Z kraju

Z kraju

100 Dni rządu Donalda Tuska minęło. Co przez ten czas udało się osiągnąć, a czego nie? sprawdziliśmy w magazynie "Ostatnie Piętro".

100 miliardów złotych odpłynęło z warszawskiej Giełdy Papierów Wartościowych w ciągu zaledwie dwóch tygodni notowań. Jak to możliwe? Zapraszamy na "Ostatnie Piętro".

To już 4 lata odkąd Polska weszła do Unii Europejskiej. Jak zmieniło się od tego czasu życie naszych przedsiębiorców? Sprawdziliśmy w "Ostatnim Piętrze".

Kolejna ekipa poległa na emeryturach. Dlaczego wciąż stanowią one problem i jak z niego wybrnąć? W dzisiejszym wydaniu magazynu "Ostatnie Piętro" zastanowimy się, gdzie leży problem. Zobaczymy również, jak inwestować, gdy giełda - czerwona...

Dziś, w magazynie "Golf" obejrzymy pole w Postołowie, z jego słynnym dołkiem nr 16 - "Alcatraz". Pokażemy również trick shooting - czyli co można zrobić z kijem golfowym w wolnej chwili...

W dzisiejszym wydaniu zobaczymy, jak amatorzy poradzą sobie na zawodowym turnieju. Przyjrzymy się również technice krótkiej gry, oraz zastanowimy się, jak wybrać torbę na sprzęt.

Na dłuższą metę przyjęcie euro w Polsce przyniesie więcej korzyści niż kosztów - wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Najwięcej będzie kosztować wprowadzenie euro do obiegu gotówkowego oraz tak zwany efekt zaokrąglenia czyli podnoszenia cen o kilka eurocentów. Odczuwalne będzie też przejściowe zacieśnienie polityki makroekonomicznej oraz obniżenie konkurencyjności gospodarki. W programie "Biznes Lunch" rozmawiali Andrzej Arendarski, Jacek maliszewski i Ryszard Petru o wydźwięku tego raportu.

Ruszył program na wspieranie tworzenia i rozwoju gospodarki elektronicznej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Od dzisiaj można składać aplikacje na dofinansowanie. PARP proponuje refundacje do osiemdziesięciu pięciu procent wartości projektu. Koszt projektu nie może przekraczać miliona złotych. Co warto wiedzieć? O tym w materiale.

Mimo opinii Narodowego Banku Polskiego, który stwierdził w poniedziałek, że trudno znaleźć argumenty ekonomiczne za wejściem obecnie do systemu ERM-2 rząd podtrzymuje swoje plany. W programie "Biznes Lunch" gośćmi byli - JANUSZ JANKOWIAK główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu, prof. WITOLD ORŁOWSKI, ekonomista PricewaterhouseCoopers i MARCIN PIĄTKOWSKI ekonomista, Akademia Leona Koźmińskiego.

Kryzysowe czasy zmuszają do niestandardowych rozwiązań. Oszczędności szuka rząd, oszczędności poszukamy i my. Z tym, że w domowych budżetach.

W dzisiejszym wydaniu zajmiemy się wyposażeniem domu - obejrzymy nowoczesne wanny i lodówki. Dowiemy się też, czy można mieszkać w budynku bez odbioru technicznego. Z bliska obejrzymy też 80-cio metrowe mieszkanie na Bemowie.

Rząd chce, by Polska przyjęła euro 1 stycznia 2012 roku, a na połowę 2009 roku planuje wejście do ERM-2. W TVN CNBC Biznes prezes Alior Banku, Wojciech Sobieraj, mówił, jakie konsekwencje może mieć opublikowany w poniedziałek raport Banku Centralnego odnośnie przystąpienia Polski do strefy euro.

Za euro trzeba płacić już ponad 4 złote i 70 groszy, za dolara blisko 3 złote i 70 groszy. Frank szwajcarski pobił swój historyczny rekord:szwajcarska waluta kosztowała dzisiaj już 3 złote i 18 groszy. Bieżącą sytuację na rynku komentuje w TVN CNBC Biznes Jarosław Lis, zarządzający Union Investment TFI.

Centrum Klima jest wiodącym polskim dystrybutorem hurtowym artykułów wentylacyjno -klimatyzacyjnych. Na temat sytuacji spółki na rynku rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Marek Perendyk, prezes Centrum Klima.

Urząd Komunikacji Elektronicznej szykuje dużą reformę telekomunikacyjną. Od jej powodzenia szefowa urzędu Anna Streżyńska uzależnia dalsze trwanie na stanowisku prezesa UKE. W TVN CNBC Biznes tłumaczyła, na czym mają polegać najważniejsze zmiany, jakie czekają Polaków w usługach telekomunikacyjnych.

Mapa białych plam już znana. Urząd Komunikacji Elektronicznej szacuje, że niespełna 11 procent gospodarstw domowych ma dostęp do szerokopasmowego internetu. O zmianach, jakie UKE planuje i działaniach, jakie podejmuje w kwestii zwiększenia dostępu do internetu mówi w programie "Pieniądze od Rana" szefowa urzędu, Anna Streżyńska.

Zaliczki, które zostały wprowadzone przez Ministerstwo Rozwoju Regionalnego, ułatwi w dużym stopniu realizację projektów, przedsiębiorcom, oraz zachęci ich do starania się o dotacje. O unijnych dotacjach rozmawiała w studiu TVN CNBC Biznes Danuta Jabłońska, prezes Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Otoczenie gospodarcze wokół Polski na minusie. Większość sąsiednich gospodarek skurczyła się w ostatnim kwartale. Gospodarkę amerykańską wspierają kolejne plany - czy jednak są prawidłowo wykorzystywane? Co może spowodować ożywienie gospodarcze w czasach kryzysu - miedzy innymi o tym w programie "90 minut" mówiła prof. Katarzyna Żukrowska ze Szkoły Głównej Handlowej.

Portale pożyczkowe rosną w czasie kryzysu. Na światowych giełdach od listopada wartość pożyczek rosła po 300% miesięcznie, przez co polskie portale zbliżyły się do pierwszej dziesiątki światowych liderów tej działalności. Na temat portali pożyczkowych dyskutował w studiu TVN CNBC Biznes Sebastian Ptak, dyrektor zarządzający Blue Media.

Opcje walutowe - wiszą nad polskimi firmami. Przedstawiciele przedsiębiorstw, które zawarły opcyjne kontrakty obwiniali bankowców o brak rzetelnej informacji, a bankowcy odbijali piłeczkę twierdząc, że przecież wiele firm wcześniej sporo na opcjach zarobiło zatem nie może być mowy o niewiedzy. Swoje rozwiązanie problemu zaproponował też minister gospodarki Waldemar Pawlak. Jednak ani szukanie winnych, ani rządowe zainteresowanie problemem nie oddalają widma bankructwa wielu biznesów i poważnych kłopotów dla polskiej gospodarki.

Ukraiński minister finansów złożył w czwartek rezygnację, co pogłębiło finansowy chaos w tym kraju. A ukraiński bank centralny przejął właśnie kontrolę nad siódmym z kolei bankiem. W nienajlepszej sytuacji są także inne kraje regionu. Tymczasem Polska ma się - w porównaniu z sąsiadami - nienajgorzej.

Niemal 7 miliardów euro... na zaliczki. Na zaliczki inwestycji realizowanych dzięki unijnym dotacjom. Takie pieniądze maja wg zapewnień ministerstwa rozwoju regionalnego juz wkrótce trafić na rynek. Trafic i rozruszać - tym bardziej, ze przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się o zaliczki nawet w wysokości 1/5 potrzebnych środków. To oznacza większą wiarygodność kredytową i łatwiejsze rozmowy z bankami. Na jakie jeszcze ułatwienia mogą liczyć ci, którzy liczą na unijne pieniądze.

O pojawiających się w ciągu dnia informacjach makroekonomicznych oraz o informacjach napływających ze spółek finansowych w studio TVN CNBC Biznes rozmawialiśmy z Pawłem Boguszem, dyrektorem w 4DF.

Najwięcej artykułów jakie sprzedała spółka NTT System to notebooki i desktopy. Spółka planuje rozwijać w przyszłym czasie linie notebooków, oraz serwerów. Planowane są także niewielkie redukcje zatrudnienia. Na temat spółki rozmawiał w studiu TVN CNBC Biznes Andrzej Kurek, wiceprezes NTT System.

Zgłoszenie - zamiast pozwolenia - to najważniejsza zmiana w prawie budowlanym przegłosowana przez sejm. Kiedy przepisy wejdą w życie - budowę będzie można rozpocząć po 30 dniach od momentu zgłoszenia, o ile urząd się nie sprzeciwi. Nowe rozwiązania nie oznaczają jednak, że wszystkie problemy osób planujących budowę znikną. Których murów administracyjnych nowelizacja nie wyburza i czy stworzone przez nią fundamenty są stabilne.

Polska gospodarka - okiem europejskiego cyklonu. Podczas gdy wszędzie wokół szaleją recesja i znaczące spowolnienia wzrostu PKB w naszym kraju sytuacja wydaje się stabilna i co ważniejsze przewidywalna. Jak długo jednak, może jeszcze taka pozostać i czy nie zostanie wciągnięta w ten niezwykle niebezpieczny wir - przez sąsiadów.

Rada Polityki Pieniężnej w grudniu obcięła stopy procentowe o 75 pb. Styczeń był kolejnym miesiącem cięć stóp o następne 75pb. Analitycy oczekują, że w lutym Rada obniży stopy procentowe o kolejne 50 punktów. Prof. Dariusz Filar, który był gościem w TVN CNBC Biznes uważa, że teraz przydałaby się przerwa w łagodzeniu polityki pieniężnej.

Przychody spółki Budvar Centrum w IV kwartale spadły o 37,7% rdr do 14,6 mln zł. Budvar Centrum już w zeszłym roku odnotowała spadek sprzedaży, która jak podkreśla prezes Marek Trzciński w TVN CNBC Biznes, był efektem załamania na rynku budowlanym. W tej chwili Budvar pracuje nad nową strategią.

W programie " Rynki dla opornych" polecamy spółkę RAFAMET. Spółka próbuje pokonać próg 13 zł za akcję. Natomiast przychody w 3 kwartale wzrosły o 37%, ale wynik operacyjny juz spadł o 3%. Dużym plusem było to, że przychody za czwarty kwartał miały być wysokie co zostało potwierdzone, a to jest dużym sygnałem, że spółka może być już wysprzedana.

Jezeli dotacje są przyznawane przez Urząd Pracy to są one zwolnione z podatku. Inaczej sprawa się miała z dotacjami z funduszy Unii. Do końca lutego jednak ma wyjść rozporządzenie, które będzie zwalniać dotacje z podatku. Na temat dotacji dyskutował w programie " Fakty, Ludzie, Pieniądze" Paweł Chorąży, z Ministerstwa Rozwoju Regionalnego