Z kraju

Z kraju

Im większa różnica między dochodami, tym większa korzyść ze wspólnego opodatkowania. Małżonkowie, którzy mają wspólność majątkową, zapłacą fiskusowi mniej, jeśli rozliczą się razem. O tym kiedy i jak obniżyć podatek we wspólnym rozliczeniu rocznym rozmawiał Robert Stankiewicz.

Wchodzi w życie już jutro po to, by je ułatwić. Jedno okienko dla przedsiębiorców. Czy rzeczywiście skończy się na rozmowie z jednym urzędnikiem i jak w praktyce będzie wyglądało uproszczenie procedur rejestracji firmy? Czy rzeczywiście to właśnie jedno okienko jest najbardziej wyczekiwanym przez biznesmenów ułatwieniem? Rozmawialiśmy z Małgorzatą Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Upadłeś - powstań... Każda osoba fizyczna, po wpłaceniu 200 złotych wpisowego będzie mogła złożyć w sądzie rejonowym wniosek o upadłość. Są jednak warunki: jej zobowiązania nie mogą być większe niż majątek i koszt postępowania, a kłopoty finansowe ma nie z własnej winy. O nowym prawie, oraz tym jak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów broni kredytobiorców przed nieuczciwymi praktykami banków, rozmawialiśmy z Małgorzatą Krasnodębską-Tomkiel, prezes UOKiK-u.

Szczególne czasy - czasy kryzysu gospodarczego - wymagają śmiałego przywództwa i szybkich, zdecydowanych decyzji. Zapraszamy na trzecią, podsumowującą część Wielkiej Debaty zorganizowanej przez Forum Obywatelskiego Rozwoju, Wall Street Journal Polska i TVN CNBC Biznes pod tytułem "Kryzys. Jak głęboki, jak długi. Co robić".

Według szacunków w Polsce jest 60 tysięcy osób które skorzystają z ustawy o upadłości konsumenckiej z prawie 1,2 mln mających kłopoty z zaciągniętymi zobowiązaniami. Zdaniem naszych gości, Krystyny Skowrońskiej z PO, wiceprzewodniczącej Komisji Finansów Publicznych oraz Wiesława Janczyka z PiS, trzeba przyznać że ustawa jest skonstruowana bardzo bezpiecznie.

Po zakupy... do dyskontu. 20 procent Polaków z powodu kryzysu - zmieniło swoje sklepowe zwyczaje. Coraz częściej chodzimy do hipermarketów i dyskontów, rezygnując z osiedlowych sklepów i delikatesów. Sięgamy też po tańsze towary pod własną marką sklepów. Półka niższa, a towar... gorszy. Za mało ryby w rybie, czekolada orzechy ma na rysunku a oliwa z oliwek stała się olejem.

Polska zarażona jest już chorobą pod nazwą kryzys. Światowa epidemia dotarła do naszego kraju - zgodzili się w tej sprawie uczestnicy Wielkiej Debaty w TVN CNBC Biznes. Postawili diagnozę i powiedzieli - jak leczyć? Czy tę samą kurację przewiduje Narodowy Bank Polski?

Bank Citi Handlowy obniżył w raporcie prognozę dotyczącą pierwszego kwartału 2009 roku. Trudna sytuacja z IV kwartału 2008 roku ma swoje odbicie w pierwszym kwartale tego roku. W programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem Citi Handlowego Sławomirem Sikorą.

Rynek deweloperski powoli wychodzi z kryzysu. Choć zainteresowanie nowymi mieszkaniami jest już nieco wyższe, rynek kredytów hipotecznych nadal jest w złej kondycji - zauważył na antenie TVN CNBC Biznes Jarosław Szanajca. Prezes Dom Development zapewnił jednak, że spółka jest przygotowana na roczny czy nawet dwuletni zastój.

Nie pozwolimy aby amerykański przemysł motoryzacyjny po prostu zniknął - zapewnił Barack Obama. Ale równocześnie amerykański prezydent ogłosił, że dotychczasowe plany restrukturyzacji, przedstawione przez General Motors i Chryslera są nie do zaakceptowania. Rząd przez kilka tygodni ma zapewniać płynność obu firmom, ale jeśli w tym czasie nie przygotują głębszej restrukturyzacji - dalszej pomocy rządowej nie będzie. O chwiejących się potęgach z Detroit, a także o niektórych efektach wsparcia sektora motoryzacyjnego w innych krajach - Cezary Królak.

Coraz częściej mamy dość szumu miasta. Podejmujemy decyzję o tym, aby przenieść się na wieś. Czy każdy może to zrobić, a jeśli tak co powinniśmy zrobić aby zostać rolnikiem? O tym w Temacie z Bliska rozmawialiśmy z Krzysztofem Mościckim, z-cą dyrektora Centrum Doradztwa Regionalnego. A skoro postanowiliśmy zostać rolnikami może zajmiemy się produkcją zdrowej żywności? Ile na tym możemy zarobić i jak zostać producentem zdrowej żywności o tym pytaliśmy Pawła Krajmasa, członka zarządu Stowarzyszenia "Polska Ekologia".

Elastyczność gospodarki Stanów Zjednoczonych jest duża i poradzi sobie z kryzysem - twierdzi Andrzej Raczko z Komisji Nadzoru Finansowego. Zdaniem gościa TVN CNBC Biznes także polska gospodarka udowodniła w ciągu ostatnich lat, że jest elastyczna i potrafi się dostosować do nadchodzących zmian. Jak Polska i świat sobie poradzi z kryzysem, pytał gościa programu "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz.

Ostatnie odnotowane wzrosty cen miedzi spowodowane były w głównej mierze zakupem surowca przez Chiny. Na temat sytuacji na rynku miedzi, a także w spółce KGHM rozmawiał Andrzej Knigawka, analityk DM ING Securities.

Nawet tak gorąca branża jak hutnictwo nie jest w stanie uniknąć gospodarczego ochłodzenia. Gdy mniej produkują fabryki samochodów czy stocznie - także w hutach produkcja spada. W Polsce również.

Dzisiaj rozważaliśmy zakup akcji spółki ORCO. W okresie krótkoterminowym zakup akcji może przynieść zyski. Jednak przyszłóść firmy nie jest aż tak bardzo różowa.

Jak bezbłędnie wypełnić zeznania podatkowe? Na listy widzów w ramach akcji Twój Brat PIT odpowiadał w studiu TVN CNBC Biznes Zbigniew Marczyk, radca prawny w kancelarii Lovells.

Hirny BD z powodu pogorszenia koniunktury zawiesił w ubiegłym roku plany debiutu na GPW. Spółka chce się pojawić na warszawskim parkiecie, ale dopiero pod koniec tego roku. O planach firmy i perspektywach całej branży deweloperskiej z prezesem Hirny BD, Piotrem Hirny rozmawiał Robert Stanilewicz.

W ramach cyklu Twój Brat Pit staramy się pomóc państwu rozliczyć się z podatkami i odpowiedzieć na wszystkie trudne podatkowe pytanie. W programie 90 MINUT gościem Marka Tejchmana był Michał Zając, doradca podatkowy w ITA.

To pierwsza tak duża firma deweloperska, która nie jest w stanie spłacać swoich zobowiązań i prosi o ochronę przed wierzycielami. Czeski deweloper na szeroką skalę działa także w Polsce. O możliwości upadku Orco mówiliśmy na naszej antenie już pół roku temu. Deweloper ma ochronę przed wierzycielami. Pytanie jakie szanse na odzyskanie swoich wierzytelności będą mieli klienci nie tylko tego, ale innych firm, które już niebawem mogą podzielić los firmy Orco.

"Kryzys, ale jaki? Oto jest pytanie..." - pod takim hasłem odbyła się konferencja Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Patronem medialnym imprezy była telewizja TVN CNBC Biznes. O tym, czy bieżąca sytuacja gospodarcza to już kryzys, czy jeszcze spowolnienie -z Jackiem Sochą - byłym ministrem skarbu i wiceprezesem PwC, rozmawiał Marek Tejchman.

W programie " Rynki dla Opornych" rozważaliśmy zakup akcji spółki Gant. Spółka na tle innych firm z branży wypada bardzo dobrze. Z pewnością złożymy zlecenie.

Rada polityki pieniężnej obniżyła stopy procentowe do poziomu 3,75 %. W tej chwili to najniższy poziom w historii. Czy będą kolejne cięcia? Mikołaj Kunica rozmawiał z członkiem Rady Polityki Pieniężnej, prof. Janem Czekajem o dalszych obniżkach stóp procentowych.

Zapowiedziana przez ministra skarbu Aleksandra Grada wypłata dywidendy przez KGHM pozytywnie zaskoczyła inwestorów. Czekają oni na szczegóły dotyczące prywatyzacji Bogdanki oraz plan współpracy spółek paliwowych. O tym jak spółki Skarbu Państwa radzą sobie w czasach kryzysu i jaką strategię wobec nich ma Skarb Państwa z wiceministrem skarbu Krzysztofem Żukiem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Walczymy z rocznym rozliczeniem z fiskusem, a dokładnie odpowiadamy na państwa pytania z naszej strony internetowej. nasi eksperci się z nimi mierzą. Jakie pytania tym razem Państwo zadali? Odpowiadamy z programie "90 minut" wraz z doradcą podatkowym Andrzejem Pośniakiem, z CMS Camoeron McKenna.

Wzrost gospodarczy na poziomie dwóch procent przewiduje członek Rady Polityki Pieniężnej, prof. Marian Noga. W programie "Pieniądze od Rana" w rozmowie z Robertem Stankiewiczem tłumaczy, skąd taka prognoza, co będzie kształtować rozwój gospodarczy Polski w 2009 roku, a także jakie korzyści niesie wczorajsza obniżka stóp procentowych o 25 punktów bazowych

Zbliża się termin rozliczenia zeznań podatkowych za 2008 rok. Część podatników będzie się cieszyć ze zwróconego podatku, inni będą rozpaczać, bo muszą dopłacić. Co zrobić, gdy nie ma z czego? Sprawdzał Marek Klapa.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o obniżeniu stóp procentowych o 0,25 proc. do poziomu 3,37 proc. O zależności kursu walutowego od wysokości stóp oraz kondycji polskiej gospodarki i ewentualnych oznakach końca recesji mówił w magazynie "90 Minut" prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej.

Aktywność zawodowa polityków budzi wiele kontrowersji. Zaczyn dyskusji - sprawa posła PO Tomasza Misiaka i jego spółki Work Service, która czerpała korzyści ze zmian w zapisach prawnych, które współtworzył sam poseł, wznieciła dyskusję o granicy między polityką a biznesem. Jak zatem wytyczyć rozsądną granicę miedzy dwiema sferami tak, by - narzucając ograniczenia - nie przekroczyć granicy absurdu? O tym w programie "Fakty, Ludzie, Pieniądze - Ring" w TVN CNBC Biznes rozmawiamy z gośćmi: wiceprezesem BCC Arkadiuszem Protasem i współautora Programu przeciw Korupcji Fundacji Batorego Adamem Sawickim.

Indeksy na plusie , a to za sprawą pozytywnych danych z USA. WIG20 zamknął się na poziomie najwyższym od stycznia. W tak korzystnej sytuacji – czy podczepić się pod wzrosty i kupować? A jak kupować, to co? Orbis to spółka, którą polecają nam widzowie. Zakup akcji tej i innych spółek rozważamy w programie „Fakty, Ludzie Pieniądze – Rynki Dla Opornych”.