Związek Banków Polskich przedstawił dziś propozycje mające ulżyć zadłużonym we frankach szwajcarskich. - Większość z nich została już zasygnalizowana przez banki - mówi Jarosław Sadowski, analityk Expandera. - To minimum, które spodziewałem się usłyszeć. Nie ma żadnej drastycznej zmiany. Podkreśla, że nie jest pewne, czy banki zgodzą się na wprowadzenie tych propozycji w życie.
- Banki już informowały o tym, że zmniejszają lub rezygnują czasowo ze spreadu czy z dodatkowych zabezpieczeń - wylicza Jarosław Sadowski.
Na konferencji prasowej Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich, zasygnalizował, że banki będą umożliwiać klientom bezprowizyjną zamianę waluty kredytu z franka na złotego po kurskie równym średniemu kursowi Narodowego Banku Polskiego. Ale zaznaczył, że nie chodzi tu o przewalutowanie. Jaka jest więc różnica między tymi operacjami?
- Umożliwienie jeżeli chodzi o przewalutowania to są dwie rzeczy. Jedna rzecz, to jest spread, który jest stosowany przy spłacie konkretnej raty. Prezes ZBP zastrzegał, że banki całkowicie nie rezygnują ze spreadu - w jednych bankach będzie zniesiony, w innych nie. Jest też druga rzecz dotycząca przewalutowania po średnim kursie NBP. Jest to ukłon banków w stronę kredytowiczów - mówi Jarosław Sadowski.
Jednak nie spodziewa się dużej grupy "frankowiczów", która zdecyduje się na taki krok.
Banki nie wprowadzą zmian?
- Nawet jeśli banki przy przewalutowaniu zrezygnują ze spreadu, to kurs franka jest na tyle wysoki, że przewalutowanie oznaczałoby, że jeszcze bardziej urośnie rata, ponieważ stopy procentowe w Szwajcarii są bardzo niskie. Część kredytów przy obecnym poziomie LIBOR-u będzie miała zerowe oprocentowanie a w złotych będzie wynosiło ono ok. 4 proc. - tłumaczy analityk.
Dzisiejsza konferencja zdaniem analityka potwierdziła, to wszystko o czym ostatnio się mówiło. - Zebrano to w jeden pakiet. To nie oznacza, że wszystkie banki się na to zgodzą. Troszkę jestem zawiedziony po tej konferencji - mówi Sadowski.
Prezes ZBP zapowiedział, że wyśle do Ministra Finansów, prośbę o zwolnienie podatkowe dla osób, które przechodzą restrukturyzację kredytu. - Tu jest wreszcie coś nowego. Skoro już o tym powiedziano, prawdopodobnie uda się to przeprowadzić. Ten punkt jest jednym z ważniejszych - stwierdza na koniec analityk.
Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS