Z kraju

Z kraju

Strategia BRE Banku

160 złotych za akcję w nowej emisji BRE Banku kierowanej do dotychczasowych akcjonariuszy. Bank, który z emisji ma zamiar pozyskać 2 miliardy złotych ustalił cenę emisyjną mocno poniżej ceny rynkowej, która na otwarciu wyniosła 240 złotych. Ustalenie prawa poboru nastąpi 18 maja. 12 praw poboru będzie uprawniać do zapisu na 5 nowych akcji BRE Banku. Rozmowa z Mariuszem Grendowiczem, prezesem BRE Banku.

Kasy dla lekarzy za rok

Rok na przygotowanie do kas fiskalnych. Wiceminister Finansów Maciej Grabowski tłumaczy w TVN CNBC Biznes, że duże opóźnienie w wejściu w życie obowiązku posiadania kas fiskalnych przez m.in. lekarzy i prawników da producentom czas na przygotowanie kas dla nowych grup zawodowych. A zobowiązanym do ich używania - czas, by przywyknąć do tej myśli.

Jaka inflacja?

Inflacja najniższa od ponad 30 miesięcy? Po godzinie 14.00 GUS poda o ile wzrosły w kwietniu ceny towarów i usług. Resort finansów szacuje, że rdr mieliśmy wzrost o 2,3%. Ale kwiecień z powodów politycznych może zaskoczyć ekonomistów. Co z produkcją przemysłową, co ze sprzedażą detaliczną, bezrobociem i wzrostem płac? Rozmowa z Maciejem Relugą, głównym ekonomistą BZ WBK.

Wyciek zagraża odwiertom

Inwestycje naftowe u wybrzeży Stanów Zjednoczonych pod znakiem zapytania. Amerykański departament spraw wewnętrznych do końca maja zawiesza wydawanie pozwoleń na nowe odwierty. Na politykę władz ma wpływ wybuch na platformie w Zatoce Meksykańskiej, który zabił 11 osób i doprowadził do wycieku milionów baryłek ropy. Na walkę z wyciekiem, BP wydało już 450 milionów dolarów. Według analityków koszty operacji sięgną 12 miliardów dolarów. O tym w magazynie "90 MINUT" z ekspertem rynku paliw i gazu, Andrzejem Szczęśniakiem, rozmawiał Marek Tejchamn.

Odszkodowanie dla pracownika

Sporo może kosztować pracodawców szarganie nerwów pracowników. Przełomowy wyrok sądu najwyższego i wielkie odszkodowanie dla pracownika wobec którego szef przeholował. Polacy pracują jak na warunki europejskie wyjątkowo długo i są wyjątkowo zestresowani. Czy teraz będą mogli liczyć na wyjątkowe traktowanie - albo wyjątkowe pieniądze - Łukasz Kijek

Prawnicy i lekarze przy kasie

Prawnicy i lekarze z kasami fiskalnymi. Za niecały rok skończy się zwolnienie tych grup zawodowych z obowiązku posiadania kas rejestrujących obrót dla celów podatku VAT i dochodowego - w przypadku prawników, albo tylko dochodowego - w przypadku lekarzy. Ministerstwo Finansów opublikowało w czwartek na swojej stronie internetowej projekt długo zapowiadanego rozporządzenia w tej sprawie Gościem Marka Tejchmana był Piotr Żurowski dyrektor w Grupie Podatków Pośrednich KPMG

Wiosna w salonach dilerów

Przedsiębiorcy po ospałej zimie ruszyli do dilerów samochodowych, by wymienić na nową swoje floty. Jak mówi Leszek Pomorski, prezes ING Car Lease to właśnie przedsiębiorcy są głównymi nabywcami nowych aut w Polsce.

Cięcie deficytu w Wielkiej Brytanii

Czy nowy rząd brytyjski, który naprędce zbudował koalicje stanie na wysokości zadania? Na to pytanie odpowiada Michael Dembinski, dyrektor British Polish Chamber of Commerce.

Wyniki NG2

Jesteśmy zadowoleni z wyników za 1Q. Bo jak mówi Piotr Nowjalis, wiceprezes NG2 spółka nie generuje wysokich zysków w 1Q i 4Q. Ciężka zima nie dała się NG2 we znaki, bo zysk netto za trudny w branży 1Q wyniósł +10%. Wszystko dlatego, że w styczniu i w lutym spółka wyprzedawała towary tnąc marże.

Wysoki lot Makaronów Polskich

Zwiększenie przychodów ze sprzedaży o 55%, zysk netto +81%. Jesteśmy zadowoleni w wyników za 1Q, ale jak mówi Paweł Nowakowski, prezes Makaronów Polskich on był zgodny z założeniami. Największe inwestycje w rozwój mocy produkcyjnych spółka ma już za sobą, teraz realizuje kolejne ale mniejsze. Makarony Polskie myśli o akwizycjach 1, 2 podmiotów, bazujących na zbożu, owocach i warzywach.

Kupimy Bank Nordea?

Na warszawskiej giełdzie spadki. Indeks największych spółek zaczynał dzień nad kreską, jednak ostatecznie notowania zakończyły się na minusie. W programie "Rynki dla opornych" za radą widzów inwestujemy wirtualne pieniądze i dla widzów sprawdzamy opłacalność poszczególnych inwestycji. Dziś Marek Tejchaman razem z Błażejem Karwowskim sprawdzali Nordeę Bank Polska.

Słabe wyniki Infovide-Matrix

Zapowiadali, że będzie nieciekawie i jest. Wyniki za 1Q 2010 roku Infovide-Matrix są bardzo słabe. Borys Stokalski, wiceprezes Infovide-Matrix mówi, że spółka prowadzi już bardzo zaawansowane rozmowy związane z pozyskaniem nowych akwizycji.

Mieszkania cieszą się coraz większą popularnością

A skoro przedsiębiorcy co raz bardziej lubią Warszawę  - to także zdecydowanie chętniej kupują nieruchomości, ale nie tylko oni i nie tylko w Warszawie. Bo z ostatnich badań wynika, że Polacy nie tylko co raz chętniej pożyczają i co raz chętniej kupują, ale i co raz więcej płacą - za mieszkania. Dlaczego? O tym Patrycjusz Wyżga

Napięte stosunki na kolei

Sytuacja  pomiędzy poszczególnymi kolejowymi spółkami cały czas mocna napięta, a negocjacje są niezwykle trudne. Czy byłyby łatwiejsze gdyby poszczególne podmioty zwróciły się sądów arbitrażowych - o tym Cezary Królak

Plany PKN Orlen

PKN Orlen liczy, że w ciągu najbliższych tygodni dojdzie do zawarcia porozumienia w sprawie sprzedaży Anwilu mówi prezes spółki Jacek Krawiec. Spółka w 1Q uzyskała niezłe wyniki, o  wiele lepsze rok do roku. Jeśli negocjacje ws. Anwilu zakończą się powodzeniem, to dodatkowe środki uzyskane ze sprzedaży spółka przeznaczy na rozwój.

Milion w portfelu

Bardzo zdywersyfikowany portfel proponuje Marcin Mierzwa, wicedyrektor biura maklerskiego Alior Banku. Sporo gotówki, bo 30% i 200 tys. złotych na ewentualne okazje rynkowe. Gdzie ulokować drugą połowę naszego miliona?

Duże depozyty

Deponując duże kwoty w banku możemy liczyć na większe oprocentowanie niż tuzinkowy klient. Ale Karol Wilczko z Comperia.pl twierdzi, że krótkookresowy depozyt nawet miliona złotych nie sprawi dużego wrażenia na banku. 

Turystyka i inwestycje w Turcji

Alania, Antalia czy wybrzeże Morza Śródziemnego oraz Egejskiego to najbardziej atrakcyjne miejsca turystyczne w Turcji. Stambuł, Ankara, okolice Morza Marmara można inwestować w inne branże. Rząd czeka na inwestorów we wschodniej części kraju, które są porównywalne z Polską kat. B. O turystyce i inwestycjach w Turcji mówią Marek Nowakowski, prezes Polsko-Tureckiej Izby Gospodarczej oraz Adam Balcer z Demos Europa

Dywidenda... cyfrowa

Już wkrótce w Polsce zostanie przeprowadzona tzw. dywidenda cyfrowa, będąca skutkiem zamiany analogowych sygnałów telewizyjnych na sygnały cyfrowe. Pozwoli to zwolnić dużo miejsca w "eterze". O możliwościach jakie niesie ze sobą to rozwiązanie rozmawialiśmy, przy okazji forum telekomunikacyjnego w Ossie, z Tomaszem Berezowskim - dyrektorem departamentu technologii TVN.

Rusza forum w Ossie

W Ossie pod Rawą Mazowiecką rusza forum poświęcone rynkowi telekomunikacji i mediów. O programie forum, i o problemach, które może ono pomóc rozwiązać - rozmawialiśmy z prezes UKE, Anną Streżyńską.

Po wynikach TVN

Przychody w górę, zysk operacyjny w dół. Wyniki TVN za pierwszy kwartał okazały się minimalnie słabsze od oczekiwań analityków. O analizę tych wyników poprosiliśmy Piotra Janika, analityka KBC Securities.

MCI po I kwartale

Dobre wyniki MCI Management. W pierwszym kwartale, spółka zanotowała wzrost przychodów i zysku. O wynikach i planach na przyszłość rozmawialiśmy z prezesem MCI Management, Tomaszem Czechowiczem.

Dzień po debiucie PZU

Dzień po debiucie PZU, czas podsumować wpływ tego wydarzenia na postrzeganie polskiej giełdy na świecie. O sytuacji warszawskiej giełdy po debiucie, oraz o nowym konkursie na GPW rozmawialiśmy z jej prezesem, Ludwikiem Sobolewskim.

Kiedy do strefy Euro?

Estonia już w przyszłym roku zasili strefę Euro. Tymczasem, jak twierdzą eksperci, Polska - nie ma powodów do nadmiernego pośpiechu w dołączaniu do strefy. Wszystkie za i przeciw omówiliśmy z prof. Anną Zielińską-Głębocką z Rady Polityki Pieniężnej.

Kredyt wciąż w cenie

Kredyt wciąż pozostaje podstawowym sposobem finansowania zakupu własnego M. Co piąte kupowane mieszkanie jest finansowane w całości z bankowej pożyczki. O sytuacji na rynku kredytów hipotecznych rozmawialiśmy z Katarzyną Siwek z Home Broker.

GPW w cieniu debiutu PZU

Cześć inwestorów indywidualnych sprzedali swoje pakiety akcji PZU już podczas debiutu na GPW. Sytuację komentują Ronald Paszkiewicz, dyrektor ds. analiz CDM Pekao i Jacek Maliszewski, główny ekonomista Alpha Financial Services. Zdaniem tego ostatniego, jeżeli na rynku w ciągu dwóch tygodni nie będzie stabilizacji, a potem rynek wybije w górę to akcje PZU czekają jeszcze spore wzrosty. A co z walutami?

Milion W Portfelu

Olgierd Chodyniecki z ING Bank Śląski i Private Banking proponuje, byśmy z naszego miliona połowę zainwestowali w fundusze polskich akcji uniwersalnych, 300 tys. zł w zagraniczne a 20% w fundusze akcji małych i średnich.

Kolejne prywatyzacje MSP dadzą zarobić?

Po długo oczekiwanym i udanym debiucie PZU czas na kolejne prywatyzacje. Jakich udziałów w spółkach powinien pozbyć się skarb państwa i czy jedynym celem prywatyzacji jest łatanie budżetu państwa? O perspektywach prywatyzacji spółek skarbu państwa w programie "90 minut" z Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothchild Polska rozmawiał Robert Stanilewicz.

Lotniska na EURO 2012

Miliard 143 miliony złotych do 2014 roku - tyle będą kosztować inwestycje, którymi pochwaliło się dziś warszawskie Lotnisko Chopina. Tymczasem stołeczny port jest na razie jedynym, który spełnia normy UEFA. Spośród lotnisk obsługujących Euro 2012 właściwie wypadła Zielona Góra, o krok od tego jest Gdynia. Kłopoty ma też jedno z czterech najważniejszych lotnisk - poznańska Ławica. Oto przegląd na dwa lata przed mistrzostwami europy w piłce nożnej.

Kupić, czy sprzedać akcje PZU?

Cezary Nowosad, ekspert BCC przyznaje, że tak jak sporo inwestorów indywidualnych już w dniu debiutu zlecił sprzedaż akcja. krótkoterminowo, to dobry zarobek. On jednak uważa, że na giełdzie są inne akcje na których można zarobić szybciej. Uważa jednak, że długoterminowo na akcjach PZU będzie można zarobić.