Z kraju

Z kraju

Wszyscy czekają na to, by rząd przyznał w końcu, iż jest gorzej niż przewidywano - powiedział dr Marcin Piątkowski. O niespełnionych obietnicach rządu i ministra finansów rozmawialiśmy w programie "Fakty ludzie pieniądze" z dr Marcinem Piątkowski z Akademii Leona Koźmińskiego, byłym pracownikiem Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Pakiet antykryzysowy, który gospodarka polska potrzebuje, może zostać wprowadzany za pół roku. Według analityków to zbyt późny termin. Trzeba pomóc firmom, które kłopotów nie mają, ale jeszcze mogą w nie wpaść. Z apelem do rządu wystąpił w studiu TVN CNBC Biznes wiceprezes Business Centre Club, Zbigniew Żurek.

Rosną zyski i przychody Mostostalu Warszawa. W I kwartale zysk wzrósł o ponad 40% rdr, wzrosły też przychody i zysk operacyjny – wynik za I kwartał przerosły oczekiwania analityków. W programie "Rynki dnia" prezes Mostostalu Warszawa Jarosław Popiołek podsumował wyniki kwartalne a także wyjaśniał zawirowania związane z przetargiem na budowę drugiej linii warszawskiego metra.

Wakacyjny dom na kółkach lub w plecaku. Wakacje na kampingu są ciekawą alternatywą dla zorganizowanych wyjazdów z biurem podróży, ale wcale nie muszą być tańsze. Kiedy wynajęcie tzw. campera może się opłacać, ile zapłacimy za miejsce na kampingu oraz co jest na nim standardem?

To może być wielki "come back". Zyta Gilowska, szefowa resortu finansów w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, teraz może zasiąść w Radzie Polityki Pieniężnej. Ale to nie koniec nazwisk związanych obecnie z prezydentem, a mających szansę pojawić się w nowym składzie RPP, który będzie się formował na przełomie roku. Na giełdzie nazwisk pojawiają się też Ryszard Bugaj oraz Adam Glapiński - obecnie doradzający Lechowi Kaczyńskiemu w sprawach gospodarczych. Kto jeszcze może zasiąść w radzie mędrców, która najprawdopodobniej będzie ostatnią przed przystąpieniem Polski do strefy Euro...?

Nowa emisja akcji w Próchniku jest konieczna, uważa Rafał Bauer, akcjonariusz spółki i były prezes Vistuli&Wólczanki. Bauer będzie przekonywać do swojego pomysłu pozostałych akcjonariuszy. Jego zdaniem jeśli emisję uda się przeprowadzić do września, Próchnik w 2010 roku będzie mieć solidny zysk. O strategii dla spółki Próchnik w programie "Rynki Dnia" Marek Tejchman rozmawiał z Rafałem Bauerem, akcjonariuszem Próchnika i byłym prezesem Vistuli&Wólczanki.

Nie myślimy o wyjściu z giełdy, skup akcji to tylko porządkowanie grupy - powiedział w TVN CNBC Mariusz Borowiak. Członek zarządu Grupy Żywiec dodał też, że inwestorzy mogą w tym roku liczyć na dywidendę, choć nie będzie ona tak pokaźna jak w poprzednich latach. O planach Grupy Żywiec na 2009 rok z Mariuszem Borowiakiem w programie "Dzień na rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Do mistrzostw Europy w piłce nożnej organizowanych przez Polskę i Ukrainę pozostały trzy lata. W programie "Biznes Lunch" razem z naszymi gośćmi Adrianem Furgalskim z zespołu doradców TOR i Markiem Michałowskim prezesem Budimexu, rozmawialiśmy o inwestycjach drogowych na Euro 2012.

Spółka, która swoja giełdową drogę zaczęła od New Connect, ale od ubiegłego roku jest już na rynku GPW - MW Trade, zajmuje się usługami finansowymi, a obsługuje sektor służby zdrowia. Trzeba pamiętać, że to podmiot, który bardzo odczuł kryzys - dlatego pytamy się w programie "Dzień na rynkach" prezesa Rafała Wasilewskiego - m.in. o to jak wygląda kwestia finansowania i jakie plany są na przyszłość.

Nowa spółka do inwestowania - Aplisens właśnie rozpoczęła swoją drogę na Giełdzie Papierów Wartościowych. Jakie obietnice złożą prezesi firmy oraz jakie mają plany by zachęcić akcjonariuszy do inwestowania?

Przychody z działalności pocztowej spółki Integer w 2009 roku mogą wzrosnąć o 100% w porównaniu z rokiem ubiegłym - powiedział w TVN CNBC Rafał Brzoska. Prezes spółki dodał że firma zwiększa zatrudnienie i co miesiąc otwiera dziesięć nowych oddziałów na terenie kraju. O wynikach finansowych za I kwartał i planach rozwoju spółki Integer z jej prezesem w programie "Dzień na Rynkach" rozmawiał Robert Stanilewicz.

Trudna sytuacja na rynku skłania coraz więcej osób do zakładania własnej działalności. Na przeciw ich wymaganiom i potrzebom wyszło już państwo i Unia Europejska. Osoba zarejestrowana jako bezrobotna, mogą ubiegać się o 19 tysięcy złotych ze środków funduszu pracy, na dofinansowanie rozpoczęcia działalności. Inne osoby które z różnych przyczyn nie mogą być zarejestrowane jako bezrobotne, mogą ubiegać się o dotację z Unii Europejskiej w ramach programu operacyjnego "kapitał ludzki" - w wysokości 40 tysięcy złotych. O tym jak możemy uzyskać dofinansowanie rozmawiamy w programie "Pieniądze od rana" z Elżbietą Szymanik, z Mazowieckiej Jednostki Wdrażania Programów Unijnych.

Wykupienie polisy OC u jednego ubezpieczyciela, a AC u drugiego może obniżyć koszty ubezpieczenia - wyliczył w TVN CNBC Biznes Artur Morawiecki z Gazety Ubezpieczeniowej. O to, jak najskuteczniej obniżyć koszty ubezpieczenia samochodu, gościa programu "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

W piątek orędzie o polskiej gospodarce wygłosił z sejmowej mównicy Prezydent. Na zadane w nim pytania odpowiadali następnie premier i minister finansów. Jak ratować budżet państwa? Czy należy zwiększyć deficyt? Jakie korzyści może przynieść obniżka podatku VAT? Między innymi na te pytania odpowiadali dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, dyrektor departamentu analiz ekonomicznych PKPP Lewiatan i Zbigniew Żurek, wiceprezes BCC.

Czy debata po orędziu to złamanie konstytucji? Według dr hab. Wawrzyńca Konarskiego z SWPS orędzie prezydenta nie powinno być tak szybko komentowane.

Znowu można dostać dofinansowanie do projektów świadczenia usług przez interent - jakie przedsięwzięcia kwalifikują się do takich dotacji i dlaczego sklep internetowy e-usługą nie jest? Między innymi na te pytania odpowiadała Monika Karwat-Bury z Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Gazprom chciałby, aby zamiast planowanych 7,5 mld m3 gazu rocznie Polska kupowała 10 mld w okresie do 2014 r. Skąd wynika i czemu służy taka polityka energetyczna Rosji? Między innymi na to pytanie odpowiadał w magazynie "90 Minut" Piotr Woźniak, były minister gospodarki.

W tym roku wzrost gospodarczy wyniesie około zera - mówił w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Ile dokładnie może wynieść? Według Marka Zubera, ekonomisty Dexus Partners będzie mieścił się w przedziale od 0,2 do 1 procenta.

Deficyt budżetowy może w tym roku wynieść nawet 60 miliardów złotych - prognozuje przedsiębiorca Zbigniew Jakubas. Znany inwestor giełdowy powiedział w TVN CNBC Biznes, że deficyt będzie się zwiększał, głównie z powodu mniejszych przychodów, a większych wydatków budżetu po pierwszym kwartale. W dzień w którym prezydent, premier oraz minister finansów mówili w Sejmie o gospodarce, Zbigniew Jakubas był gościem Roberta Stanilewicza w programie "Rynki dnia".

W tym roku wzrost gospodarczy będzie bliski zera - mówił w sejmie minister finansów Jacek Rostowski. Ile dokładnie może wynieść? Według Marka Zubera, ekonomisty Dexus Partners będzie mieścił się w przedziale od 0,2 do 1 procenta.

Prawda o finansach publicznych to też prawda o naszych portfelach. Rośnie niebezpieczeństwo, że rząd chcąc zasypać dziurę budżetową będzie musiał sięgnąć do naszych kieszeni. Jak głęboki może to być drenaż?

Prawda, wiara, nadzieja - tylko miłości zabrakło podczas dzisiejszej sejmowej debaty na temat kondycji polskiej gospodarki. Prezydent w swoim orędziu ostro zaatakował postawę rządu wobec kryzysu - premier i minister finansów nie pozostali dłużni. A jak ich oceny mają się do stanu faktycznego i czy pomysły polityków kończą się na... debatach, bo na gospodarce najzwyczajniej w świecie się nie znają.

Postulowane przez prezydenta obniżenie podatku od towarów i usług zwiększyłoby potencjał nabywczy Polaków, ale jednocześnie osłabiłoby budżet - ocenia w TVN CNBC Biznes były minister finansów, Jerzy Osiatyński. Jaki jest więc sposób na wzmocnienie budżetu? O tym i o stanie finansów państwa Robert Stankiewicz rozmawiał z Piotrem Kuczyńskim - głównym analitykiem Xelion i z prof. Jerzym Osiatyńskim - byłym ministrem finansów.

Dziesiątki tysięcy klientów polskich banków żyje z kredytów - powiedział w TVN CNBC Biznes Krzysztof Broda, zastępca dyrektora pionu bankowego KNF. Z danych KNF wynika, że wynik netto sektora bankowego w I kwartale spadł do 2 mld zł, czyli był o połowę niższy niż rok wcześniej.

Bank Ochrony Środowiska wypuścił na rynek nową ofertę, która według analityków banku, jest na tyle atrakcyjna, że przyciągnie uwagę Polaków. Pomimo znaczących strat, BOŚ jest w trakcie poszukiwania nowych rozwiązań technologicznych, które pozwolą bankowi na dalszy rozwój. Ponadto w programie "Rynki dnia" Robert Stanilewicz pytał prezesa BOŚ Mariusza Klimczaka o przetarg na system informatyczny dla banku, na który umowa z IBM została podpisana w 2004 a do dzisiaj system nie funkcjonuje.

Po słabym I kwartale, spółka Bioton ma nową strategię. Firma jest w trakcie restrukturyzacji, planowana jest również finalizacja sprzedaży udziałów w Bioton Wostok. Zadłużenie spółki ma być zredukowane w 2009 roku do blisko 164 milionów. O kondycji Biotonu w Rynkach Dnia rozmawiał prezes spółki Bioton, Janusz Guy.

Przychody spółki Gant, w I kwartale, wzrosły o ponad 550% w porównaniu z rokiem poprzednim. Ponad 160 mieszkań zostało sprzedanych w pierwszych trzech miesiącach tego roku przez Ganta. O sytuacji spółki, planach na przyszłość oraz nowej zasadzie rachunkowości rozmawiał z wiceprezesem spółki Gant, Henrykiem Feliksem, Robert Stanilewicz.

Nie możemy dłużej czekać na wejście do systemu ERM2, nasza waluta coraz bardziej się osłabia - tak skomentował wypowiedź prezydenta Wiesław Szczuka. Główny ekonomista BRE Banku nie zgadza się z Lechem Kaczyńskim w wielu kwestiach. Między innymi uważa, że zmniejszone wpływy z VAT-u przy słabnącej konsumpcji negatywnie wpłyną na polską gospodarkę. Wiesław Szczuka skomentował piątkowe orędzie prezydenta w sejmie.

Zgodnie z szacunkami Banku Światowego, w przyszłym roku gospodarki 10-ciu państw postkomunistycznych staną w miejscu. Bank daje Polsce szansę na półprocentowy wzrost PKB w tym roku i 1% w przyszłym roku, i nie wyklucza, że Polska będzie jedynym państwem, które w tym roku odnotuje wzrost gospodarczy. W magazynie "90 minut" prezes Skarbiec AMH, Bogusław Grabowski podkreślał, że szacunki BŚ wpłyną bardzo pozytywnie na wizerunek Polski.

Spółka farmaceutyczna Nepentes ma receptę ma kryzys - są nią leki bez recepty. Dzięki sprzedaży, głównie tego typu leków przychód Nepentes wzrósł w I kwartale tego roku o blisko 20%, na plusie są też zyski firmy. "Nie zauważyliśmy żadnych negatywnych czynników, które skłoniłyby nas do myślenia, że na rynku dermokosmetycznym rynku jest kryzys" - podkreślił w TVN CNBC wiceprezes spółki Nepentes, Mirosław Sygnet.