Z kraju

Z kraju

Od 10 marca spółka "Swarzędz" znajduje się w likwidacji. Funkcję likwidatora pełni Marek kamiński, który był gościem programu "Dzień na Rynkach". Rosnące przychody spółki to nie wszystko - jak podkreślił nasz gość. Pozostałe relacje finansowe uległy dalszemu pogorszeniu . W roku 2008 podejmowanych było szereg działań restrukturyzacyjnych. Ale początek roku i pierwszy kwartał sprawił, że spółka została ścięta z nóg w momencie, gdy podnosiła się z kolan.

Mija 5 lat od wejścia Polski do Unii Europejskiej. Choć w portfelach Polaków nadal nie ma euro - eksperci zgodnie oceniają - było warto! W magazynie "Dalszy Ciąg Poranka" Robert Stankiewicz rozmawiał z ministrem finansów, który wprowadzał nas do Wspólnoty - Andrzejem Raczko.

W ostatnią niedzielę WZA FON SA podjęło decyzję o resplicie akcji. Ich wartość po resplicie wyniesie 50 groszy. W magazynie "Dzień na Rynkach" prezes FON SA poinformował także, że spółka prowadzi rozmowy i szuka inwestora związanego z budownictwem drogowym. Z Piotrem Żołyńskim rozmawiał Robert Stanilewicz.

Deficyt budżetu po kwietniu nie powinien przekroczyć 16 miliardów złotych - zapewnia ministerstwo finansów. Jednak zdaniem doradcy prezesa NBP, Cezarego Mecha deficyt sięgnie ok. 40 miliardów złotych - a nie jak zakłada rząd 18,2. O kondycji polskiej gospodarki oraz o roli rządu w czasach kryzysu z Cezarym Mechem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Polska dobrze wykorzystała 5-letnią obecność w Unii Europejskiej - oceniła w TVN CNBC Biznes unijna komisarz ds. rozwoju regionalnego, Danuta Huebner. Jedną z niewielu rzeczy, która nam nie wyszła, to eurowaluta. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Od pierwszego maja Belgia otwiera swój rynek na pracowników z Polski, którzy będą mogli tam legalnie szukać zatrudnienia. Czego spodziewać się po belgiskim rynku pracy? Spytaliśmy Leszka Kurycyna, dyrektora operacyjnego Manpower Professional.

Ostatni dzwonek na złożenia PITa i ostatni dzwonek na pytanie o PITa. Gość magazynu "90 minut" - Wojciech Sawicki z Accreo Taxand odpowiadał na państwa pytania.

Końcowe odliczanie ulg i czasu. Na rozliczenie z fiskuem pozostały już tylko godziny. Ostatnie pytania i ostatnie odpowiedzi. W programie "90 Minut" na pytania widzów odpowiadał doradca podatkowy Jerzy Paluch.

Dane gospodarcze Stanów Zjednoczonych są fatalne - mówi w programie "90 Minut" Tomasz Piskorski z Columbia Business School. Spadek produktu krajowego o ponad 6%, wzrost bezrobocie i malejąca ilość inwetycji. Jedynym pozytywem są dane o wzroście konsumpcji. Jednak to tylko pozornie dobre wyniki ponieważ są spowodowane olbrzymimi wyprzedażami.

Rada Polityki Pieniężnej podjęła dziś decyzję o pozostawieniu stóp procentowych na dotychczasowym poziomie. Czy oznacza to, że brakuje jej już środków, by znacząco wpłynąć na rynek kredytowy? W jakim kierunku zmierza polska i światowa gospodarka? Najgorszy okres szybkich spadków produkcji przemysłowej Polska ma już za sobą. Niepokojące są jednak sygnały płynące z gospodarek europejskich - uważa prof. Andrzej Sławiński z Rady Polityki Pieniężnej, który był Gościem magazynu "90 Minut"

Zwykle w cyklach zmian stóp procentowych przychodzi czas na pauzę i pogłębioną refleksję. Układ danych miesięcznych dotyczących marca sprzyja takiej pauzie. Jak zachowa się Rada Polityki Pieniężnej? O tym w Pięniądzach od Rana Robert Stankiewicz rozmawiał Jakubem Borowskim, głównym ekonomistą Incest-Banku.

Portfel zamówień Grupy Kęty wygląda bardzo dobrze, jeśli chodzi o drugi kwartał, powiedział w TVN CNBC prezes spółki. Zdaniem Dariusza Mańki najgorsze dla Kęt już minęło - klienci znowu składają zamówienia. Mańko uważa, że trwająca w spółce restrukturyzacja powinna przynieść wymierne efekty i pozwolić na realizacje prognozy na 2009 rok. Gościem Mikołaja Kunicy w Dniu na Rynkach był Dariusz Mańko, prezes Grupy Kęty.

Rada przerwała serię comiesięcznych obniżek, która rozpoczęła się pół roku temu. Jak dotychczasowe obniżki wpływały na oprocentowanie produktów bankowych i ich dostępność? O tym w Biznes Lunchu rozmawialiśmy z Michałem Macierzyńskim, Banker.p i Karolem Wilczko - Comperia.pl.

Udało nam się zarobić. W naszym portfelu mamy spółki Azoty Tarnów, Instal Kraków i Pol-Aqua. Dzięki propozycjom widzów udaje nam się zarobić wirtualne pieniądze. Dzisiaj kupujemy zaproponowaną przez widza spółkę Asseco Poland.

Stopy procentowe bez zmian, Rada Polityki Pieniężnej zdecydowała o pozostawieniu stóp na dotychczasowym poziomie. Czy możemy się spodziewać zmian w czerwcu? Na te i inne pytania odpowiadali goście Piotr Kalisz, główny ekonomista Citi Handlowego oraz Marek Zuber, analityk Dexus Partners.

Banki obniżają oprocentowanie lokat, w ślad za spadającymi stopami NBP. Jednak kredyty nie tanieją. W programie "Fakty, Ludzie, Pieniądze" rozmawialiśmy z Krzysztofem Stępniem z Expandera o pułapkach jakie szykują na nas banki.

Niemcy - największa potęga gospodarcza Europy - mają kolejne powody do zmartwień. Rząd w Berlinie ogłosił właśnie najnowsze prognozy dotyczące stanu niemieckiej gospodarki. Prognozy dużo gorsze niż te podawane wcześniej.

Końcowe odliczanie - ulg i czasu. Na rozliczenie z fiskusem pozostały już tylko godziny. Co zrobić, jeżeli nie złożyliśmy jeszcze naszego zeznania a chcemy mieć pewność, że nasz PIT dotrze do Urzędu Skarbowego na czas? Jak złożyć zeznanie w terminie i nie tracić ostatnich godzin na stanie w długich kolejkach?

Stoi na stacji lokomotywa... i to nie byle jak bo najszybsza na świecie. Stoi i sapie, bo nie ma w Polsce torów, na których mogłaby rozwinąć maksymalną prędkość. Dyszy i dmucha, bo nie ma też torów, których budowę albo modernizację zapowiedział rząd. Nie ma i wszystko wskazuje, że nie będzie, bo nie ma też pieniędzy. Czy mimo to jest szansa, że inwestycyjne koła pójdą w ruch czy raczej realizacja inwestycji ciągnąc się będzie z mozołem?

63 procent Amerykanów popiera sposób, w jaki Barack Obama radzi sobie ze swoimi obowiązkami. Takie wnioski płyną z ankiety, opublikowanej tuż przed dzisiejszym prezydenckim jubileuszem - właśnie dziś mija 100 dni, od kiedy Barack Obama został zaprzysiężony. Krytycy prezydenta podkreślają, że dramatyczne zwiększanie wydatków budżetowych to ekonomiczna droga donikąd.

O 24 procent w pierwszym kwartale spadły koszty BRE Banku wobec czwartego kwartału 2008 roku. W tym samym czasie wzrosły przychody - BRE Bank zdał egzamin z kryzysu - tak powiedział w rozmowie z Robertem Stanilewiczem - jego prezes Mariusz Grendowicz. Zdaniem naszego gościa dopiero drugi kwartał pokaże czy polski sektor bankowy poradził sobie z problemem opcji walutowych

Pozostały 2 dni do złożenia PITu. Co mają zrobić osoby, które na ostatnią chwilę składaja PIT? W jaki sposób dostarczyć PIT do urzędu, kiedy ostateczny termin niemalże upłynął? Gościem Roberta Stankiewicza był Paweł Kochanowski z Independent Tax Advisers.

Noble Bank zawdzięcza dobre wyniki za I kwartał w dużej mierze przychodom z prowizji. Z początkiem roku zwiększył bowiem sprzedaż produktów strukturyzowanych, wysokomarżowych. Na kondycji banku nie zaważyło także wycofanie się z udzielania kredytów w szwajcarskiej walucie. Obecna wartość portfela kredytowego Noble Banku osiągnęła poziom podobny do tego sprzed roku, kiedy stanowiły go głównie kredyty we franku. O opublikowanych dziś wynikach Robert Stanilewicz rozmawiał w "Dniu na Rynkach" z prezesem Noble Banku - Jarosławem Augustyniakiem

350 kilometrów i prawdopodobnie jeden rok dzieli Litwę i Łotwę od taniej energii ze Szwecji. Premierzy tych krajów porozumieli się w sprawie budowy mostu energetycznego łączący państwa bałtyckie ze Szwecją. O konsekwencjach tej umowy dla Polski rozmawialiśmy z Piotrem Woźniakiem, byłym ministrem gospodarki.

Dołek w lutym, a potem w górę - tak wygląda sytuacja spółki B3System. I choć jest pewne osłabienie jeśli chodzi o zainteresowanie klientów zakupami, spółka nie obawia się kryzysu. Prezes B3System Mirosław Kaliński, w "Dniu na Rynkach", podkreśla, że firma działa od 10 lat, do tego w segmencie, gdzie potrzeby są generowane niezależnie od sytuacji na rynku

A jeżeli mimo planowanych zmian drogi nie powstaną - to może warto pomyśleć o podróży pociągiem. Tym bardziej, że na tym rynku intercity rośnie konkurent. O tym czy nowa propozycja może oznaczać korzyści dla pasażerów - czy poważne kłopoty dla obu rywalizujących o klienta firm i czy spółka przewozy regionalne - regionalną pozostanie tylko z nazwy?

W ostatnim czasie Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych brało udział w trzech ważnych walnych zebraniach, na których mocno domagali się swoich praw. O sukcesie SII w spółce Fon i o tym co dzieje się w spółce Plast Box rozmawialiśmy w programie "Dzień na Rynkach" ze specjalistą ds. interwencji i analiz Stowarzyszenia Inwestorów Indywidualnych Pawłem Wielgusem.

Chemoservis Dwory ma, mimo kryzysu, zapewniony portfel zleceń na poziomie 27 milionów złotych, jego akcje są w stabilnej sytuacji. W ostatnim czasie firma pozyskała dwa projekty i zabiega o kolejne. O kondycji spółki Chemoservis Dwory i jej planach na najbliższe miesiące w rozmowie z Mikołajem Kunicą, prezes spółki Grzegorz Dobrowolski.

Ze wstępnych danych Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że po I kwartale 2009 roku żaden z banków nie miał kłopotów z utrzymaniem współczynnika wypłacalności powyżej 8 proc. Jednak kilka notowanych na warszawskiej giełdzie banków poniosło w pierwszym kwartale tego roku stratę netto - poinformował w TVN CNBC Biznes zastępca dyrektora pionu bankowego w Komisji Nadzoru Finansowego. Krzysztof Broda dodał, że wyniki sektora bankowego w Polsce, w pierwszym kwartale tego roku były średnio o połowę mniejsze niż rok wcześniej.