Z kraju

Z kraju

Debiut Harper Hygienics

Harper  Hygienics, producent wyrobów kosmetyczno-higienicznych do czyszczenia skóry, zadebiutował na Giełdzie Papierów Wartościowych. O komentarz zaraz po debiucie poprosiliśmy prezesa spółki Roberta Neymanna. O szczegóły w magazynie "Dzień na rynkach" pyta Mikołaj Kunica.

Optymistyczne dane z gospodarki

Sprzedaż detaliczna w czerwcu wzrosła powyżej oczekiwań - o 6,4% w skali roku. Analitycy spodziewali się wzrostu o 4%. Poprawia się też sytuacja na rynku pracy. Główny Urząd Statystyczny podał, że stopa bezrobocia wyniosła w czerwcu 11,6%, w porównaniu do 11,9% w maju. O komentarz do danych poprosiliśmy głównego ekonomistę BNP Paribas Fortis, Marcina Mroza oraz ekonomistę ING Banku Śląskiego, Rafała Beneckiego, którzy byli gośćmi magazynu "Dzień na rynkach".

PKO BP na świeczniku

Analitycznie o PKO BP, BZ WBK i Pekao SA. Analityk Domu Maklerskiego IDMSA, Michał Sobolewski przygotował raport na temat scenariuszy przejęcia BZ WBK. O szczegóły w magazynie "Dzień na rynkach" pyta Mikołaj Kunica.

Rynek pracy

Szukasz pracy? Najszybciej znajdziesz ją w budownictwie na Śląsku i na Mazowszu. Musisz jednak liczyć się z dużą konkurencją. Przeglądu internetowych ofert pracy w magazynie  „Pieniądze od Rana” dokonała Justyna Kostrzewska z portalu szybkopraca.pl

Testy wytrzymałości

Bankowe stress testy dostarczają sporo stresu rynkom, ale jaki będą miały wpływ na życie klientów bankowych instytucji ? Dlaczego przeprowadza się stress testy, na czym polegają i co z nich wynika? O tym w magazynie "Pieniądze od rana" z Jackiem Chwedorukiem, prezesem Rothschild Polska, rozmawiał Robert Stankiewicz. 

Koniunktura w handlu

Czerwiec przyniósł nieznaczne pogorszenie koniunktury w handlu – informował GUS. Zarówno poprawę, jak i pogorszenie koniunktury sygnalizowało co piąte przedsiębiorstwo. Czy te dane znajdą również potwierdzenie w piątkowych informacjach GUS o sprzedaży detalicznej? Na co liczy w najbliższych tygodniach handel? Przygotowuje się do spadku sprzedaży, czy też może oczekuje stabilnego kilkuprocentowego wzrostu? O szczegółach w magazynie "Pieniądze od rana" z Czesławem Grzesiakiem, wiceprezesem Tesco Polska, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Emerytury po nowemu?

Minister pracy przekuwa swoje pomysły na ustawy, nie zważając na opór Kancelarii Premiera. Obniżenie składki do OFE z 7,3% do 3% i przekazanie różnicy do ZUS, a także umożliwienie jednorazowej wypłaty środków z konta w OFE – to najważniejsze punkty w planie Jolanty Fedak. O tym dlaczego nowe pomysły Jolanty Fedak nie podobają się funduszom emerytalnym w materiale Patrycjusza Wyżgi.

Ryba - towar coraz bardziej deficytowy

Deficytowy dzisiaj, ale jutro może okazać się wręcz niedostępny. Z prawie 140 gatunków ryb, które dziś są w Unii Europejskiej monitorowane - w nieodległej perspektywie zostanie tylko kilka. To czarny scenariusz, który na nieszczęście nie tylko samych smakoszy ryb powoli się realizuje. Czy w końcu głos zabierze ryba - i zostanie wysłuchana? O tym w materiale reportera TVN CNBC Łukasza Kijka.

Dobre nastroje w Europie

Bardzo dobre dane makroekonomiczne z Europy. Czy UE otrząsa się z kryzysu? Wzrosły indeksy PMI, ale także zamówienia przemysłowe. Co to oznacza dla polskiej gospodarki ? O tym w magazynie "90 Minut" z głównym analitykiem BRE Banku, Ernestem Pytlarczykiem, rozmawiał Marcin Kowalski.

Nowe pomysły na emerytury

Minimalna emerytura państwowa oraz szerokie możliwości inwestowania, taki pomysł na emerytury ma Robert Gwiazdowski, prezes Centrum im. Adama Smitha. To odpowiedź eksperta na nowe propozycje emerytalne minister pracy i polityki społecznej Jolanty Fedak.

Nokia w tarapatach

Fiński producent telefonów komórkowych zarobił na akcję w drugim kwartale o 27 procent mniej niż rok wcześniej. Całkowity zysk spadł o 40 procent. To, że Nokia zarabia coraz mniej, zwiększa presję na prezesa spółki. Ostatnio the Wall Street Journal donosił, że Nokia szuka już nowego szefa. O problemach fińskiego producenta telefonów komórkowych, mówił w TVN CNBC Biznes Tomasz Kulisiewicz, ekspert rynku telekomunikacyjnego.

Stress testy dobre dla banków

91 europejskich banków, w tym PKO BP zostało poddanych stress testom.  Testy mają na celu sprawdzić, jak banki poradzą sobie w przypadku rozwoju skrajnych scenariuszy gospodarczych. Banki powinny także same dla siebie prowadzić tego typu testy- mówił w TVN CNBC Biznes Piotr Szpunar, dyrektor Departamentu Systemu Finansowego w NBP. 

Perspektywy dla Asseco Poland

Kurczące się przychody ze współpracy z PKO BP, to największe zagrożenie dla Asseco Poland. Takiego zdania jest Piotr Janik, analityk KBC Securities. Należy oczekiwać znacznego zmniejszenia przychodów z tego tytułu - mówił na antenie TVN CNBC Biznes.

Polska liderem w regionie

Wśród nowych krajów Unii Europejskiej nasz kraj wypada najlepiej pod względem napływu inwestycji zagranicznych - wynika z raportu Konferencji Narodów Zjednoczonych ds. Handlu i Rozwoju (UNCTAD). O potencjale polskiej gospodarki mówił na antenie TVN CNBC Biznes prof. Zbigniew Zimny, konsultant raportu UNCTAD.

Płaca za nadgodziny

Za każdą nadgodzinę musimy zapłacić naszemu pracownikowi dodatkowo 50 proc. stawki, a w nocy 100 proc. Nasz podwładny może także zażądać rozliczenia w postaci dni wolnych od pracy, mówi Iwona Jaroszewska-Ignatowska z Kancelarii Prawa Pracy.

Kolastyna wychodzi na prostą

Grupa Kolastyna SA planuje osiągnąć 7,5 miliona złotych zysku EBIDTA na koniec bieżącego roku. Spółce nie przeszkadza w tym nawet stan upadłości układowej. O tym co wpłynęło na tak korzystne prognozy, mówiła w „Rynkach Dnia” prezes Grupy Kolastyna, Monika Nowakowska.

GPW zapowiada surowe konsekwencje

Surowe konsekwencje wobec spółek, które łamią regulamin zapowiedziała na antenie TVN CNBC Biznes  Agnieszka Gontarek, dyrektor działu emitentów GPW. Nietypowego złamania przepisów rynku dopuściła się ostatnio spółka Infinity, prowadząca platformę internetową Solaris Gate.  Informacje o jej awarii znalazły się na blogu szefa firmy, lecz zabrakło ich w systemie giełdowym.

Rynki Dla Opornych

To był bardzo dobry dzień dla naszego wirtualnego portfela który powiększył się o 2,10 procent. Nad zakupem akcji spółki TUP zastanawiają się Agata Biały i Marcin Kowalski.

Warto inwestować w siebie

Tylko inwestowanie w siebie gwarantuje sukces w biznesie. Według Pawła Cymcyka, analityka A-Z Finanse, 5% milionowego portfela powinniśmy poświęcić właśnie na edukację. Dzięki specjalistycznym kursom, seminariom czy nowym książkom będziemy mogli skutecznie powiększać nasz zysk.

Licencja szybowcowa - jak ją zdobyć?

Wystarczy miesiąc by nauczyć się latać szybowcem. W ciągu kolejnych dwóch można już zdobyć licencję. O tym jak tego dokonać i ile to kosztuje mówił w "Godzinie dla Pieniędzy" Jan Kujawa, dyrektor Aeroklubu Warszawskiego.

Dobra sesja na GPW

Inwestorzy na warszawskim parkiecie w czwartek jedynie w ciągu pierwszych minut handlu pozostawali pod wpływem niekorzystnego rozstrzygnięcia środowej sesji na Wall Street. Ostatecznie WIG20 wzrósł o 1,68 procent, a obroty wyniosły 2,5 miliarda złotych i były najwyższe od 18 maja 2010 r. Szczegóły w relacji Błażeja Karwowskiego.

Plan na bezpieczną emeryturę

Podczas gdy Ministerstwo Pracy proponuje zmiany w prawie dotyczącym OFE, nasi goście podpowiadają jak skuteczniej oszczędzać pieniądze na naszą emeryturę. Z Rafałem Lerskim z Expandera i Markiem Rybcem, członkiem zarządu Xelion. Doradcy Finansowi rozmawiał Jan Niedziałek.

Ile pieniędzy wydamy na urlopie

Chorwacja, Grecja, Rumunia to kraje, w których na wakacjach wydamy mniej niż przed rokiem. O tym gdzie wydamy więcej i do jakich krajów nie można przewozić lokalnej waluty z Markiem Wołosem, analitykiem TMS Brokers rozmawia Jan Niedziałek.

Polskie spółki mediowe

Spółki mediowe w Polsce. Czy mają dobrą prasę w Wiedniu? Kto z trójki Agora, Cyfrowy Polsat i TVN da zarobić? O tym z analitykiem Raiffeisen Centrobanku, Dominikiem Niszczem w programie "Strategie Rynkowe" rozmawiał Błażej Karwowski.

Jakie będą wyniki Orlenu i Lotosu po drugim kwartale?

To będzie najlepszy wynik jaki PKN pokaże na przestrzeni całych dwóch ostatnich lat - oceniają analitycy. Modelowa marża rafineryjna PKN wzrosła w II kw. do 4,70 USD za baryłkę, z 4 USD z I kwartale. PKN podaje również że dyferencjał Ural/Brent wzrósł do 1,70 USD za baryłkę, z 1,40 USD w I kwartale. Eksperci oceniają że w spółce Lotos nie będzie aż tak dobrej poprawy wyniku operacyjnego jak w PKN. O tym w rozmowie Mikołaja Kunicy z analitykiem DM BZ WBK, Pawłem Burzyńskim.

Wyniki Rainbow Tours w II kwartale

Rainbow Tours - operator wycieczek turystycznych odnotowuje słabszy drugi kwartał tego roku. Na słabsze wyniki, wpływ miały takie nadzwyczajne czynniki jak chmura pyłu wulkanicznego, żałoba narodowa związana z katastrofą smoleńską, oraz powódź, która głównie dotknęła południową Polskę. Na spadek popytu wpływ miały również kursy walut, które koniec końców odbiły się na wyższych cenach wycieczek. Na temat sytuacji w spółce Rainbow Tours, Mikołaj Kunica rozmawiał z Grzegorzem Baszczyńskim, prezesem Rainbow Tours.

Czym wyróżnia się twoja firma?

Cena, produkt, sposób dystrybucji. To elementy którymi możemy się wyróżniać na rynku. Jak dobrać narzędzia promocji naszej firmy podpowiada Ewa Opolska, trener Ernst & Young Academy of Business.

Podatek od zysków kapitałowych

Przedsiębiorcy co do zasady są zwolnieni podatku od odsetek. Jeśli jednak ulokujemy swoje środki poza działalnością gospodarczą np. na GPW nie unikniemy tzw. podatku Belki tłumaczy Marek Gadacz, doradca podatkowy w PricewaterhouseCoopers.

Większe przychody Wasko

Inwestorzy Wasko mogą spokojnie czekać na publikacje wyników, twierdzi Tomasz Kosobucki, członek zarządu spółki. Te są lepsze w porównaniu z zeszłym rokiem. Jak mówi TVN CNBC Biznes, suma wszystkich przetargów w których uczestniczy Wasko, przekracza 100 mln zł.

E-biznes. Wnioski o dotacje

Już od 30 lipca można składać wnioski o dotacje na e-biznes w ramach działania 8.1. Można je wysyłać do PARP do 30 września. Maksymalne wsparcie e-biznesu wynosi 70 proc. kosztów, czyli 700 tys. zł mówi Patrycja Zielińska, wiceprezes PARP.