Z kraju

Z kraju

GM wraca na giełdę

General Motors, zamierza pozyskać 12-16 mld dol. z emisji akcji. Mija rok od ogłoszenia przez GM bankructwa. Jak po kryzysie na rynku motoryzacyjnym radzą sobie wielkie światowe koncerny, mówi Stanisław Sewastianowicz, red. nacz. magazynu "Auto-Świat".

W jakiej walucie kredyt?

Kredyty w euro cieszą się coraz większą popularnością Polaków. Tylko co setny posiadacz kredytu walutowego spóźnia się z opłacaniem rat, znacznie gorzej jest z kredytami w złotych, mówi w rozmowie z Rafałem Wojdą Jacek Furga, przewodniczący komitetu ds. Finansowania Nieruchomości ZBP.

Pszeniczne obawy

Należy się spodziewać wzrostu cen produktów mącznych, uważa prof. Andrzej Kowalski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej. Nie da się utrzymać cen skupu pszenicy na ubiegłorocznym poziomie.

Wojna o emerytury

Doraźny charakter zmian w systemie emerytalnym proponowanych przez minister pracy Jolantę Fedak, to dążenie do jego demontażu, uważa Agnieszka Durlik-Khouri, ekspert Krajowej Izby Gospodarczej.

Portfel RDO: straciliśmy 47,36 złotych 

WIG20 zyskał prawie 0,5 %, a portfel Rynków Dla Opornych stracił 47,36 złotych. Widzowie po raz kolejny proponują zakup spółki Optimus. O szczegółach Rafał Wojda i Błażej Karwowski.

"Pogromcy długów" niedługo na NC

EGB Investments planuje debiut na NC pod koniec września 2010 r. Krzysztof Matela, prezes "Pogromców długów" mówi TVN CNBC Biznes, że planuje emisję w wysokości kilku milionów złotych.

Nowe progi w wezwaniach?

Ministerstwo Finansów pracuje nad zmianą progu w wezwaniach. Resort chce znowelizować ustawę o ofercie tak, by inwestor ogłaszał wezwanie na 100% akcji spółki, po przekroczeniu progu zaangażowania w niej na poziomie 33%, mówi mec. Leszek Koziorowski, wspólnik w kancelarii prawnej Gessel.

Plany IQ Partners

IQ Partners chce wprowadzić swoją spółkę portfelową Acreo na rynek NC. Zamierza zamknąć bieżący rok z inwestycjami na poziomie 8 mln zł. Spółka myśli o wejściu na rynek główny GPW, ale dopiero po kapitalizacji która na to pozwoli, mówi Maciej Hazubski, prezes IQ Partners.

WIG20 0,46% nad kreską

Po wyraźnych spadkach amerykańskich indeksów WIG20 zaczął dzisiejszy dzień stosunkowo słabo. Jednak po sporych wahaniach WIG20 wyszedł pod koniec sesji na plus. WIG20 dzień zakończył wzrostem o 0,46%, WIG wzrósł 0,29%. Notowania obserwowała Agata Biały.

Pszenica, a branża chemiczna

Ogromne pożary w Rosji mogą ograniczyć roczny światowy eksport pszenicy nawet o 25%. W krótkim terminie spadek eksportu może wpłynąć na cenę nawozów, mówi Konrad Anuszkiewicz, analityk Ipopema Securities.

Milion w portfelu

Milion w portfelu dzisiaj poukładał nam Andrzej Domański, zarządzający w Noble TFI. Nasze pieniądze inwestujemy m.in. w rosyjskie i koreańskie ETF-y, oraz w fundusze afrykańskie. Dlaczego akurat tak układa się nasz milion? O tym w rozmowie Roberta Stanilewicza z Andrzejem Domańskim, zarządzającym w Noble Funds TFI.

Łatwiej o spółkę z o.o.

Założenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez sieć będzie możliwe już niebawem. Same procedury również ulegną uproszczeniu. Zgodnie z nowym pomysłem będzie można założyć spółkę bez udziału notariusza. Wystarczy, że wspólnicy wypełnią kilkustronicowy, dość prosty formularz uiszczą opłatę i dostarczą go do sądu rejestrowego. Teraz taką umowę musi sporządzać notariusz, co wymaga oczywiście dodatkowej opłaty. Więcej na ten temat w rozmowie Pawła Blajera z Piotrem Kluzem, wiceministrem sprawiedliwości.

Atrakcyjne kredyty walutowe

Amerykańska Rezerwa Federalna podjęła decyzję o pozostawieniu bez zmian głównej stopy procentowej. Ta nadal wynosi więc od 0 do 0,25 procent. Zdaniem wielu analityków, może to wpłynąć na umocnienie amerykańskiej waluty. O tym, czy warto brać kredyt w dolarze, w programie "Godzina dla pieniędzy" Robert Stanilewicz rozmawiał z Markiem Wołosem, analitykiem TMS Brokers, oraz Mateuszem Ostrowskim, analitykiem Open Finance.

Specustawy powodziowe

Sejm przyjął na nadzwyczajnym posiedzeniu nowelizację specustawy, która dotyczy pomocy dla powodzian z Dolnego Śląska. Nowe prawo ma dużą szansę szybkiego wejścia w życie, gdyż nowy prezydent zapowiedział że podpisze je od razu po przegłosowaniu w sejmie. Więcej na ten temat w rozmowie Pawła Blajera z Piotrem Rogowieckim, ekspertem Pracodawcy RP.

Co i za ile?

Ustalenie właściwej ceny za produkt wcale nie jest takie łatwe. Dobrze byłoby gdyby cena była na tyle wysoka żeby można było sporo zarobić z drugiej strony musi być na tyle przystępna żeby nie zniechęcała konsumentów. O prowadzeniu właściwej polityki cenowej, Paweł Blajer rozmawiał z Ewą Opolską, Ernst & Young Academy of Business.

Kupno spółki od MSP

Zakupy w ministerstwie ? Czemu nie. Ministerstwo Skarbu prywatyzuje zarówno te największe jak i te mniejsze spółki. O tym co zrobić, i jakie warunki trzeba spełnić aby można było ubiegać się możliwość dokonywania "zakupów" w Ministerstwie, w programie "Biznes Lunch" Paweł Blajer rozmawiał z wiceministrem skarbu państwa, Adamem Leszkiewiczem.

Azoty Tarnów przejmą ZAK?

Konsolidacja polskiej branży chemicznej może być szansą dla polskich spółek-zaznacza prezes ZAK. Jego zdaniem, w ten sposób mogą one stać się liczącymi się podmiotami na rynku europejskim. ZA Tarów pod koniec lipca poinformowały o przeprowadzeniu due dilligence oferty Zakładów Azotowych Kędzierzyn w związku z planowaną emisją 30 mln akcji serii B. Na temat sytuacji i planów spółki w programie "Dzień na rynkach" Rafał Hirsh rozmawiał z Krzysztofem Jałosińskim, prezesem ZAK.

TVN i Agora po drugim kwartale

Agora w swoim raporcie pozytywnie zaskoczyła rynek wynikiem netto, który wzrósł o 65% w porównaniu z analogicznym kwartałem przed rokiem. TVN z kolei mógł pochwalić się prawie 14% wzrostem sprzedaży oraz blisko 18% wzrostem zysku operacyjnego. Więcej o tych dwóch spółkach w rozmowie Rafała Hirsha z Adrianną Kociędą analitykiem Espirito Santo Investment.

Grupa Kęty widzi ożywienie.

Zdaniem prezesa Kęt rokowania na rynku są bardzo dobre - co daje pole do podwyżek cen. W drugim kwartale 2010 roku zysk netto wyniósł 19,3 mln złotych wobec 20,6 mln w analogicznym okresie 2009 roku. Na temat wyników oraz planów spółki w programie "Dzień na rynkach" Rafał Hirsh rozmawiał z prezesem Grupy Dariuszem Mańko.

Zmiany w systemie emerytalnym?

Zgodnie z pomysłem minister Jolanty Fedak,  składki do OFE zmniejszyłyby się z 7,3% do zaledwie 3%. Ich przekazywanie do OFE zostałoby zawieszone na 2 lata, a przynależność emerytów byłaby na zasadzie dobrowolności. O planowanych zmianach w programie "Pieniądze od rana", Robert Stankiewicz rozmawiał z Aleksandrą Wiktorow, z Rady Gospodarczej przy premierze.

Jak płacić mniej w banku?

Opłata za prowadzenie konta, opłata pobierana za dokonanie przelewu... -wymieniając jeszcze kilka innych, uzbieramy dosyć sporą sumę, jaką muszą płacić posiadacze kont bankowych. Jest jednak kilka prostych sposobów, aby uniknąć bądź zminimalizować koszty. O tym w programie "Pieniądze od rana" Robert Stankiewicz rozmawiał z Karolem Wilczko, Comperia.pl.

Coraz lepiej na rynku pracy

Nawet 20 tysięcy złotych miesięcznie oferuje branża telekomunikacyjna, w przypadku której aż 3 firm deklaruje potrzebę zatrudnienia nowych ludzi. Więcej zarobić można jedynie w branży farmaceutycznej, choć dyrektorów odpowiedzialnych za sprzedaż potrzeba znacznie mniej niż informatyków. O sytuacji na rynku pracy Robert Stankiewicz rozmawiał z Anną Piotrowską-Banasiak, menadżerem zespołu rekrutacji finansowych Antal International.

Chiny w portfelu

Jak inwestować na rynku chińskich papierów wartościowych i jakie uwzględniać ryzyko walutowe radzi Karol Chrystowski z Renaissance Asset Managers.

Netia lepiej niż przed rokiem

Netia raczej nie będzie zainteresowana przejęciem operatora telewizji kablowej Aster, powiedział TVN CNBC Biznes prezes Netii, Mirosław Godlewski. Spółka przygotowuje się do przejęcia Exatel SA i Telefonia Dialog SA.

Facebook dla przedsiębiorców

Rusza portal społecznościowy dla mikro- i małych przedsiębiorstw. Na stronie www.small-business-dna.pl zbierane będą opinie przedsiębiorców i pracowników firm. Chodzi o to, by nadać tym opiniom adekwatne do ich rangi znaczenie - mówi Włodzimierz Daab, prezes 4P Research Mix. Mikrofirmy dają prawie 50% wartości dodanej wszystkich przedsiębiorstw. Jest ich prawie 1 milion 800 tysięcy.

Eksport ruszy gospodarkę?

Narodowy Bank Polski podał dane dotyczące salda na rachunku obrotów bieżących. W czerwcu było ujemne i wyniosło 1 mld 4 mln euro i to sporo więcej niż w maju i sporo więcej niż spodziewał się rynek. Warto wczytać się w te dane, bo eksport rośnie szybciej od importu. Liczona w euro wartość wyeksportowanych towarów i usług wzrosła w czerwcu o prawie 30 procent w porównaniu z zeszłym rokiem. Jak podaje NBP wyższy jest również import, który wzrósł o ponad 27 procent. O szczegółach w magazynie "90 Minut" z prezesem Demuth Alfa, Krzysztofe Raczkowski oraz głównym ekonomistą Societe Generale, Jarosławem Janeckim, rozmawiał Rafał Wojda.

Kredyt bez spreadu

Spłata kredytu z pominięciem spreadu - to będzie możliwe już od końca sierpnia. Za dwa tygodnie w życie wejdzie rekomendacja T, która zaostrza kryteria przyznawania kredytów hipotecznych, ale jednocześnie ułatwia spłatę i refinansowanie kredytów walutowych. O szczegółach w magazynie "Bilans" z dyrektor działu analiz Home Broker, Katarzyną Siwek, rozmawiał Marcin Kowalski.

"Klęskowe" dla wszystkich

Polisa od klęsk żywiołowych dla wszystkich. Z państwową dopłatą. W obliczu kolejnych dramatów, które dotykają mieszkańców różnych części Polski rząd powraca z pomysłem obowiązkowego ubezpieczenia powszechnego. Najpierw chce jednak sprawdzić, czy dopłacanie będzie korzystniejsze niż doraźna, bezpośrednia pomoc finansowa poszkodowanym. Czy za chwilę wszyscy zapłacimy dodatkowy podatek? Ile może takie ubezpieczenie kosztować? O szczegółach w magazynie "Bilans" z analitykiem Polskiej Izby Ubezpieczeń, Marcinem Tarczyńskim, rozmawiał Marcin Kowalski.

Drożej za duże mieszkanie

Małe jest piękne… np. małe podatki…. Ale niektórzy mają duże np. duże mieszkanie i ci, którzy duże mieszkanie będą chcieli kupić będą musieli zapłacić dużo więcej, a wszystko za sprawą dużo większego podatku VAT. Dlaczego i o ile większego no i czy można go nie zapłacić? Marek Klapa

Obowiązkowe ubezpieczenia

Obowiązkowe ubezpieczenie od klęsk żywiołowych dla wszystkich Polaków. Tego chce rząd i chce dopłacać, ale nie wie ile i nie wie jak. A ile mieliby płacić sami Polacy i co otrzymaliby w zamian? Łukasz Kijek