Z kraju

Z kraju

Urlop wychowawczy w spółce

W "Blajer mówi: Biznes" odpowiadamy na pytanie widza, jak prowadzić działalność gospodarczą w formie spółki jawnej w sytuacji kiedy jeden ze wspólników chce skorzystać z urlopu wychowawczego? Rozmowa z Karolina Klunder z kancelarii Kochański, Zięba, Rapala i Partnerzy.

Twój Brat PIT

Ten, kto sprzeda mieszkanie kupione wcześniej za kredyt, nie odliczy od podatku wydatków na spłatę kredytu wynikających ze wzrostu kursu franka szwajcarskiego do złotego - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy Grzegorzem Baranem, który uważa w/w orzeczenie NSA za "schizofrenię podatkową".

Twój Brat PIT

Ten, kto sprzeda mieszkanie kupione wcześniej za kredyt, nie odliczy od podatku wydatków na spłatę kredytu wynikających ze wzrostu kursu franka szwajcarskiego do złotego - orzekł w piątek Naczelny Sąd Administracyjny. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy Grzegorzem Baranem, który uważa w/w orzeczenie NSA za "schizofrenię podatkową".

Twoja emerytura - III filar

Wraz ze zmianami w OFE rząd chce wprowadzić zachęty do oszczędnia w trzecim filarze emerytalnym, który od początku swojego istnienia pozostaje nieco w cieniu. O tym, jak odkładać na IKE lub IKZE pytaliśmy Krzysztofa Nowaka, członka zarządu Mercer Polska.

Twoja emerytura

Wszystkie odłożone przez Polaków pieniądze, czy to w pierwszym czy drugim filarze, trafią w efekcie do ZUS, który wypłaci całość przyszłej emerytury - to jedna ze zmian w rządowym projekcie ustawy. Jednak Anna Horsecka, była prezes PTE Polsat, ma poważne wątpliwości, czy ZUS poradzi sobie z tym zadaniem.

Milion w portfelu

W ostatniej odsłonie portfel Huberta Kmiecika zyskał 2,5%. Od początku inwestycji zarabia on 3,77%. Najwięcej w ostatniej odsłonie zyskał na ETF Russian Market Vectors +10%. Największą strate przyniósł Ishares MSCI Turkey ETF -4,26%. Zarządzający jest uczestnikiem portfela od marca tego roku. W nowej odsłonie cyklu jego portfel w 25% złożony jest z jednostek uczestnictwa Allianz Obligacji Korporacyjnych (25%).

Twoja emerytura

Rząd w końcu zaprezentował projekt zmian w systemie emerytalnym. Zakłada on między innymi przeniesienie obligacji z OFE do ZUS i ich umorzenie, zakaz inwestowania w obligacje emitowane przez skarb państwa, obowiązek posiadania przez OFE 75% portfela w akcjach teraz projekt będzie poddany konsultacjom społecznym. Jak w wyniku zmian wyglądać będzie sytuacja papierów dłużnych na rynku? Naszym gościem był Elwir Świętochowski, dyrektor Rabobanku.

OFE pod nóż?

Rząd w końcu zaprezentował projekt zmian w systemie emerytalnym.

Forum Opolskich Inwestycji

O pieniądzach z perspektywy samorządu. W Opolu ruszyło Forum Opolskich Inwestycji. Czy kryzys uderza także w Specjalne Strefy Ekonomiczne? Jak wygląda zainteresowanie inwestorów? Naszym gościem była Prezes zarządu wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej "Invest Park", Barbara Kaśnikowska.

Forum Opolskich Inwestycji

W województwie opolskim zarejestrowanych jest około 100 tysięcy firm, z czego niecałe 74 tysiące stanowią osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą. Pracuje tam ponad 300 tysięcy osób, z czego ponad 73% w sektorze prywatnym.

Na zmianach w OFE wszyscy tracą

Państwa nie stać na OFE, bo ten system zwiększa zadłużenie państwa. Lepiej być w ZUS, gdzie nic nie stracimy, bo państwo naliczy nam eleganckie procenty co roku na naszym indywidualnym koncie, a przy okazji, nie będzie musiało się zadłużać. Jakoś tak brzmi rządowe uzasadnienie ekonomii zmian w systemie emerytalnym. My mamy pewny zysk bez ryzyka, a państwo nie ma dodatkowych długów. Sytuacja win-win. W rzeczywistości jednak mamy sytuację lose-lose - pisze dziennikarz TVN CNBC Rafał Hirsch.

OFEnsywa na konstytucję?

Projekt ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych budzi wiele zastrzeżeń znawców prawa, zwłaszcza konstytucyjnego. Wątpliwości budzi m.in krótki okres tzw. vacatio legis czyli momentu od ogłoszenia ustawy, do wejścia jej w życie. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z dr Tomaszem Zalasińskim, konstytucjonalistą z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

Zakazana reklama

Projekt ustawy dotyczącej OFE zawiera przepis, który zakazuje reklamowania się Otwartym Funduszom Emerytalnym. Złamanie tego zakazu skutkuje karą nawet do 1 mln złotych. W "Blajer mówi: Biznes" rozmawiamy z Ewą Lewicką- Banaszak, doradcą zarządu IGTE, która uważa, że zakaz reklamy może skutkować wygaszaniem OFE.

OFEnsywa

Czyje są zatem pieniądze zebrane w OFE? Nie są ani twoje, ani moje, a tym bardziej nie są Funduszy. Zgodnie z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego są częścią systemu finansów państwa. Tak samo jak podatki. W "Blajer mówi: Biznes" o konstytucyjności zmian w systemie emerytalnym rozmawiamy z Andrzejem Mikoszem byłym ministrem skarbu.

System emerytalny dzisiaj

Każdy ubezpieczony od kwietnia przyszłego roku będzie miał trzy miesiące na wybór, czy chce pozostać w OFE, czy żeby cała jego składka od razu trafiała do ZUSu. W "Blajer mówi: Biznes" pokażemy jak wygląda system emerytalny teraz. Rozmowa z Pawłem Stykowskim.

Polityka i pieniądze oczami... polityków

Przyjęty pod koniec września projekt budżetu na przyszły rok zakłada, że PKB wzrośnie o 2,5 procent, inflacja będzie na poziomie 2,4 procent, a bezrobocie 13,8 procent. Karolina Hytrek-Prosiecka zapytała posłów, którzy wyszli z sali w czasie debaty, czy wiedzą na jakich podstawowych założeniach opierają się przyszłoroczne finanse państwa. Oto, co nam odpowiedzieli…

OFE wesprą BGK?

Mimo zakazu inwestycji w obligacje skarbu państwa i papiery gwarantowane przez państwo, fundusze emerytalne będą mogły kupować obligacje emitowane przez Bank Gospodarstwa Krajowego - poinformowała wiceminister finansów - Izabela Leszczyna.

Przyszłość emerytur

Skokowa poprawa finansów publicznych - dzięki umorzeniu obligacji z OFE, do końca czerwca czas na decyzję OFE, czy ZUS, a potem możliwość jej zmiany co 4 lata - rząd opublikował projekt nowej ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych. Czy proponowane przez rząd zmiany w funkcjonowaniu OFE wyjdą na dobre przyszłym emerytom rozmawialiśmy z profesor Leokadią Oręzi8ak z SGH oraz ekonomista Markiem Zuberem.

Milion w portfelu

Podsumowanie tygodnia w programie Milion w Portfelu z Marcinem Różowskim, analitykiem Analiz Online. Jego zdaniem była to udana odsłona. Najlepiej licząc od początku inwestycji zachował się portfel Jerzego Kasprzaka ponad 26%. W XIV odsłonie najlepszy portfel tego tygodnia to inwestycja pana Rolanda Paszkiewicza, który zyskuje ponad 7%. Rotacja jego portfela to 40%.

Zmiany w OFE

OFE nie będą mogły inwestować w papiery skarbowe ani w te gwarantowane przez rząd. Zmiany proponowane w ustawie mają wymusić inwestowanie przez OFE w gospodarkę, uważa prof. Witold Orłowski, główny doradca ekonomiczny PWC. Jest on zdania że składka emerytalna pobierana przez państwo nie jest prywatną własnością przyszłych emerytów. Profesor jest dodaje, że możliwość wyboru między OFE a ZUS powinni wykorzystać ci, którzy nie mają zaufania do rynków i nie chcą uczestniczyć w OFE.

OFEnsywa okiem Wiesława Rozłuckiego

Skokowa poprawa finansów publicznych - dzięki umorzeniu obligacji z OFE, do końca czerwca czas na decyzję OFE, czy ZUS, a potem możliwość jej zmiany co 4 lata - rząd opublikował projekt nowej ustawy o Otwartych Funduszach Emerytalnych.

Zmiany w OFE

Jak reformę emerytalną ocenia rząd, a jak przedstawiciele OFE?

OFEnsywa

OFE zostaną głównie z akcjami - do końca czerwca muszą ich mieć w portfelach minimum 75%

OFEnsywa

Rząd przedstawił ustawę pokazującą, w jaki sposób chce zmieniać system emerytalny. Według Rolanda Paszkiewicza, szefa działu analiz CDM PEKAO SA zmiana jest przejściem od kuriozum do kuriozum. Z kolei Tomasz Korab, członek zarządu Eques Investment TFI wytyka błędy emerytalnego systemu kapitałowego w Polsce.

Jakie emerytury?

Każdy ubezpieczony od kwietnia przyszłego roku będzie miał trzy miesiące na wybór, czy chce pozostać w OFE, czy żeby cała jego składka od razu trafiała do ZUSu.

Milion w portfelu

Portfel Rafała Lisa od początku inwestycji zyskał prawie 15%. W ostatniej odsłonie zyskuje z kolei ponad 4%. Zarządzający portfelem jest uczestnikiem programu od kwietnia 2011 roku. Największy zysk w ostatniej odsłonie na akcjach TP SA.

OFEnsywa

Przepis o umorzeniu części obligacyjnej zawarty w projekcie reformy emerytalnej, łamie porozumienia o wzajemnej ochronie inwestycji. Na tej podstawie TFI należące do zagranicznych inwestorów mogą się starać o odszkodowania od Skarbu Państwa, uważa dr Marek Jeżewski, który był gościem w programie „Blajer mówi: Biznes”.

Kredyty we frankach

Pomysły Prawa i Sprawiedliwości dotyczące kredytów we frankach są nieracjonalne - mówił w TVN CNBC doradca ekonomiczny Konfederacji Przedsiębiorstw Finansowych. Zdaniem Mirosława Bieszki - przedstawiane propozycje rodzą wątpliwości, czy ci którzy je przedstawiają mają odpowiednią wiedzę dotyczącą działalności banków. Bieszki dodał, że banki nie oszukiwały klientów zaciągających kredyty we frankach a mylące mogły byc jedynie kampanie marketingowe.

Sprzątanie w Watykanie

Papież Franciszek zaostrza walkę z praniem pieniędzy. Papieska Komisja ds. Państwa Watykańskiego przyjęła ustawę mającą poprawić przejrzystość i nadzór nad instytucjami finansowymi w państwie kościelnym. W ostatnich latach wyszła na jaw seria skandali oraz podejrzanych operacji, przeprowadzanych za pośrednictwem Banku Watykanu. Niektóre z nich są przedmiotem prokuratorskich dochodzeń. W banku istnieje obecnie ponad tysiąc kont osób, które nie są zarejestrowane jako przedsiębiorcy. W sumie mają one zdeponowane w banku ponad 300 milionów euro. Czy uda się posprzątać finanse Watykanu? Naszym gościem była dr Magdalena Ogórek, historyk kościoła.