Z kraju

Z kraju

Mercedes razem z Renault

Połączenie Mercedesa i Renault, to dla obu marek same korzyści - mówi Stanisław Sewastianowicz, redaktor naczelny Auto Świat. Po mercedesy, które mają dobre duże silniki diesla i benzynowe, sięgają klienci z górnej półki. Renault i połączony z nim w 1999 roku Nissan, są za to bardziej zaawansowane w samochodach  elektrycznych i tutaj Mercedes może skorzystać. Poza tym może wzmocnić swoją pozycję w Japonii.

Małe firmy boją się inwestycji

Z badań Lewiatana wynika, że mniejsze firmy są ostrożne w podejmowaniu długoterminowych decyzji inwestycyjnych. Im mniejsze przedsiębiorstwo tym bardziej się boi inwestować. Te na rynku polskim obawiają się o popyt konsumpcyjny, który osłabł. Największe nakłady na rozwój planują przeznaczyć tylko duże korporacje oraz eksporterzy i importerzy, mówi Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, ekspert PKPP Lewiatan.

MIT zapowiada spory zysk

Mobile Internet Technology po zeszłorocznej restrukturyzacji wysoko zawiesza poprzeczkę. Jak zapowiada prezes Grzegorz Eider spółka w 2010 roku przewiduje zysk netto powyżej 20 mln zł. Ma go zapewnić wyjście z działalności wydawniczej i skupienie się nad nowymi technologiami, nową ofertą.

Restrukturyzacja Trionu

Prezes Trion SA zapowiada dodatni wynik za 2010 rok, po słabych wynikach za 2009 rok. Ma w tym pomóc restrukturyzacja, którą spółka prowadzi od 3 miesięcy. Potrwa ona jeszcze przez II kwartał. Spółka ogranicza mocno koszty. Zamierza powiększyć ofertę w stolarce otworowej w punktach sprzedaży w kraju, ale także w kilkudziesięciu w Czechach i Niemczech. Będzie to m.in. stolarka drewniana, drzwi, rolety, bramy garażowe. zwiększenie oferty, to samo na rynku niemieckim. Poszerzy ofertę zagraniczną.

Rynki Dla Opornych

Nasz portfel ma się świetnie. Rynki idą w dół, a RDO w górę. Zarabiamy dzięki North Coastowi. Na nim zarobiliśmy już ponad 23 proc. Spółka produkuje włoskie sery przy granicy z Niemcami oraz sprowadza do Polski włoskie jedzenie. Dalej zarabiamy na Orle Opony. Przystaliśmy na propozycję naszego widza kupna akcji DM IDM SA - spółka od dłuższego czasu zapowiada kupno banku.

Bezrobocie zaczyna spadać

Pracodawcy wreszcie zaczęli zatrudniać. W urzędach pracy jest o 45 procent więcej ofert niż rok temu. Do tego wszystkiego bezrobocie w kwietniu ma już wyraźnie stopnieć.

Pożyczki i darowizny w rodzinnym gronie

Darowizny lub pożyczki. Jak mówi nasz ekspert Andrzej Marczak, partner w KPMG, członkowie rodziny często pytają o ich opodatkowanie. W przypadku najbliższej rodziny takie darowizny nie mają limitów, trzeba jednak pamiętać, że trzeba to zgłosić urzędowi skarbowemu. Zięć, synowa, czy teściowie nie są w naszym prawie podatkowym uznawani za najbliższą rodzinę. Dlatego jeśli darowizna w tej grupie przekroczy próg 9,6 tys. złotych, zapłacimy od niej 7 proc. podatku.

Lokata strukturyzowana oparta na ropie

Jak zrobić taką strukturę opartą na ropie? Część z klientów zakładając ją często nie wie, na czym ona dokładnie polega. Standardowa kwota minimalna do zawarcia transakcji to około 20 lotów, czyli 1000 baryłek razy ok. 86 dolarów (obecna cena ropy). Marcin Żółtaniecki z Raiffeisen Bank Polska tłumaczy, jak zamówić w banku taki produkt na przykładzie lokaty o wysokości 10 mln zł na termin 1 roku, opierając ją na ropie.

Czerwono na GPW

Lekki spadek indeksów po wtorkowych rekordach. W środę WIG20 traci 0,54%. O szczegółach Jan Niedziałek.

Przedszkole w firmie

Do 16 kwietnia można składać wnioski o dotacje na utworzenie przyzakładowego przedszkola. Jak założyć przedszkole firmowe z unijnych pieniędzy? O to w programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer pytał Magdalenę Świdnicką-Wołyńską z departamentu wdrażania EFS w MPiPS.

Pozbud po emisji

Pozbud z sukcesem zrealizował drugą ofertę publiczną. Spółka pozyskała z rynku w sumie 25 milionów złotych. Na co chce przeznaczyć środki z emisji? O tym w programie „Rynki Dnia”, Rafał Hirsch rozmawiał z wiceprezesem spółki, Romanem Andrzejakiem.

Motywujemy pracowników

Zdaniem prezesa IDEA! Management Consulting Pawła Bochniarza podwyżka to uniwersalna metoda na marnotrawienie pieniędzy. Najprostszą formą motywacji jest motywacja wewnętrzna. O tym dlaczego nie tylko wysoka pensja i samochód służbowy mogą sprawiać, że nasz zespół będzie pracował jeszcze wydajniej w programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer rozmawiał z Pawłem Bochniarzem - prezesem IDEA! Management Consulting.

W co zainwestować wygrany milion?

Krzysztof Wójcik, który jako pierwszy wygrał w "Milionerach" milion złotych zastanawia się w co zainwestować? Podpowiada mu Adam Ruciński z Blue Tree Financial Group.

Dom za oceanem. Czyli rynek amerykańskich nieruchomości

Czy warto inwestować w przecenione nieruchomości w USA? Na to pytanie odpowiadają goście Jarosław Bartłomiejczyk z RE/MAX Poland, koszykarz Orlando Magic Marcin Gortat oraz Jan Budz z Realty Executives Elite z Chicago. Za oceanem nieruchomości tanieją od 3, 4 lat, choć nie wszędzie. W Detroit minus 22 proc, ale już w Los Angeles prawie jeden procent w górę. Czyżby wyjście z dołka było tuż, tuż?

PKB w I kwartale

Tempo wzrostu gospodarczego w pierwszym kwartale będzie oscylować w okolicach 3%, powiedział gość programu "Dzień na rynkach" Andrzej Rzońca. Zdaniem członka Rady Polityki Pieniężnej warunkiem osiągnięcia tego poziomu jest między innymi stabilny kurs polskiej waluty. Z Andrzejem Rzońcą, członkiem RPP rozmawiał Mikołaj Kunica.

Kary za opóźnienie w PIT i CIT

Jakie kary grożą za nieterminowe złożenie CIT i PIT? Co mają zrobić ci którzy w zeszłym tygodniu nie złożyli deklaracji CIT? O to w programie "Biznes Lunch" dopytywał Paweł Blajer Katzarzynę - Czarnecką - Żochowską, partnera w dziale doradztwa podatkowego PwC.

E-booki w Empiku

Grupa NFI Empik Media & Fashion SA wchodzi w rynek e-booków. Prezes Maciej Dyjas jest zdania, że w ciągu najbliższych 10-ciu lat takie elektroniczne książki będą odpowiadać za 10 procent całego rynku księgarskiego. W programie Dzień na Rynkach z prezesem Maciejem Dyjasem i Dariuszem Stolarczykiem, członkiem zarządu NFI Empik Media & Fashion, rozmawiał Mikołaj Kunica.

Pracownicy poszukiwani

Wyniki badań przeprowadzone przez Pracuj.pl są bardziej optymistyczne niż twierdzi GUS. Według badań portalu w I kwartale firmy zamieściły o 46% więcej ofert niż rok wcześniej. Najbardziej poszukiwani są handlowcy oraz specjaliści od sprzedaży. Oznacza to, że przedsiębiorstwa chcą zatrudniać specjalistów. O to czy już teraz pracodawcy powinni szukać pracowników pytaliśmy w programie "Biznes Lunch" prezesa Grupy Pracuj, Przemysława Gacka.

Z NC na GPW

Spółka Krynicki Recykling dołącza do grona tych, które po debiucie na rynku NewConnect planuja przenosimy na główny parkiet GPW. O nową emisję akcji a także o problemy z nielegalnym recyklingiem pytaliśmy gościa programu "Dzień na rynkach" prezesa Krynicki Recykling Adama Krynickiego.

Poprawa w 2010?

Quantum Software liczy na rok 2010 i z niecierpliwością czeka na ożywienie. Chociaż przypomnijmy, że w 2009 roku udało się spółce wyjść na plus, ale jak przyznał prezes Quantum Software Tomasz Hatala, było ciężko to osiągnąć, klienci wstrzymywali się z inwestycjami, czekali – jak mówił – „na lepszy moment”. Gościem programu "Dzień na rynkach" był Tomasz Hatala, prezes Quantum Software.

Kto kupi BZ WBK?

Kto odkupi od irlandzkiego banku AIB akcje BZ WBK i dlaczego KNF nie zgodzi się by był to bank Pekao SA? Czy Komisja Nadzoru Finansowego zastopuje zakupy akcji PZU na kredyt? Kiedy dowiemy się prawdy o wygasaniu marcowych kontraktów terminowych na warszawskim parkiecie? Gościem „Pieniędzy od Rana” był Stanisław Kluza przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego.

Łatwiej o kredyt na dom?

Ponad 215 mld złotych pożyczyły już Polakom banki na zakup nieruchomości. Chcą dać jeszcze więcej i dlatego część z nich obniża marże, rezygnuje na wiosnę z prowizji lub finansuje w ponad 100% zakup własnego M. Które banki stawiają na wiosenne ożywienie w kredytach podpowie Marcin Krasoń z Open Finance, który był gościem programu "Pieniądze od rana"

PIT: sprzedaż mieszkania

Kupiłeś i sprzedałeś w 2009 roku nieruchomość? Fiskus czeka na daninę. Do końca kwietnia musisz złożyć PIT39. Jak wyliczyć zysk ze sprzedaży nieruchomości podpowie Wojciech Piotrowski, doradca podatkowy z KPMG, który był gościem programu "Pieniądze od rana".

Nowy sposób na emerytury

Ekonomiści z powołanej przez premiera rady chcą zasugerować szefowi rządu, aby ZUS w przyszłości stał się państwowym gwarantem wypłaty świadczeń. Polacy mieliby przenosić do ZUSu pieniądze z OFE w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Czy to zapowiedź realnej poprawy czy jedynie skok na pieniądze emerytów? Marek Tejchman pytał o to twórcę reformy emerytalnej, profesora Marka Górę z SGH.

Idą zmiany w emeryturach?

Kolejny pomysł zmian w emeryturach, tym razem od Rady Gospodarczej przy premierze. ZUS miałby się stać państwowym gwarantem wypłaty świadczeń, do którego Polacy będą przenosić pieniądze z OFE w momencie osiągnięcia wieku emerytalnego. Nowym rozwiązaniem ma być także zastosowanie wydłużonych, opartych o prognozę tablic życia do obliczania świadczeń. Jeśli takie rozwiązanie się pojawi, to prezydent się pod nim prawdopodobnie podpisze - powiedział na naszej antenie Paweł Wypych, minister w Kancelarii Prezydenta i były prezes ZUS.

Rozliczenia podatkowe firm

Jak sprawnie rozliczać podatki przez osoby prowadzące działalność gospodarczą? Michał Grzybowski, doradca podatkowy Ernst&Young odpowiada na pytania zadane przez naszych widzów związane z podatkami. Czy odsetki od zgromadzonych środków na rachunku oszczędnościowo rozliczeniowym należy wykazać w rozliczeniu rocznym?

Rośnie konflikt w NBP

Gorący spór o podział zysku NBP, po wielkanocnych świętach przybrał jeszcze na sile. Jeden z członków RPP, Andrzej Bratkowski zagroził dymisją w przypadku akceptacji dla łamania prawa przez zarząd banku centralnego. Pojawiły się głosy o możliwości postawienie prezesa Skrzypaka przed Trybunałem Stanu i pozbawieniem go stanowiska. Były członek RPP Bogusław Grabowski w bardzo mocnych słowach wezwał na antenie TVN CNBC Biznes prezesa NBP Sławomira Skrzypka i członków zarządu banku centralnego o nie rujnowanie międzynarodowej reputacji banku i polskiego pieniądza.

Kłopoty z wykwalifikowanymi pracownikami

Dobrze wykwalifikowanych pracowników zawsze będzie brakowało na poziomie 10-15 proc., a szeregowych 3-4 proc., mówi Kazimierz Sedlak, prezes Sedlak&Sedlak. Są kraje w Europie, gdzie bardzo trudno znaleźć tych z pierwszej grupy. Łatwiej o nich w Hiszpanii czy Irlandii,  tam gdzie kryzys objawił się w całej okazałości. Ta tendencja będzie się pogłębiać. Gdzie ich szukać i jak zachęcać?

Comarch skupia się na Europie Zachodniej

Przychody z obsługi klientów sektora telekomunikacyjnego mają wzrosnąć w tym roku o 20%. Janusz Filipiak, prezes Comarchu liczy przy tym głównie na zagranicznych operatorów - T-Mobile, Vodafone czy O2.  Spółka deklaruje, że tegoroczne wyniki będą znacznie lepsze. Ma to umożliwić między innymi poprawa sytuacji w działającej na niemieckim rynku zależnej od Comarchu SoftM. Poprzez SoftM Comarch chce umocnić swoją pozycję w Europie Zachodniej, ostrożniej za to podchodzi do planów ekspansji w Chinach.

RDO lepiej od WIG20

Świetne inwestycje w Rynkach Dla Opornych. O wiele lepiej radzimy sobie od indeksu. Stopa zwrotu od początku roku jest lepsza, zyskujemy 8,26 proc., podczas gdy WIG20 7,81 proc. Na spółce Orzeł Opony zarobiliśmy już ponad 30 proc.