Z kraju

Z kraju

Jak wygląda szkoła XXI wieku? Jakie technologie wykorzystują uczniowie i nauczyciele? Sprawdziliśmy w "Programie". W tym wydaniu przyjrzymy się również samochodowym zestawom głośnomówiącym, oraz dowiemy się, jak wymienić pamięć RAM w laptopie.

Dziś w "Programie" przyjrzymy się bliżej telefonii satelitarnej, wykorzystywanej w niej technologii i potencjalnym zastosowaniom. Zastanowimy się również, czy opłaca się kupno taniej drukarki laserowej, oraz zdradzimy, jak ściągnąć film z popularnego portalu YouTube.

Frank szwajcarski osiąga historyczny rekord. Jednak większe obawy niż kredytobiorcy powinny mieć banki. O tym, jakie konsekwencje rodzi wysoki kurs szwajcarskiej waluty i jakie będą dalsze losy polskiego złotego, mówi w programie "Pieniądze od rana" Tomasz Piwoński z JTI/Gallaher Polska.

Przed producentami opakowań stawia się coraz większe oczekiwania. Jak im sprostują? W dzisiejszym wydaniu magazynu "Logistyk" zobaczymy również, jak elektroniczny katalog może usprawnić działanie firmy

Dziś przyjrzymy się pracy hurtowni leków - czyli jak skompletować zamówienie, gdy w magazynie mamy kilka tysięcy opakowań. Sprawdzimy również, czym jest eco-driving.

Podpowiadamy jak rozliczyć się  z fiskusem, kiedy sprzedaliśmy nieruchomość. Staramy się wraz z gośćmi - Markiem Gadaczem doradcą podatkowym PricewaterhouseCoopers i Michałem Grzybowskim z Ernst & Young - wyjaśnić zawiłe przepisy.

O 5 procent wzrosły wynagrodzenia w styczniu w ujęciu rocznym - tak szacują analitycy. Styczeń był niestety kolejnym miesiącem wyraźnego spadku dynamiki płac - co gorsze będziemy zarabiać jeszcze mniej. Jak długo jeszcze spadek będzie się pogłębiał? I jakim branżom to nie grozi? Rozmawialiśmy z Kazimierzem Sedlakiem z kancelarii Sedlak&Sedlak.

Przenosimy się do Barcelony - tam trwa kolejny kongres GSM - jednak z największych imprez telekomunikacyjnych na świecie. Głównym tematem są komórki czwartek generacji. Połączymy się z Witoldem Tomaszewskim, redaktorem naczelnym Telepolis. Pytamy o kryzys i jego wpływ na producentów telefonii.

Problemy logistyczne to też udział partii politycznych. Dziś przyjrzymy się, jak sztaby wyborcze przygotowują się do wielkich projektów. Zobaczymy również, jak buduje się nowoczesny tramwaj.

Dziś w magazynie "Logistyk" sprawdzimy, jak organizowane jest zaopatrzenie supermarketów. Sprawdzimy również, dla kogo i dlaczego tak ważne są przenośne toalety.

Branża logistyczna staje się coraz bardziej popularna. W dzisiejszym wydaniu magazynu "Logistyk" sprawdzimy jak uzyskać europejski certyfikat logistyczny, oraz co można dzięki niemu zyskać.

Rekordowe spadki na złotym - frank szwajcarski pobił kolejny rekord. Dlaczego waluty regionu Europy wschodniej notują tak drastyczne spadki? Spytaliśmy specjalistów. Gośćmi TVN CNBC Biznes byli Ernest Pytlarczyk, ekonomista BRE banku, oraz Bartosz Pawłowski - strateg TD Securities.

Przed publikacją danych GUS, analitycy przewidują pięcio-procentowy wzrost wynagrodzeń w styczniu. O wynagrodzeniach i zatrudnieniu w czasach kryzysu rozmawialiśmy w TVN CNBC Biznes z minister pracy i polityki społecznej Jolantą Fedak.

Kryzys dosięga już praktycznie wszystkich. Łamią się rynki finansowe, nie radzą sobie firmy. Na domiar złego - dziś wielki spadek złotego. Frank szwajcarski osiągnął już poziom 3,32 zł. Co z firmami które mają kredyty?

PIT-11 funkcjonuje w polskim systemie podatkowym już kilkanaście lat i przedsiębiorcy zdążyli się do niego przyzwyczaić. Czasem jednak zdarzają się problemy z jego wypełnieniem. Kto powinien składać PIT-11, w jakim terminie i jak go powinno się go wypełniać, mówi w programie "Pieniądze od Rana" Andrzej Marczak, ekspert podatkowy KPMG.

Dziś w magazynie "Logistyk" zobaczymy, jak wyglądają przygotowania do startu samolotu pasażerskiego. Co, z logistycznego punktu widzenia jest niezbędne, aby lot mógł się odbyć?

Wielkie miasto codziennie produkuje tony odpadów. Co dzieje się z naszymi śmieciami? Działaniu miejskich przedsiębiorstw komunalnych przyglądaliśmy się dziś w magazynie "Logistyk".

Dziś w magazynie "Logistyk" przyjrzymy się sposobom na zwalczanie korków drogowych w wielkich miastach. Jak nowoczesna technologia może usprawnić ruch samochodowy?

Jak przenieść most nad mostem? Dziś w magazynie "Logistyk" przyglądamy się najbardziej skomplikowanej operacji drogowej - z logistycznego punktu widzenia.

Dziś w magazynie "Logistyk" przyjrzeliśmy się problemom i rozwiązaniom logistycznym, jakie można napotkać w dużej drukarni i małym, osiedlowym sklepie. Zapraszamy!

Giełdowych spadków - ciąg dalszy. Jak zarabiać w tak negatywnym środowisku inwestycyjnym? Zapraszamy na "Portfel".

W dzisiejszym "Portfelu" przyjrzymy się z bliska strategiom funduszy inwestycyjnych. Co doprowadziło do tak wielkich strat, jak ich uniknąć, oraz komu udało się wyjść z opresji bez szwanku? Odpowiedzi udzielimy w "Portfelu"

Polski złoty staje się coraz słabszy. Inwestorzy wycofują pieniądze z Polski, Rząd mówi że polska gospodarka ma się dobrze a nasz rynek zdecydowanie się różni od innych w regionie. Dlaczego więc dzieje się zle? O tym rozmawialiśmy z naszymi gośćmi Janem Cieńskim, korespondentem Financial Times oraz Davidem McQuaid, szefem biura Dow Jones Newswires.

Koszty kontra korzyści - w raporcie Narodowego Banku Polskiego o przyjęciu wspólnej europejskiej waluty. I choć wg. zarządu NBP korzyści przewyższają koszty - to nie będzie on rekomendował przyjęcia euro najszybciej jak to możliwe. Tymczasem rząd w dalszym ciągu podtrzymuje, że konsekwentnie będzie realizował mapę drogową dochodzenia do wspólnej europejskiej waluty. A to oznacza wejście do do mechanizmu ERM2 w 2009 roku. Czy jednak jest to faktycznie najlepsze rozwiązanie?

Sposób na zarobienie pieniędzy i sposób na pożyczenie pieniędzy gdy odmówią banki - internetowe portale pożyczkowe. Kojarzą one osoby, te które chcą i te które mogą pożyczyć pieniądze. Czy jednak takie transakcje są bezpieczne, a przede wszystkim jak są oprocentowane i ile można na nich zarobić?

Słaby, najsłabszy, złoty... Potężne problemy rodzimej waluty. Dziś za Euro trzeba było już płacić 4, 84, dolar kosztował 3,80 a frank szwajcarski pobił wszelkie rekordy osiągając poziom 3,24. Czy złoty jest już u kresu sił i co mogą zrobić rząd i Narodowy Bank Polski by zmienić sytuację na rynku walutowym i czy jak twierdzą niektórzy ekonomiści mogą zrobić to w 5 sekund?

Mieszkanie, które kupiłeś na kredyt walutowy - nie jest już wystarczającym zabezpieczeniem tego kredytu. Wszystko z powodu osłabiającego się złotego. Czy teraz bank zabierze Ci mieszkanie, a może zażąda dodatkowych zabezpieczeń, które zrujnują twój budżet. O tym rozmawialiśmy z naszym gościem Wojciechem Kwaśniakiem, doradcą prezesa NBP.

Nasz widz, pan Andrzej zaproponował kupno akcji spółki Polnord. Spółka ma dobre fundamenty mimo działalności w trudnej branży budowlanej.

W Barcelonie rozpoczęły się doroczne targi branży GSM. Co dzieje się obecnie w świecie telefonii komórkowej - pytaliśmy naszego gościa Tomasza Kulisiewicza, eksperta telekomunikacyjnego, analityka Audytel. Natomiast z Aleksandrem Pronkiewiczem z Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy rozmawialiśmy o tym jak zaoszczędzić na pracowniku.