Z kraju

Z kraju

Konkurs przedsiębiorczości

Komisja Europejska promuje przedsiębiorczość. Rusza 5. edycja konkursu Europejskie Nagrody Przedsiębiorczości. Konkurs jest skierowany m. in. do samorządów terytorialnych i lokalnych organizacji przedsiębiorców. Nagrody będą przyznawane w 5 kategoriach. W Polsce konkurs koordynuje Ministerstwo Gospodarki. Celem konkursu, jak mówił w TVN CNBC Biznes Tomasz Gorzeński z Departamentu Instrumentów Wsparcia w Ministerstwie Gospodarki, jest wyróżnienie najciekawszych inicjatyw promujących przedsiębiorczość.

PKM Duda na plusie

Spółka w drugim kwartale odnotowała zysk na poziomie 9,7 mln zł wobec straty 30,4 mln zł przed rokiem. Mięsny gigant planuje również przejęcia, m.in. w branży przetwórstwa mięsnego. Jeszcze rok temu, spółka miała ogromne problemy wskutek opcji walutowych. Na temat planów spółki oraz wyników finansowych w programie "Dzień na rynkach" Rafał Hirsh rozmawiał z prezesem PKM Duda, Maciejem Dudą.

Wywłaszczenie "przeciwpowodziowe"

Wojewoda zabierze grunt pod wały. Weszła w życie ustawa o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji w zakresie budowli przeciwpowodziowych. Teraz wojewoda jedną decyzją może wskazać, gdzie należy wznieść obiekty przeciwpowodziowe. Czy jednak tak jest do końca? O tym w programie "Pieniądze od rana", Paweł Blajer rozmawiał z Olgierdem Dziekońskim, wiceministrem infrastruktury.

Japonia rozważa interwencję walutową

Japonia nie wyklucza interwencji walutowej po tym jak jen znalazł się na najwyższym poziomie w stosunku do dolara od 15 lat. Minister  finansów Joszi-Hiko Noda zapowiedział, że rząd podejmie w sprawie jena działania zgodnie z potrzebą. Więcej na ten temat w rozmowie Pawła Blajera z Tomaszem Janowskim, dziennikarzem Thomson Reuters w Singapurze.

E-recepty

Już niedługo skończy się czas książeczek zdrowia i papierowych recept. Trwają prace nad wprowadzeniem elektronicznego systemu, który służyć będzie m.in. wypisywaniu recept dla pacjentów. Elektroniczne recepty będą numerowane, dzięki czemu aptekarz będzie miał wgląd w leki przepisywane konkretnemu pacjentowi. O harmonogramie realizacji internetowych ułatwień dla pacjentów Paweł Blajer rozmawiał z Leszkiem Sikorskim, dyrektorem Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia.

Tańsza wyprawka szkolna

Już niedługo zacznie się rok szkolny, a co za tym idzie wydatki na zakup podręczników i przyborów szkolnych. Wyprawka szkolna może być mniejszym obciążeniem, jeśli rodzice skorzystają z rządowego programu "Wyprawka szkolna". Na pomoc finansową w pierwszej kolejności mogą liczyć uczniowie z biedniejszych rodzin i poszkodowani przez powódź. O tym czy każdy wydatek szkolny może być sfinansowany z państwowej kasy, w rozmowie Pawła Blajera z wiceministrem edukacji narodowej Zbigniewem Włodkowskim.

OFE powinny zarabiać więcej

Premier Donald Tusk skrytykował Powszechne Fundusze Emerytalne za dbanie o własne interesy zamiast o zyski przyszłych emerytów. Z kolei zdaniem byłej wiceminister pracy i polityki społecznej Agnieszki Chłoń-Domińczak, rząd nie powinien skupiać się tylko na zmniejszeniu opłat i prowizji, ale na efektywniejszym zarabianiu dla przyszłych emerytów.

Propozycje emerytalne premiera to przełom

To przełom po długiej i złej debacie publicznej. Tak prezes Izby Gospodarczej Towarzystw Emerytalnych Ewa Lewicka ocenia propozycję premiera, który na spotkaniu z szefami PTE, zaprosił ich do wspólnej debaty nad nowelizacją ustawy o emeryturach kapitałowych. W studiu TVN CNBC Biznes Ewa Lewicka oskarżyła minister pracy Jolantę Fedak o robienie tzw. czarnego PR wokół OFE.

Rekomendacje dla deweloperów

Zakup akcji GTC i Echo Investment to według Cezarego Bernatka, dobry wybór dla inwestorów zainteresowanych spółkami deweloperskimi. Echo Investment zyskuje portfelem zależnym w stu procentach od rynku polskiego, a ten najlepiej obronił się przed kryzysem - tłumaczył na antenie TVN CNBC Cezary Bernatek.

Armatura Kraków zapowiada wzrost przychodów

Spółka broni się przed spadającymi marżami większą sprzedażą. W tym i w przyszłym roku Armatura chce osiągnąć kilkudziesięcioprocentową dynamikę wzrostu sprzedaży. Spółce ma w tym pomóc ożywienie na rynku deweloperskim, lepsza sytuacja na rynku walutowym i stabilizacja cen metali kolorowych - mówił w TVN CNBC Biznes Konrad Hernik, prezes Armatury Kraków.

Zetkama podtrzymuje prognozę na 2010 rok

Spółka utrzymuje prognozy na ten rok, pomimo że po półroczu szacunki zysku netto zostały wykonane w 32 procentach. W maju, czerwcu i lipcu Zetkama zanotowała jednak dynamiczny wzrost zysków w spółkach zależnych. Spółka pracuje także nad pięcioma nowymi projektami, które mogą dać jej zarobić w niedługiej perspektywie kilka milionów euro -  mówił na antenie TVN CNBC Biznes, prezes społki Leszek Jurasz.

Konsorcjum Stali może przejąć Bowim

UOKiK zgodził się na przejęcie spółki Bowim przez Konsorcjum Stali. Zdaniem prezesa potentata stalowego, ta decyzja otwiera nowe możliwości dla zagranicznych inwestycji. Najpierw jednak spółka  musi przygotować fuzję od strony formalnej. Pełne połączenie obu firm ma nastąpić w pierwszych dniach stycznia, zapowiedział w TVN CNBC Biznes, prezes Konsorcjum Stali - Robert Wojdyna.

Rynki Dla Opornych

GPW na minusach, na minusie, choć nie tak wysokim, także portfel RDO. W programie zajęliśmy się także propozycją zakupu spółki East Pictures z rynku New Connect.

Spadków ciąg dalszy

Kolejny dzień, kolejna sesja zakończona na czerwono. Indeks WIG20 stracił w środę 0,7 procent a indeks szerokiego rynku WIG 0,58 procent.

Zarobić na gruntach

Kupuj ziemię, bo jej nie przybywa. Inwestycja w grunty w krótkim okresie czasu może być bardzo ryzykowna, mówi w TVN CNBC Biznes Jerzy Dobrowolski, członek zarządu Cushman & Wakefield, ale w perspektywie dziesięcio- czy dwunastoletniej będzie obarczona ryzykiem bardzo niskim. Z tym poglądem nie zgadza się drugi gość Roberta Stanilewicza, Łukasz Dobrowolski, prezes ProDevelopment.

Kompromisowy projekt OFE

Prezesi Otwartych Funduszy Emerytalnych zaproponowali premierowi kompromisowy projekt zmian w ustawie o OFE. Proponują wprowadzenie 3 subfunduszy i zewnętrznych benchmarków. Krzysztof Nowak, członek zarządu Mercer Polska skrytykował w rozmowie z Robertem Stanilewiczem pomysł zniesienia akwizycji na rynku OFE.

Przedsiębiorcy a nowelizacja VAT

Po zmianie stawek VAT firmy będą musiały zmienić stawki w programach i kasach fiskalnych. O tym, jak powinni sobie z tym radzić przedsiębiorcy Paweł Blajer rozmawia z Marcinem Chomiukiem z Pricewaterhouse Coopers.

Dotacje UE na własny biznes

Nawet 40 tys. złotych można otrzymać z funduszy unijnych na uruchomienie własnej firmy. Trzeba się jednak spieszyć, w przyszłym roku nie będzie już funduszy na własny biznes w województwie podkarpackim, opolskim, małopolskim, podlaskim i pomorskim. O dotacjach na własną działalność, czyli działaniu 6.2 z wiceministrem Rozwoju Regionalnego Waldemarem Sługockim rozmawiał Paweł Blajer.

Kłopotliwe zastępstwo

Cennym jest, aby dostosować nagrody i rekompensaty do tego, co jest ważne dla danego pracownika, mówi w TVN CNBC Biznes Beata Wojciechowska, dyrektor HR Eli Lilly Polska. Pracownicy są na urlopach i zwolnieniach, a ich zadania spoczywają na reszcie załogi. Jak w sytuacjach trudnych motywować pracowników? O tym w rozmowie Pawła Blajera.

Kupuj dolary, sprzedawaj euro!

Inwestycja w USD jest wciąż atrakcyjna w średnim terminie, mówi w rozmowie z Błażejem Karwowskim Bartosz Pawłowski, strateg BNP Paribas, według którego euro będzie traciło do dolara w perspektywie najbliższych kilku miesięcy.

Łatwe wywłaszczanie

Właściciele działek na terenach zalewowych mogą zostać wywłaszczeni. Dzisiaj weszła w życie ustawa o szczególnych zasadach przygotowania do realizacji inwestycji przeciwpowodziowych. Zamiast negocjacji z właścicielami, ustawa pozwala na bezzwłoczne wywłaszczenie i wejście na teren inwestycji. Wysokość odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości będzie ustalana w drodze negocjacji w oddzielnym postępowaniu, już po przejęciu gruntu. Gościem TVN CNBC Biznes jest Marcin Oszczak, radca prawny CMS Cameron McKenna  

Ipopema staje na nogi

Stuprocentowy wzrost przychodów. Zysk operacyjny funduszu private equity wzrósł do czternastu milionów złotych z miliona przed rokiem. Lepsze wyniki to zasługa bezpośrednio dynamiki działalności Ipopemy, mówi w TVN CNBC Biznes prezes spółki Jacek Lewandowski.

Unibep

Świetne półroczne wyniki Unibepu. Grupa budowlana działająca m.in. w segmencie budownictwa mieszkaniowego i handlowo-usługowego zanotowała wzrost przychodów ze sprzedaży o prawie 75 proc w porównaniu do pierwszego półrocza zeszłego roku. Budujemy spółkę pod rok 2012, żeby osiągnąć 55 procent rentowności przy miliardowych obrotach, mówił w rozmowie z Mikołajem Kunicą wiceprezes Unibepu Mariusz Sawoniewski.

Jakie prawa ma pasażer?

Już we wrześniu remont pasa startowego na lotnisku Chopina. Jakie prawa mają pasażerowie, kierowani na lotniska zastępcze? Biuro podróży powinno zapewnić klientom transport do innego miasta w przypadku zmiany miejsca wylotu - mówi w rozmowie z Pawłem Blajerem Andrzej Bućko z Federacji Konsumentów.

Nowe kredyty studenckie

Już 1 października wchodzi w życie nowe rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego o kredytach studenckich. Studenci, których dochód na osobę wynosi nie więcej niż 600 złotych, będą mogli wystąpić o stuprocentowe poręczenie kredytu - mówi prof. Witold Jurek, wiceminister Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Prowizja kredytów studenckich wyniesie 1,5 proc.

Nocne zarabianie

Może być problem z oszczędzaniem na lokatach nocnych, jeśli nie mamy dużej ilości gotówki, mówi w TVN CNBC Biznes Sylwester Góreczny, analityk Comperia.pl. Za to lokatę jednodniową można założyć nawet po południu lub wieczorem danego dnia – rozliczana jest o północy za cały dzień bez względu na godzinę założenia. O wadach i zaletach lokat krótkoterminowych rozmawiał Paweł Blajer.

Komunikat RPP mówi niewiele?

Trudno ocenić, co będzie się działo ze stopami procentowymi na podstawie komunikatu RPP, twierdzi Marcin Mróz, gł. ekonomista BNP Paribas Fortis. Jak dodaje, zawiera on za mało danych. Zaskakująca jest sugestia Rady, by podjąć działanie zapobiegające szybkiemu wzrostowi kredytów walutowych dla gospodarstw domowych.

RDO: portfel szczuplejszy o ponad 500 złotych

Portfel Rynków dla opornych traci razem z rynkiem. Spadki na giełdach po fatalnych danych z amerykańskiego rynku nieruchomości. Z portfela RDO zniknęło 538,94 złotych. Sprzedaliśmy spółkę Ergis, w zamian propozycja od widzów - MIT. Kupimy proponowaną spółkę?

MCI po wynikach

MCI po I półroczu zarządza aktywami wartymi więcej, niż prognozował na cały 2010 rok. Jak mówi prezes spółki Tomasz Czechowicz, sprzyja temu utworzenie przez MCI nowych funduszy inwestycyjnych. Jak dodaje, do końca roku jest w stanie zainwestować nawet 100 mln zł, ale to będzie zależało od koniunktury na rynku.

ZPC Otmuchów wchodzi na GPW

Z wrześniowej emisji akcji ZPC Otmuchów chce pozyskać dla spółki ponad 57 mln zł. Spółka chce je przeznaczyć na rozwój organiczny i przejęcia. Sprzedaż akcji dla inwestorów indywidualnych potrwa od 8 do 10 października , a dla insytucjonalnych 14-16.10.2010 r., mówi Bernard Węgierek, prezes ZPC Otmuchów.