Z kraju

Z kraju

Petrolinwest da zarobić?

Cztery sesje i 35- procentowy wzrost kursu. To w oczywisty sposób rodzi pytanie w co wierzą i na co liczą akcjonariusze Petrolinwestu.

Skazani w spółkach

Jak odwołać zgodnie z procedurą -ujętą w Kodeksie Spółek Handlowych- członka zarządu, kiedy np: dowiedzieliśmy się, że był karany za przestępstwa gospodarcze. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z mecenasem Arkadiuszem Matusiakiem z kancelarii Bird&Bird.

Budżet UE 2014-2020

Parlament Europejski przyjął rezolucję ws. budżetu europejskiego na lata 2014 – 2020. Polska ma być jednym z największych beneficjentów unijnych środków. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z dr Dominiką Harasimiuk z katedry Prawa Międzynarodowego Publicznego Uczelni Łazarskiego.

Pracownik na urlopie

Czy pracownik będąc na urlopie może pracować dla konkurencji ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Krzysztofem Gąsiorem, adwokatem z kancelarii K&L Gates.

Negocjator w biznesie

To kolejna odsłona cyklu "negocjator w biznesie" w "Blajer mówi: Biznes". O tym jak przygotować się do negocjacji rozmawiamy z mec. Markiem Kujawą negocjatorem, ekspertem w BCC I KIG.

Nowe cztery kółka

Czerwiec przyniósł wzrost liczby rejestrowanych aut zarówno w porównaniu M/M jak i R/R. Wynik skumulowany po pierwszej połowie 2013 roku nadal jest na minusie w porównaniu do okresu styczeń-czerwiec 2012, jednak dzięki rezultatom osiągniętym w czerwcu poziom spadku zmniejszył się.

Łupki z przeszkodami

Parlament Europejski opowiedział się w środę za interwencją na rynku handlu emisjami CO2 polegającą na zawieszeniu aukcji części pozwoleń na emisję. Co to oznacza dla Polski? Szczegóły w rozmowie z Filipem Elżanowskim z Kancelarii Elżanowski, Cherka i Wspólnicy.

RPP w akcji

Stopy procentowe na rekordowo niskim poziomie. Rada Polityki Pieniężnej dokonała kolejnego cięcia o 25 punktów bazowych. Od czwartku główna stopa referencyjna NBP będzie wynosić 2,50%. Jak mówiła w TVN CNBC Aleksandra Bluj, strateg rynku stopy procentowej PKO BP, na ten moment wydaje się, że wyczerpaliśmy już worek z obniżkami stóp procentowych.

Milion w portfelu

Portfel Aleksandra Jawienia, prezesa Investment Fund Managers w XIII edycji "Miliona w Portfelu" stracił 5,04%. Jednak od samego początku inwestycji jest na plusie i wynosi 17,23%. Według zarządzającego portfelem, do spadku w ostatniej edycji przyczyniły się m.in. słabnące waluty.

Pieniądze w sporcie

Agnieszka Radwańska bogatsza o 2 miliony złotych - Polka zagra w półfinale Wimbledonu. Zawodniczka z Krakowa pokonała wczoraj w trzech setach Chinkę Na Li. Oprócz Radwańskiej w półfinale znajdzie się również drugi Polak; dzisiaj bowiem dowiemy się kto z pary Łukasz Kubot - Jerzy Janowicz przejdzie do kolejnej fazy turnieju.

RPP w akcji

W trzy miesiące RPP pozbawiła banki prawie 15 miliardów złotych ulokowanych przez gospodarstwa domowe na depozytach terminowych. Blisko połowę tego klienci mogli przenieść do funduszy inwestycyjnych. Rozmowa z Michałem Sadrakiem, analitykiem Open Finance.

RPP w akcji

To ma być ostatnie takie cięcie. Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje dzisiaj o wysokości stóp procentowych. Większość ekonomistów spodziewa się obniżki o 25 punktów bazowych i zakończenia cyklu. Główna stopa procentowa Narodowego Banku Polskiego już jest na najniższym w historii poziomie -2,75%.

Ostre związki

Jednoznaczna postawa Solidarności, która zapowiada nękanie i „wykańczanie” rządu, i która otwarcie wspiera opozycję – ile w niej jeszcze związku, ile już partii politycznej? Rozmowa z Wojciechem Peszyńskim z Wydziału Politologii i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.

Plany Mercora

Miniony rok obrotowy, który Mercor zakończył w czerwcu, pokazał - po odliczeniu wydarzeń jednorazowych i odpisów - stabilność biznesu. Teraz Mercor stawia na rynki zagraniczne, między innymi na Rosję. Rozmowa z prezesem Mercora, Krzysztofem Krempeciem.

Przetargi z limitem

Urząd zamówień publicznych proponuje aby podnieść granicę obowiązku przeprowadzania przetargu do 30 tys. euro z dotychczasowych 14 tys. Ma to przyspieszyć prace wielu instytucji państwowych. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Grzegorzem Czabanem, trenerem zamówień publicznych Apexnet.

Karany pracownik

Zanim zatrudnimy pracownika warto wiedzieć czy ma kryminalną przeszłość. Jak to zrobić, aby nie narazić się na pozew o dyskryminację przy zatrudnianiu ? W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Sławomirem Paruchem, kancelaria Raczkowski i Wspólnicy.

Zgromadzenie wspólników

Do końca czerwca wspólnicy spółek musieli podjąć decyzję dotyczącą podziału zysku. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Krzysztofem Rąpałą, radcą prawnym w kancelarii RKKW.

Biznes na bocznicy

Przerwany przejazd metrem - przerywa dopływ klientów i pieniędzy do biznesu, który przy kolejce działał. Przez dwa wakacyjne miesiące z ruchu wyłączone będą dwie kluczowe stacje w stolicy - Centrum i Świętokrzyska. Powód to budowa drugiej linii metra. Dla lokalnych sklepów i firm usługowych to fatalna wiadomość. Dominik Cierpioł

Milion w portfelu

Portfel Sebastiana Buczka, prezesa Quercus TFI, zyskał w XIII odsłonie "Miliona w portfelu" aż 15%, a w sumie od wiosny 2011 roku prawie 56%. Najwięcej udało się zyskać dzięki inwestycjom w małe i średnie spółki.

System emerytalny

System emerytalny finansowany z opodatkowania pracy ludzi wkraczających w wiek produkcyjny i reprodukcyjny, a to prowadzi do katastrofy demograficznej i finansowej – przekonuje Centrum im. Adama Smitha. Widząc zamieszanie wokół systemu emerytalnego Robert Stankiewicz sprawdzał wraz z Ireneuszem Jabłońskim z Centrum im. Adama Smitha, czy na świecie istnieje idealny system emerytalny.

Pokonać miedź

10 razy lżejsze i 30 razy bardziej wytrzymałe niż miedź – polski naukowiec wynalazł węglowe nanorurki, z których można zrobić super wytrzymałe kable do przesyłania prądu. O nowym polskim wynalazku mówił w TVN CNBC dr Krzysztof Kozioł z Uniwersytetu Cambridge, który sprawuje nadzór nad realizacją tego projektu.

Recepta na zdrowie

Ministerstwo Zdrowia do końca roku zamierza przygotować nowy koszyk świadczeń, który powinien być podstawą do rozwoju dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych. O jego szczegółach opowiadał w "Godzinie dla pieniędzy" Sławomir Neumann, wiceminister zdrowia.

Obligacje korporacyjne w cenie

Obligacje dużych korporacji sprzedają się na pniu. Ostatnie dni to duża emisja długu Orlenu i Polskiej Grupy Energetycznej. W obu przypadkach oferta okazała się kilkukrotnie mniejsza niż liczba chętnych na zakup tych papierów. Jakie są prognozy dla rynku długu korporacyjnego? Jak zmienią się koszty finansowe PGE, jeśli faktycznie rozpocznie inwestycję w Opolu, której budżet przekracza 11,5 miliarda złotych i jak ten projekt wpłynie na zdolność grupy do wypłacania dywidendy? Naszym gościem był Wojciech Ostrowski, wiceprezes odpowiadający za finanse największej firmy energetycznej w Polsce.

Lotos z nową strategią

Lotos z nową strategią do 2015 roku. Spółka planuje zmiany w grupie, kładąc nacisk m.in. na zwiększenie wydobycia, w tym uruchomienie produkcji ze złoża B8 na Bałtyku. Większe nakłady inwestycyjne nie powinny wpłynąć negatywnie na politykę dywidendową, mówił w programie Rynki Dnia Paweł Olechnowicz, prezes Grupy Lotos.

Nowa strategia TUP

TUP zmienia nazwę i strategię. Fundusz, inwestujący głównie w nieruchomości oraz start-upy z różnych branż, mówi, że sytuacja na rynku wymaga zmiany modelu biznesowego. Spółka zamierza skoncentrować się na największym projekcie – budowie od podstaw miasteczka Siewierz-Jeziorna nieopodal Katowic. W tym celu zamierza uwolnić gotówkę zamrożoną w inne projekty deweloperskie. Przekonuje, że obecnie wynajęte nieruchomości absorbują znaczący kapitał a czynsze generowane z najmu tych obiektów nie gwarantują oczekiwanej stopy zwrotu. Na sprzedaż trafi więc portfel nieruchomości, między innymi z zależnej spółki TUP Property – której aktywa TUP wycenia na ponad 135 milionów złotych. Ile i kiedy zarobią na tym akcjonariusze? Naszym gościem był Robert Jacek Moritz, prezes TUP SA.

Dziura bez dna

Fundusz Ubezpieczeń Społecznych z dziurą na ponad 60 miliardów złotych w 2015 - i to w najbardziej optymistycznym wariancie.W ubiegłym roku dotacje z budżetu, refundacje składek do OFE i środki z Funduszu Rezerwy Demograficznej przekazane do FUSu wyniosły łącznie 50,5 miliardów złotych.