Z kraju

Z kraju

Gospodarka po wyborach 2010

O programach wyborczych kandydatów na prezydenta 2010, kampanii wyborczej, a także o perspektywach na najbliższe miesiące dla polskiej gospodarki mówili w ‘Wieczorze Wyborczym’ TVN CNBC Biznes, Andrzej Arendarski, prezes Krajowej Izby Gospodarczej, a także Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte.

Komu pomagać z naszych podatków?

80% pomocy socjalnej w Polsce trafia do ludzi średnio zamożnych i zamożnych, co budzi niemałe kontrowersje. Jak więc sprawić żeby dopłaty do studiów, ocieplenia domu czy becikowe trafiało do właściwych osób? O tym jak skutecznie pomagać, a także o pomysłach gospodarczych kandydatów na prezydenta dyskutowali na antenie TVN CNBC Biznes, profesor Krzysztof Rybiński, były wiceprezes NBP, a także dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z PKPP Lewiatan.

Wybory prezydenckie a gospodarka

Jakiego prezydenta potrzebuje polska gospodarka? Zdaniem gości TVN CNBC Biznes kluczowa dla Polski jest reforma finansów publicznych. O wyzwaniach dla Pałacu Prezydenckiego na najbliższe lata mówili prof. Andrzej Blikle, prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych i prof. Stanisław Gomułka, główny ekonomista BCC.

Wyzwania dla prezydenta

Jakich reform po nowo wybranym prezydencie oczekuje Polska i jakie wyzwania stoją przed głową państwa? Pierwszych komentarzy w wieczorze prezydenckim na antenie TVN CNBC Biznes udzielali politolog dr Błażej Poboży oraz prof. Andrzej Blikle prezes Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych.

Toyota obniży ceny o 30% do 2013. W Polsce też?

Cięcie cen to element nowej strategii, która ma sprawić, że Toyota zagrozi tańszym konkurentom, szczególnie koreańskim. Sprzedaż samochodów na świecie zaczyna rosnąć. W Polsce majowa produkcja aut osobowych lekko spadła – dlaczego? Jak będą wyglądać wyniki produkcji w przyszłości, szczególnie jeśli Fiat przeniesie ostatecznie produkcje Pandy z Polski do Włoch? Gościem „90 minut” był Wojciech Drzewiecki, szef Samaru.

Zaskakująco dobre dane dotyczące produkcji przemysłowej

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła powyżej oczekiwań. Wzrost wyniósł 14 proc. rok do roku, po wzroście o 9,9 proc. w kwietniu. Wczoraj z kolei poznaliśmy dane na temat płac i zatrudnienia-czy te dane w połączeniu  pokazują że efektywność polskiej pracy rośnie? Na ten temat w programie 90 Minut z Markiem Tejchmanem rozmawiał Rafał Antczak, wiceprezes Deloitte.

Polskie banki

Czy BZ WBK po kilkunastu latach znowu trafi w polskie ręce, a może nawet ręce polskiego rządu ? Istnieje taka możliwość, chociaż opinie o tym, czy jest taka potrzeba sa już podzielone. 20 lat temu Polska potrzebowała obcego kapitału, żeby się rozwijać. Czy dziś jesteśmy już na tyle bogaci, że stać nas na odkupywanie od zagranicznych inwestorów polskich baników? O tym Patrycjusz Wyżga

Z winiętą po Europie

Bardzo możliwe, że wielu aktywnie zarządzających swoimi domowymi budżetami Polaków próbuje w tych dniach obliczyć całkowite koszty swoich nadchodzących wyjazdów wakacyjnych. Wbrew pozorom to nie takie łatwe, zwłaszcza jeśli wakacje mają być za granicą. Nie policzymy tego za państwa, ale Marek Klapa teraz przypomni o pewnym istotnym, a często pomijanym składniku kosztów.

Co by tu kupić…

W naszym portfelu do wydania jest dwanaście tysięcy złotych. Pięć tysięcy z tej kwoty zagospodarowaliśmy na Tauron. Pozostała gotówka wciąż czeka na wydanie. W dzisiejszym odcinku zastanawialiśmy się nad kupnem spółki Power Media.

Komputronik odda Karen

Komputronik ma list intencyjny z potencjalnym inwestorem z USA, umowa ma zostać zawarta w ciągu 30 dni. Kontrolę nad dystrybutorem elektroniki chce przejąć inwestor ze Stanów Zjednoczonych.  Obejmie on nowe akcje za 250 mln zł, odkupi też od Komputronika jego wierzytelności wobec Techmeksu. W programie "Rynki dnia" prezes Komputronika Wojciech Buczkowski powiedział, ze inwestor kupi od Komputronika i od Karen wierzytelności za ponad 17 mln złotych.

Dobre dane z gospodarki

Produkcja przemysłowa wzrosła w maju o 14 procent. To oznacza, że produkcja, podobnie jak płace i zatrudnienie rośnie coraz szybciej, a ceny rosną coraz wolniej. Z punktu widzenia gospodarczego statystyka jest to sytuacja idealna. Czy to tylko statystyka - o tym Łukasz Kijek.

Wygasły czerwcowe kontrakty

Piątkowa sesja na warszawskiej giełdzie upłynęła pod znakiem wygasania czerwcowych kontraktów terminowych. Prawdziwe ożywienie na indeksie WIG20 było widoczne w ostatnie godzinie sesji, gdy obroty poszły w górę o dwa miliardy do ponad trzech miliardów złotych. Ostatecznie WIG20 zyskał 0,42%, cały tydzień pozostaje jednak na niewielkim minusie. O szczegółach Jan Niedziałek.

Rekordowa oferta Mo-BRUK

Szykuje się największa oferta na NewConnect w historii. Mo-BRUK który zajmuje się utylizacją odpadów i produkcją paliw alternatywnych, zakończył ofertę prywatną. Według wstępnych szacunków, spółka uzyskała z niej blisko 26 mln zł. Jak powiedział w programie "Rynki dnia" prezes Mo-BRUK Józef Mokrzycki, spółka środki z emisji chce przeznaczyć na budowę 3 nowych zakładów przetwarzania, których otwarcie planowane jest na 2013 rok.

Gdzie leczy się świat?

W Polsce toczy się polityczny spór o komercjalizację służby zdrowia…tymczasem my sprawdzimy, gdzie najlepiej leczyć się za granicą. Zastanawialiśmy się gdzie ludzie z dużymi pieniędzmi składają sobie kolana, naprawiają serca i poprawiają urodę. Mapa najbardziej ekskluzywnych szpitali do godziny lotu z Polski. Gośćmi programu "Godzina dla pieniędzy" był Grzegorz Juszczyk, specjalista zdrowia publicznego, Grupa LUX MED i Jarosław Fedorowski, prezes Szpitali Polskich, wykładowca Akademii Leona Koźmińskiego.

Zaplanuj swoje inwestycje

Akcje, nieruchomości i złoto –  to wszystko w jednym - w jednym "Milionie w Portfelu". Jak to zmieścić? Wyjaśniał gość programu "Godzina dla pieniędzy" Paweł Grubiak - główny analityk Superfund TFI.

Korzyści podatkowe na Cyprze

Realne opodatkowanie dywidend na Cyprze wynosi 9%, podczas gdy w Polsce 19%. Andrzej Dębiec, radca prawny i doradca podatkowy, partner w kancelarii prawnej Hogan Lovells doradza jak płacić mniejsze podatki lub w ogóle uniknąć podatku od wynagrodzenia członków zarządu. W pomocy rejestracji spółki na Cyprze pomagają lokalne kancelarie prawne.

Produkcja w górę

Produkcja przemysłowa w maju wzrosła powyżej oczekiwań. Wzrost wyniósł 14% rok do roku, po wzroście o 9,9% w kwietniu - poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zdaniem prof. Wojciecha Charemzy z Leicester University, dobry wynik produkcji w maju pozytywnie wpłynie na postrzeganie polskiej gospodarki. Dobre dane o produkcji mogą pociągnąć PKB za drugi kwartał w górę o 0,1 - 0,2 pkt. Procentowego. Gościem programu „Rynki dnia” był prof. Wojciech Charemza, Leicester University, były doradca prezesa NBP

Pierwszy ETF na GPW we wrześniu

KNF już zarejestrował nasz fundusz potwierdza Aleksandra Kosmalska, odpowiedzialna za rozwój funduszy ETF w Europie Środkowo-Wschodniej LYXOR Asset Management. Jak mówi pierwszy ETF na GPW, LYXOR wprowadzi po wakacjach we wrześniu.

Nowy wspólnik w spółce

Nowy wspólnik może przystąpić do spółki na drodze nabycia udziałów od dotychczasowego wspólnika mówi dr hab. Katarzyna Bilewska, adwokat w kancelarii Balans. Spółka z o. o. może go przyjąć w drodze podwyższenia kapitału, ale w tym wypadku pierwszeństwo objęcia udziałów mają dotychczasowi wspólnicy.

Procedury ochrony danych osobowych

Przepisy zobowiązują do posiadania w firmie 2 rodzajów dokumentów formalno-prawnych. Jeden dotyczący polityki bezpieczeństwa, która wskazuje miejsce gdzie są przetwarzane dane osobowe i czego one dotyczą. Drugi dokument to instrukcja, kto w firmie może przetwarzać dane i mieć do nich dostęp. Małgorzata Głuszek-Storczyk, radca prawny i partner w kancelarii Stopczyk & Mikulski mówi o konsekwencjach, które mogą nas spotkać jeśli nie będziemy przestrzegać tych przepisów.

Produkcja przemysłowa powyżej oczekiwań

Produkcja przemysłowa w maju rok do roku wyniosła 14%. Dane GUS-u okazały się znacznie lepsze od oczekiwanych 8,1%. Rafał Benecki, ekonomista ING Banku Śląskiego uważa że za tymi bardzo dobrymi danymi stoi m.in. rosnący eksport w tempie 20% i odreagowanie po zimie szczególnie branży budowlanej.

Urlopy za szkolenia

Za nie udzielenie urlopu pracownikowi w zamian za szkolenie, pracodawcy grozi mandat mówi Iwona Jaroszewska-Ignatowska z Kancelarii Prawa Pracy. Od obowiązku udzielenia urlopu pracodawca nie wymiga się nawet jeśli naszemu podwładnemu niezbyt dobrze idzie nauka i oblewa egzaminy.

Niezłe półrocze TFI

Aktywa TFI na koniec maja wyniosły 102,8 mln złotych. Zbigniew Jakubowski, wiceprezes Union Investment TFI uważa, że jeśli chodzi o napływ środków w czerwcu będzie dodatnie saldo wpłat i umorzeń. To oznacza, że klienci wypłaca więcej pieniędzy klienci wpłacą niż wypłacą z UI.

Aton-HT pomoże usunąć ropę Amerykanom?

Aton-HT dysponują urządzeniami do oczyszczania ziemi z materiałów ropopochodnych, bez zanieczyszczania środowiska. Zainteresowanie maszynami i technologią ze strony Amerykanów jest coraz większe mówi Robert Barczyk, prezes Aton-HT. Potrzebna będzie do tego infrastruktura, czyli maszyny do zbierania osadów. Spółka zamierza sprzedawać licencje na produkcję maszyn z USA, zapewniając sobie prawo do dostawy podstawowych elementów czyli ceramiki. Aton-HT zamierza wysłać do Stanów Zjednoczonych jedno urządzenie i przeprowadzić tam pokaz jego skuteczności.

Ponad 100 tys. zapisów na Tauron

Dziś ostatni dzień zapisów na akcje Tauronu. Jak dowiedziała się nieoficjalnie TVN CNBC Biznes już ponad 100 tys. inwestorów indywidualnych zapisało się na akcje spółki. Ministerstwo Skarbu szacowało,  że chętnych będzie o 30 tys. więcej. To oznacza, że na Tauron zapisują się bardziej rozeznani w parkiecie gracze niż w przypadku PZU twierdzi Roland Paszkiewicz, dyrektor biura analiz CDM Pekao SA.

Wyższe emerytury, ale ZUS listów nie wysyła

Strony internetowe i urzędnicy zamiast listów. Mirosława Boryczka wiceprezes ZUS ds. finansowych twierdzi, że listy polecone wysyłane do klientów z informacją o możliwości przeliczania emerytur są zbyt drogie. Przekonuje, że ta działalność to standardowa procedura zakładu. W zeszłym roku ZUS wydał ponad 4 mln decyzji zamiennych, z czego około miliona na wnioski klientów. Tymczasem cześć emerytów nie wie, że mogą złożyć wniosek o przeliczenia świadczenia, które może być nawet o kilkaset złotych wyższe.

Dworce PKP w ręce samorządów

Gminy będą mogły przejąć na własność dworce kolejowe wraz z należącymi do nich gruntami. To na razie propozycja do nowelizacji ustawy o komercjalizacji PKP. Jedynym warunkiem przejęcia jest zachowanie w budynku dworca funkcji związanych z obsługą podróżnych mówi Maria Wasiak, członek zarządu PKP SA ds. prywatyzacji.

Wakacje last minute

Ta oferta biur podróży potrwa przez najbliższe 4 miesiące. Od pierwszego czerwca rozpoczął się sezon na podróże last minute. Różnice cenowe bywają atrakcyjne, bo od kilkuset złotych do nawet tysiąca tłumaczy Andrzej Glapiak z portali Easygo.pl i Wakacje.pl. i podpowiada dokąd warto wyjechać.

Produkcja przemysłowa w górę. Ale o ile?

Czekamy na dane GUS-u o produkcji przemysłowej w maju. Czy możemy oczekiwać 10% wzrost w stosunku do kwietnia? Łukasz Tarnawa główny ekonomista banku PKO BP mówi, że na dobry wynik mogło wpłynąć przyspieszenie eksportu, firmy odbudowują także zapasy. Czynnikiem ryzyka jest jednak powódź.

Portfel RDO do przebudowy

Portfel „Rynków dla Opornych” wymaga modernizacji. Z obecnymi spółkami straciliśmy dziś 94 złotych. W kolejce do zakupu jest Tauron. Co jeszcze powinniśmy kupić a co sprzedać?