Z kraju

Z kraju

Polskie przeszkody dla francuskiego biznesu

Brak systemu ułatwiającego tworzenie akcjonariatu wśród pracowników to dla francuskich przedsiębiorców jedna z największych przeszkód w długofalowych inwestycjach w Polsce. Dyrektor Francuskiej Izby Przemysłowo-Handlowej mówiła w TVN CNBC o korzyściach, jakie firmom daje rozwinięty akcjonariat pracowniczy.

Studia z dopłatą

Jak można zdobyć dofinansowanie z Unii Europejskiej na studia podyplomowe? Na jakie kierunki najczęściej jest udzielane dofinansowanie? Na te pytania odpowiada Robert Bigos, specjalista w zespole instrumentów szkoleniowych PARP. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Alfabet kredytobiorcy

Komisja Nadzoru Finansowego pracuje nad trzema kolejnymi rekomendacjami dla banków. Rekomendacje oznaczone literami alfabetu dotyczą m. in. weryfikacji wartości nieruchomości. O szczegółach opowiedział Paweł Majtkowski, główny analityk Expandera. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Dotacje na E-biznes

Trwa nabór wniosków na unijne e-dotacje, rozdzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, spodziewa się, że najwięcej wniosków zostanie złożonych w ostatnich dniach naboru, który zakończy się 30 września. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

O ile droższy gaz?

Polskie Górnictwo naftowe i Gazownictwo wystąpiło z wnioskiem do Urzędu Regulacji Energetyki o 10% podwyżkę taryfy gazowej. Czy wniosek jest uzasadniony? Czy URE zgodzi się na taką podwyżkę? Rozmowa z Markiem Woszczykiem, wiceprezesem URE.

Złote kury na sprzedaż

Dziadowskie molochy, złote kury - czym dla inwestorów są polskie spółki przeznaczone do prywatyzacji? Rozmowa z przewodniczącym rady głównej BCC, Maciejem Grelowskim

Kiedy gaz łupkowy ?

Na temat wydobycia gazu łupkowego oraz bezpieczeństwa energetycznego kraju w "Rynkach Dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z Mikołajem Budzanowskim, wiceministrem skarbu.

Trudny okres dla rynku pracy

Ministerstwo pracy spodziewa się wzrostu bezrobocia pod koniec roku. Zdaniem szefowej resortu Jolanty Fedak nie będzie to jednak znaczący wzrost. A to mogą sugerować ostanie dane z rynku pracy. W sierpniu bowiem w porównaniu z lipcem stopa bezrobocia spadła o jedną dziesiątą procenta. Gorzej może wyglądać przyszły rok. Jeżeli dynamiki PKB nie uda się utrzymać na poziomie 3,5%, stopa bezrobocia będzie na dwucyfrowym poziomie. Gościem Mikołaja Kunicy była szefowa resortu pracy Jolanta Fedak

Kto chce chemię?

Ministerstwo Skarbu Państwa chce na 11 października zaprosić inwestorów, którzy złożą wiążące oferty na zakup Zakładów Chemicznych Police oraz Zakładów Azotowych Puławy. Prezes Puław nie chce potwierdzić pogłosek prasowych, jakoby spółka, którą zarządza chciała wziąć udział w prywatyzacji Polic.

Szukamy inwestora dla firmy

Jakie branże cieszą się największym zainteresowaniem inwestorów finansowych? Na to pytanie odpowiada Paweł Padusiński, prezes Funduszu Mid Europa, który jest największym funduszem private equity w Europie Środkowo-Wschodniej. Rozmawiał Paweł Blajer.

Gdzie ten internet?

Kiedy będzie, jaki będzie - i ile będzie kosztował, czyli o szybkim internecie w Polsce - z prezesem Telekomunikacji Polskiej - Maciejem Wituckim.

TP SA: będzie ugoda?

W Krynicy lepsze nastroje - skomentował forum prezes TP SA, Maciej Witucki. W rozmowie z Mikołajem Kunicą prezes Witucki zdradził między innymi, że nie wyklucza ugody z duńskim operatorem DPTG.

Nowe rekomendacje KNF

Większa kontrola wartości nieruchomości przez banki i praktycznie całkowite wycofanie kredytów walutowych z polskiego rynku. Takie nowości szykuje kredytobiorcom Komisja Nadzoru Finansowego. O szczegółach w programie "Blajer mówi Biznes", którego gościem był przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego, Stanisław Kluza.

Dokąd po kredyt na auto?

Czy żeby kupić samochód bardziej opłaca się zaciągnąć pożyczkę gotówkową czy kredyt samochodowy? Karol Wilczko z Comperia.pl twierdzi, że niekoniecznie - wiąże się to z dodatkowymi kosztami i formalnościami. O szczegółach rozmawiał Robert Stanilewicz w programie Godzina dla Pieniędzy.

Milion w portfelu

Inwestycje w akcje szwedzkie, niemieckie, japońskie i australijskie? Wojciech Kowalski, strateg Efix Polska, przedstawia w programie Godzina dla Pieniędzy swoją propozycję zainwestowania miliona złotych. Rozmawiał Robert Stanilewicz.

Lotos wychodzi na plus

Lotos da zarobić w trzecim kwartale. Przynajmniej takiego zdania jest prezes spółki, przekonany, że Lotos kolejny kwartał z rzędu będzie miał lepsze wyniki. Wprawdzie w drugim kwartale spółka miała wynik ujemny netto, ale zdaniem prezesa było związane to jedynie z niekorzystną sytuacją na rynku walutowym.

ETF na GPW

Na wrzesień planowany jest debiut pierwszego funduszu ETF na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych. Funduszem tym będzie Lyxor ETF WIG20. Na temat ETF w programie "Godzina dla pieniędzy" Robert Stanilewicz rozmawiał z Tomaszem Publicewiczem, Analizy Online.

Jak tanio zbudować dom?

Budować samemu czy z deweloperem? Łukasz Madej, prezes ProDevelopment, twierdzi, że dom wybudowany przez dewelopera nigdy nie będzie tańszy od wybudowanego samemu. O szczegółach rozmawiał Robert Stanilewicz w programie Godzina dla Pieniędzy.

Sprzedaż spółek przez MSP

Nowy projekt Ministerstwa Skarbu Państwa - przygotowywana jest ustawa, która ułatwiałaby kupno udziałów w spółkach należących do Skarbu Państwa. O szczegółach w programie "Blajer mówi Biznes" opowiedział Adam Leszkiewicz, wiceminister Skarbu Państwa.

Solidarność energetyczna w UE

Rynek energetyczny potrzebuje regulacji, które pozwolą na komercyjnych warunkach zmienić kierunek przesyłu gazu. Tak na forum gospodarczym w Krynicy mówił prezes zarządu RWE Polska. Zdaniem Filipa Thona odpowiednie regulacje pozwolą zachować solidarność energetyczną w Unii, co zapobiegnie kolejnym kryzysom gazowym. Gościem Karoliny Hytrek-Prosieckiej na forum ekonomicznym w Krynicy był prezes RWE Polska Filip Thon

Obligacje Polkomtela

Polkomtel nie wyklucza kolejnej emisji euroobligacji - powiedział w TVN CNBC prezes spółki Jarosła Bauc. Jednocześnie prezes zapewnił, że ostatnia emisja obligacji na kwotę miliarda złotych nie będzie przeznaczona na przejęcia jak spekulował rynek.

Alternatywa dla Gazpromu?

Według ekspertów Polska ma największe w Europie złoża gazu łupkowego. Duże złoża ma również Bułgaria. Czy gaz łupkowy może zapewnić alternatywę dla gazu importowanego z Rosji? Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, rozmawiał z Robertem Stankiewiczem w programie Pieniądze od Rana.

Dotacje na e-biznes

Trwa nabór wniosków na unijne e-dotacje, rozdzielane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Bożena Lublińska-Kasprzak, prezes PARP, spodziewa się, że najwięcej wniosków zostanie złożonych w ostatnich dniach naboru, który zakończy się 30 września. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Płaca minimalna po nowemu

OPZZ jest przeciwne powiązaniu płacy minimalnej ze wzrostem PKB. Czy nie osłabi to konkurencyjności polskiej gospodarki a także czy Polska będzie miała wystarczająco dużo gazu? Rozmowa z Waldemarem Pawlakiem, ministrem gospodarki.

Pęka surowcowa bańka?

Czy rosnące w ostatnich 3 miesiącach ceny miedzi mogą być sygnałem na poprawę sytuacji w światowej gospodarce czy jest to bańka spekulacyjna? Wojciech Kowalski, strateg Efix Polska przedstawił swoje zdanie w programie Godzina dla Pieniędzy. Rozmawiał Robert Stanilewicz.

Złoto bliskie rekordów

Cena złota od kilku lat systematycznie rośnie. Czy warto w nie inwestować? Łukasz Wróbel, analityk Noble Bank, twierdzi, że na rynku istnieje kilka lepszych okazji niż złoto przy obecnych cenach. Rozmawiał Robert Stankiewicz.

Inwestycje KGHM

Kanada, Chile, Peru to tylko niektóre kraje, w których KGHM będzie poszukiwał miedzi i złota. Czy to dobre inwestycje, a także czy spółka podwyższy jeszcze swoje prognozy? Rozmowa z Herbertem Wirthem, prezesem KGHM.

Sytuacja w PZU po kataklizmach pogodowych

Kataklizmy pogodowe i inne wydarzenia jednorazowe sprawiły, że PZU zarobi netto w tym roku aż o 1,5 mld złotych mniej niż rok wcześniej. "To jednak nie zachwieje firmą" - uspokaja prezes Zakładu, Andrzej Klesyk. Na wynikach spółki ważą między innymi wielkie odszkodowania za straty powodziowe. Więcej w rozmowie Marka Tejchmana z Andrzejem Klesykiem prezesem PZU.

Europa po Traktacie Lizbońskim

Przyszłość Unii Europejskiej po kryzysie oraz po Traktacie Lizbońskim - to jedne z głównych tematów XX Forum Ekonomicznego w Krynicy. Scenariusze przyszłości Europy także w magazynie "90 minut". Gośćmi Rafała Wojdy byli wiceprezes Deloitte, Rafał Antczak oraz wiceprezes IBNGR dr Bohdan Wyżnikiewicz.

Podatek bankowy

Wprowadzenie podatku bankowego w Polsce może wzbudzić na rynku niepokój o stan polskich finansów. Takiego zdania jest prezes Deutsche Bank Polska. Krzysztof Kalicki przypomina, że banki nie prosiły o pieniądze w czasie kryzysu. O tym w rozmowie Marka Tejchmana z prezesem DB Polska.