Z kraju

Z kraju

- Tak gorąca dyskusja o dywidendzie z PKO BP jest niepotrzebna - stwierdził w TVN CNBC Biznes wiceminister skarbu, Zdzisław Gawlik. Decyzje, czy blisko 3 miliardy zysku trafią do akcjonariuszy - w tym ponad połowa do skarbu państwa - zostanie podjęta 30 czerwca. O PKO BP i dywidendzie w rozmowie z Zdzisławem Gawlikiem, wiceministrem skarbu.

Platforma Mediowa Point Group nie wypłaci swoim akcjonariuszom dywidendy. Spółka planuje też nowe przejęcia: oprócz Rzeczpospolitej, o czym rynek wie już od dłuższego czasu, Point Group jest również zainteresowane telewizją Puls. O planach spółki rozmawialiśmy z jej prezesem, Michałem Lisieckim.

Assistance odchodzi od usług wyłącznie w przypadkowych sytuacjach- powiedziała w TVN CNBC Marta Kaleńska-Jaśkiewicz, prezes Inter Partner Assistance Polska. Assistance to także pomoc typu consierge: pomoc w przesunięciu odprawy na lotnisku czy znalezieniu opiekunki dla dziecka. O assistance rozmawialiśmy w "Pieniądzach od Rana" z Martą Kaleńską-Jaśkiewicz, prezes Inter Partner Assistance Polska.

PKP Cargo odnotowuje pięcio-procentowy wzrost przewozów z miesiąca na miesiąc - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes spółki, Wojciech Balczun. Jeszcze na przełomie grudnia i stycznia spółka przeszła załamanie przewozów. Spadek wyniósł wówczas blisko 30 procent. Na ten rok PKP Cargo zaplanowała głęboką restrukturyzację. O szczegóły tej operacji w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Coraz bardziej rozpaczliwe, czy coraz bardziej bezmyślne próby ratowania amerykańskich instytucji finansowych? Barack Obama ma kolejne pomysły na ratunek gospodarce własnego kraju. Zaprosiliśmy dwóch ekspertów: Piotra Kuczyńskiego, głównego analityka Xelion Doradcy Finansowi i doktora Mariusza Staniszewskiego, prezasa Noble Funds TFI - razem z nimi w programie "90 minut" prowadzimy zażartą dyskusję - co powinni zrobić amerykanie, a czego robić nie chcą.

Rynek turystyczny cierpi z powodu kryzysu, a Rainbow Tours notuje zyski. Wprawdzie operator zamroził działalność na Ukrainie, jednak w kraju radzi sobie całkiem nieźle. O strategii spółki w kryzysowych czasach rozmawialiśmy z jej prezesem - Grzegorzem Baszczyńskim.

Komisarz działa w interesie swojego kraju - podkreślił dr Piotr Wawrzyk z Katedry Europeistyki Uniwersytetu Warszawskiego. Dla Polski kluczowym stanowiskiem byłby zdaniem Wawrzyka komisarz ds. przemysłu. O giełdzie stanowisk w Brukseli i Polski w niej udziale w Biznes Lunchu mówił dr Piotr Wawrzyk.

Jakie stanowiska w strukturach unijnych byłyby najlepsze z punktu widzenia interesów naszego kraju? A jakie stanowiska i teki są w ogóle osiągalne? Zdaniem Pawła Świebody najlepiej byłoby gdyby polski rząd walczył w Unii Europejskiej o jedną z trzech tek gospodarczych. Więcej o unijnych stanowiskach które są w zasięgu ręki w programie "Bilans" rozmawialiśmy z Pawłem Świebodą - dyrektorem demosEuropa.

Łotwa jak na szpilkach czeka na decyzję o przyznaniu jej kolejnej transzy pomocy finansowej. Parlament w Rydze przegłosował drastyczne cięcia wydatków, które mają uratować ten nadbałtycki kraj przed bankructwem. Cięcia były głównym warunkiem wypłaty Łotwie kolejnej transzy kredytu od Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Premier Łotwy liczy, że MFW już w lipcu przekaże krajowi miliard 700 milionów dolarów.

Mówię sobie siłę masz i nie przegraj, wygraj, grasz ale w pokonanie siebie? - śpiewa zespół Feel Tym razem w pokonanie empiku - polskie gwiazdy na wojennej ścieżce z najbardziej znana polska siecią sklepów. Czy to początek Empiku, giganta na tym rynku czy może kolejne zwarcie tej sieci z dystrybutorami...

Wybory do parlamentu Europejskiego już za nami. Niepewność co przyniosą i wniosą nowi eurodeputowani jeszcze przed nami. Pytamy o perspektywy, założenia, ale przede wszystkim o to co dały nam poprzednie lata i z jakim bagażem doświadczeń wchodzimy w nowy skład Komisji. W programie "Bilans" - na nasze pytania, cierpliwie odpowiada Jerzy Kwieciński - prezes Europejskiego Centrum Przedsiębiorczości.

Według niektórych analityków zamieszanie związane z wypłatą dywidendy przez PKO BP ma inny cel - wykup akcji PZU od Eureko. W ostatnim raporcie Marta Jeżewska, analityk DI BRE, zaznaczyła że taki scenariusz byłby wyjątkowo pozytywny dla wszystkich zainteresowanych. O szczegółach rozmawialiśmy z gościem TVN CNBC Biznes w programie "Rynki dnia".

Wielkim nieobecnym na targach w Paryżu jest w dalszym ciągu Dreamliner. Beoing twierdzi, że supersamolot spokojnie mógłby latać, jednak nadal do tego nie dochodzi. Kto pierwszy wypuści na rynek najnowszą wersję samolotu i jak wyglądają przygotowania polskich lotnisk do igrzysk Euro 2012? W programie "Biznes Lunch" rozmawialiśmy o tym z Piotrem Lipką, ekspertem Urzędu Lotnictwa Cywilnego, Sebastianem Krupą, wydawcą AirWorld oraz Bartoszem Głowackim z Skrzydlatej Polski, który na żywo ogląda targi AirShow w Paryżu.

Największe na świecie targi lotnicze w Paryżu upływają pod znakiem żałoby po katastrofie Airbusa nad Atlantykiem. Ponury nastrój pogłębiają kasandryczne prognozy dla przewoźników i dla producentów samolotów. O dobrym czasie na zakupy i przejęcia w branży lotniczej Rafał Wojda rozmawiał z Tomaszem Hypkim. W programie połączyliśmy się także telefonicznie z Bartoszem Głowackim ze Skrzydlatej Polski, który znajdował się na targach lotniczych Air Show w Paryżu.

Kredyty z rządową dopłatą upowszechniły się na rynku kredytowym. W maju udzielono ich przeszło czterokrotnie więcej niż w styczniu. Środki w programie "Rodzina na swoim" trzeba będzie zwiększyć być może nawet o 25 milionów zł - zapowiedział w TVN CNBC Biznes wiceminister infrastruktury Piotr Styczeń. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Programy pozwalające zaplanować wydatki budżetowe stają się wśród Polaków coraz popularniejsze. Trzeba jednak zadbać o bezpieczeństwo przechowywanych w nich danych finansowych. Zdaniem Pawła Majtkowskiego wersje instalowane off-line na naszych komputerach są bezpieczniejsze od ich internetowych odpowiedników. O szczegóły w programie "Pieniądze od Rana" pytał Robert Stankiewicz.

Dywidenda wypłacona z PKO może okazać się całkiem dobrym rozwiązaniem - podczas gdy minister finansów spiera się z ministrem skarbu, ekonomiści zastanawiają się, czy pieniądze uzyskane z wypłaty dywidendy skarb państwa będzie mógł przeznaczyć na przykład na wykupienie akcji PZU od Eureko.

Maleje zapotrzebowanie na pracę tymczasową. W pierwszym kwartale bieżącego roku zatrudnienie w tej formie prawnej spadło aż o 30 procent rok do roku - podał Związek Agencji Pracy Tymczasowej. Jak zauważył w TVN CNBC Biznes Maurice Delbar, członek zarządu EUROCIETT, w kryzysie najłatwiej pozbyć się pracownika tymczasowego, dlatego też branża ta najlepiej wskazuje, jak kryzys odbija się na gospodarce danego kraju.

W Nowym Sączu powstanie największe miasteczko multimedialne w Europie. Jego twórcy nie boją się kryzysu gospodarczego, wręcz przeciwnie - uważają, że dzięki temu budowa może być bardziej opłacalna. O perspektywach dla przedsiębiorców w miasteczku multimedialnym z jego prezesem Krzysztofem Wnękiem rozmawiał Robert Stankiewicz.

Tylko 55% spółek spełnia wymogi szybkiej komunikacji z inwestorem - wynika z raportu Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Jak to wygląda od strony witryn internetowych?

Przychody spadły o 16%, zysk operacyjny wzrósł o 22%, zysk netto o 47% - to dzięki obniżce kosztów o prawie 20% mamy taki wynik- powiedział na antenie TVN CNBC prezes spółki Action, Piotr Bieliński. W budżecie przewidywaliśmy spadek sprzedaży nawet o 20%- podkreślił Bieliński. O przewidywaniach spółki rozmawiał z Mikołajem Kunicą, prezes Action, Piotr Bieliński.

Spółka zajmująca się produkcją głównie telewizyjną, ATM Grupa właśnie zdecydowała o wypłacie nieco wyższej dywidendy niż zakładał to projekt uchwały na walnym zgromadzeniu. W programie "Rynki dnia" Mikołaj Kunica rozmawiał z wiceprezesem ATM Grupa, Maciejem Grzywaczewskim.

Kryzys ekonomiczny i kryzys zaufania - tak według inwestora giełdowego Sylwestra Cacka dzieli się kryzys. Zdaniem przedsiębiorcy w ostatnim pół roku na kursy wpływały bardziej wahania emocjonalne inwestorów niż opieranie się na twardych cyfrach. O inwestycjach i sytuacji gospodarczej z Sylwestrem Cackiem rozmawialiśmy w programie "Rynki Dnia".

Podział funkcjonalny Telekomunikacji Polskiej nie oznacza nadzwyczajnego traktowania operatorów alternatywnych - zapewnił w TVN CNBC Biznes dyrektor pionu współpracy regulacyjnej TP, Maciej Rogalski. Urząd Komunikacji Elektronicznej dąży do podziału Telekomunikacji Polskiej, a głównym celem działań urzędu jest likwidacja dyskryminacji pozacenowej alternatywnych operatorów. UKE nie jest także zadowolony z zaproponowanej przez Telekomunikację Polską "Karty Równoważności", która zdaniem urzędu jest zbyt ogólna. O szczegóły propozycji TP pytał w "Dniu na Rynkach" Robert Stanilewicz.

Spółka Complex – producent łożysk – mocno dostała w kość z powodu spowolnienia gospodarczego. Produkcja przemysłowa spadła, więc spadło zapotrzebowanie na produkty spółki. Od kwietnia sprzedaż drgnęła. Wyniki za 2008 rok mocno rozczarowały, ale niemal cała strata „została zrobiona” w IV kwartale, kiedy gwałtownie zaczęły spadać zamówienia. W programie "Dzień na rynkach" Robert Stanilewicz rozmawiał z wiceprezesem Complex SA Radosławem Łodziatko.

Ministerstwo Finansów prognozuje poziom inflacji na poziomie 3,8 procent. O 14.00 Główny Urząd Statystyczny poda oficjalne dane. O prognozach dla gospodarki z gośćmi programu "Biznes Lunch", głównym ekonomistą Polskiej Rady Biznesu Januszem Jankowiakiem oraz głównym ekonomistą Invest Banku Jakubem Borowskim, rozmawiał Robert Stankiewicz.

Ceny mieszkań ciągle spadają. Jednak dynamika spadków mocno wyhamowała. Kiedy będzie najlepszy moment na zakup nieruchomości? W których miastach ceny spadły najbardziej a w których spadki były mniejsze? O tym w programie "Pieniądze od Rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Martą Kosińską z portalu szybko.pl.

Spółka Higienika zajmująca się produkcją produktów do higieny dziecięcej i kobiecej, która do tej pory opierała się na rynku polskim teraz dzięki nowemu akcjonariuszowi planuje sprzedaż swoich produktów na rynku Niemieckim. O planach sprzedażowych Higieniki w programie "Dzień na rynkach" Mikołaj Kunica rozmawiał z prezesem spółki Krzysztofem Brzozowskim.

MNI Telecom, spółka zależna MNI, dokupiła akcji Hyperiona i ma obecnie 9,98% spółki. Prezes MNI nie ukrywa, że chciałby mieć kontrolę nad Hyperionem i nie wyklucza fuzji obu firm. Tłumaczy, że Hyperion ma infrastrukturę umożliwiającą usługi IPTV (telewizja mobilna), a poza tym ma mocną pozycję tam, gdzie MNI nie jest obecne. O fuzji z Hyperionem oraz rozmowach z innymi podmiotami rynku telekomunikacyjnego z prezesem MNI Piotrem Majchrzakiem, w programie "Dzień na rynkach", rozmawiał Mikołaj Kunica.

Ministerstwo Finansów prognozuje inflację na poziomie 3,8 procent. O 14 GUS poda oficjalne dane o jej poziomie. Główny ekonomista Banku Citi Handlowego prognozuje, że znaczny spadek inflacji nastąpi dopiero w przyszłym roku. Z Piotrem Kaliszem, w programie "Pieniądze od rana" rozmawiał Robert Stankiewicz.