Z kraju

Z kraju

PKB +3%

Produkt Krajowy Brutto wzrósł w I kwartale o 3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny. To poziom zgodny z przewidywaniami analityków. Minister Michał Boni - komentując w TVN CNBC Biznes - te dane kilka minut po ich opublikowaniu powiedział, że poprawa stanu polskiej gospodarki powinna motywować przedsiębiorców do jeszcze większego zaangażowania w rozwój firm.

O energetyce w Katowicach

Trwa europejski kongres gospodarczy w Katowicach, na którym TVN CNBC Biznes jest obecna. Jednym z tematów poruszanych na tym forum jest problem energetyki - a ta powinna być widziana nie tylko przez pryzmat dywersyfikacji dostaw gazu ziemnego - mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki. Jak podkreśla trzeba pamiętać, że bezpieczeństwo energetyczne to nie tylko błękitne paliwo.

Katowice na mapie biznesu

Cztery tysiące uczestników, blisko 700 prelegentów, kilkadziesiąt sesji i debat panelowych. W Katowicach dzisiaj rozpoczyna się drugi Europejski Kongres Gospodarczy. Jego uczestnicy będą analizować najważniejsze problemy globalnej gospodarki, zastanawiać się o tym jakie wyzwania stoją przed Polską gospodarką. Przez trzy dni będziemy pokazywać Państwu co dzieje się na największej imprezie biznesowej w tej części Europy. Gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" był prezydent Katowic Piotr Uszok.

Innowacyjność w Europie

Europejski Kongres Gospodarczy to juz drugie takie spotkanie w Katowicach. Dlaczego tu jesteśmy i dlaczego warto rozmawiać oraz najważniejsze o czym warto rozmawiać? Na te pytania odpowiadał gość programu "Dzień na rynkach" prezes Polskiego Towarzystwa Wspierania Przedsiębiorczości i inicjator Europejskiego Kongresu Gospodarczego Wojciech Kuśpik.

Wyzwania przed Europą

Trzeba przywrócić zaufanie do euro, bo sama kondycja europejskiej gospodarki jest dobra - mówi w TVN CNBC Biznes prof. Jerzy Buzek. Przewodniczący Parlamentu Europejskiego tłumaczył, że to jest właśnie główne zadanie europejskiego mechanizmu stabilizacyjnego, który ma pomoc zadłużonym krajom. Przypomnijmy że w Katowicach dzisiaj rozpoczyna się Drugi Europejski Kongres gospodarczy. Jego uczestnicy będą analizować najważniejsze problemy globalnej gospodarki. Gościem specjalnego wydania programu "Dzień na rynkach" był przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek.

Po kredyt na mieszkanie

Planujesz kupno mieszkania lub domu na kredyt? Szukasz kredytu na sfinansowanie inwestycji? W programie "Pieniądze od rana" sprawdzaliśmy czy teraz łatwiej jest dostać pożyczkę na własne „M”. W programie indeks dostępności kredytowej w przygotowywany specjalnie dla TVN CNBC Biznes. Gościem Pawła Blajera był Marcin Krasoń z Open Finance.

Europa przeciw reformom

Grecja, Francja, Hiszpania czy Włochy - we wszystkich tych krajach przetoczyły się protesty przeciwko cieciom budżetowym. Czy to zablokuje reformy? Co dalej z deficytami tych państw.

Dobre wyniki Bumechu

Zysk netto Bumechu w I kwartale 2010 roku wzrósł do 1,96 mln zł. To wynik o ponad 2600% wyższy niż w I kwartale roku 2009. Przychody ze sprzedaży wzrosły w porównaniu z tym samym okresem ubiegłego roku o ponad 100%. O wynikach i planach spółki Marcin Kowalski rozmawiał w"Rynkach Dnia" z Zygmuntem Kosmałą - prezesem Bumechu.

Wojna na pomidory

Biznesowa wojna na... pomidory. W kilku polskich dziennikach ukazały się przeprosiny producenta koncentratu pomidorowego "Łowicz" - firmy Agros Nova. Agros przeprasza firmę Heinz, producenta koncentratu pod marką "Pudliszki". Sprawa sięga dwóch lat wstecz. Wtedy Sąd nakazał wtedy Łowiczowi przeprosić Pudliczki co też firma uczyniła. Dziś, po dwóch latach firma, która była przepraszana wykupiła w prasie ogłoszenia przypominające tamte przeprosiny.

Wały pod lupą

Wielka woda powoli opada. W wielu miejscach Polski powódź wyrządziła ogromne szkody bardzo często odbierając dorobek życia całych rodzin. Skutki kataklizmu zmuszają do refleksji na temat odpowiednich zabezpieczeń przeciwpowodziowych. Dzisiaj okazuje się, że doświadczenia roku 1997 zostały szybko zapomniane. Gdyby stało się inaczej rozmiary tegorocznej katastrofy byłyby znacznie mniejsze.

Rynki Dla Opornych

Portfel RDO na plusie jednak dużo mniejszym niż warszawska Giełda. W programie zajęliśmy się propozycją kupna spółki nadesłaną przez jednego z naszych widzów - spółką Betacom.

Kolejny konflikt w RPP

Spór wśród członków Rady Polityki Pieniężnej. Profesor Adam Glapiński skrytykował w TVN CNBC Biznes Andrzeja Bratkowskiego. Glapiński zarzucił koledze brak profesjonalizmu w piastowaniu urzędu członka RPP. Chodzi o bojkot posiedzeń rady, który zastosował Bratkowski. Nie bierze on udziału w spotkaniach gremium do czasu wejścia w życie nowych regulacji prawnych. Profesor Glapiński przypomniał, że jeszcze niedawno Andrzej Bratkowski zapowiadał odejście z Rady oraz podważał kompetencje obecnego wiceprezesa NBP Piotra Wiesiołka. Profesor Elżbieta Chojna-Duch stwierdziła z kolei w TVN CNBC Biznes, że prof. Bratkowski powinien wykonywać obowiązki, za które otrzymuje wynagrodzenie.

Zielony koniec tygodnia

Dobry koniec dobrego tygodnia na warszawskiej giełdzie. Indeks 20 największych spółek - WIG20 zakończył dzień na niemal 1,5 procentowym plusie a indeks szerokiego rynku - WIG na ponad 1 procentowym plusie.

Pomoc dla powodzian

Polsko Amerykańska Fundacja Wolności wraz z Agencją Rozwoju Filantropii przekaże 0,5 mln złotych wsparcia dla lokalnych organizacji społecznych z obszarów objętych programem „Działaj lokalnie”. M.in. o tym jakie straty poniosły organizacje pozarządowe w rozmowie Roberta Stanilewicza z Pawłem Łukasiakiem, prezesem Akademii Rozwoju Filantropii.

Jak prowadzić negocjacje?

Będąc właścicielem firmy prędzej czy później nie ominie nas chwila kiedy będziemy musieli negocjować z kimś, kto nie bardzo chce iść na ustępstwa. O tym jak skutecznie prowadzić negocjacje w programie "Biznes Lunch" z Pawłem Blajerem rozmawiał Robert Krool, wiceprezes Instytutu Copernicus.

Jak odzyskać nadpłacone składki do ZUS?

Dzięki wyrokowi Trybunału Konstytucyjnego pojawiła się możliwość odzyskania nadpłaconych pieniędzy do ZUS-u w okresie od stycznia 1999 roku, do 7 maja 2008. O tym co zrobić aby odzyskać pieniądze w rozmowie Pawła Blajera z Przemysławem Stobińskim, radcą prawnym CMS Cameron McKenna.

Wyniki i plany WDM

Zdaniem prezesa w tym roku spółka może przekroczyć rekordowy zysk netto z 2007 roku na poziomie 7 mln zł. Wrocławski Dom Maklerski ma 28 czerwca zdecydować o wprowadzeniu spółki na rynek regulowany GPW. O tym wszystkim w rozmowie Mikołaja Kunicy z prezesem WDM, Wojciechem Gudaszewskim.

Jak zostać lepszym pracodawcą?

Firma Intel Technology Poland w kategorii dużych przedsiębiorstw i Toyota Katowice-Toyota Częstochowa wśród małych i średnich - zajęły pierwsze miejsce w piątej edycji Badania Najlepszy Pracodawca organizowanego przez firmę doradczą Hewitt, której patronem była telewizja TVN CNBC Biznes. Na temat tego co zrobić żeby otrzymać tytuł najlepszego pracodawcy w programie "Biznes Lunch" z Pawłem Blajerem rozmawiał Edward Stanoch, dyr. zarządzający Hewitt Associates.

Belka dobrym kandydatem na prezesa NBP?

Marek Belka jest kandydatem na fotel prezesa NBP, w miejsce tragiczne zmarłego Sławomira Skrzypka - większość ekspertów uważa że jest to właściwy człowiek na to stanowisko. Na temat Marka Belki i Narodowego Banku Polskiego oraz o ewentualnej zmianie stóp procentowych w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiała Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej.

Marek Belka kandydatem na prezesa NBP

Wczoraj pełniący obowiązki prezydenta Bronisław Komorowski ogłosił, że kandydatem na prezesa polskiego banku centralnego jest były premier i minister finansów w rządzie Leszka Millera - Marek Belka.  Na temat kandydata oraz tego, jak może wyglądać polityka NBP po jego wyborze, w programie "Pieniądze od rana", z Robertem Stankiewiczem rozmawiała prof. Anna Zielińska-Głębocka z Rady Polityki Pieniężnej.

Dane z "kraju kwitnącej wiśni"

Dzisiaj poznaliśmy dane dotyczące japońskiej gospodarki. Ceny spadają czternasty z rzędu, stopa bezrobocia rośnie. O tym jak żyje się w Japonii, w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Tomaszem Miklaszewskim, sekretarzem ds. ekonomicznych Ambasady RP w Tokio.

Nieoryginalne też dobre

Europosłowie w obronie portfeli kierowców - producenci samochodów nie będą mogli uzależniać gwarancji od serwisowania i napraw pojazdów u autoryzowanych dealerów czy używania wyłącznie oryginalnych części. Czy nowe przepisy to dobry krok? O tym w rozmowie z Rafałem Orłowskim z Automotive Suppliers.

Marek Belka dobrym kandydatem na prezesa NBP?

Nie wszyscy dobrze przyjęli kandydaturę Marka Belki na prezesa Narodowego Banku Polskiego, ale zdaniem między innymi Andrzeja Bratkowskiego z Rady Polityki Pieniężnej - Marek Belka byłby bardzo dobrym szefem banku centralnego. Dlaczego? I czy z wyborem prezesa NBP należy się spieszyć? Między innymi o to Rafał Wojda pytał Andrzeja Bratkowskiego w programie "90 minut"

Kandydat na prezesa banku centralnego

Marek Belka kandydatem na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Marszałek sejmu Bronisław Komorowski - pełniący obowiązki prezydenta dziś zaproponował jego kandydaturę, a były premier się zgodził. Czy zgodzi się także parlament i jak Marka Belkę oceniają eksperci? O tym w magazynie "Bilans" z byłym członkiem RPP, profesorem Marianem Nogą, rozmawiał Rafał Wojda.

Belka nowym prezesem NBP?

Marek Belka kandydatem na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Marszałek sejmu Bronisław Komorowski - pełniący obowiązki prezydenta dziś zaproponował jego kandydaturę, a były premier się zgodził. O kandydacie na nowego prezesa NBP w magazynie "Bilans" z wiceprezesem Deloitte, Rafałem Antczakiem,rozmawiał Rafał Wojda.

Kandydat na prezesa NBP

Marek Belka kandydatem na stanowisko prezesa Narodowego Banku Polskiego. Marszałek sejmu Bronisław Komorowski - pełniący obowiązki prezydenta dziś zaproponował jego kandydaturę, a były premier się zgodził. Czy zgodzi się także parlament i jak Marka Belkę oceniają eksperci i rynki, a także co wspólnego z kandydatem na szefa Banku Centralnego. O tym w magazynie "Bilans" z prezydent Warszawy i była prezes NBP, Hanną Gronkiewicz-Waltz, rozmawiał Rafał Wojda.

Pierwsze WZA przez Internet

O pierwszym Walnym Zgromadzeniu Akcjonariuszy Netii drogą internetową w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Netii, Mirosławem Godlewskim oraz Beatą Stelmach, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych, rozmawiał Marcin Kowalski.

Duże zyski Ergis-Eurofilms

Spółka Ergis-Eurofilms, przetwórca tworzyw sztucznych zwiększy moce produkcyjne. Spółka chce skupić się na produktach, na które jest największy popyt, czyli folii stretchu i taśmach spinających. Ergis miał prawie 8 mln zł zysku po 30 tys. przed rokiem. To wzrost o 26000% , ale już wynik operacyjny był zdecydowanie słabszy, spadły też marże przez drogie surowce i mocniejszego złotego. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem Ergis-Eurofims, Tadeuszem Nowickim, rozmawiał Marcin Kowalski.

Zwolnienia w ZCh Police

Zarząd Zakładów Chemicznych Police wypowiedział układ zbiorowy i do 2014 r. chce zwolnić około 600 pracowników. Spółka tłumaczy, że jest to niezbędne do redukcji kosztów zatrudnienia i przywrócenia firmie trwałej rentowności. Średnie wynagrodzenie w Zakładach Chemicznych Police wynosi dziś 4 tysiące 292 złotych miesięcznie. Koszty pracy stanowią prawie połowę kosztów stałych firmy. Związkowcy krytykują wypowiedzenie. O szczegółach w magazynie "Rynki Dnia" z prezesem ZCh Police, Zbigniewem Miklewiczem, rozmawiał Marcin Kowalski.

Kredyty na Ukrainie

O dostępnych formach kredytowania inwestorów i eksporterów w Polsce i na Ukrainie, w magazynie "Biznes Lunch" z wiceprezesem PKO BP, Krzysztofem Dreslerem, rozmawiał Paweł Blajer. Patronat nad Ukraińsko-Polskim forum Gospodarczym objął TVN CNBC Biznes.