Z kraju

Z kraju

Narzędzia roztropnego inwestora

Jak być roztropnym inwestorem? Może warto skorzystać z nowych zleceń, które umożliwia wprowadzony w kwietniu nowy system, giełdowy. Porozmawiamy o tym z Robertem Raszczykiem, dyrektorem wsparcia operacyjnego DM BZ WBK.

Cien recesji

Komisja Europejska daje Polsce dodatkowe dwa lata na wyjście z procedury nadmiernego deficytu, tymczasem deficyt polskiego budżetu może sięgnąć 30 miliardów złotych uważa Marek Rozkrut, główny ekonomista Ernst & Young. Jego zdaniem o wielkości deficytu przesądzą dużo mniejsze wpływy z podatków.

Walka o domenę

O tym co zrobić, kiedy ktoś wykupi "naszą" domenę rozmawiamy z dr Justyną Kurek, Kancelaria Rödl & Partner.

Biznes z pasją

W programie Wartość policzyliśmy ile wart jest biznes z pasją i jak ocalić od zapomnienia zapałczany biznes w Polsce. Naszym gościem był Eugeniusz Kalamarz, dyrektor muzeum zapałek w Częstochowie.

Cień recesji

Komisja Europejska daje Polsce trochę więcej luzu - urzędnicy z Brukseli przedłużyli nam o dwa lata prawo do utrzymywania ponad 3 procentowego deficytu budżetowego. Problem w tym, ze nasz dług znów dochodzi do ustawowej bariery 55% PKB. Przekroczenie tego poziomu oznacza kolejne cięcia w budżecie, a one zabolą nas wszystkich. Naszym gościem był Adam Jasser, minister w KPRM.

Kondycja polskiej gospodarki

We wtorek startuje posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jak członkowie Rady zinterpretują ostatnie dane z polskiej gospodarki, pokazujące coraz mocniejsze spowolnienie? Zdaniem profesora Jana Czekaja, sytuacja jednoznacznie wskazuje, że najlepszym wyjściem jest dalsze cięcie stóp procentowych. Z byłym członkiem RPP, w programie Dzień Na Rynkach rozmawiał Mikołaj Kunica.

Zarobić na łupkach

140 miliardów dolarów rocznie inwestują amerykańskie firmy w projekty łupkowe. Aliantz TFI tworzy właśnie fundusz, który ma inwestować w tego typu spółki. Jaki jest profil ryzyka związanego z inwestowaniem w ten szybko rosnący choć dla wielu ekspertów kontrowersyjny biznes? Naszym gościem był Grzegorz Prażmo, zarządzający Aliantz TFI.

Made in Japan

Aktywność japońskiego przemysłu rośnie najszybciej od blisko roku. Indeks PMI, obrazujący nastroje wśród menedżerów do spraw zakupów, wzrósł w maju do 51,5 pkt z 51,1 pkt w kwietniu. Ceny konsumpcyjne w Japonii cały czas spadają, choć w kwietniu w ujęciu miesięcznym pojawia się już inflacja. Mariusz Dąbrowski, ekspert centrum Polska-Azja przyznaje, że perspektywy przed japońską gospodarką są dobre, w czym pomagają także zabiegi japońskiego premiera Shinzo Abe i jego tak zwana Abenomika.

Kondycja gospodarki USA

Cięcie rządowych wydatków ciąży amerykańskiej gospodarce. Odczyt PKB za pierwszy kwartał zrewidowany lekko w dół - według najnowszych danych PKB wzrósł o 2,4%, pierwszy odczyt pokazał wzrost o 2,5%. Rafał Sadoch uważa, że choć dane o PKB zostały zrewidowane w dół, optymizmem napawa fakt, że wciąż rośnie konsumpcja. Ekonomista Invest Banku prognozuje także, że amerykańska Rezerwa Federalna już we wrześniu ograniczy dodruk dolarów.

Wydobywanie prawa łupkowego

Po miesiącach wyczekiwania i kilku spektakularnych przykładach utraty wiary w łupkowe eldorado w Polsce - wreszcie jest zarys odpowiednich przepisów. Ministerstwo Środowiska chwali się, że zasady będą prostsze niż dotąd. Z kolei branża martwi się, że będzie musiała dzielić się hojnie zyskami z państwowym operatorem - zrzucając na jego barki niewielką część kosztów.

Milion w portfelu

Portfel Mariusza Staniszewskiego stracił od początku inwestycji ponad 5%. W ostatniej odsłonie stracił 0,19%. Jest uczestnikiem miliona w portfelu od kwietnia 2011. Największy zysk w portfelu przyniósł fundusz akcji "miś". O zmianach w portfelu w rozmowie Roberta Stankiewicza.

Prognozy dla Polski

Polska gospodarka w nieco lepszej kondycji, niż pierwotnie szacowano. W pierwszym kwartale PKB wzrósł o 0,5%, wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego mówiły o wzroście na poziomie 0,4%. Dzisiaj poznaliśmy też prognozy OECD, wedle nich w całym 2013r. wzrost gospodarczy w Polsce wyniesie 0,9%. Nieco bardziej optymistyczna była Elżbieta Chojna-Duch z prognozą na poziomie 1% wzrostu. Z członkinią RPP zgadza się Janusz Witkowski, prezes Głównego Urzędu Statystycznego.

Nie ma pracy

Stopa bezrobocia spadła, zwolnień grupowych przybyło. Pozorna sprzeczność wytłumaczyć daje się bardzo łatwo - poprawa jest na razie tylko sezonowym złudzeniem. Więcej osób znajdzie zajęcie, ale prawdopodobnie nie na długo. Materiał Dominika Cierpioła

Cień recesji

Pierwsze dwa kwartały będą najtrudniejsze i w drugiej połowie roku powinno nastąpić ożywienie - ocenia prezes Deutsche Bank Polska i dodaje, że gospodarce potrzebne są teraz inwestycje. Krzysztof Kalicki był gościem programu Rynki Dnia.

Plany Megaronu

Spowolnienie nie straszne dla Megaronu. Producent gładzi gipsowych planuje zakończyć półrocze takim samym wynikiem jak rok wcześniej. Prezes spółki mówił w TVN CNBC, że jednym z głównych motorów napędzających przychody w tym roku będzie eksport.

Cień recesji

Wzrostu gospodarczego powyżej jednego procenta spodziewa się członek zarządu NBP Małgorzata Zaleska. Jej zdaniem takie tempo wzrostu będzie uzależnione od wyników gospodarki w kolejnych kwartałach.

Cień recesji

Dynamika wzrostu PKB wyhamowała z 0,7 proc w czwartym kwartale ubiegłego roku do 0,5 proc w pierwszym kwartale 2013, ale szczegółowo analizując źródła wzrostu można zaobserwować kilka ciekawych zjawisk. Konsumpcja indywidualna już nie spada rok do roku, spadek inwestycji jest mniejszy niż w czwartym kwartale. Co czeka biznes i inwestorów w dalszej części 2013 i 2014 roku? Rozmowa z Maciejem Jędrzejakiem, dyrektorem zarządzającym Saxo Bank Polska.

Plany Ceramiki Nowa Gala

Słaby rynek, niejasne perspektywy i odwołana największa inwestycja w historii spółki. Produkująca kafelki Ceramika Nowa Gala, nie może zaliczyć początku roku do udanych.

Negocjator w biznesie

To kolejna odsłona cyklu "negocjator w biznesie" w "Blajer mówi: Biznes". O tym jak przygotować się do negocjacji rozmawiamy z mec. Markiem Kujawą negocjatorem, ekspertem w BCC I KIG.

Badamy spółki medyczne

Penta, która jest jednym z istotnych graczy w sektorze opieki zdrowotnej w Europie Środkowej i Wschodniej, wezwała do sprzedaży 85,4 procent akcji EMC Instytut Medyczny po 18,8 złotych za sztukę.

Koniec szwedzkiego raju?

Szwedzka gospodarka w gazie. Rok do roku urosła 1,7% w pierwszym kwartale i przebiła prognozy ekonomistów. Skąd ten optymizm? Rozmowa z Maciejem Sokołowskim z Uniwersytetu w Goeteborgu.

Cień recesji

Polska gospodarka w nieco lepszej kondycji, niż pierwotnie szacowano. W pierwszym kwartale PKB wzrósł o 0,5%, wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego mówiły o wzroście na poziomie 0,4%. Zdaniem Ignacego Morawskiego, głównego ekonomisty Polskiego Banku Przedsiębiorczości to pozytywny sygnał, bo oznacza, że radzimy sobie relatywnie dobrze w czasie kryzysu, a w przyszłym roku możliwa jest wyraźna poprawa.

Cień recesji

Polska gospodarka w nieco lepszej kondycji, niż pierwotnie szacowano. W pierwszym kwartale PKB wzrósł o 0,5%, wstępne dane Głównego Urzędu Statystycznego mówiły o wzroście na poziomie 0,4%. W całym 2013 roku polska gospodarka może urosnąć o około 1% - uważa Elżbieta Chojna-Duch z Rady Polityki Pieniężnej, ale podkreśla, że będzie to możliwe jeśli wzrost PKB przyspieszy w kolejnych kwartałach.

Kondycja konsumenta

To będzie trudny rok dla polskiej gospodarki a konsumeci są coraz bardziej ostrożni - mówił w TVN CNBC wiceprezes Tesco. Z Czesławem Grzesiakiem rozmawiali Robert Stanilewicz i Agata Biały-Cholewińska.

Kondycja konsumenta

W niedzielę - odpoczywać, handlować - w tygodniu. Grupa posłów chce zakazać pracy nawet na część etatu w sklepach w niedzielę. Projekt zmian w ustawie trafił już do sejmu. Zamknięciu sklepów w niedzielę przeciwny jest prezes Bakallandu Marian Owerko, który uważa że z dyskusją na ten temat trzeba poczekać być może nawet 10 lat. O kondycji polskiego konsumenta z prezesem Bakallandu rozmawiali Robert Stanilewicz i Agata Biały-Cholewińska.

Wojna o handel w niedzielę

W niedzielę - odpoczywać, handlować - w tygodniu. Grupa posłów chce zakazać pracy nawet na część etatu w sklepach w niedzielę. Projekt zmian w ustawie trafił już do sejmu.

Inicjatywa Jeremie

Dzisiaj "Blajer mówi: Biznes" z Poznania. O tym jak wygląda w praktyce uzyskiwanie pożyczki z programu Jeremie rozmawiamy z przedsiębiorcą, który z takiej pomocy skorzystał Michałem Prałatem Prezesem Zarządu Polska Dystrybucja Budowlana.

Inicjatywa Jeremie

Dzisiaj "Blajer mówi: Biznes" z Poznania. O tym jak uzyskać poręczenie w ramach inicjatywy Jeremie rozmawiamy Krzysztofem Leniem, Prezesem Funduszu Rozwoju i Promocji Województwa Wielkopolskiego.

Inicjatywa Jeremie

Dzisiaj "Blajer mówi: Biznes" z Poznania. O warunkach jakie należy spełnić by uzyskać preferencyjną pożyczkę z funduszu Jeremie rozmawiamy z Jarosławem Nowakiem, Wiceprezesem Zarządu Wielkopolskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Inicjatywa Jeremie

Dzisiaj "Blajer mówi: Biznes " z Poznania. O tym jacy przedsiębiorcy mogą dostać pożyczkę korzystając z inicjatywy Jeremie rozmawiamy z Jarosławem Kałą Dyrektorem Departamentu Instrumentów Inżynierii Finansowej BGK