Z kraju

Z kraju

Rynki Dla Opornych

W poniedziałek wartość portfela RDO wzrosła o 0,11%, podczas gdy indeks największych spółek na warszawskiej giełdzie wzrósł o 0,28%. W portfelu zgromadziliśmy też sporą ilość gotówki. Na co ją wykorzystać? Czekamy na Państwa propozycje.

Rośniemy

Zaczynamy od stanu polskiej gospodarki, która w pierwszym kwartale tego roku urosła o 3 procent. To wynik dobry i zgodny z oczekiwaniami resortu finansów - podkreślał dziś na naszej antenie minister Jacek Rostowski. Taki poziom PKB zapisano też w przekazanym do Brukseli planie konwergencji finansów publicznych. Ekonomistów niepokoją jednak mniejsze inwestycje firm, a także spadki w budownictwie. Materiał Cezarego Królaka.

Więcej kredytów hipotecznych

Boom'u kredytowego nie ma, ale widać wyraźnie, że akcja związana z udzielaniem kredytów hipotecznych przybiera na sile. Banki coraz intensywniej walczą o klientów, konkurując między sobą wysokością marży. Rynek jest trudny, bo od czasu szczytu hossy na rynku kredytowym zmieniło się wiele po stronie wymagań, które spełnić musi kredytobiorca. Materiał Patrycjusza Wyżgi.

Kłopoty Europy

Coraz więcej europejskich państw ma problemy ze zbyt wysokimi deficytami budżetowymi. Takie kraje jak Grecja, Hiszpania, Włochy czy Portugalia muszą ciąć swoje budżety. O przyszłości Europy i Polski rozmawialiśmy z Janem Krzysztofem Bieleckim, przewodniczącym Rady Gospodarczej przy premierze.

Design

Odpowiedni design może zapewnić rentowność biznesu. Przykładów nie brakuje. Dobrze zaprojektowany fotel-leżak do pracy z przenośnym komputerem może okazać się przepustką do pokaźnych zysków. O tym jak zaprojektować swój zysk - materiał Marka Klapy.

Fundusze Nieruchomości

Fundusze nieruchomości kontratakują – i znów będą zachęcać klientów do przekazywania pieniędzy na biurowce i galerie handlowe. Czym różni się fundusz nieruchomości od funduszu nieruchomości, na co mogą liczyć ci którzy kupowali ich certyfikaty kilka lat temu i ci którzy zrobią to teraz? Rozmowa z Jarosławem Sadowskim z Expandera.

Milion w portfelu

Fundusze zagraniczne w portfelu polskiego klienta… i milion w portfelu złożony w sporej części z globalnych obligacji a tylko w niewielkiej z polskich akcji – dlaczego to ma być dobry pomysł? Autorem dzisiejszej inwestycyjnym układanki jest Aleksander Jawień z Investment Fund Managers.

Asset management

Zamiast funduszu inwestycyjnego własny portfel – inwestycje pod specjalnym nadzorem w domach maklerskich i firmach zarządzających. Ile trzeba przynieść gotówki by zostać klientem asset managementu, ile kosztuje zarządzanie na zamówienie, dlaczego wyniki są na ogół lepsze niż w funduszu inwestycyjnym? Rozmowa z Krzysztofem Kasińskim, wicedyrektorem DM PKO BP.

GPW - wzrostowa sesja

Czwarta wzrostowa sesja z rzędu na koniec miesiąca. Podsumowanie jej przebiegu przedstawił Błażej Karwowski.

Rachunek zysków i strat

Osiąganie zysków to główny cel prowadzenia działalności gospodarczej. Osiągany dochód jest dowodem tego, że przedsiębiorstwo jest dobrze zarządzane i istnieje zainteresowanie wytwarzanymi przez firmę produktami lub usługami. Otwierając firmę zakładamy, że będzie ona przynosiła zyski. Jednak, aby można było się z nich cieszyć, trzeba je najpierw oszacować. Jak opracować rachunek zysków i strat? Gościem programu "Biznes Lunch" była Katarzyna Stefańska - portal StockWatch.pl

PKB zgodnie z oczekiwaniami

Cztery tysiące uczestników, blisko siedmiuset prelegentów, kilkadziesiąt sesji oraz debat panelowych. W Katowicach rozpoczął się Drugi Europejski Kongres Gospodarczy. Na miejscu obecna jest także telewizja TVN CNBC Biznes. Podczas pierwszego dnia kongresu, o prognozach dla polskiej gospodarki Mikołaj Kunica rozmawiał z ministrem finansów, Jackiem Rostowskim.

Usuwanie skutków powodzi

400 milionów złotych, tyle rząd przeznaczy na pomoc dla poszkodowanych powodzią Polaków, mówił w TVN CNBC Biznes minister środowiska. Andrzej Kraszewski, który był gościem specjalnego wydania programu "Biznes Lunch" dodał, że objęci pomocą zostaną również przedsiębiorcy.

Większe uprawnienia fiskusa

Zwiększenie skuteczności kontroli skarbowej oraz ograniczenia rozmiarów "szarej strefy", zwłaszcza funkcjonującej za pośrednictwem Internetu – to główne zmiany, jakie wprowadza nowelizacja ustawy o kontroli skarbowej, którą 20 maja przyjął Sejm. Gościem programu "Biznes Lunch" był Tomasz Rolewicz - doradca podatkowy, menedżer w zespole postępowań podatkowych działu prawno-podatkowego PwC.

Współpraca biznesu z nauką

Czym są Parki Naukowo-Technologiczne i jaka jest ich rola w rozbudowie innowacyjnej gospodarki? Gościem programu "Biznes Lunch" był prezes Parku Naukowo-Technologicznego Euro-Centrum Roman Trzaskalik, który odpowiadał na wszystkie pytania Pawła Blajera dotyczące funkcjonowania parków naukowo-technologicznych w Polsce.

Tańsze tankowanie

Wreszcie obniżka. Po kilkunastu tygodniach podwyżek cen paliw odnotowaliśmy pierwsze spadki cen na stacjach benzynowych. Średnio za litr benzyny 95 zapłacimy 4 grosze mniej niż przed tygodniem, olej napędowy potaniał o 3 grosze. Czy na wakacyjny urlop pojedziemy taniej? Jak na ceny paliw wpływają notowania ropy na światowych rynkach? Gościem programu "Pieniądze od rana" była Urszula Cieślak z BM Reflex.

PKB w 2010 może przekroczyć 3%

Produkt Krajowy Brutto w pierwszym kwartale wyniósł 3 procent - podał główny urząd statystyczny. W I kwartale 2010 r. głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy - to jemu zawdzięczamy 2,3 pkt. procentowego wzrostu. Gościem programu "Dzień na rynkach" był wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który przekonywał że należy inwestować a nie oszczędzać. Waldemar Pawlak tłumaczył, że obecnie należy szukać możliwości rozwoju i wspierać je, a nie skupiać się na cięciach wydatków.

PKB +3%

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale o 3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To poziom zgodny z przewidywaniami analityków. Minister Michał Boni - komentując w TVN CNBC Biznes - te dane kilka minut po ich opublikowaniu powiedział, że poprawa stanu polskiej gospodarki powinna motywować przedsiębiorców do jeszcze większego zaangażowania w rozwój firm.

O energetyce w Katowicach

Trwa europejski kongres gospodarczy w Katowicach, na którym TVN CNBC Biznes jest obecna. Jednym z tematów poruszanych na tym forum jest problem energetyki - a ta powinna być widziana nie tylko przez pryzmat dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak podkreśla trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko błękitne paliwo.

Katowice na mapie biznesu

Cztery tysiące uczestników, blisko 700 prelegentów, kilkadziesiąt sesji i debat panelowych. W Katowicach dzisiaj rozpoczyna się drugi Europejski Kongres Gospodarczy. Jego uczestnicy będą analizować najważniejsze problemy globalnej gospodarki, zastanawiać się o tym jakie wyzwania stoją przed Polską gospodarką. Przez trzy dni będziemy pokazywać Państwu co dzieje się na największej imprezie biznesowej w tej części Europy. Gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" był prezydent Katowic Piotr Uszok.

Innowacyjność w Europie

Europejski Kongres Gospodarczy to juz drugie takie spotkanie w Katowicach. Dlaczego tu jesteśmy i dlaczego warto rozmawiać oraz najważniejsze o czym warto rozmawiać? Na te pytania odpowiadał gość programu "Dzień na rynkach" prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wojciech Kuśpik.

Wyzwania przed Europą

Trzeba przywrócić zaufanie do euro, bo sama kondycja europejskiej gospodarki jest dobra - mówi w TVN CNBC Biznes prof. Jerzy Buzek. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego tłumaczył, że to jest właśnie główne zadanie europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego, który ma pomoc zadłużonym krajom. Przypomnijmy że w Katowicach dzisiaj rozpoczyna się Drugi Europejski Kongres gospodarczy. Jego uczestnicy będą analizować najważniejsze problemy globalnej gospodarki. Gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" był przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Po kredyt na mieszkanie

Planujesz kupno mieszkania lub domu na kredyt? Szukasz kredytu na sfinansowanie inwestycji? W programie "Pieniądze od rana" sprawdzaliśmy czy teraz łatwiej jest dostać pożyczkę na własne „M”. W programie indeks dostępności kredytowej w przygotowywany specjalnie dla TVN CNBC Biznes. Gościem Pawła Blajera był Marcin Krasoń z Open Finance.

Europa przeciw reformom

Grecja, Francja, Hiszpania czy Włochy - we wszystkich tych krajach przetoczyły się protesty przeciwko cieciom budżetowym. Czy to zablokuje reformy? Co dalej z deficytami tych państw.

Dobre wyniki Bumechu

Zysk netto Bumechu w I kwartale 2010 roku wzrósł do 1,96 mln zł. To wynik o ponad 2600% wyższy niż w I kwartale roku 2009. Przychody ze sprzedaży wzrosły w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o ponad 100%. O wynikach i planach spółki Marcin Kowalski rozmawiał w"Rynkach Dnia" z Zygmuntem Kosmałą - prezesem Bumechu.

Wojna na pomidory

Biznesowa wojna na... pomidory. W kilku polskich dziennikach ukazały się przeprosiny producenta koncentratu pomidorowego "Łowicz" - firmy Agros Nova. Agros przeprasza firmę Heinz, producenta koncentratu pod marką "Pudliszki". Sprawa sięga dwóch lat wstecz. Wtedy Sąd nakazał wtedy Łowiczowi przeprosić Pudliczki co też firma uczyniła. Dziś, po dwóch latach firma, która była przepraszana wykupiła w prasie ogłoszenia przypominające tamte przeprosiny.

Wały pod lupą

Wielka woda powoli opada. W wielu miejscach Polski powódź wyrządziła ogromne szkody bardzo często odbierając dorobek życia całych rodzin. Skutki kataklizmu zmuszają do refleksji na temat odpowiednich zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Dzisiaj okazuje się, że doświadczenia roku 1997 zostały szybko zapomniane. Gdyby stało się inaczej rozmiary tegorocznej katastrofy byłyby znacznie mniejsze.

Rynki Dla Opornych

Portfel RDO na plusie jednak dużo mniejszym niż warszawska Giełda. W programie zajęliśmy się propozycją kupna spółki nadesłaną przez jednego z naszych widzów - spółką Betacom.

Kolejny konflikt w RPP

Spór wśród członków Rady Polityki Pieniężnej. Profesor Adam Glapiński skrytykował w TVN CNBC Biznes Andrzeja Bratkowskiego. Glapiński zarzucił koledze brak profesjonalizmu w piastowaniu urzędu członka RPP. Chodzi o bojkot posiedzeń rady, który zastosował Bratkowski. Nie bierze on udziału w spotkaniach gremium do czasu wejścia w życie nowych regulacji prawnych. Profesor Glapiński przypomniał, że jeszcze niedawno Andrzej Bratkowski zapowiadał odejście z Rady oraz podważał kompetencje obecnego wiceprezesa NBP Piotra Wiesiołka. Profesor Elżbieta Chojna-Duch stwierdziła z kolei w TVN CNBC Biznes, że prof. Bratkowski powinien wykonywać obowiązki, za które otrzymuje wynagrodzenie.

Zielony koniec tygodnia

Dobry koniec dobrego tygodnia na warszawskiej giełdzie. Indeks 20 największych spółek - WIG20 zakończył dzień na niemal 1,5 procentowym plusie a indeks szerokiego rynku - WIG na ponad 1 procentowym plusie.

Pomoc dla powodzian

Polsko Amerykańska Fundacja Wolności wraz z Agencją Rozwoju Filantropii przekaże 0,5 mln złotych wsparcia dla lokalnych organizacji społecznych z obszarów objętych programem „Działaj lokalnie”. M.in. o tym jakie straty poniosły organizacje pozarządowe w rozmowie Roberta Stanilewicza z Pawłem Łukasiakiem, prezesem Akademii Rozwoju Filantropii.