Z kraju

Z kraju

Podatki do kosza

Ustawy podatkowe należałoby wyrzucić do kosza. Przede wszystkim ustawę o PIT i podatku zryczałtowanym - uważa Jerzy Bielawny z Instytutu Studiów Podatkowych. Ustawy są przestarzałe i odbiegają od rzeczywistości. O przepisach na dobre podatki w rozmowie z Marcinem Kowalskim

Odprawa prezesa HP

Prezes Hewlett-Packard w atmosferze skandalu traci stanowisko. Mark Hurd ogłosił rezygnację po tym jak była aktorka i uczestniczka reality-show Jodie Fisher oskarżyła go o molestowanie seksualne.

Euroimplant z ISCO

10 mln dolarów amerykańska spółka ISCO chce zainwestować w Europie wschodniej. Liczy na nie Euroimplant, który podpisał z ISCO list intencyjny dot. dystrybucji własnych produktów. Andrzej Kisieliński, prezes spółki Euroimplant mówi, że zamierza rozpocząć sprzedaż w USA jeszcze w tym roku.

Stocznia i kontenery ZREMB S.A.

ZREMB zamierza produkować w stoczni Tczew konstrukcje wielkogabarytowe. Na finalizacje zakupu zakładu pozostało 9 miesięcy. Chce też wprowadzić Navimor-Invest na GPW na przełomie 2011/2012 roku, mówi Krzysztof Kosiorek-Sobolewski, prezes ZREMB-Chojnice.

Wyższa prognoza Drop na 2010

500 mln zł przychodów i 13,2 mln zł zysku netto. Lepsze prognozy wyników Dropu na 2010 rok to wynik poprawy prognoz wzrostu gospodarczego. Spółka myśli o nowych centrach odzysku w Rzeszowie i Szczecinie w przyszłym roku, chce także podnieść moce przerobowe makulatury o 3%, mówi Marek Suchowolec, przewodniczący RN Drop S.A.

Aukcja energii

Duże zainteresowanie, żadnego kontraktu. Pierwsza aukcja energii elektrycznej na 2011 rok nie przyniosła rozstrzygnięcia. Limit ceny oferenta 195PLN/MWh nie został osiągnięty. Kolejna szansa na zawarcie kontraktów już 31 sierpnia, mówi Ireneusz Łazor, wiceprezes Towarowej Giełdy Energii.

Obligacje PPL

Polskie Porty Lotnicze wyemitują obligacje, by częściowo pokryć koszty remontu pasa startowego. Emisja obligacji jest instrumentem analogicznym do kredytu i mogą go zaciągać spółki, które mają zdolność do oddania tych pieniędzy, mówi w rozmowie z Marcinem Kowalskim Maciej Tarnawski, szef biura emisji długów PEKAO S.A. Obligacje emitowane są przez firmy posiadające osobowość prawną, najczęściej wykorzystuje się je do finansowania planów inwestycyjnych.

Prawa pacjenta

Czterokrotnie wzrosła liczna spraw o zaniedbania lekarskie od momentu pojawienia się instytucji Rzecznika Praw Pacjenta. Od stycznia do maja tego roku złożono łącznie 17,5 tys. skarg. Jak mówi RPP Krystyna Barbara Kozłowska, b. ważną rolę odgrywa dokumentacja choroby i opinia biegłych.

Konto dla "małolata"

Dopiero po ukończeniu przez nasze dziecko 13 roku życia, możemy założyć mu konto. Wcześniej możemy wyposażyć je np. w kartę pre-paid. Zanim jednak pojedzie z nią na kolonie, sprawdźmy czy na miejscu będzie mogło z niej korzystać, mówi Michał Kryński, analityk Bankier.pl.

Zmiana prezesa BRE Banku

Bank nie zmieni swojej strategii, ale rynek oczekuje wyjaśnień, uważa prezes Pocztylion Arka PT, Piotr Sieradzan. Nie wiadomo, co kryje się za szybką wymianą prezesa banku BRE. Mówi się o konflikcie między Radą Nadzorczą a byłym juz prezesem Mariuszem Grendowiczem.

Eksport stop. Zboże zostanie w Rosji

Zakaz eksportu rosyjskiego zboża wejdzie w życie 15 sierpnia. Ta decyzja jest wynikiem suszy i pożarów w Rosji. Według Dariusza Winka, głównego ekonomisty BGŻ, spadek eksportu ze wschodu wpłynał na wzrost cen, ale bardziej nerwowo było w USA, niż w Unii Europejskiej. Według Winka wzrost spekulacji w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach wynika z deregulacji rynku.

Wyższy VAT bez wpływu na ceny

Podwyżka VATu o jeden punkt procentowy nie wpłynie znacząco na koszyk CPI, ale ta tendencja wpłynie na decyzje Rady Polityki Pieniężnej, mówi w rozmowie z Marcinem Kowalskim prof. Marian Noga z Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu, były członek RPP.

Amerykańskie firmy bez kredytów

Dofinansowanie małych przedsiębiorstw przez administrację amerykańską ożywiłoby rynek pracy w USA. Takiego zdania jest prezes EuroAmerican Company, który przypomina, że małe firmy nie dostały rządowych dotacji w trakcie kryzysu tak jak stało się to w wypadku sektora bankowego. Dlatego zdaniem Andrzeja Kurnickiego, który był gościem magazynu "90 minut" - firmy nie mają dostępu do finansowania, co będzie się przekładało w dalszym ciągu na małą ilość nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych.

Antyreforma emerytur

„Pomysł wstrzymania na 2 lata przekazywania składek emerytalnych z ZUS do OFE to odwrót od reformy emerytalnej – ostrzega Jeremi Mordasewicz, ekspert PKPP Lewiatan. Gdy system dobrze funkcjonuje, chcemy go demontować, to bardzo zły pomysł - mówi w rozmowie z Markiem Tejchmanem.

Płacić jak za zboże

Rosja chce wprowadzenia zakazu eksportu zbóż. Zakaz napędził wzrost ceny pszenicy na giełdzie w Chicago. Czy wysokie ceny pszenicy utrzymają się, czy jest to tylko chwilowa spekulacja na rynku? O tym wszystkim w rozmowie z profesorem Andrzejem Kowalskim, dyrektorem Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Amerykańskie bezrobocie

Dane z amerykańskiego rynku pracy pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki jest bardziej anemiczne, niż dotąd oceniały rynki. Chociaż stopa bezrobocia stoi w miejscu, w lipcu silnie spadło zatrudnienie i to prawie dwukrotnie szybciej niż oczekiwały rynki.

Niebawem debiut MOMO na NewConnect

Milion dwieście tysięcy złotych pozyskała spółka MOMO szykując się do debiutu na alternatywnym rynku warszawskiej giełdy. Spółka zamierza budować w Polsce automatyczne stacje benzynowe. Ten rynek będzie się dynamicznie rozwijał, bo transport kolejowy kuleje, a ludzie wolą jeździć samochodami, mówi prezes MOMO - Jacek Malec. I tam widzi szansę dla swojej firmy.

Rynek pracy w USA

Dane z amerykańskiego rynku pracy pokazały, że ożywienie tamtejszej gospodarki jest bardziej anemiczne, niż dotąd oceniały rynki. Chociaż stopa bezrobocia stoi w miejscu, w lipcu silnie spadło zatrudnienie i to prawie dwukrotnie szybciej niż oczekiwały rynki.

Remont na Okęciu

Warszawskie lotnisko w remoncie. We wrześniu ograniczony zostanie ruch samolotów a niektóre z lotów nie odbędą się wcale. O konsekwencjach  przebudowy lotniska dla podróżujących, Marcin Kowalski rozmawiał z Michałem Marcem, dyrektorem Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze.

Będą reformy

Premier zapowiedział, że jesienią przedstawi pakiet prawie 100 ustaw, które mają towarzyszyć budżetowi. Rząd potrafi zacząć, ale nie zawsze potrafi skończyć. Musi liczyć siły na zamiary, mówi w rozmowie z Marcinem Kowalskim dr Marcin Matczak, współautor Barometru Legislacyjnego, partner w kancelarii Domański Zakrzewski Palinka.

Pszenica drożeje

Susza i pożary w Rosji. Ceny pszenicy zdrożały od czerwca o 40%. W Polsce mamy 3 miliony ton zapasów. Jak będą wyglądać tegoroczne zbiory? Czy poprzez fundusze będzie można zarobić na drożejących surowcach? O tym Robert Stanilewicz rozmawiał z prezesem WGT Michałem Jerzakiem i Michałem Hołdą, zarządzającym BPH TFI.

Lofty - cisza po burzy

Po wielkim szumie związanym z budową loftów, luksusowych mieszkań aranżowanych w byłych fabrykach, o projektach ucichło. Czy takie inwestycje jeszcze się opłacają? Czy zamożni ludzie chcą mieszkać w takich miejscach? O to Macieja Dymkowskiego, prezesa portalu tabelaofert.pl pytał Robert Stanilewicz.

Wymogi czy dyskryminacja

20 lat, wzrost 160 - 185 cm, waga do 110 kg – to nie casting na gwiazdę telewizyjną, ale na… motorniczego tramwaju. Czy umieszczenie takich detali dotyczących wyglądu to dyskryminacja? Poradnik o tym, jak tworzyć oferty pracy żeby nie naruszyć żadnych przepisów. O szczegółach w magazynie "Biznes Lunch" dr Maciejem Chakowskim z C&C Chakowski & Ciszek, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Tajemnica bankowa

Specjalnie szkolona kadra ma w bankach dostęp do danych o portfelach zamożniejszych klientów. Na ile bezpieczne są informacje na temat naszych pieniędzy w banku? Czy banki sprawdzają przeszłość i obecną działalność osób dopuszczonych do tajemnicy bankowej? O tym Robert Stanilewicz rozmawia z prawnikiem Mariuszem Krzysztofkiem.

Dotacje z PFRON

Osoba niepełnosprawna zakłada firmę – na jaką refundację składek może liczyć? Firma zatrudnia osobę niepełnosprawną – na jakich zasadach wypłacane jest dofinansowanie do wynagrodzenia ? Na te pytania odpowiedzieliśmy w magazynie "Biznes Lunch" w rozmowie z Jarosławem Dąbrowskim, dyrektorem Wydziału Dofinansowań Rynku Pracy PFRON.

Chemoserwis ruszy z emisją

Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Chemoservis-Dwory 30 sierpnia zdecyduje o emisji do 110 mln akcji serii D. Emisja ma pójść na przejęcia. Spółka chce kupić K-Protos. Jednym z akcjonariuszy K-Protosu jest spółka Mariusza Patrowicza - Fon Ecology. O szczegółach w magazynie "Dzień na Rynkach" z prezesem Chemoservis-Dwory, Wojciechem Mazurem, rozmawiał Mikołaj Kunica.

ZUS cofa zasiłki

Co dziesiąta osoba przebywająca na zwolnieniu lekarskim, była zdolna do pracy - wynika z kontroli przeprowadzonej w I półroczu przez ZUS. Zakład obniżył lub cofnął wypłatę zasiłków chorobowych na kwotę ponad 76 mln złotych. O szczegółach w magazynie "Pieniądze od Rana" z Przemysławem Przybylskim z ZUS-u, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Mniej składek do ZUS od 1 sierpnia

Koszty podróży służbowych, czy prania odzieży roboczej nie będą już wliczane do składek na ubezpieczenie emerytalne i rentowe. Dotyczy to firm i ich pracowników zatrudnionych na podstawie umowy zlecenie. Od 1 sierpnia obowiązują nowe przepisy w tej sprawie. O tym w magazynie "Biznes Lunch" z ekspertem podatkowym PwC, Katarzyną Rzeżnicką, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Mleko i owoce w szkole

Jabłka, gruszki, truskawki, marchew, rzodkiewki, papryka słodka oraz szklanka mleka – z takich dobrodziejstw w szkołach będą mogli korzystać uczniowie w zbliżającym się roku szkolnym. W sierpniu mijają terminy składania wniosków przez dostawców zainteresowanych udziałem w programie „Owoce w szkole” i „Szklanka mleka” – kto może wziąć udział w programie i czy 1,03 za zestaw owocowo-warzywny to atrakcyjny kąsek? O tym w magazynie "Biznes Lunch" z Lucjanem Zwolakiem, wiceprezesem Agencji Rynku Rolnego, rozmawiał Robert Stankiewicz. 

Emeryci obronią finanse państwa?

Ministerstwo Pracy chce pieniędzmi emerytów ratować finanse państwa. Jolanta Fedak proponuje, by ZUS przez dwa lata nie przekazywał OFE żadnych składek. Miałoby to zapobiec przekroczeniu przez dług publiczny granicy 55% PKB. Czy propozycja, którą przedstawiła minister Fedak jest dobra? O tym z prezesem Pekao Pioneer PTE, Tomaszem Bańkowskim, rozmawiał Cezary Królak.