Z kraju

Z kraju

Spółka odzieżowa Monnari w maju złożyła wniosek o ogłoszenie upadłości z możliwością zawarcia układu z wierzycielami. W I kwartale spółka miała 16,5 mln zł straty netto wobec 1,5 mln zł zysku rok wcześniej. Jakie dzisiaj są perspektywy dla spółki Monnari? A także o problemach Próchnika który chce wyemitować ponad 7 mln akcji serii G rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach" z analitykiem DM BPS Sobiesławem Kozłowskim

Derywaty pogodowe to instrumenty finansowe, które są używane przez firmy do redukcji ryzyka związanego z nieoczekiwanymi zmianami pogodowymi. Czy zatem można zarobić na pogodzie? A jeśli tak to jak i ile? - na te pytania odpowiadał w programie "Biznes Lunch" dr Juliusz Preś, dyrektor zarządzający ryzykiem pogodowym Consus.

Chcesz kupić mieszkanie. Bądź czujny! W umowach deweloperów czają się coraz to nowe kruczki. O tym jakie zapisy znajdziemy w umowach deweloperskich rozmawialiśmy z Aleksandrą Szarek, analitykiem Home Broker.

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy spółki Pekaes zdecydowało o wypłacie dywidendy w wysokości 0,65 zł na akcję. O szczegóły prezesa spółki Krzysztofa Zdziarskiego pytaliśmy w programie " Dzień na rynkach". Przypomnijmy że właścicielem 58 proc. akcji Pekaesu - jednej z największych firm spedycyjnych w Polsce jest Kulczyk Holding 

Na zamknięciu czwartkowej sesji WIG20 spadł o 0,62%, mWIG40 stracił 0,70%, a sWIG80 zyskał symboliczne 0,03%. O tym czy mamy szansę na wzrosty podczas piątkowej sesji na Warszawskiej Giełdzie Papierów wartościowych Robert Stanilewicz pytał gościa programu "Dzień na rynkach" Andrzeja Kaczorowskiego - zarządzający Investors TFI.

Nie będzie podwyżki podatków w tym roku - będzie za to wyższy o 9 miliardów zł deficyt budżetowy. To skutek spadku tegorocznych przychodów budżetu o 37 miliardów zł. O tym czy założenia dotyczące budżetu są spójne w programie "Rynki dnia" Mikołaj Kunica pytał prof. Stanisława Gomułkę - głównego ekonomisty BCC i byłego wiceministra finansów.

Wyjątkowo udany debiut wyjątkowej spółki. Po raz pierwszy na warszawskiej giełdzie notowana jest polska kopalnia węgla kamiennego. Na otwarciu prawa do akcji Bogdanki wzrosły o 16 procent by na zamknięciu zyskać blisko 20%, a to wszystko przy dużych obrotach. Zainteresowanie spółką nie dziwi. W zeszłym roku wydobyła ponad pięć i pól miliona ton węgla, to prawie 7 procent całej polskiej produkcji. Dodatkowo Bogdanka ma najniższy w Polsce koszt wydobycia tony węgla - to 144 zł, w pozostałych kopalniach to ponad 200 zł.

Mercedes, Lexus Rolls-Roys i Ferrari. Dalej Dior, Chanel i Armani. To najbardziej luksusowe marki wybrane przez najzamożniejszych Polaków w badaniu IQS Quant Group na zlecenie Golf Properties, któremu patronuje TVN CNBC Biznes. Dla ponad 70% ankietowanych towar musi być wyjątkowy a aż połowa chce, by był mało użyteczny. Czy rzeczywiście luksus nigdy nie wychodzi z mody?

Spółka Marvipol sprzedaje coraz więcej mieszkań. W pierwszym kwartale spółka sprzedała 68 mieszkań. W samym czerwcu jest ich już ponad 20. Zdaniem prezesa Marvipolu, to świadczy, że drugi kwartał tego na pewno będzie lepszy dla spółki od pierwszego. Gościem Mikołaja Kunicy w programie "Rynki dnia" był prezes Marvipolu Mariusz Książek

PKB Bułgarii spadło w I kwartale o 3,5% w ujęciu rocznym. Rok wcześniej bułgarska gospodarka zanotowała 7-procentowy wzrost. Sami Bułgarzy mówią, że mają najniższą recesję wśród krajów europejskich. W magazynie "90 minut" z ekspertami z Ośrodka Studiów Wschodnich rozmawiał Marek Tejchman.

"Obecnie nie widzimy dobrych okazji do zakupu gruntów" powiedział w TVN CNBC Biznes Mariusz Kozłowski. Członek zarządu GTC dodał, że wyniki spółki z przychodów w II i III kw. będą sięznacznie poprawiać. Z Mariuszem Kozłowskim w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Mikołaj Kunica.

15% - o tyle w porównaniu do maja 2008 wzrosła sprzedaż leków i kosmetyków - wynika z danych GUS. Ogólnie sprzedaż detaliczna wzrosła o 1,1% rok do roku. Drugi miesiąc wzrostu sprzedaży nie może być według analityków powodem do radości. Jednak zdaniem Marty Petki-Zagajewskiej ekonomistki Raiffeisen Bank, oznacza, to, że wciąż mamy na tyle dużo w portfelu, by szukać takich produktów. Ekonomistka była gościem Marka Tejchmana w magazynie "90 minut"

Nie wszyscy radzą sobie jednak dobrze. ZNTK Łapy, Monnari, Galeria Centrum, Krośnieńskie Huty Szkła, Sfinks - zupełnie różne branże i bardzo podobne problemy. Problemy, które mogą oznaczać likwidację zakładu i setek miejsc pracy jak w Łapach,  albo otwarcie zupełnie nowego rozdziału jak w przypadku Sfinksa.

10,8% - to stopa bezrobocia wyliczona przez Główny Urząd Statystyczny za maj. Według analityków powinniśmy ostrożnie spoglądać na te wyniki - obecne wyższe zatrudnienie wiąże się bowiem z tworzeniem nowych prac sezonowych. Kto powinien obawiać się teraz o swoje miejsce pracy - pracownik fizyczny czy manager? W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z Katarzyną Ratajczyk, członkiem zarządy Bigram S.A. oraz Kajetanem Słoniną z Randstad.

Jest dobrze, będzie jeszcze lepiej - zapewnił w TVN CNBC Biznes prezes Bogdanki, Mirosław Taras. 25 czerwca spółka Bogdanka SA zadebiutowała na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Łącznie Bogdanka przydzieliła inwestorom 11 mln akcji. Z pierwszego dnia notowań zadowoleni są wszyscy zainteresowani - akcje na otwarciu zyskały 16,8%. Co będzie dalej? O planach wobec dalszego rozwoju spółki rozmawialiśmy z prezesem spółki, Mirosławem Tarasem.

Producent naczep Wielton spodziewa się że sprzeda 600 sztuk swoich produktów w II kwartale wobec 413 produktów sprzedanych w kwartale I. Na razie spółka ma szereg zamówień. W programie "Rynki Dnia" rozmawialiśmy z wiceprezesem spółki Wielton Pawłem Gońdem.

Obniżki stóp procentowych niewielkie, ale wciąż możliwe - ocenia w TVN CNBC Biznes prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej. W środę Rada obniżyła stopy o 25 punktów bazowych do rekordowo niskiego poziomu 3,5%. Kolejne cięcia będą uzależnione od gospodarczej koniunktury. A ta zdaniem prof. Sławińskiego może się ożywić pod koniec tego roku. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Rośnie świadomość polskich konsumentów w zakresie przysługujących im praw - ocenia w TVN CNBC Biznes dyrektor Europejskiego Centrum Konsumenta, Piotr Stańczak. Mimo to nie zawsze z nich korzystamy. A znajomość własnych praw szczególnie przydaje się w okresie wakacyjnych wojaży. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Juz 88% Polaków ma problem z otrzymaniem zaległych należności - wynika z badań przeprowadzonych przez Krajowy Rejestr Długów. Jak powiedział w programie "Pieniądze od rana" pełnomocnik zarządu KRD Andrzej Kulik, najgorsze jest, że wydłuża się czas oczekiwania na zaległe płatności.

Wakacje w pełni. Czas zadbać, by podczas zagranicznych wojaży pełny pozostał także portfel. A przynajmniej by wydatki nie okazały się znacznie droższe niż myśleliśmy i by korzystanie z własnych pieniędzy nie okazało się bardzo kosztowne. Karta płatnicza kredytowa czy gotówka - co wybrać?

Branża motoryzacyjna zelektryzowana potencjalnymi zyskami ze sprzedaży elektrycznych samochodów. Wyścig po pieniądze dopiero nabiera tempa, ale - co jest niezwykle istotne - w stawce są też Polacy. Na starcie nie chce również zostać Warszawa i... wyprzedza póki co potrzeby.

Ponad 5 miliardów więcej wpływów z dywidend, dodatkowe 3 miliardy oszczędności w ministerstwach - bez tych kwot rządowi nie uda się nowelizacja tegorocznego budżetu - a tu mogą pojawić się trudności. Ale nawet jeśli rząd znajdzie te pieniądze i deficyt budżetu nie wzrośnie ponad ogłoszone wczoraj 27 miliardów złotych, to trzeba pamiętać jeszcze o deficycie w całym sektorze finansów publicznych, który urósł znacznie powyżej zalecanych przez Komisję Europejską 3 procent PKB. Komisja każe nam ten deficyt ograniczyć w niecałe 2 lata. Tymczasem instytucje z tego sektora muszą więcej się zadłużyć...

Nowoczesne pojazdy elektryczne będą produkowane w Polsce. Kiedy? Zdaniem dyrektora Instytutu Samar już w 2012 roku. Wojciech Drzewiecki w TVN CNBC Biznes dodał, że poruszanie się samochodami z napędem elektrycznym będzie tańsze nawet od komunikacji miejskiej. Gośćmi Rafała Wojdy w programie "Bilans" byli Leszek Drogosz, zastępca dyrektora Biura Infrastruktury UM st. Warszawy oraz Wojciech Drzewiecki, dyrektor Instytutu Samar.

-Saldo wpłat i umorzeń w VI będzie dodatnie - powiedziała w TVN CNBC Biznes Małgorzata Góra. Prezes dodała, że Union Investment od początku roku jest na plusie. Z Małgorzatą Górą w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Problemy opcyjne w Polnej to wpadka zarządu - tak na antenie Zbigniew Jakubas, przedsiębiorca i inwestor giełdowy, skomentował ostatnie wydarzenia w spółce. O tym problemie jak i innych obecnych tematach związanych ze światem gospodarki rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia".

Rynek oczekuje na nowego prezesa Agory. Trwa walka o ustawę medialną, a w poniedziałek na Warszawskiej Giełdzie spadki cen akcji TVNu. O spojrzenie na ten sektor i jego perspektywy poprosiliśmy Łukasza Wachełko, analityka DB Securities

2,5 procent to cel inflacyjny wyznaczony przez Radę Polityki Pieniężnej. Dopuszczalne wahnięcia plus minus punkt procentowy. 3,6 to teraźniejszy poziom inflacji. Jest ona poniżej stopy referencyjnej, ale nadal nie znajduje się w przedziale ustalonym przez Radę. O inflacji, budżecie i nowelizacji w programie "Biznes Lunch" rozmawiał profesor Leszek Pawłowicz z Gdańskiej Akademii Bankowej.

Wzrost deficytu o 9 mld złotych nie jest katastrofalny - ocenił w TVN CNBC profesor Witold Orłowski. Według Orłowskiego ministrowi Rostowskiemu udało się uspokoić rynek i przekonać inwestorów, że nie stracił kontroli nad finansami. Zdaniem profesora założenia przyjęte do nowelizacji budżetu z dużym prawdopodobieństwem mogą się zrealizować.

O 9 mld zł wzrośnie tegoroczny deficyt. Oszczędności jakie zostaną zrealizowane to prawie 23 mld zł. Wpływy, które martwią ministra finansów będą niższe o 37 mld zł. Budżet ma się zdecydowanie gorzej niż w 2008 roku. Co z tego wynika dla polityki pieniężnej? Gościem Roberta Stankiewicza w "Pieniądzach od rana" był Bogusław Grabowski, prezes Skarbiec TFI, były członek RPP.

Egipt, Chorwacja a może Włochy? Jak już wybierzemy wymarzoną ofertę wakacyjną zastanawiamy się jakie wziąść pieniądze: euro, dolary? A może po prostu jedno i drugie? A jako trzecią możliwość karta kredytowa? Czy opłaca się korzystać z bankomatów albo płacić kartą w sklepach restauracji? O tym w porannym programie Robert Stankiewicz rozmawiał z Jarosławem Sadowskim, analitykiem Expandera.