Z kraju

Z kraju

Rafał Hirsch: co będzie mieć strefa euro ze skupu obligacji?

Europejski Bank Centralny zadecydował o skupie obligacji skarbowych w strefie euro. Ma to pomóc w ożywianiu europejskiej gospodarki. Ale samym tylko skupem ECB nie jest w stanie tego celu samodzielnie osiągnąć, o czym zresztą dziś lojalnie uprzedzał.

Aleksander Kwaśniewski u Jolanty Pieńkowskiej. Wieczór w TVN24 Biznes i Świat

Dwa tysiące rosyjskich żołnierzy wraz z ciężkim sprzętem wojskowym przekroczyło granicę między Rosją a Ukrainą. Media obiegły informacje, że obrońcy lotniska, nazywani "cyborgami", poddali się, a obiekt zajęli separatyści. O sytuacji za naszą wschodnią granicą z byłym prezydentem Aleksandrem Kwaśniewskim będzie rozmawiała Jolanta Pieńkowska.

"Uratowane" kopalnie z KW i tak zostaną zamknięte za 3 lata? KE rozstrzygnie

Projektowana pomoc dla kopalń jest zgodna z prawem UE, o ile w trakcie postępowania notyfikacyjnego Komisja Europejska potwierdzi, że dopuszczalne jest prowadzenie w obszarze likwidowanej kopalni działalności górniczej i zaakceptuje plan zamknięcia - uznał UOKiK. Polscy dyplomaci w Brukseli przyznają, że dyskusje z Komisją Europejską o przepisach ws. restrukturyzacji Kompanii Węglowej będą trudne i długie.

Tyska fabryki Fiata stanie? Związkowcy domagają się podwyżek

Związkowcy z tyskiej fabryki Fiata, którzy domagają się podwyżki płac - po 420 zł brutto dla każdego pracownika - w czwartek manifestowali przed bramą zakładu. Uważają, że firma, która notuje wysokie zyski, powinna lepiej płacić pracownikom.

Pogotowie strajkowe trwa. "Związki chcą rozmawiać z rządem"

- Związki zawodowe chcą rozmawiać. Dzisiaj niestety komisja trójstronna nie funkcjonuje ze względu na brak stanowczości, rzetelności. Zawiesiliśmy swój udział - mówił na antenie TVN24 Jan Guz przewodniczący OPZZ. - Jeśli byłaby możliwość rozmów w komisji trójstronnej, to nie byłoby strajków - dodał. - Trudno jest rozmawiać z kimś, kto przystawia pistolet do głowy - stwierdziła Małgorzata Kidawa-Błońska, minister w Kancelarii Premiera.

Przełomowa decyzja EBC. Jak wpływa na waluty?

- Zwiększy się podaż euro na rynku, więc jego wycena powinna spadać – komentował decyzję EBC Mariusz Staniszewski, prezes Noble Funds TFI. To ma napędzić gospodarkę. - Jeśli będzie słabszy kurs, producenci mogą taniej się zadłużyć, a jednocześnie ich produkty za granicą są tańsze, a biznes będzie bardziej rentowny - tłumaczy Mariusz Staniszewski. Co musi się stać, by złoty się wzmocnił? - Jeżeli Polska gospodarka będzie się rozwijała w tempie 3-4 proc., czyli szybszym niż gospodarka szwajcarska, to kurs naszej waluty powinien się umacniać – dodał prezes Noble Funds TFI.

Za mało masła w maśle? "Zmieniamy nazwę firmy, chcemy zmniejszenia kary"

Ponad 1,4 mln złotych kary nałożył na producenta masła firmę Masmal Dairy z Grudziądza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Jednak pod koniec listopada Masmal Dairy przejęła firma Polmlek Grudziądz. Jej prezes Tadeusz Bruj chce zmniejszenia nałożonej kary. - To bardzo wysoka kara. Zapraszamy wszelkie kontrolne jednostki, aby mogły sprawdzić, jak teraz wygląda produkcja. Chcemy negocjować, aby kara była niższa - dodaje.

Szczurek w TVN24 BiŚ: pomysł przewalutowania szef KNF zgłosił we wtorek, ale "wymaga dopracowania"

- Rząd wspiera wszystkie programy restrukturyzacji zadłużenia, które prowadzą banki. Warto pamiętać, że to w interesie banków leży restrukturyzacja, która jest korzystna dla klienta - skomentował w rozmowie z TVN24 Biznes i Świat minister finansów Mateusz Sczurek. Odniósł się on do pomysłu szefa KNF, który zaproponował, żeby umożliwić klientom banków przewalutowanie kredytów. Pomysł ten został zgłoszony na wtorkowym posiedzeniu KSF. - Przewodniczący Jakubiak wspominał o tego rodzaju pomyśle zastrzegając jednocześnie, że ten problem nie jest jeszcze dorobiony i wymaga więcej pracy - dodał.

Prof. Orłowski: winni są wszyscy. Tych co nie było stać na kredyt w złotym, nie było stać na mieszkanie w ogóle

- Banki powinny wziąć na siebie część odpowiedzialności, a kredytobiorca, który bierze pożyczkę w obcej walucie powinien zadać sobie trud zorientowania się, jak on działa i jakie jest ryzyko - uważa prof. Witold Orłowski, ekonomista PwC. - Osób, których nie było stać na kredyt w złotym być może nie było stać w ogóle na zakup mieszkania - uważa prof. Orłowski.

Czy banki zachowały się fair wobec klientów? "Jeżeli wprowadzały w błąd, to powinny być konsekwencje"

- Wydaje mi się, że to jest dosyć mało realne. Przecież problemem jest zdolność do spłaty tych kredytów w związku z podrożeniem franka. Rozumiem, że ten pomysł oznacza to, że ta górka miałaby być prawie, że na dzień dobry zapłacona. Nie bardzo wierzę, że ludzie, którzy zaciągnęli czasami wysoki kredyt na zakup mieszkania byliby w stanie to w tej chwili zrobić - powiedział w programie "Świat" Włodzimierz Cimoszewicz.

KNF proponuje rewolucję ws. „frankowiczów”. Banki ulżą kredytobiorcom?

Szef Komisji Nadzoru Finansowego zaproponował nowe rozwiązanie, które część osób określa jako rewolucyjne. To przewalutowanie zaciągniętego kredytu z franka szwajcarskiego na złotówki po kursie z dnia zawarcia umowy kredytowej. Jednocześnie szef KNF stawia jeden warunek: kredytobiorca musiałby zwrócić bankowi to, co zarobił dzięki zaciągnięciu pożyczki w walucie Szwajcarii, a nie w złotówkach. Posiadacze kredytów gorączkowo rzucają się do obliczeń. W tym samym czasie, nie czekając na końcowe ustalenia, część banków już idzie na rękę ofiarom szalonego franka. Szczegóły w materiale “Faktów” TVN.

Przewalutowanie pomysłem na franka? Stypułkowski: propozycja brzmi rozsądnie, ale do decyzji daleko

- Jesteśmy na takim etapie, gdy mamy do czynienia z festiwalem różnych propozycji. Ta propozycja jest spójna w tym sensie, że - jak wiemy - wielu klientów, którzy wzięli kredytu we frankach efektywnie, w relacji do klienta złotowego, są wygrani. Słyszałem, że przy porównywalnych kwotach to są różnice rzędu kilkunastu tys. zł. Nie ma przesłanek do tego, żeby tych klientów traktować inaczej - podkreślił w “Bilansie” w TVN24 Biznes i Świat prezes mBanku Cezary Stypułkowski. I dodał: - Z punktu widzenia sprawiedliwościowego propozycja, którą sformułował przewodniczący Jakubiak brzmi rozsądnie. Daleko jest do tego, aby podjąć takie decyzje, ale ta propozycja do mnie przemawia w kategoriach sprawiedliwościowych.

Niemiecka płaca minimalna bije w polskich przewoźników. Kopacz rozmawiała z Merkel

Ewa Kopacz rozmawiała telefonicznie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel na temat sytuacji przewoźników, w związku z nowymi przepisami o płacy minimalnej w Niemczech. Polskie firmy transportowe obawiają się, że te przepisy będą oznaczały dla nich ogromne straty. - Angela Merkel zadeklarowała, że podejmie kroki niezbędne do tego, aby doszło do spotkania ministrów pracy i transportu z Polski i Niemiec - informuje rzeczniczka prasowa Ewy Kopacz.

Jastrzębska Spółka Węglowa wypowiedziała porozumienia zbiorowe. Będą strajki?

Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) wypowiedziała trzy porozumienia zbiorowe zawarte ze związkami zawodowymi – podał w środę zarząd spółki. Chce m.in. zamrożenia płac w 2015 r., zmniejszenia deputatu węglowego oraz rezygnacji z dopłat do zwolnień lekarskich. Plan naprawczy ma na celu poprawienie kondycji spółki i utrzymanie tysięcy miejsc pracy.