliwości inwestowania, taki pomysł na emerytury ma Robert Gwiazdowski, prezes Centrum im. Adama Smitha. To odpowiedź eksperta na nowe propozycje emerytalne minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak.

Nokia w tarapatach

Fiński producent telefonów komórkowych zarobił na akcję w drugim kwartale o 27 procent mniej niż rok wcześniej. Całkowity zysk spadł o 40 procent. To, że Nokia zarabia coraz mniej, zwiększa presję na prezesa spółki. Ostatnio the Wall Street Journal donosił, że Nokia szuka już nowego szefa. O problemach fińskiego producenta telefonów komórkowych, mówił w TVN CNBC Biznes Tomasz Kulisiewicz, ekspert rynku telekomunikacyjnego.

Stress testy dobre dla banków

91 europejskich banków, w tym PKO BP zostało poddanych stress testom.  Testy mają na celu sprawdzić, jak banki poradzą sobie w przypadku rozwoju skrajnych scenariuszy gospodarczych. Banki powinny także same dla siebie prowadzić tego typu testy- mówił w TVN CNBC Biznes Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Systemu Finansowego w NBP. 

Perspektywy dla Asseco Poland

Kurczące się przychody ze współpracy z PKO BP, to największe zagrożenie dla Asseco Poland. Takiego zdania jest Piotr Janik, analityk KBC Securities. Należy oczekiwać znacznego zmniejszenia przychodów z tego tytułu - mówił na antenie TVN CNBC Biznes.

Polska liderem w regionie

Wśród nowych krajów Unii Europejskiej nasz kraj wypada najlepiej pod względem napływu inwestycji zagranicznych - wynika z raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). O potencjale polskiej gospodarki mówił na antenie TVN CNBC Biznes prof. Zbigniew Zimny, konsultant raportu UNCTAD.

Płaca za nadgodziny

Za każdą nadgodzinę musimy zapłacić naszemu pracownikowi dodatkowo 50 proc. stawki, a w nocy 100 proc. Nasz podwładny może także zażądać rozliczenia w postaci dni wolnych od pracy, mówi Iwona Jaroszewska-Ignatowska z Kancelarii Prawa Pracy.

Kolastyna wychodzi na prostą

Grupa Kolastyna SA planuje osiągnąć 7,5 miliona złotych zysku EBIDTA na koniec bieżącego roku. Spółce nie przeszkadza w tym nawet stan upadłości układowej. O tym co wpłynęło na tak korzystne prognozy, mówiła w „Rynkach Dnia” prezes Grupy Kolastyna, Monika Nowakowska.

GPW zapowiada surowe konsekwencje

Surowe konsekwencje wobec spółek, które łamią regulamin zapowiedziała na antenie TVN CNBC Biznes  Agnieszka Gontarek, dyrektor działu emitentów GPW. Nietypowego złamania przepisów rynku dopuściła się ostatnio spółka Infinity, prowadząca platformę internetową Solaris Gate.  Informacje o jej awarii znalazły się na blogu szefa firmy, lecz zabrakło ich w systemie giełdowym.