Z kraju

Z kraju

Przewalutowanie i dopłata sposobem na kredyt? Sprawdź, ile trzeba by dopłacić

Szef Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak ogłosił pomysł na rozwiązanie kłopotu “frankowiczów” z coraz wyższymi ratami. Osoba, która zaciągnęła kredyt walutowy, mogłaby go przewalutować na złote - nawet po kursie z dnia wzięcia kredytu, ale musiałaby dopłacić różnicę między faktycznie poniesionym kosztem spłaty tego kredytu a tym, który poniósłby, gdyby od początku był to kredyt złotowy. - To bardzo wstępna propozycja, która jest odpowiedzią na pomysły pojawiające się w ostatnim czasie w debacie publicznej - poinformował w korespondencji z tvn24bis.pl Maciej Krzysztofek, rzecznik prasowy KNF. Specjalnie dla TVN24 Biznes i Świat analityk obliczył, ile "przeciętny" "frankowicz" musiałby dopłacić.

Co dalej ze śląskimi kopalniami? Ratunkiem może być prywatyzacja

O trudnej sytuacji rodzimego górnictwa mówi się od lat. Coraz trudniejsze warunki wydobycia a jednocześnie nadpodaż węgla i spadające ceny surowca na światowych rynkach (potęgowane również presją ze strony spadających cen ropy) sprawiają, że możemy mówić o zapaści tego sektora w Polsce. Eksperci nie mają wątpliwości – bez radykalnych zmian nie ma, co myśleć o poprawie.

Za mało masła w maśle. Gigantyczna kara dla znanego producenta

Od 80 do 90 proc. tłuszczu mlecznego i ani grama roślinnego - tak powinien wyglądać skład masła. Prezes UOKiK ustalił, że masło produkowane przez Masmal Dairy było zafałszowane tłuszczem roślinnym, a producent wprowadza klientów w błąd. Nałożona w decyzji kara to ponad 1,4 mln zł.

Rafał Hirsch: Witaj, ujemny LIBOR-ze

W związku z urwaniem się kilka dni temu franka szwajcarskiego ze smyczy wciąż dzieją się rzeczy niesamowite. Na przykład szefowie kilku instytucji państwowych wspólnie muszą załatwiać mi to, że bank, który zawarł ze mną umowę o kredyt hipoteczny waloryzowany kursem franka, będzie tej umowy przestrzegać. Na szczęście urzędnicy tym razem spisali się koncertowo.

mBank: ujemna wartość LIBOR zmniejsza marżę kredytową

mBank stosuje zasadę, według której ujemna wartość wskaźnika LIBOR dla franka szwajcarskiego pomniejsza marżę kredytową - poinformował po posiedzeniu Komitetu Stabilności Finansowej rzecznik prasowy mBanku Krzysztof Olszewski.

Bilans: nie będzie zamrożenia kursu franka, Kopacz chce zleca zbadanie banków

Niezależnie ile będzie wynosił LIBOR, to powinien być uwzględniony przez banki. Komitet Stabilności Finansowej do takiego modelu zachęca - mówił w TVN24 Biznes i Świat Mateusz Szczurek, minister finansów. Premier Ewa Kopacz zleciła Komisji Nadzoru Finansowego i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zbadanie działań banków w kontekście zmian kursów franka.

Polska Telefonia Stacjonarna ukarana finansowo przez UOKiK

Jak poinformował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, na wrocławską spółkę Polska Telefonia Stacjonarna nałożono karę w wysokości ponad 350 tys. zł. Dodatkowo UOKiK nakazał zaniechania praktyk wprowadzających w błąd konsumentów.

Masz dość kredytu we frankach? Możesz skorzystać z upadłości konsumenckiej

Ostatni gwałtowny wzrost kursu franka szwajcarskiego może spowodować kłopoty ze spłatą zobowiązań dla posiadaczy kredytów hipotecznych w tej walucie. Jednym z proponowanych rozwiązań dla osób w skrajnych kłopotach jest tzw. upadłość konsumencka. Warto jednak podkreślić, że powinien to być krok ostateczny. Wbrew obiegowej opinii upadłość nie jest bowiem tania. Trzeba też liczyć się np. ze stratą nieruchomości, na którą zaciągnęliśmy zobowiązanie. Oto kilka podstawowych faktów na temat upadłość konsumenckiej.

Z czego składa się kredyt? Sprawdź, czym jest LIBOR

Z czego składa się rata kredytu? Jednym ze wskaźników wpływających na jej wysokość jest LIBOR. Nazwa LIBOR to skrót od angielskich słów London Inter Bank Offer Rate, czyli stopę procentową kredytów, jakie udzielają sobie banki na rynku w Londynie. Wskaźnik LIBOR to jedna z dwóch części, które składają się na oprocentowanie kredytu hipotecznego we frankach.

Co z obowiązkiem meldunkowym? Prace będą kontynuowane

Rząd zalecił kontynuowanie prac międzyresortowego zespołu, który zarekomendował pozostawienie obowiązku meldunkowego w obecnej formie. Zgodnie z obowiązującą ustawą o ewidencji ludności obowiązek meldunkowy ma być zniesiony od 1 stycznia 2016 roku.

Czym jest Komitet Stabilności Finansowej? Wyjaśniamy

We wtorek członkowie Komitetu Stabilności Finansowej debatują na temat kursu franka szwajcarskiego. To efekt działania premier Ewy Kopacz, która zleciła KNF i UOKiK zbadanie działań banków w kontekście zmian kursów tej waluty. O czym decyduje KSF? Wyjaśniamy.

Spłata rat po kursie franka z grudnia? "Niektóre banki już nad tym pracują"

Komitet Stabilności Finansowej ma dziś rozmawiać o konsekwencjach gwałtownego umocnienia się franka szwajcarskiego wobec złotego dla polskiego sektora bankowego. Padają też pomysły, jak w sytuacji rosnących rat kredytów można pomóc "frankowiczom". Jednym z rozwiązań jest możliwość spłaty rat według kursu sprzed gwałtownej podwyżki - poinformował prezes Związku Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz.

Frank umocni się na stałe? "Przez najbliższe 12 miesięcy powyżej 4 złotych"

- Kurs franka na pewno będzie wyższy niż przed ostatnie 3 miesiące, ponieważ Szwajcaria sztucznie zaniżała jego kurs - mówiła na antenie TVN24 Biznes i Świat Magdalena Polan z Goldman Sachs. Według niej frank szwajcarski utrzyma się powyżej 4 złotych przez najbliższe 12 miesięcy. - Jednym z ważniejszych czynników będzie to, co stanie się w strefie euro i jaka będzie decyzja Europejskiego Banku Centralnego - dodała.