Z kraju

Z kraju

Zmiany w NFZ

Proponowana przez Ministra Zdrowia reforma nie jest rozwiązaniem, które miałoby poprawić sposób finansowania świadczeń medycznych. Takiego zdania jest Radosław Szubert, prezes Polmedu. Jego zdaniem potrzebne są głębokie zmiany systemowe, wymuszające konkurencyjność wśród płatników. Rozwiązaniem może być według prezesa wyodrębnienie składek na świadczenia zdrowotne dla zamożniejszych obywateli.

Chronimy kapitał

Jak chronić kapitał w niepewnych czasach? Tradycyjną giełdową receptą na takie właśnie czasy są spółki defensywne. Chodzi o firmy, które charakteryzują się względnie stałym popytem na swoje produkty lub usługi. O tym, które firmy na warszawskim parkiecie spełniają ten wymóg, rozmawiamy z Adamem Łukojciem, zarządzającym Skarbiec TFI.

Francja problemem Europy?

Negatywną perspektywę dla francuskich banków przedstawił Moody’s. W opublikowanym dziś raporcie agencja zauważa, że rok 2013 będzie bardzo trudny dla działania całego sektora bankowego. O francuskim sektorze bankowym w rozmowie z Tadeuszem Woźniakiem, dyrektorem generalnym Francuskiego Instytutu Gospodarki oraz prezesem spółki doradczej Sodeco.

Kto kupuje własne „M”?

Serwis Domiporta.pl oraz agencja Metrohouse przeprowadziły ankietę, która poszukiwała odpowiedź na pytanie: kto teraz kupuje w Polsce mieszkania? Okazało się, że wśród deklarujących zakup mieszkania przeważają osoby w wieku od 31 do 40 lat. Osoby do 40-ego roku życia stanowią dwie trzecie poszukujących obecnie własnego "M". Co piąty ankietowany miał ponad 50 lat. Przegląd rynku nieruchomości mieszkaniowych pod kątem kupujących w rozmowie z Agnieszką Grotkowską, Domiporta.pl

Euro kryzys

Porozumienie dzięki któremu Cypr otrzyma 10 mld na ratowanie sektora bankowego może wpędzić ten kraj w długoletnie spowolnienie, uważa Jacek Chwedoruk, zarządzający warszawskim biurem Rothshild. Ma on nadzieję że Cypr nie podzieli losu Grecji, a pójdzie śladem rozwijających się gospodarek republik nadbałtyckich. Jako przykład podaje on Łotwę.

Operacja NFZ

Operacja Narodowego Funduszu Zdrowia. Zamiast jednej opasłej centrali więcej władzy mają dostać oddziały regionalne. W zamian za to powstanie urząd, który będzie wyceniał świadczenia, ale nie będzie za nie płacił. Dodatkowo NFZ proponuje weryfikacje efektów leczenia i premier dla najlepszych placówek. Jednak zdaniem Romana Walasińskiego prezesa Swissmedu, tak daleko idące rozwiązania mogą sprawić, że minister zdrowia będzie miał zbyt duży wpływ na rynek usług medycznych.

Centrum wyników - Duon

Gazowy Duon wrzucił drugi bieg. Po raz pierwszy w historii notowań na GPW, spółka wypracowała dodatni wynik netto. Ponad 6 mln złotych, rok wcześniej były ponad 3 miliony złotych straty. W prognozie wyników na 2013 grupa Duon zapowiedziała dalsze wzrosty: przychodów o 33% i Ebitda o 29%. Z prezesem Duonu Mariuszem Calińskim rozmawiał Łukasz Kijek.

Centrum wyników

O dwie trzecie skurczył się zysk Infovide Matrix w ubiegłym roku. Konsultingowo-informatyczna spółka zarobiła na czysto trzy miliony sto tysięcy złotych. Cały zysk udało się wypracować w czwartym kwartale. W 2013 rok spółka weszła z portfelem zamówień na poziomie 66 milionów złotych, o osiem milionów mniejszym niż rok wcześniej. O szczegółach wyników spółki rozmawialiśmy z prezesem Infovide-Matrix Borysem Stokalskim.

Kofola, a polski konsument

Rośnie niepewność konsumenta. Polacy szukają oszczędności w swoim koszyku zakupów, ograniczają wydatki konsumpcyjne na rzecz oszczędzania. To złe wiadomości dla producentów dóbr szybko zbywalnych, czyli na przykład producentów napojów. W całym 2012 roku zysk netto kofoli udało się poprawić o blisko 20 procent do blisko 29u milionów złotych. Naszym gościem był Bartosz Marczuk, dyrektor finansowy Kofoli.

Biznes na kółkach

Transport na hamulcu. Zyski Trans Polonii w 2012 roku skurczyły się o ponad 50% do dwóch milionów złotych. W samym czwartym kwartale spółka pokazała stratę netto na poziomie 340 tysięcy złotych. Przyczyną słabszych wyników jest między innymi fakt, że wraz ze spowolnieniem na placu budowy polskich dróg spadło zapotrzebowanie na transport asfaltów. Czym zatem Trans Polonia zastąpi asfalt? O to pytaliśmy Dariusza Cegielskiego, prezes Trans Polonii.

Debiut stoi na stacji

PKP Cargo wybiera się na warszawski parkiet. Zgodnie ze strategią prywatyzacji, debiut do 50% akcji spółki nastąpi w IV kwartale 2013 roku. Po debiucie na GPW PKP SA utrzyma pakiet kontrolny w PKP Cargo. Naszym gościem był prezes wybierającej się na giełdę spółki Łukasz Boroń.

Zmiany na polskiej wsi

Polski rolnik - coraz młodszy, chętniej korzystający z internetu, i coraz częściej.. kobieta.

Żywność podrożeje?

Przez dłuższą i śnieżną zimę, droższe mogą być pojawiające się niebawem "nowalijki"

Bliżej 4-tej deregulacji

Komitet stały Rady Ministrów zarekomendował rządowi przyjęcie ustawy o ułatwieniach w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Polityka i pieniądze

Minister skarbu ma już plan naprawy LOT-u przygotowany przez zarząd przewoźnika. Cięcie zatrudnienia w Locie gwarantowane.

Polski rynek pracy

Ani w tym, ani w przyszłym roku nie należy spodziewać się poprawy na polskim rynku pracy. Taki wniosek płynie z raportu Narodowego Banku Polskiego. Zgodnie z raportem, czwarty kwartał przyniósł dalszą stagnację popytu na pracę w Polsce - ale osób pracujących przybywało, i rok do roku, i kwartał do kwartału. Źle było w przemyśle - tam pracowników ubywało - ale już w usługach widać zmiany na plus. Jakie są problemy strukturalne polskiego rynku pracy?

Firma teraz

Kolejny pomysł na firmę w ramach franczyzy - biznes sprzedaży mrożonego jogurtu. Naszym gościem był Ron Melchet, prezes zarządu Redberry Polska.

Brat VAT

Przedsiębiorca musi skorygować podatek vat po 150 dniach od braku płatności. Obowiązek ten wprowadziła tzw. ustawa deregulacyjna od 1 stycznia. O tym, jak to działa mówił mec. Andrzej Malec z Kochański Zięba Rapala i Partnerzy.

Firma teraz

Sprzedawca zawsze odpowiada za wady fizyczne i prawne sprzedawanych rzeczy, ale nie musi przyjąć zwrotu towaru jeśli tego nie oferuje klientom. Może zaproponować wymianę towaru na nowy lub usunięcie wady. O szczególach rozmawialiśmy z mec. Przemysławem Buczkowskim z Gorzkiewicz & Buczkowski Adwokaci.

Gwarancje kredytowe dla MŚP

Małe firmy mogą korzystać z gwarancji kredytowych ze środków Banku Gospodarstwa Krajowego w ramach programu „de minimis”. Gwarancje udzielane są na maksymalnie 60% kredytu obrotowego, a kredyty udzielane są obecnie w 6 bankach komercyjnych. O tym, jak można uzyskać kredyt Raiffeisen Polbanku pytaliśmy dyrektora ds. zarządzania sprzedażą tej instytucji Karola Stępnia.

Twój brat PIT

Po urodzeniu dziecka kobieta ma prawo do urlopu oraz zasiłku macierzyńskiego. Jak go rozliczyć, pytaliśmy w zeznaniu podatkowym, pytaliśmy Konrada Turzyńskiego, doradcę podatkowego w KNDP.

Zarządzanie sprzedażą

Lutowa sprzedaż detaliczna na niewielkim, ale minusie w ujęciu rocznym. Jak w czasach kryzysu zarządzać sprzedażą? O to pytaliśmy Witolda Anusza, przedsiębiorcę, trenera negocacji i sprzedaży.

Milion w portfelu

W podsumowaniu w „Milionie” wygrał portfel Mariusz Staniszewski. W XI edycji zarobił on 3,76%. Licząc od początku inwestycji najlepszy wynik ma portfel Marcina Billewicza. Od początku inwestycji zyskuje 15,8%. W XI edycji zyskał zaś 3%. Na jakich grupach aktywów zarabiali goście programu, gdzie szukali okazji inwestycyjnych pytamy Annę Depko, Analizy Online.

Kapitał w sieci

Szukamy kapitału... w sieci. Bardzo często wiele ciekawych pomysłów po prostu upada bo ich pomysłodawcy nie są w stanie pozyskać finansowania. Okazuje się, że takie finansowanie można znaleźć w sieci. Na zachodzi jest to coraz bardziej popularne u nas jeszcze mało znane. Mowa o crowfundingu , czyli szukaniu finansowania w "tłumie". O tym w rozmowie z Olgierdem Porębskim, partnerem w kancelarii Czarnik, Porębski i wspólnicy.

Eurokryzys

Bez udziału Moskwy rozwiązanie problemów Cypru jest niemożliwe - tak mówi profesor Włodzimierz Marciniak z Instytutu Studiów Politycznych PAN. Rosyjskie firmy i banki są bowiem w bardzo dużym stopniu powiązane z Cypryjskim systemem finansowym.

Zmiany z NFZ

Zmiany w NFZ proponowane przez Ministerstwo Zdrowia sprawią że świadczeniobiorcy nie będą wiedzieli do kogo adresować swoje oczekiwania co do funkcjonowania systemu świadczeń zdrowotnych. Takiego zdania jest Marek Balicki, były Minister Zdrowia i były poseł SLD. Jego zdaniem kompetencje na szczeblu centralnym powinny być w rękach ministra.

Centrum wyników - Marvipol

Marvipol odwołał prognozy wyników finansowych na 2012 r. i 2013 r.. Spółka twierdzi, ze to wszystko przez nie udane pozyskanie oczekiwanych środków finansowych w ramach planowanych emisji akcji i obligacji. Jednocześnie Marvipol rezygnuje z pozyskiwania kapitału przez emisje. Środki z emisji miały sfinansować skokowy rozwój działalności spółki, co wiązałoby się ze znacznymi kosztami. Gościem TVN CNBC był prezes Marvipolu Sławomir Horbaczewski.

Centrum wyników - Baltona

Zamknięte sklepy na lotnisku Chopina w Warszawie. Problemy na częściowo zamkniętym lotnisku w Modlinie. Przed Baltoną ciężkie miesiące. Cały 2012 rok spółka zakończyla ponad osiem milionów złotych na minusie, przy przychodach na poziomie 182,67 mln zł. Rozmowa z Andrzejem Urygą prezesem PHZ Baltona.

Centrum wyników - Unibep

O ponad 2/3 kurczy się zysk Unibepu. Spółka zarobiła 3,6 mln złotych. Rok wcześniej w tym okresie było ponad 10 milionów złotych zysku. Firma chce omijać polski kryzys budowlany i mocniej stawia na eksport do Norwegii Rosji. A Polski kryzys polega między innymi na tym, że za wykonaną pracę dzisiaj się nie płaci. W 2012 roku kwoty należne od odbiorców z tytułu umów o budowę wzrosły o 143 procent. Gościem TVN CNBC był prezes Unibepu Jan Mikołuszko.

Forum Gospodarcze Węgry-Polska

Narodowy Fundusz Zdrowia przejdzie poważna operację - tak zapowiada minister zdrowia. Zamiast jednej centrali będzie kilka mniejszych. NFZ nie tylko wycenia procedury medyczne, ale także decyduje o refundacji leków. Jak te zmiany wpłyną na spółki farmaceutyczne? Gościem TVN CNBC podczas Forum Gospodarczego Węgry-Polska był Tomasz Nemeth, prezes Gedeon Richter Polska.