Z kraju

Z kraju

Ubezpieczenie od powodzi

Obfite opady deszczu spowodowały ogromne straty na południu Polski, a to jeszcze nie koniec. W nocy z piątku na sobotę fala ma dotrzeć do Warszawy. Na temat tego że warto się ubezpieczyć na wypadek powodzi w programie "Godzina dla pieniędzy" z Markiem Tejchmanem rozmawiali: Joanna Królikowska, Adler Brokers Group, oraz Aleksander Daszewski, radca prawny w Biurze Rzecznika Ubezpieczeń.

Produkcja przemysłowa w kwietniu

O 9,9 procent rok do roku wzrosła produkcja przemysłowa w kwietniu. Główny Urząd Statystyczny zrewidował także dane za marzec - wzrost wyniósł 12,5 procent, a nie jak podawano wcześniej 12,3. Na temat danych w programie "Godzina dla pieniędzy", z Markiem Tejchmanem rozmawiał Radosław Cholewiński, główny ekonomista Noble Banku.

Leasing-źródłem finansowania

Wartość branży leasingowej to jest ponad 5 miliardów złotych. Na temat tego w jaki sposób można finansować rozwój przedsiębiorstw poprzez leasing rozmawiał z Robertem Stankiewiczem, Mariusz Kurzac, prezes ING Lease Polska.

Rady nadzorcze na nowych prawach

Od 2008 roku mamy nowelizację ustawy o rachunkowości. Zgodnie z tą nowelizacją członkowie rad nadzorczych odpowiadają za sprawozdania finansowe. Na temat nowych przepisów z programie "Biznes Lunch" z Robertem Stankiewiczem rozmawiała Aleksandra Sieklucka, Dział Doradztwa Biznesowego, Ernst & Young.

Gastel-Żurawie w dobie powodzi

Fala powodziowa dociera coraz dalej w głąb kraju. W nocy z piątku na sobotę dotrze do Warszawy. O tym jak powódź może wpłynąć na wyniki finansowe firmy Gastel-Żurawie z Mikołajem Kunicą rozmawiał Grzegorz Żółcik, prezes firmy.

Sytuacja w Mispolu

Głównym segmentem, z którego firma Mispol ma największe zyski są tzw. PKS-czyli pasztety, konserwy i smarowidła. Na temat planów rozwojowych spółki w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiała Mirosława Achinger, prezes Mispolu.

Krótka sprzedaż w wersji polskiej

KDPW oraz Giełda podjęły się zadania pilnowania ryzyka na polskim gruncie, aby krótka sprzedaż nie wyglądała tak jak na innych rynkach, aby była bezpieczna. KDPW ClearPool, - będzie pełnił rolę gwaranta rozliczeń transakcji. Na temat tego pomysłu oraz wczorajszego zakazu nagiej krótkiej sprzedaży w Niemczech, w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiała Iwona Sroka, KDPW.

ES-System po pierwszym kwartale

Pierwszy kwartał tego roku był trudny dla spółki ES-System. Przychody spadły o 13%, zysk opreracyjny spadł o 90%. Na temat wyników spółki, oraz zagrożenia powodziowego, w jakim znalazła się firma, w programie "Dzień na rynkach", z Mikołajem Kunicą rozmawiał Bogusław Pilszczek, prezes EC-System.

Azoty Tarnów przechodzą suchą nogą przez powódź

Silne opady deszczu w maju są bezpośrednią przyczyną powodzi na południu Polski. Wiele zakładów przemysłowych również jest podtopionych. Jednak Azotom Tarnów woda niestraszna. Na temat powodzi oraz sytuacji i planów spółki w programie "Dzień na rynkach" z Mikołajem Kunicą rozmawiał Jerzy Marciniak, prezes Azotów Tarnów.

Produkcja przemysłowa w kwietniu

Pierwsze pięć miesięcy było dla polskiej gospodarki bardzo trudne: długa zima, kwietniowa tragedia smoleńska, teraz powódź na południu kraju. Analitycy jednak mimo wszystko są optymistami. Zakładają że w kwietniu rok do roku wzrost produkcji będzie dwucyfrowy z wynikiem ponad 11%. O kwietniowych wynikach oraz sytuacji w polskiej gospodarce w programie "Pieniądze od rana" z Robertem Stankiewiczem rozmawiał Grzegorz Maliszewski, główny ekonomista Banku Millennium.

Gliwicki Opel wrzuca "piąty bieg"

Fabryka samochodów Opla w Gliwicach pracuje pełną parą. Nie przeszkadza jej nawet panująca na południu powódź. Dostawy od kooperantów nie są zakłócone. W tym roku zakład planuje zwiększyć produkcję o 60-70 %, czyli do prawie 160 tysięcy sztuk samochodów rocznie. W celu uzyskania wyniku pracownicy pracują już na trzy zmiany, a dodatkowo przyjęto ok. 630 nowych pracowników. O planach i sytuacji gliwickiej fabryki w programie "Pieniądze od rana", z Robertem Stankiewiczem rozmawiał Andrzej Korpak, szef fabryki Opla w Gliwicach

Niemcy bez nagiej krótkiej sprzedaży

Niemcy wprowadziły zakaz nagiej krótkiej sprzedaży. Zakaz ma dotyczyć również obstawiania wzrostu kosztów ubezpieczenia obligacji państw strefy euro oraz gry na spadek cen samych obligacji państw strefy euro. O tym jaki wpływ na rynki będzie miała ta decyzja w programie "Pieniądze od rana", z Robertem Stankiewiczem rozmawiał Marek Mikuć, wiceprezes Allianz TFI.

Fala strat

Tysiące osób walczy z powodzią na południu kraju. Poziom wód w rzekach podnosi się z minuty na minutę. Na południu kraju woda w wielu miejscach przerywa wały przeciwpowodziowe, zalane są drogi i tory. Rozmowa z Jackiem Machockim, prezesem Pekaes-u i Krzysztofem Łańcuckim, rzecznikiem Polskich Linii Kolejowych.

World Business - odc.4

W kolejnym odcinku magazynu World Business m.in.: o planach wprowadzenia szybkiej kolei w Stanach Zjednoczonych oraz wizyta w fabryce zapachów w Szwajcarii.

Europa w niebezpieczeństwie

Niemiecka kanclerz Angela Merkel, powiedziała w niemieckim parlamencie, że euro jest w niebezpieczeństwie. Dodała również, że kryzys wspólnej waluty jest największym wyzwaniem, z jakim Europa zmaga się od dekad. Czy Europa poradzi sobie z tym wyzwaniem? Rozmowa z Rafałem Antczakiem, wiceprezesem Deloitte Business Consulting.

Redan na Ukrainie

Odzieżowy Redan zwiększa aktywność na Ukrainie. W tym roku spółka chce otworzyć na Ukrainie przynajmniej sześć sklepów. Nie wykluczone, że również pojawi się nich asortyment dla mężczyzn. O plany Redanu, po wynikach za pierwszy kwartał Marcin Kowalski pytał prezesa spółki Piotra Kulawińskiego.

Niska rentowność Erbudu

Zysk operacyjny spadł o połowę, zysk netto o 60%. Dariusz Grzeszczak, członek zarządu Erbud twierdzi, że takie wyniki za 1Q, to wina wyjątkowo ciężkiej zimy. Spółka zanotowała wprawdzie w kilkunasto procentowy wzrost przychodów, ale  rentowność na poziomie netto wynosi 2,4% podczas gdy na koniec roku 2009 wynosiła 4,3%.

Powódź strat

Wysoka woda i wysoki poziom strat. Chociaż nie można mówić o końcu sytuacji kryzysowej w związku z powodzią to już teraz wiadomo, że w przypadku wielu przedsiębiorstw straty mogą być wysokie. Firmy robią co mogą, by zminimalizować straty finansowe.

Merkel osłabia euro

Angela Merkel bije na alarm: europejska waluta jest zagrożona. Kanclerz Niemiec dodała emocji rynkom finansowym.  W Bundestagu straszyła dziś deputowanych, że upadek euro będzie oznaczał upadek Europy. Środa przyniosła dalsze osłabienie euro do dolara.

Polska w strefie euro

Minister Finansów Jacek Rostowski twierdzi, że Polska wejdzie do strefy euro w 2014 roku. Zdaniem Andrzeja Arendarskiego, prezesa Krajowej Izby Gospodarczej, kłopoty z Grecją pokazały, że konieczne jest wprowadzenie restrykcyjnego systemu kontroli, żeby utrzymać w ryzach finanse publiczne. Jego zdaniem, jeśli tego się nie zrobi, to nie będzie do czego wstępować.

Akcja kredytowa banków

Po rekordowych współczynnikach wypłacalności wielu instytucji finansowych można się spodziewać, że banki wzmocnią swoje akcje kredytowe. Andrzej Stopczyński, dyrektor Pionu Nadzoru Bankowego KNF twierdzi, że trzeba wziąć pod uwagę, że banki muszą być przygotowane na ryzyka, które mogą powstać niezależnie od ich działalności. Dlatego KNF rekomenduje bankom utrzymanie wyższych współczynników kapitałowych niż. ustawowe minimum.

Prezent od firmy

Nie bój się o miejsce pracy. Z najnowszych danych za kwiecień wynika, że pracodawcy nie pozbywają się pracowników. Zdaniem pytanych przez nas ekspertów pracy będzie nawet więcej i to w najbliższych  miesiącach. Tymczasem powiększa się grupa pracodawców, którzy wykorzystują niekonwencjonalne do tej pory systemy motywacyjne dla pracowników. Zagraniczne wycieczki, przejażdżka luksusowym autem, czy zabiegi w gabinetach masażu...to tylko niektóre z nich...

Mieszkanie na terenie zalewowym

Jak twierdzi Bartosz Turek z Home Broker, Polacy z reguły nie zawracają uwagi na to, czy mieszkanie które kupują leży na terenie zalewowym. Mało tego, takie mieszkania z widokiem na rzekę są często droższe od tych na terenach "bezpiecznych". Wyjątkiem jest Wrocław, którego co piąty mieszkaniec pyta o to, czy teren na którym zamierzają kupić mieszkanie, jest zagrożone zalaniem. W przypadku kupna, lub budowy domu, niemal każdy zwraca na to uwagę.

Powódź wstrzymała transport

Powódź spowodowała bardzo duże problemy ze spedycją na południu Polski mówi Jacek Machocki, prezes PEKAES SA. Spółka ma wyłączonych kilka terminali. Kłopoty z odbiorem i dostarczeniem przesyłek trwają od poniedziałku.

Sklepy zielarsko-medyczne

Właściciele sklepów zielarsko-medycznych protestują przeciwko ograniczeniu dostępności do sprzedawanych w nich produktów. Agnieszka Deeg, szef zespołu farmaceutycznego CMS Cameron McKenna tłumaczy, że to częste i niezrozumiałe zmiany prawne rozporządzeń zbulwersowały branżę.

Doceń swojego pracownika

Pracownik to też człowiek. Wbrew pozorom podwyżka, służbowy samochód czy komórka nie są  dla niego ważniejsze od swobodnego łącznia pracy z życiem rodzinnym. To wynika z badań przyznaje Katarzyna Żmijewska, starsza konsultantka Great Place to Work Institute Polska, która radzi jak być dobrym szefem i jednocześnie zwiększać wydajność swoich pracowników.

Najlepsza witryna emitenta

Stowarzyszenie Emitentów Giełdowych po raz 4 z rzędu organizuje konkurs na najlepsze witryny internetowe emitentów z warszawskiego parkietu. Beata Stelmach, prezes SEG mówi, że oceniane one będą w 5 kategoriach. Jurorzy będą się m.in. podszywać pod inwestorów indywidualnych i wysłać pytania do spółek giełdowych. W 2008 roku 150 z nich odpowiedziało na e-maile w ciągu godziny, niestety tyle samo nie udzieliło odpowiedzi wcale. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi 1 października.

Ultra optymistyczne Wasko

Administracja rządowa i samorządowa zamawia  coraz więcej sprzętu i usług teleinformatycznych. Jednak zdaniem Tomasza Kosobuckiego, wiceprezesa Wasko w tym roku nie będzie dynamicznego wzrostu całego tego rynku. Jego zdaniem po 1Q nie widać wcześniejszych zapowiedzi, że rynek IT wzrośnie o 2-3%.

Dobre wyniki Action

Przychody Action w pierwszym kwartale wyniosły 483,3 mln zł. Zysk netto spółki sięgnął 8 mln zł. O przyszłości spółki, po wynikach za pierwszy kwartał, Marcin Kowalski rozmawiał z prezesem Action, Piotrem Bielińskim.

Ubezpieczenie od zalania

Pogarsza się sytuacja na południu Polski. Do tej pory w całym kraju ewakuowano łącznie 2000 osób. Najgorsza sytuacja nadal utrzymuje się na terenie województwa małopolskiego, śląskiego i podkarpackiego. Wtorek będzie kolejnym dniem intensywnych opadów. Według synoptyków opady mają utrzymać się do piątku. Zalało Ci magazyn lub służbowy samochód – możesz otrzymać odszkodowanie – jak się o nie ubiegać i jak zadbać o odpowiednią polisę ubezpieczeniową? O to w programie "Biznes Lunch" pytał Robert Stankiewicz Marcina Tarczyńskiego z Polskiej Izby Ubezpieczeń.