Kiedy współmałżonek musi zgodzić się na kredyt lub pożyczkę? Do jakiej sumy odpowiada za długi? Kto musi uregulować zaciągane po kryjomu długi małżonka? Na te pytania odpowiedział Paweł Blajer w programie “Biznes dla ludzi” w TVN24 Biznes i Świat.
Marta Rupieta, radczyni prawna z Kancelarii Rupieta Radcy przypomina, że w małżeństwie, które ma wspólność majątkową, umowa na pożyczkę podpisana przez jedną osobę dotyczy obu partnerów.
Kto odpowiada?
- Jedynymi umowami, które wymagają zgody współmałżonka, pod rygorem nieważności, są te które dotyczą sprzedaży, darowizny, bądź nabycia np. nieruchomości. Poza tym wszystkie umowy, które zawiera każdy z małżonków są ważne - wyjaśnia Marta Rupieta. Ekspertka tłumaczy, że istnieją trzy zakresy odpowiedzialności. - Pierwszy, kiedy jeden z małżonków zawiera samodzielnie umowę i odpowiedzialność ogranicza się tylko do jego majątku osobistego. Wówczas, gdyby nie spłacał zobowiązania, to wierzyciel będzie mógł dochodzić zwroty kwoty tylko z jego majątku osobistego, czyli np. oszczędności lub wynagrodzenia za pracę - tłumaczy Rupieta. I dodaje, że w przypadku drugiego zakresu np. bank może dochodzić długu nie tylko z majątku osobistego zadłużonego, ale również z majątku wspólnego małżonków.
Przy kredycie
- Może tak się zdarzyć, o ile umowa kredytowa była zawarta za zgodą drugiego małżonka. W trzecim zakresie tzn. pełnym małżonkowie odpowiadają majątkiem wspólnym i każde z nich swoim majątkiem osobistym. Dzieje się tak, gdy razem wzięli np. kredyt - wyjaśnia Marta Rupieta. Radca prawny przypomina, że małżonkowie nie muszą martwić się zawieranymi przez partnera umowami także wtedy, gdy podpiszą intercyzę. - Umowa intercyzy podpisana w formie aktu notarialnego zablokuje możliwość dojścia przez wierzycieli do innych majątków. Wtedy odpowiada tylko ta osoba, która zaciągnęła np. kredyt - mówi Rupieta.
Program “Biznes dla ludzi” od poniedziałku do piątku o godz. 18.15 w TVN24 Biznes i Świat.
Autor: msz / Źródło: tvn24bis.pl