Z kraju

Z kraju

Pracownicy a klienci

Zadowolony pracownik to zadowolony klient i w konsekwencji zadowolony akcjonariusz. Warto zarządzać pracownikami w taki sposób żeby byli zadowoleni - wtedy ich praca będzie bardziej efektywna. O tym jak skutecznie zarządzać ludźmi w firmie opowiedziała Katarzyna Żmijewska, starsza konsultantka Great Place to Work Institute Polska. 

Podatki w specjalnych strefach

Jak mała firma może skorzystać z przywilejów specjalnych stref ekonomicznych? Jednym ze sposobów jest optymalizacja podatkowa. Podatnicy prowadzący działalność gospodarczą w specjalnej strefie ekonomicznej mogą obniżyć obciążenie podatkowe dochodów uzyskanych ze swojej działalności. W Polsce istnieje obecnie 14 specjalnych stref ekonomicznych, łącznie obejmujących 12,5 tys. hektarów. Więcej na ten temat - Marcin Sobieszek, doradca podatkowy w Rödl & Partner.

Wznowienie działalności

W okresie letnim działalność sklepów ze sprzętem narciarskim była zawieszana. Po upływie okresu zawieszenia trzeba obowiązkowo wznowić działalność. Jednak nie dzieje się to automatycznie, konieczne jest napisanie wniosku do organu ewidencyjnego w którym rejestrowana była działalność firmy. Więcej o tym jak wznowić działalność - Małgorzata Leśniak, radca prawny w Kancelarii Prawnej Chałas i Wspólnicy.

"Studiuję, pracuję, zarządzam"

Idzie młodość - Paweł Charycki, 24-letni student zwyciężył w konkursie "Studiuję, pracuję, zarządzam", którego patronem medialnym jest TVN CNBC. Jego pomysł na biznes to 24-godzinna wulkanizacja z dojazdem do klienta. Więcej o swoim biznesie Paweł Charycki opowiedział w programie Blajer Mówi Biznes.

W co inwestować?

Jeśli "kupować" polską gospodarkę, lepiej inwestować w mWig40 niż w Wig20. A przynajmniej tak twierdzi Aleksander Widera, członek zarządu Ipopema TFI. Fundusz Ipopema TFI odzwierciedla zachowanie się indeksu mWig40. Jednym z argumentów przemawiających za tym funduszem jest to, że instrumentów opartych o  indeks mWig40 jeszcze nie ma na rynku. O szczegółach z Aleksandrem Widerą rozmawiał Mikołaj Kunica.

Historyczny moment na GPW

Fundusz Lyxor ETF WIG20 to pierwszy fundusz typu ETF notowany na warszawskiej giełdzie. Należy pamiętać, że ETF jest instrumentem opartym na indeksie, nie jest to akcja sprzedawana z dyskontem. Nie można więc oczekiwać od ETF-u natychmiastowych zysków. Jednak na najbardziej płynnych rynkach na świecie ETF generują kilkadziesiąt milionów euro zysku dziennie. O tym co należy wiedzieć o funduszu ETF opowiedział Adam Maciejewski, członek zarządu GPW.

Emperia - ucieczka do przodu?

Eurocash wciąż stara się przejąć Emperię. Czy ewentualna transakcja ma sens biznesowy? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Z jednej strony jest szansa na osiągnięcie efektów synergii ale z drugiej strony  parytet wymiany akcji zaproponowany przez Eurocash jest zbyt niski dla akcjonariuszy Emperii. O szczegółach opowiedział Michał Kowalczewski, prezes Domu Maklerskiego Mercurius, który reprezentuje interesy Emperii.

Empik zaczaruje UOKiK?

Empik od dłuższego czasu planuje przejęcie portalu Merlin.pl. Pytanie tylko, czy otrzyma na to zgodę UOKiK-u. Zdaniem Macieja Dyjasa, prezesa grupy Eastbridge, nie ma powodów by Empik miał takiej zgody nie otrzymać. Nie ma możliwości żeby po sfinalizowaniu fuzji udział Empiku w rynku filmu i muzyki przekroczył 40%. Zakładając, że Empik przejmie portal Merlin.pl, przychody ze sprzedaży internetowej firmy wyniosłyby 7-8%. O planach Empiku z Maciejem Dyjasem rozmawiał Mikołaj Kunica.

Prywatyzacja w rozpędzie

Giełda idzie na giełdę. GPW przygotowuje się do emisji akcji, a minister skarbu Andrzej Grad pojechał do USA, by spotkać się z inwestorami dla warszawskiej giełdy. Na tym jednak nie koniec prywatyzacyjnych planów resortu skarbu. W listopadzie odbędą się aukcje na część majątku Stoczni Szczecin. Na sprzedaż jest również znany warszawski wieżowiec INTRACO. O prywatyzacyjnych planach resortu skarbu z Robertem Stankiewiczem rozmawiał Adam Leszkiewicz, wiceminister skarbu państwa.

Stoczniowe przetargi

Wielki sukces w Gdyni i równie wielkie rozczarowanie w Szczecinie. Majątek Stoczni Gdynia udało się sprzedać za ponad 400 mln złotych, czyli o 136 mln zł więcej od oczekiwań. Jednak część majątku Stoczni Szczecińskiej została sprzedana za zaledwie 30 mln złotych. Brakuje aż 90 mln złotych. W listopadzie planowane są kolejne aukcje obu stoczni, w aukcjach na majątek stoczni Szczecin może wziąć udział Agencja Rozwoju Przemysłu. Więcej na ten temat opowiedział Roman Nojszewski, zarządca kompensacyjny stoczni Szczecin i Gdynia.

Dzień z ETF

Po 19 latach inwestorzy doczekali się pierwszego ETF-u na warszawskim parkiecie. Od dziś na Giełdzie Papierów Wartościowych notowane będą jednostki Lyxor ETF WIG20, odzwierciedlającego zmiany WIG20. Umożliwi to inwestorom kupno części indeksu WIG20. Dla wielu inwestorów ETF pozostaje jednak dość egzotycznym instrumentem. W największym skrócie, jest to fundusz, którego jednostki uczestnictwa notowane są na giełdzie tak jak akcje. Zasady funkcjonowania funduszu ETF wyjaśniał Maciej Kossowski, prezes Wealth Solutions.

Polskie szkoły w rankingu Financial Times

Sukces polskich uczelni. Akademia Leona Koźmińskiego zajęła 30., a SGH 47. miejsce w rankingu FT. Według rektora Akademii, profesora Andrzeja Koźmińskiego, dobra szkoła ekonomiczna musi mieć zagranicznych wykładowców i studentów.

Po decyzji Fed

Amerykańska rezerwa federalna pozostawiła stopy procentowe bez zmian. Kiedy możemy liczyć na ewentualne podwyżki stóp? Czy amerykańska gospodarka najgorsze ma juz za sobą? Rozmowa z Krzysztofem Błędowskim, ekonomistą instytutu MAPI w Waszyngtonie.

FED: stopy procentowe bez zmian

Rezerwa federalna nie zmieniła wysokości stóp procentowych. Oznacza to, że główna stopa referencyjna pozostaje w przedziale 0 – 0,25 procent. Co mówi decyzja FED-u o stanie amerykańskiej gospodarki, pytamy dr Andrzeja Kurnickiego, prezesa Euro-American Company.

Zmiany w podatku VAT

Od nowego roku VAT na podstawową żywność przetworzona spadnie z 7% do 5%. Zmiana stawek podatku VAT może spowodować problemy techniczne, uważa Tomasz Olkiewicz, partner w MDDP.

Perspektywy globalnej gospodarki

Polska nie może zrezygnować z euro - musi przyłączyć się do unii walutowej. Jedyne pytanie to termin - mówi w TVN CNBC prof. Pedro Videla z IESE Business School. O amerykańskiej recesji, przyszłości strefy euro i perspektywach polskiej gospodarki w rozmowie Błażeja Karwowskiego.

Zainwestujemy w Digital Avenue?

Wirtualny portfel Rynków dla Opornych radził sobie we wtorek gorzej od rynku. Pan Tomasz proponuje inwestycję w Digital Avenue. Czy spółka notowana na rynku NewConnect trafi do portfela RDO?

Komu obligacje, komu…

Polski dług jak świeże bułeczki. Choć zbliżamy się niebezpiecznie do poziomu 55% PKB polski rząd nie ma problemu ze sprzedażą obligacji. Ceny rosną w rytm zapowiedzi Ministerstwa Finansów o ograniczeniu podaży papierów skarbowych. Kto  i za ile kupuje polski dług? Sprawdzał to Patrycjusz Wyżga.

200 tys. złotych na eksportową ekspansję

Od czegoś trzeba zacząć, czemu nie od 10 000 złotych na analizę zagranicznego rynku? Kolejny krok to już 200 000 złotych na faktyczną ekspansję. Paszport do eksportu to dotacja, którą oferuje Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przy wykorzystaniu europejskich środków. Czy dzięki niej Rosjanie, Niemcy czy Kazachowie  uwierzą w dobre, bo polskie? Sprawdzał to Marek Klapa.

Napięcie rośnie

Iskrzy w polskiej energetyce. Planowane połączenie sił PGE i Energii budzi wątpliwości nie tylko urzędu antymonopolowego, ale i wielu polskich ekonomistów. Według UOKiK powstanie nowego podmiotu zakłóci konkurencję na rynku, na co nie pozwala polskie i europejskie prawo.  Jak konsolidacja na rynku energii ma się do planów prywatyzacji sektora i  jaki będzie ostateczny rachunek, który firmy po swoim połączeniu wystawią nam – konsumentom? Sprawdzał to Łukasz Kijek.

Nowy standard ubezpieczeń

Bezgotówkowa, szybka pomoc lekarska powypadkowa w ramach ubezpieczenia OC. Serenity podpisała właśnie umowę z Ergo Hestia na tego typu usługi. Marek Bylina, wiceprezes Serenity twierdzi, że gwarantuje to spółce znaczne zyski w przyszłości.

OFE czekają zmiany

Mniejsze prowizje i wprowadzenie poziomów ryzyka. Zmiany w OFE mają przynieść więcej pieniędzy przyszłym emerytom. Czekając na rządowy projekt nowelizacji ustawy, rozmawiamy z Agnieszką Nogajczyk-Simeonow, prezes Allianz PTE.

Zysk Gastela na koniec roku?

Gastel Żurawie zwiększa sprzedaż i widzi poprawę na polskim rynku budowlanym. Spółka liczy na zysk netto na koniec roku i zamierza kupić PGMB Budopol. Prezes Gastel Żurawie Grzegorz Żółcik powiedział TVN CNBC, że spółka planuje nową emisję akcji.

Wzrostowa sesja na GPW

Dobra atmosfera wokół warszawskiego parkietu. WIG20 zyskał na wtorkowym zamknięciu 1,36%. To poziom najwyższy od 5 miesięcy i bliski maksimów tego roku. O szczegółach sesji Błażej Karwowski.

Milion w portfelu

Fundusze absolutnej stopy zwrotu, fundusze akcji rynków wschodzących i polskie obligacje skarbowe. Grzegorz Latała z Aviva Investors TFI przedstawia swój pomysł jak długoterminowo zainwestować milion złotych.

Emperia kontratakuje

Emperia broni się przed przejęciem przez Eurocash prezentując prognozy i strategie. Jednak Tomasz Manowiec, analityk BM BGŻ twierdzi, że to suche liczby, bo zarząd nie przedstawił uzasadnień. Jego zdaniem Eurocash wybrał dobry moment na przejęcie Emperii.

"Paszport dla eksportu"

Ruszył nabór wniosków na dofinansowanie w ramach programu "Paszport dla eksportu". Firma, które spełni wymagania może otrzymać nawet 200 tysięcy złotych na rozpoczęcie działalności eksportowej. Co powinien zrobić przedsiębiorca, który chciałby otrzymać takie wsparcie? Na to pytanie odpowiedział Radosław Runowski, dyrektor Zespołu Własności Przemysłowej w PARP.

OFE czekają zmiany

Zmiany na rynku Otwartych Funduszy Emerytalnych. Wcześniejsze propozycje zakładały dwa subfundusze, tzw. agresywny z którego w określonym punkcie czasowym przechodzi się w bezpieczny. Nowe zasady przewidują komponowanie z jednostek uczestnictwa dwóch lub trzech funduszy. W przypadku młodych ludzi, 80-85% środków mogłaby być inwestowana na giełdzie. Więcej o nowych zasadach w OFE - Anna Horsecka, prezes PTE Polsat.

Szykują się problemy z dostawami gazu

W czwartym kwartale tego roku PGNiG może zdecydować o ograniczeniu dostaw. W konsekwencji spółki z branży chemicznej powinny być przygotowane na zakup amoniaku, którym mogłyby zastąpić gaz. Ograniczenia dostaw gazu najbardziej uderzą w Zakłady Azotowe Puławy, dla których koszt gazu to około 35% sprzedaży. O problemy z gazem Rafał Hirsch pytał Tomasza Kasowicza, analityka Erste Securities. 

Szczepienie w kosztach

Jesień to sezon zachorowań i urlopów chorobowych. Dlatego wielu pracodawców funduje pracownikom szczepienia przeciw grypie. Czy w takiej sytuacji szczepienia można wliczyć w koszty uzyskania przychodów? Jak to zrobić radzi Małgorzata Samborska, senior menedżer w Departamencie Doradztwa Podatkowego Grant Thornton Frąckowiak.