Z kraju

Z kraju

Dziesiątki tysięcy klientów polskich banków żyje z kredytów - powiedział w TVN CNBC Biznes Krzysztof Broda, zastępca dyrektora pionu bankowego KNF. Z danych KNF wynika, że wynik netto sektora bankowego w I kwartale spadł do 2 mld zł, czyli był o połowę niższy niż rok wcześniej.

Bank Ochrony Środowiska wypuścił na rynek nową ofertę, która według analityków banku, jest na tyle atrakcyjna, że przyciągnie uwagę Polaków. Pomimo znaczących strat, BOŚ jest w trakcie poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych, które pozwolą bankowi na dalszy rozwój. Ponadto w programie "Rynki dnia" Robert Stanilewicz pytał prezesa BOŚ Mariusza Klimczaka o przetarg na system informatyczny dla banku, na który umowa z IBM została podpisana w 2004 a do dzisiaj system nie funkcjonuje.

Po słabym I kwartale, spółka Bioton ma nową strategię. Firma jest w trakcie restrukturyzacji, planowana jest również finalizacja sprzedaży udziałów w Bioton Wostok. Zadłużenie spółki ma być zredukowane w 2009 roku do blisko 164 milionów. O kondycji Biotonu w Rynkach Dnia rozmawiał prezes spółki Bioton, Janusz Guy.

Przychody spółki Gant, w I kwartale, wzrosły o ponad 550% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponad 160 mieszkań zostało sprzedanych w pierwszych trzech miesiącach tego roku przez Ganta. O sytuacji spółki, planach na przyszłość oraz nowej zasadzie rachunkowości rozmawiał z wiceprezesem spółki Gant, Henrykiem Feliksem, Robert Stanilewicz.

Nie możemy dłużej czekać na wejście do systemu ERM2, nasza waluta coraz bardziej się osłabia - tak skomentował wypowiedź prezydenta Wiesław Szczuka. Główny ekonomista BRE Banku nie zgadza się z Lechem Kaczyńskim w wielu kwestiach. Między innymi uważa, że zmniejszone wpływy z VAT-u przy słabnącej konsumpcji negatywnie wpłyną na polską gospodarkę. Wiesław Szczuka skomentował piątkowe orędzie prezydenta w sejmie.

Zgodnie z szacunkami Banku Światowego, w przyszłym roku gospodarki 10-ciu państw postkomunistycznych staną w miejscu. Bank daje Polsce szansę na półprocentowy wzrost PKB w tym roku i 1% w przyszłym roku, i nie wyklucza, że Polska będzie jedynym państwem, które w tym roku odnotuje wzrost gospodarczy. W magazynie "90 minut" prezes Skarbiec AMH, Bogusław Grabowski podkreślał, że szacunki BŚ wpłyną bardzo pozytywnie na wizerunek Polski.

Spółka farmaceutyczna Nepentes ma receptę ma kryzys - są nią leki bez recepty. Dzięki sprzedaży, głównie tego typu leków przychód Nepentes wzrósł w I kwartale tego roku o blisko 20%, na plusie są też zyski firmy. "Nie zauważyliśmy żadnych negatywnych czynników, które skłoniłyby nas do myślenia, że na rynku dermokosmetycznym rynku jest kryzys" - podkreślił w TVN CNBC wiceprezes spółki Nepentes, Mirosław Sygnet.

Odwrócona hipoteka - system, w którym za nieruchomość płaci bank - płaci właścicielowi mieszkania co miesiąc i dożywotnio. Oczywiście pod pewnymi warunkami. Nową usługę poddaliśmy szczegółowej analizie w programie "90 Minut". Naszymi gośćmi byli Robert Majkowski,prezes Funduszu Hipotecznego Dom, oferującego nową usługę, oraz Michał Wydra, z komitetu ds. finansowania nieruchomości Związki Banków Polskich.

Dwa lata sądowych rozpraw. Rozpraw o niezapłacone 6,50 za przejazd remontowaną autostradą. Mariusz Fras to pierwszy kierowca w Polsce, który wygrał proces przeciwko wyrobom autostradopodobnym. Nie zapłacił za przejazd płatnym odcinkiem autostrady i nie poniósł za to żadnej kary bo sąd stanął po jego stronie. O tym w materiale Łukasza Kijka.

W polskiej gospodarce nie będzie tak źle, jak w innych krajach regionu i jest szansa, że nie dotknie nas recesja - takie zapowiedzi wciąż podtrzymuje polski rząd. Wbrew negatywnym ocenom Komisji Europejskiej czy wielu banków komercyjnych, z ocenami rządowymi zgadza się Bank Światowy.

Dziurawa, bez pasa awaryjnego, albo tylko z jednym pasem - stale remontowana i droga. Autostrada po polsku. Mariusz Fras jako pierwszy kierowca w Polsce,wygrał proces przeciwko wyrobom autostradopodobnym. Nie zapłacił za przejazd płatnym odcinkiem autostrady A4 i nie zapłacił za to grzywny, bo sad stanął po jego stronie. O stanie polskich "autostrad" w magazynie "Fakty ludzie pieniądze" z byłym Generalnym Dyrektorem Dróg Krajowych i Autostrad, Zbigniewem Kotlarkiem rozmawiał Rafał Wojda.

W pierwszym kwartale 2009 zysk operacyjny spółki Komputronik skurczył się o ponad połowę. Prezes spółki - Wojciech Buczkowski tłumaczył na antenie TVN CNBC Biznes, że nienajlepsze wyniki finansowe wiążą się z przejęciami dokonanymi przez Komputronika w trudnych warunkach rynkowych.

Spadek przychodów ze sprzedaży, spadek rentowności - tak zakończyła pierwszy kwartał spółka Elektrotim. Prezes jednak uważa, że gorsza sytuacja będzie się przedstawiać w drugim i trzecim kwartale. Na temat wyników za pierwszy kwartał w spółce Elektrotim, rozmawiał w programie " Rynki dnia", Andrzej Diakun, prezes spółki Elektrotim.

Prezydent skierował do Trybunału Konstytucyjnego nowelizację ustawy o prawie budowlanym, która zakłada między innymi zniesienie pozwoleń na budowę. Okazuje się, że ten sektor może czekać kolejna zmiana. O sytuacji na rynku budowlanym, regulacjach prawnych rozmawiali goście Biznes Lunchu: Olgierd Dziekoński,wiceminister infrastruktury oraz Paweł Kobylański, wiceprezes Krajowej Rady Izby Architektów.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów pozywa kolejne banki za stosowanie niedozwolonych klauzul w umowach kredytowych. Pracuje także nad nową ustawą, dzięki której Polacy będą mogli zaciągać kredyty konsumenckie nawet powyżej 300 tys. zł., a nie jak do tej pory do 80 tys. zł. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz pytał prezes UOKiKu, Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel.

Przychody ze sprzedaży wzrosty o blisko 29 proc., podobnie zysk operacyjny plus 28 proc. w porównaniu z I kwartałem 2008 roku. Spółka MNI I kwartał może zaliczyć do udanych. O sytuacji MNI oraz o połączeniu z PPWK w rozmowie z gościem "Dnia na Rynkach", prezesem MNI, Piotrem Majchrzakiem.

Zaledwie 530 mieszkań sprzedała spółka JW CONSTRUCTION w 2008 roku. Dramatycznie niski, pod względem sprzedaży, rok krótko komentuje JÓZEF WOJCIECHOWSKI, przewodniczący Rady Nadzorczej J.W. Construction - branża deweloperska też ma swój dołek, myśle jednak, że najgorsze mamy już za sobą. O sytuacji spółki i planach na przyszłość w TVN CNBC rozmowa z Józefem Wojciechowskim, przewodniczącym Rady Nadzorczej J.W. Construction.

Bardzo dobre i osładzające życie nie tylko spółce ale i inwestorom - wyniki Jutrzenki. Po ciężkim poprzednim roku, Jutrzenka zdecydowanie wybiła się do przodu i stała się rentowna. Jakie dalsze plany ma prezes słodkiego przedsiębiorstwa? I czy utrzyma tak dobry trend? Z Janem Kolańskim, prezesem Jutrzenki, rozmawialiśmy w programie "Dzień na rynkach".

O tym co dzieje się dziś w polskich bankach, trzeba mówić w perspektywie tego co się działo. Jeszcze do jesieni ubiegłego roku bankowcy to była najbardziej  optymistyczna grupa pracowników naszym kraju. To się bardzo zmieniło, i nadeszły czarne chmury nad rynek finansowy w polsce. Czy może jednak wiosna zweryfikuje te poglądy? O bankowcach, rynku finansowym i wskaźniku koniunktury rozmawiamy z Eugeniuszem Śmiłowskim, prezesem Pentora w programie "Pieniądze od Rana".

W maju saldo wpłat i umorzeń w funduszach inwestycyjnych może być pierwszy raz w tym roku dodatnie - prognozuje w TVN CNBC Biznes Tomasz Publicewicz z firmy Analizy Online. A wszystko za sprawą lepszych nastrojów na warszawskiej giełdzie. O to, jakie fundusze najczęściej wybierają Polacy i czy już odzyskują do nich zaufanie, gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Jaki jest stan branży kosmetycznej? Czy są cięcia w branży odzieżowej? O tym w programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy z Wandą Wasilewską - zastępcą dyrektora generalnego Acus Caterina i Zenonem Ziają - prezesem spółki Ziaja. Pytaliśmy ich o kondycję polskich producentów w czasie kryzysu.

W polskiej gospodarce dzieje się źle niż rok wcześniej, ale świetnie w porównaniu z innymi krajami gdzie produkcja przemysłowa spada o 20 procent. Radzimy sobie bardzo dobrze i oby tak dalej. Tak w magazynie 90 Minut, profesor Kszysztof Rybiński, partner Ernst&Young komentował dane dotyczące produkcji przemysłowej, która w kwietniu spadła o 12,4 procent w ujęciu rocznym i o 7,1 procent w ujęciu miesięcznym.

Produkcja przemysłowa ponownie w dół. Według danych GUS-u kwietniowa produkcja spadła o 12,4 procent rok do roku i o ponad 7 procent w stosunku do marca. To o wiele gorsze od oczekiwań. Wiele wskazuje na to, że polska gospodarka szoruje po dnie. Problem w tym, że nie widać wyraźnych sygnałów, aby odbicie miało nadejść wkrótce. Chyba, że dobrze poszukamy w realnej gospodarce. Kiepskie dane makroekonomiczne nie wszędzie oznaczają słabą kondycję firm. Wielu przedsiębiorców potrafi radzić sobie z kryzysem bardzo dobrze chociaż nie bezboleśnie.

Produkcja przemysłowa spadła w kwietniu o 12,4 procent w ujęciu rocznym. To o ponad 2 punkty procentowe więcej niż oczekiwali analitycy. O tym, jak to wpłynie na polską gospodarkę, w programie "Rynki Dnia" rozmawiają z Robertem Stanilewiczem główny analityk BRE Banku, Ernest Pytlarczyk oraz ekonomista PKO BP, Łukasz Tarnawa.

Pacjent drugiej kategorii - usankcjonowany prawnie - tak nowe przepisy pozwalające szpitalom i pielęgniarkom na pobieranie pieniędzy za dodatkową opiekę medyczną ocenia cześć ekspertów. Dodając przy tym, że ustawa wchodząca w życie na początku czerwca to kolejny krok w cichej prywatyzacji służby zdrowia. Co jednak te rozwiązania mogą faktycznie oznaczać dla pacjentów i ile będą ich kosztować?

Program Kariera dla najlepszych organizowany przez Polską Radę Biznesu daje studentom możliwość dostępu do czołówki biznesu. Na zwycięzców czeka do czterdziestu płatnych, 2-3 miesięcznych staży. Zdaniem Zbigniewa Niemczyckiego z Polskiej Rady Biznesu okres kryzysu to możliwości dla tych, którzy przedstawią ciekawy pomysł na biznes. Gościem Biznes Lunchu był Zbigniew Niemczycki z Polskiej Rady Biznesu.

Pieniądze ze spółek skarbu państwa na ratowanie budżetu państwa. Minister Skarbu Zdzisław Gawlik przyznał dziś w TVN CNBC Biznes, że rząd liczy na 3 miliardy złotych z dywidendy państwowych firm. Według opinii pojawiających się na rynku pieniędzy może być znacznie więcej, gdyż z samego tylko KGHM skarb państwa może skasować kilka miliardów. Pojawia się zatem pokusa, aby coraz bardziej zagrożona realizacja budżetu została podreperowana tymi właśnie pieniędzmi. Rząd ma jednak wybór. Zamiast zasypywać budżetową dziurę może te ogromne środki pozostawić w spółkach i pozwolić, aby zostały wykorzystane na ich rozwój. Jak tą drogocenną kartę ostatecznie rozegra?

Biznes pewny, bo z gwarancją państwa. Okazuje się jednak, że również tak przewidywalny kontrahent, jakim wydaję się być państwo, potrafi być kiepskim płatnikiem. Przekonali się o tym właściciele firm mleczarskich, które dostarczają mleko do szkół w ramach akcji "Szklanka Mleka". Agencja Rynku Rolnego odpowiedzialna za finansowanie programu zalega z płatnościami na ponad 40 milionów złotych. Przedstawiciele Agencji twierdzą, że pieniędzy nie przekazuje państwo. Czy akcja "Pij mleko, bedziesz wielki" podkłada nogę przedsiębiorcom?

Budopol chce być spółką świadczącą usługi w całym sektorze budowlanym. Spółka prowadzi rozmowy z wieloma podmiotami na rynku, między innymi z sektora budownictwa drogowego, instalacji elektrycznej i branży sanitarnej. Gościem Mikołaja Kunicy w Dniu na Rynkach był Mirosław Motyka prezes Budopolu.

Trudny rok dla branży reklamowej, także tej w Internecie. Zysk netto Bankiera spadł w I kwartale o o 24,2% rdr, niższy był także zysk operacyjny, nieco wzrosły przychody. Prognoza Bankiera jest jednak optymistyczna. Gościem Mikołaja Kunicy w Dniu na Rynkach był ROMAN BRYŚ, członek zarządu Bankier.pl.