W jaki sposób rozliczyć PIT, gdy jesteśmy w separacji lub bierzemy rozwód? Na to pytanie odpowiedział Paweł Blajer w programie "Biznes dla ludzi" w TVN24 Biznes i Świat.
Konrad Turzyński, doradca podatkowy z kancelarii KNDP uważa, że to, czy małżonkowie stracili możliwość wspólnego rozliczania PIT-ów zależy, czy formalnie są w separacji, czy też np. po prostu ze sobą nie mieszkają, a na papierze pozostają zgodną parą.
Rozliczenie
- Tylko małżonkowie w separacji faktycznej mogą się dalej wspólnie rozliczać z urzędem skarbowym. Pomimo, że nie np. nie mieszkają razem i nie prowadzą jednego domu. Natomiast jeśli małżonkowie zdecydowali się na separację prawną, to ustaje między nimi wspólność ustawowa, która jest jednym z warunków do wspólnego rozliczenia. Jeśli w 2014 roku ktoś wszedł w separację prawną, to za ten rok nie może się już rozliczyć z małżonkiem - tłumaczy Konrad Turzyński.
Cały rok
Ekspert przypomina, że orzeczenie sądowe w sprawie separacji jest wydawane z konkretną datą. - Jest prawomocne z datą, gdy zostało wydane. Zatem jeśli było wydane np. 30 grudnia 2014, to z tą datą ustaje małżeństwo. To, że termin uprawomocnienia mija dalej nie ma znaczenia - wyjaśnia doradca podatkowy.
- Nie ma znaczenia, że orzeczenie jest z 30 grudnia, bo małżonkowie tracą możliwość wspólnego rozliczenia się przed urzędem skarbowym. Wystarczy, że formalnie jeden dzień nie byli małżeństwem lub byli w separacji - dodaje.
Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku w TVN24 Biznes i Świat.
Autor: msz/gry / Źródło: tvn24bis.pl
Źródło zdjęcia głównego: TVN24BiŚ