Z kraju

Z kraju

WIG 20 w górę

Skrócony tydzień na warszawskiej giełdzie właśnie się skończył - czwartek był ostatnim dniem handlu, choć zarazem pierwszą sesją w tym miesiącu. Inwestorzy sprawili sobie przedświąteczny prezent. WIG 20 zyskał na zamknięciu 2.28 procent. O szczegółach Jan Niedziałek.

Rozliczamy darowizny

Problem z podatkami? W magazynie Pieniądze od Rana odpowiadamy na wszystkie Państwa pytania. Dziś rozliczymy darowiznę. Naszą ekspertką była Katarzyna Klimkiewicz, partner w TPA Horwath.

Skrzypi w NBP

Konflikt którego nie powinno być. Coraz większe zamieszanie wokół zysku NBP. W programie "90 Minut" rozmowa z byłym członkiem RPP prof. Andrzejem Sławińskim.

Eureko sprzeda akcje PZU w ofercie publicznej

Eureko zadeklarowało sprzedaż co najmniej 17 procent akcji PZU. Skarb Państwa nie wyklucza sprzedaży do 5 procent swoich udziałów. Dokładna liczba, zostanie ustalona w oparciu o analizę popytu i ceny, przy założeniu utrzymania kontroli strategicznej Skarbu Państwa nad PZU. O sprzedaży akcji największego polskiego ubezpieczyciela w magazynie "90 minut" z prezesem Rothschild Polska, Jackiem Chwedorukiem rozmawiał Marek Tejchman.

Kupimy spółkę Remak ?

Wartość portfela RDO wyniosła ponad 28 tys. złotych. Widz zaproponował kupno spółki Remak, która zajmuje się remontami kotłów. Czy warto zainwestować w taką spółkę? Nad tym  zastanawiali się w magazynie "Rynki Dla Opornych" Marek Tejchman i Błażej Karwowski.

Konflikt na linii NBP - RPP

Konflikt między członkami RPP a zarządem NBP. Stawką są miliardy złotych, które mogą trafić do budżetu państwa. W programie „Bilans” rozmowa prezesem BFG, byłym wiceprezesem NBP, Jerzym Pruskim.

Bakalland: Szczyt sezonu

- W I kwartale zanotowaliśmy 15-17% wzrost sprzedaży - powiedział w TVN CNBC Biznes prezes spółki Bakalland. Marian Owerko ma nadzieję, że rentowność w I kw. '10 będzie bardzo wysoka.

Problem demograficzny

Im mniej nas, tym większy będziemy mieli kłopot w przyszłości. Dzisiejszy problem demograficzny może odbić się negatywnie na gospodarce w najbliższych dekadach. Przyrost naturalny jest słaby, a w kolejnych latach będzie jeszcze gorzej. W opinii demografów zachwiane mogą zostać proporcje wieku w społeczeństwie. Dodatkowym problemem w opinii ekspertów jest właściwie brak polityki rodzinnej, a dotychczasowe rządowe działania są niewystarczające.

Uwaga na fałszywe pieniądze

Okres przedświątecznych zakupów to idealny czas dla przestępców. Wykorzystując naszą zmniejszoną czujność wprowadzają do obiegu podrabiane banknoty. Według policyjnych danych zjawisko nasila się właśnie w okresach przedświątecznych. Kupujemy wtedy więcej i często w pośpiechu. Tymczasem wciąż mamy duże problemy z rozpoznaniem fałszywych pieniędzy, a te są coraz lepiej podrabiane. Co zrobić, jeśli do naszego portfela trafi fałszywka?

Wojna domowa wewnątrz NBP

Stawką miliardy złotych, które mają trafić do budżetu. Pytanie, czy będą to 4, czy może jednak 8 miliardów złotych. Napięcie na linii RPP - zarząd banku, ale także pomiędzy zarządem NBP a ministerstwem finansów może sugerować, że dla budżetu wpływy z tytułu zysku są ważniejsze niż wcześniej sugerowano. Dzisiaj stawką obok poziomu deficytu budżetowego w tym roku jest też niezależność i wiarygodność banku centralnego. Wiarygodność, która spada z każdym dniem zaostrzającego się konfliktu.

Rewolucja w Locie

Firma wprowadza nowe warunki wynagradzania swoich pracowników i tnie przywileje. Zmiany dotyczą między innymi premii i nagród, które od teraz będą trafiały tylko do wybranych pracowników, a nie jak to do tej pory do wszystkich. Ponadto do końca maja pracę w liniach straci 400 z 3 i pół tysiąca zatrudnionych osób. Czy to wystarczy na wyższe finansowe loty polskiego przewoźnika?

Raport Banku Światowego

Jak wygląda sytuacja w gospodarkach nowych krajów Unii Europejskiej, jak wygląda sytuacja w gospodarce Polskiej? O tym w rozmowie z Emilią Skrok, starszy ekonomista Banku Światowego

Plany spółki Drop

O wynikach i planach na przyszłość w programie "Rynki Dnia" Robert Stanilewicz rozmawiał z szefem Rady Nadzorczej Drop - Markiem Suchowolskim.

Spór o zysk NBP

W banku centralnym trwa spór o podział zysku NBP. Prezes Skrzypek ogłosił, że zysk wyniósł blisko 4 mld 200 mln złotych, ale to zysk według starej metodologii liczenia. Tymczasem według nowej metody przyjętej przez Radę Polityki Pieniężnej do tych 4 mld 200 mln zł. należy dodać „niezrealizowane dodatnie różnice kursowe”. W programie "Rynki dnia" rozmowa z byłym członkiem RPP Marianem Nogą.

Ceramika nadal będzie skupywac swoje akcje

Skup akcji ciągle trawa i będzie kontynuowany dopóki będą atrakcyjne ceny mówi Paweł Górnicki, wiceprezes Ceramika Nowa Gala. Na razie jeszcze nie chce zdradzać na co spółka je przeznaczy.

Kolastyna konwertuje 1,77 mln zł wierzytelności

Podpisana umowa inwestycyjna pozwoli na zmniejszenie kosztów prowadzenia bieżącej działalności emitenta oraz poprawienie sytuacji bilansowej spółki poprzez zmniejszenie wielkości jej zobowiązań mówi Monika Nowakowska, prezes Kolastyny.

Fuzja Travelplanet z czeską Invią

Spółka Travelplanet podpisała list intencyjny z liderem sektora e-turystyki na rynku czeskim, spółką Invia, na mocy którego obie firmy dążyć będą do połączenia. jak mówi prezes Travelplanet Marcin Przybylski, spółka spodziewa się podpisania ostatecznej umowy w tej sprawie do końca tego roku.

Walka o kasy. PKP vs. Przewozy Regionalne

Rozwiązanie konfliktu między PKP a Przewozami Regionalnymi to kwestia czasu mówi Adam Leik, z Zarządu Województwa Pomorskiego. O wypracowaniu kompromisu będzie można więcej powiedzieć po dzisiejszym spotkaniu szefa PR z ministrem infrastruktury.

Zysk NBP i konflikty

Narodowy Bank Polski wszedł w konflikt nie tylko z Radą Polityki Pieniężnej o zysk, ale także z rządem o linie kredytową z MFW. O szansach na porozumienie mówi Janusz Jankowiak, główny ekonomista Polskiej Rady Biznesu.

Pozostał miesiąc do rozliczenia z fiskusem

Co zrobić z błędnie wypełnionym PIT-em przez pracodawcę, albo jeśli on lub biuro maklerskie nam go jeszcze nie przesłało? O kłopotach z dokumentami potrzebnymi do rozliczenia rocznego mówi Tomasz Beger z RSM International.

Przejęcia i fuzje w bankach a klient

Fuzja lub przejęcie banku nie jest straszne dla jego klientów, co pokazuje sytuacja w BZ WBK. Jak przekonuje Jerzy Bańka, wiceprezes ZBP klient wybierze to, co jest dla niego dobre. Dla niego najważniejsze jest to, jak bank jest oceniany na rynku i jakość świadczonych usług.

Polskie firmy zawojowały obce rynki

Ponad 90% największych polskich firm produkcyjnych jest obecnych na rynkach zagranicznych, wynika z raportu PAAIZ-u i KPMG. Spośród tej grupy aż 88% eksportuje swoje produkty, a 55% współpracuje z partnerami zagranicznymi. W ciągu zaledwie ostatnich pięciu lat wartość inwestycji bezpośrednich polskich przedsiębiorstw za granicą zwiększyła się ponad sześciokrotnie. Jakie są główne kierunki i branże ekspansji polskich przedsiębiorstw? O tym w magazynie "90 Minut" z partnerem KPMG Sylwestrem Grochowiną rozmawiał Marek Tejchman.

Twój Brat Pit

Korekta zeznania, czyli jak poprawić swój błąd w podatkowym zeznaniu - akcji TWÓJ BRAT PIT ciąg dalszy. W programie "90 minut" rozmowa z ekspertem podatkowym Independent Tax Advisers -Pawłem Kochanowskim.

Kto kupi BZ WBK?

Irlandczycy wychodzą z BZ WBK. AIB zamierza pozbyć się udziałów w polskim banku. Globalny kryzysy zmusił inwestora do sprzedaży pakietu akcji ponieważ dramatycznie potrzebuje gotówki. Kłopotów ze znalezieniem nowego nabywcy być nie powinno bo BZ WBK prosperuje bardzo dobrze i przynosi spore zyski. O możliwych inwestorach dla BZ WBK w programie "90Minut" Marek Tejchman rozmawiał z Wojciechem Kwaśniakiem, byłym szefem nadzoru bankowego.

Kryzys demograficzny

W Polsce rodzi się za mało dzieci, aby uniknąć demograficznego kryzysu potrzebne są pilne zmiany przepisów i ułatwienia dla rodziców, apelują demografowie. Rozmowa z prof. Ireną Kotowską, kierownikiem Zakładu Demografii SGH.

Konflikt o zysk z NBP

O konflikcie pomiędzy zarządem Narodowego Banku Polskiego a Radą Polityki Pieniężnej z naszym gościem Piotrem Bielskim, ekonomistą BZ WBK w programie "Bilans" rozmawiał Marcin Kowalski.

Po debiucie...

Z czym wiąże się debiut na warszawskiej Giełdzie? Jakie są obowiązki informacyjne spółki po debiucie na GPW. Na te i inne pytania odpowiadał prezes Biura Informacji Kapitałowych, Piotr Paliło.

Ostry konflikt w NBP

Rada Polityki Pieniężnej nie może porozumieć się z zarządem banku centralnego w sprawie zysku za zeszły rok. Kością niezgodny jest uchwała rady w sprawie liczenia środków. Zarząd uchwałę kwestionuje. Członkowie rady chcą bowiem, aby do ubiegłorocznego zysku obliczanego na nieco ponad 4 miliardy złotych dodać jeszcze tzw. niezrealizowane dodatnie różnice kursowe. Nie wiadomo dokładnie jednak jaka mogłaby to być kwota. Gdyby Rada Polityki Pieniężnej zaakceptowała obecne wyliczenia zarządu to jest pewne, że do budżetu państwa trafiłyby niemal 4 miliardy złotych. Cezary Królak.

Rozliczamy PIT inwestora

Coraz mniej czasu na wypełnienie deklaracji podatkowej za 2009 rok. Na złożenie PIT-ów w urzędach skarbowych podatnicy mają czas tylko do 30 kwietnia. O tym jak rozliczyć podatki od inwestycji giełdowych w programie "Rynki Dnia" Rafał Hirsch rozmawiał z naszym gościem Markiem Gadaczem, doradcą podatkowym PwC.

Promet na NewConnect

Udany debiut Prometu na rynku NewConnect. W ciągu pierwszego dnia notowań kurs spółki wzrósł o 80 procent. O szczegółach debiutu i strategii rozwoju Prometu z naszym gościem Rafałem Ziobrowskim, prezesem spółki w programie "Rynki Dnia" rozmawiał Rafał Hirsch.