Z kraju

Z kraju

Złe prawo gospodarcze

Jak poprawić prawo gospodarcze w Polsce i dlaczego cały czas projekt ustawy o ograniczaniu barier administracyjnych znajduje się w ustaleniach międzyresortowych? Z tym pytaniem prowadzący program "Biznes Lunch" Paweł Blajer skierował się do prezesa Instytutu Allerhanda Arkadiusza Radwana.

Kredyt ... pod dywidendę?

Duży majątek i całkowity brak zdolności kredytowej? Jak bierze kredyt ktoś, kto żyje z tego co ma i skąd ma zdolność kredytową, skoro nie ma pensji? W Godzinie dla pieniędzy - pożyczanie dużych pieniędzy – jak to się robi w Private Banku? Gościem Roberta Stanilewicza była Arleta Sikora z BRE Banku.

Polityka PKO BP

Kredyty dla mas – w wielkim banku. Czy wciąż jest i będzie coraz szybciej pędząca lokomotywa rynku hipotecznego? Czy wystarczy siły, by nie dać się zatrzymać ograniczeniom nakładanym przez nadzorców rynku i przez coraz niższe marże na kredyty na nieruchomości w polskich bankach?W Godzinie dla Pieniędzy Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.

PARP:pieniądze dla przedsiębiorców

Nowe instrumenty wsparcia przedsiębiorców i szerszy krąg potencjalnych odbiorców pomocy udzielanej przez PARP – zakłada projekt zmian w ustawie o Agencji, który przyjęła Rada Ministrów. W projekcie poszerzany jest zakres działań, na które można przeznaczyć pomoc finansową dla przedsiębiorców. Pomoc - poza wspieraniem inwestycji - będzie mogła trafić również na szkolenia i usługi doradcze. Agencja będzie mogła też wspierać przedsiębiorców dotkniętych skutkami klęski żywiołowej. Gościem programu "Biznes Lunch" była Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP.

Energetyka kusi spółki

Śląsk w centrum uwagi. Czy ze spotkań towarzyszących Europejskiemu Kongresowi Gospodarczemu w Katowicach wynikają konkretne projekty? O perspektywach wzmocnienia portfela Energomontażu Południe mówił prezes spółki Andrzej Hołda, który był gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach".

Zarządzanie w kryzysie

TVN CNBC Biznes jest patronem II Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. W panelu dotyczącym zagadnienia zarządzania pracownikami w czasie kryzysu bierze udział m.in. gość programu "Dzień na rynkach" Andrzej Głowacki, prezes DGA. Jak zauważa Głowacki kryzys uwidocznił potrzebę zmian modelu biznesowego wielu firm. Dodaje, że przedsiębiorcy w Polsce boją się ryzykować w biznesie.

Droższy gaz

Nasze rachunki za gaz będą wyższe. Dziś zaczyna obowiązywać nowa taryfa gazowa Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa. Miesięczne rachunki wzrosną średnio od 50 groszy do prawie 3 złotych. Gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" był Marek Woszczyk, wiceprezes URE.

Opłacalne przewozy cargo?

Trwający II Europejski Kongres Gospodarczy jest dla PKP Cargo idealną okazją do zaprezentowania nowego wizerunku spółki - przyznał w TVN CNBC Biznes prezes spółki Wojciech Balczun. Firma łapie oddech i rzeczywiście, jak podkreśla prezes PKP Cargo spółka jest największym polskim graczem na rynku przewozów kolejowo-towarowych i drugim co do wielkości przewoźnikiem w Unii Europejskiej. Z Wojciechem Balczunem, prezesem PKP Cargo w specjalnym wydaniu programu "Dzień na rynkach" rozmawiał Mikołaj Kunica.

Rynki już po kryzysie?

Przyszedł czas na Tauron. Jak debiut spółki zmieni GPW i kogo Tauron wypchnie z WIG20 Mikołaj Kunica pytał prezesa Giełdy Papierów Wartościowych Ludwika Sobolewskiego podczas trwającego w Katowicach II Europejskiego Kongresu Gospodarczego. Przypomnijmy cena emisyjna papierów spółki Tauron zostanie ustalona 22 czerwca, a debiut możliwy jest 30 czerwca. Zapisy na akcje inwestorów indywidualnych odbędą się między 9 a 18 czerwca, a instytucjonalnych - w dniach 22-24 czerwca. Tauron, może wejść do indeksu WIG20.

Podatki dla powodzian

Przedsiębiorcy będą mogli pomóc powodzianom nie narażając się na kłopoty z fiskusem. W Ministerstwie Finansów trwają prace nad rozporządzeniem w sprawie zwolnienia z VAT od materiałów budowlanych przekazywanych na rzecz powodzian. Zwolnieni mieliby być wszyscy: producenci i dystrybutorzy. Konsultacje międzyresortowe w sprawie zmiany przepisów przebiegły błyskawicznie, bo zaledwie w jeden dzień – z jakim skutkiem? O to w programie "Pieniądze od rana" Paweł Blajer pytał wiceministra finansów odpowiedzialnego za podatki Macieja Grabowskiego.

Czas na innowacje

Czemu polskie firmy wciąż nie są innowacyjne? Co trzeba zrobić, aby nauczyć je dobrze wprowadzać nowe pomysły? W programie "Pieniądze od rana" Paweł Blajer pytał o to uczestnika drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego, prezydenta Wyższej Szkoły Biznesu w Nowym Sączu Krzysztofa Pawłowskiego.

Zaprojektować zyski

Choć brzmi to nieprawdopodobnie to można zaprojektować swoje zyski. Dobrze przemyślany design naszych towarów może poprawić rentowność biznesu. O tym jak współpraca z projektantem przekłada się na zysk producenta w programie "Pieniądze od rana" tłumaczył Krzysztof Bielski z Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.

Firma 2: podsumowanie serii wiosennej

W ostatnim odcinku wiosennej serii magazynu "Firma 2.0". Przeanalizowaliśmy 33 biznesy: od pomysłu przez koszty uruchomienia aż po sytuację po I kw. 2010 roku. W tym wydaniu pokażemy 3 firmy, które wyglądają szczególnie atrakcyjnie.

Wzrost gospodarczy polski

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale o 3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To poziom zgodny z przewidywaniami analityków. Ekonomistów niepokoją jednak mniejsze inwestycje firm, a także spadki w budownictwie. Czy dzisiejsze dane o wzroście gospodarczym były dobre czy złe? A także jaka jest przyszłość naszej gospodarki? O tym w rozmowie z głównym ekonomistą Noble Bank, Radosławem Cholewińskim.

Centroprawica na czele Czech

Jakie są pomysły na ożywienie Czeskiej gospodarki i polepszenie stosunków handlowych z sąsiadami czeskiej Centroprawicy? Rafał Morawiec z Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych twierdzi, że nowy czeski rząd będzie miał siłę i możliwość wprowadzenia zmian. Dobrym zwiastunem jest umocnienie się korony w stosunku do euro.

Inwestycje RWE

RWE nie jest zainteresowana zakupem akcji ani Enei ani Taurona. W tym ostatnim do inwestorów strategicznych trafią pakiety mniejszościowe. Jak tłumaczy Filip Thon, prezes RWE Polska nie jest to zgodne z założeniami inwestycyjnymi spółki. Jego zdaniem duża przyszłość to inwestycje w elektrownie gazowe.

Nie chcemy zakładać firm

Polacy boją się prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Zniechęcają podatki, biurokracja i problemy z pozyskaniem kapitału. A może coś jeszcze? Odpowiedzi szukaliśmy w rozmowie z dyrektorem generalnym AIP Group, Grzegorzem Święchem.

Gaz w Pakistanie

PGNiG znalazło gaz w pierwszym odwiercie wykonanym na pakistańskim obszarze objętym koncesją. Wciąż jednak nie wiadomo, jak dużo jest tego gazu jest i czy opłaca się to złoże eksploatować? Gdzie jeszcze PGNiG ma koncesje na poszukiwanie gazu i jaka jest szansa znalezienia go? Między innymi o tym w rozmowie z prezesem PGNiG, Michałem Szubskim.

Przyszłość Lotosu

Rząd w czerwcu może dać zielone światło ministrowi skarbu dla dalszej prywatyzacji Lotosu. Kto może być potencjalnym nabywcą i jaki będzie rok 2010 dla spółki? Na te i nie tylko te pytania odpowiadał prezes Lotosu, Paweł Olechnowicz.

Inwestycje Jana Kulczyka

Najbogatszy człowiek w Polsce, inwestor giełdowy, kierujący wieloma firmami - doktor Jan Kulczyk. Jakie są jego najbliższe plany biznesowe? Co sadzi o przemianach w polskiej gospodace? O tym i nie tylko w rozmowie przeprowadzonej podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Nowa strategia e-Card

Spółka eCard chce skoncentrować się na działalności związanej z funkcją agenta rozliczeniowego, wzmocnić pozycję rynkową w segmencie e-commerce i zająć stabilną pozycję w obsłudze pozostałych transakcji bezgotówkowych. Planowane jest zwiększenie dynamiki wzrostu i uzyskanie dodatniego wyniku netto w latach 2010-2013. Co jeszcze spółka planuje zrobić aby osiągnąć swój cel? I jak spółka radzi sobie w tym roku? Rozmowa z prezes spółki e-Card, Ewa Bereśniewicz-Kozłowską.

Rynki Dla Opornych

W poniedziałek wartość portfela RDO wzrosła o 0,11%, podczas gdy indeks największych spółek na warszawskiej giełdzie wzrósł o 0,28%. W portfelu zgromadziliśmy też sporą ilość gotówki. Na co ją wykorzystać? Czekamy na Państwa propozycje.

Rośniemy

Zaczynamy od stanu polskiej gospodarki, która w pierwszym kwartale tego roku urosła o 3 procent. To wynik dobry i zgodny z oczekiwaniami resortu finansów - podkreślał dziś na naszej antenie minister Jacek Rostowski. Taki poziom PKB zapisano też w przekazanym do Brukseli planie konwergencji finansów publicznych. Ekonomistów niepokoją jednak mniejsze inwestycje firm, a także spadki w budownictwie. Materiał Cezarego Królaka.

Więcej kredytów hipotecznych

Boom'u kredytowego nie ma, ale widać wyraźnie, że akcja związana z udzielaniem kredytów hipotecznych przybiera na sile. Banki coraz intensywniej walczą o klientów, konkurując między sobą wysokością marży. Rynek jest trudny, bo od czasu szczytu hossy na rynku kredytowym zmieniło się wiele po stronie wymagań, które spełnić musi kredytobiorca. Materiał Patrycjusza Wyżgi.

Kłopoty Europy

Coraz więcej europejskich państw ma problemy ze zbyt wysokimi deficytami budżetowymi. Takie kraje jak Grecja, Hiszpania, Włochy czy Portugalia muszą ciąć swoje budżety. O przyszłości Europy i Polski rozmawialiśmy z Janem Krzysztofem Bieleckim, przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze.

Design

Odpowiedni design może zapewnić rentowność biznesu. Przykładów nie brakuje. Dobrze zaprojektowany fotel-leżak do pracy z przenośnym komputerem może okazać się przepustką do pokaźnych zysków. O tym jak zaprojektować swój zysk - materiał Marka Klapy.

Fundusze Nieruchomości

Fundusze nieruchomości kontratakują – i znów będą zachęcać klientów do przekazywania pieniędzy na biurowce i galerie handlowe. Czym różni się fundusz nieruchomości od funduszu nieruchomości, na co mogą liczyć ci którzy kupowali ich certyfikaty kilka lat temu i ci którzy zrobią to teraz? Rozmowa z Jarosławem Sadowskim z Expandera.

Milion w portfelu

Fundusze zagraniczne w portfelu polskiego klienta… i milion w portfelu złożony w sporej części z globalnych obligacji a tylko w niewielkiej z polskich akcji – dlaczego to ma być dobry pomysł? Autorem dzisiejszej inwestycyjnym układanki jest Aleksander Jawień z Investment Fund Managers.

Asset management

Zamiast funduszu inwestycyjnego własny portfel – inwestycje pod specjalnym nadzorem w domach maklerskich i firmach zarządzających. Ile trzeba przynieść gotówki by zostać klientem asset managementu, ile kosztuje zarządzanie na zamówienie, dlaczego wyniki są na ogół lepsze niż w funduszu inwestycyjnym? Rozmowa z Krzysztofem Kasińskim, wicedyrektorem DM PKO BP.

GPW - wzrostowa sesja

Czwarta wzrostowa sesja z rzędu na koniec miesiąca. Podsumowanie jej przebiegu przedstawił Błażej Karwowski.