Z kraju

Z kraju

Piszemy skargę konstytucyjną

Jeśli zmiany w OFE są niezgodnie z Konstytucją, obywatelom przysługuje środek w postaci skargi konstytucyjnej. Kto, w jakich okolicznościach i w jaki sposób może taką skargę wnieść? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Tomaszem Zalasińskim, konstytucjonalistą z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka.

Proces inwestycyjny

Proces budowlany trwa w Polsce średnio 180 dni i składa się z 29 różnych procedur. Jakie są elementy tego procesu? Czy da się go ułatwić i skrócić? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Dominikiem Sypniewskim z kancelarii Góralski & Goss.

Nocne dyżury aptek

NSA potwierdził, że rada powiatu może ustalić harmonogram nocnej pracy aptek. Czy może zrobić to bez pytania o zdanie aptekarzy? A może warto dogadać się z samorządem? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Michałem Czarnuchem z kancelarii DZP.

Biznes globalny

Optymistyczne nastroje konsumentów sprzyjają rozwijaniu działalności eksportowej. Jak wybrać kierunek ekspansji i zaplanować wypłynięcie na międzynarodowe wody? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Sergiuszem Sawinem, partnerem w Innovatika.

Interwencja w Syrii?

Ważą się losy amerykańskiej interwencji w Syrii - amerykański sekretarz stanu John Kerry stwierdził, że rząd Basara el-Asada może uniknąć ataku jeśli w ciągu tygodnia oddadzą broń chemiczną. Czy interwencja w Syrii jest rzeczywiście nieunikniona? O opinię spytaliśmy prof. Andrzeja Manię, szefa Instytutu Amerykanistyki UJ.

Droga do ożywienia

Liczba emerytów w roku 2050 zacznie zrównywać się z liczbą osób pracujących. Zdaniem prof. Andrzeja Blikle głównego udziałowca A. Blikle, prezesa Stowarzyszenia Firm Rodzinnych, ważne jest inwestowanie w edukację młodzieży oraz rozwój przedsiębiorczości.

Milion w portfelu

W XIV edycji portfel Jacka Rzeźniczka zyskał 4,58%. Od początku inwestycji portfel zyskał 9,92%. W ostatniej odsłonie wszystkie instrumenty pozwoliły zarobić. Najlepiej radził sobie fundusz inwestujący w małe i średnie spółki. Jakie zmiany proponuje zarządzający, o tym w rozmowie Patrycjusza Wyżgi.

Krynica 2013

Konsumpcja paliw wraz ze stopniowym ożywianiem się gospodarki powinna wzrastać. Zdaniem prezesa PERN Marcina Moskalewicza w czasie spowolnienia zapotrzebowanie na paliwa było niższe. Teraz ta tendencja się odwraca. To oraz ustawowe zwiększenie rezerw paliw przyczyni się do budowania infrastruktury związanej z akumulowaniem zapasów paliw. Według prezesa PERN w październiku ma oddać zbiorniki w Płcoku o pojemności 100 tys. metrów sześciennych. O planach i kolejnych inwestycjach oraz finansowaniu tych przedsięwzięć w rozmowie Karoliny Hytrek Prosieckiej.

Zdrowie budżetu!

Pokrzepią go droższa wódka i zmniejszone OFE... O czym mowa? O budżecie państwa na 2014 rok. Więcej w materiale Dominika Cierpioła

Tankowanie LPG

Już niebawem gazem LPG zatankujemy swój samochód, bez pomocy pracownika stacji. W środę opublikowano w dzienniku ustaw rozporządzenie regulujące samodzielne tankowanie gazu LPG. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Leszkiem Wieciechem, prezesem Polskiej Organizacji Przemysłu i Handlu Naftowego.

Składki dla rady nadzorczej

Rząd proponuje nałożyć składki emerytalno-rentowe na kontrakty z członkami rad nadzorczych. Składką mają być objęci członkowie rad nadzorczych, którzy otrzymują wynagrodzenie z tego tytułu wynagrodzenie. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy praktyczne znaczenie proponowanych zmian. Rozmowa z Michałem Nowackim, kancelaria Wardyński i Wspólnicy.

Pozwolenie na budowę

Od 4 września obowiązują nowe wzory wniosków o pozwolenie na budowę i pozwolenie na rozbiórkę, które zastąpią dotychczasowy jeden wniosek wspólny. W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy praktyczne znaczenie nowych dokumentów, w rozmowie z Marzeną Jaworską, partnerem w kancelarii Pieróg & Partnerzy.

Twój Brat PIT

Trybunał Konstytucyjny uznał, że nakładanie 75% podatku od przychodów nieujawnionych na podatnika jest niezgodne z prawem. Tak wysoka stawka miała na celu przeciwdziałanie oszustwom podatkowym. W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Ireneuszem Krawczykiem z kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

OFEnsywa

Pewne są śmierć i podatki, czego o naszych emeryturach powiedzieć nie można. Jak oszczędzać na starość, czy istnieją jakieś alternatywy dla OFE i ZUS? W „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Błażejem Bogdziewiczem, wiceprezesem Caspar Asset Managment.

OFEnsywa

Według założeń ministra finansów wysokość składki, która ma trafiać do OFE ma wynieść 2,92%. Czy uda się wprowadzić w trybie ustawowym planowane zmiany? O tym w „Blajer mówi: Biznes” rozmawiamy z Jakubem Szulcem, posłem PO.

OFEnsywa

Czy zmiany dotyczące Otwartych Funduszy Emerytalnych, które planuje rząd są zgodne z Konstytucją? W „Blajer mówi: Biznes” wyjaśniamy zagadnienie wraz z Pawłem Stykowskim, CMS Cameron McKenna.

Ofensywa

W działaniach rządu w sprawie OFE nie widać myślenia o przyszłości tylko o teraźniejszości – mówił na naszej antenie prof. Krzysztof Opolski z Uniwersytetu Warszawskiego. Zdaniem prof. Opolskiego zmiany są obliczone w dużej mierze na zwiększenie wpływów do budżetu.

Polska konkurencyjna?

Polska spadła o jedną pozycję na 42. miejsce w rankingu konkurencyjności World Economic Forum. O to czym spowodowany jest ten spadek pytaliśmy Piotra Boguszewskiego z NBP.

Budżet 2014

Rząd przyjął projekt budżetu na rok 2014. Rząd przyjął również proponowane kierunki zmian w systemie emerytalnym. Założenia przyszłorocznego budżetu to wydatki na poziomie 324,5 oraz dochody w wysokości 276,5. Deficyt obniżył się do 47,7 miliarda zł z 51,6 miliarda złotych. O założeniach budżetu w rozmowie z Ignacym Morawskim, głównym ekonomistą FM Bank PBP.

Więcej pracy w USA

Stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych w sierpniu wyniosła 7,3%. Miesiąc wcześniej było to 7,4%. Na tym właśnie poziomie kształtowały się oczekiwania analityków wobec sierpnia. Bezrobocie jest na najniższym od grudnia 2008 roku. Zatrudnienie poza rolnictwem w sierpniu w USA wyniosło 169 tysięcy osób, oczekiwano 180 tysięcy. O danych zza oceanu rozmawiamy z ekonomistą MAPI, Chrisem Błędowskim.

Ofensywa

Premier i minister finansów twierdzą, że składka przekazywana w całości do ZUS przez minione 13 lat, dałaby wyższe emerytury. Czy rzeczywiście tak jest? Policzyły to dla nas Analizy Online, których prezes, Tomasz Publicewicz, był gościem TVN CNBC.

Ofensywa

Zmiany w systemie emerytalnym polegające na przeniesieniu części obligacyjnej z OFE do ZUS zmienią sytuację na rynku długu, uważa Magdalena Polan, ekonomistka Goldman Sachs. Jej zdaniem zmniejszy się ilość obligacji w obiegu. Spadek płynności na rynku, która dotąd przyciągała zagranicznych inwestorów może spowodować większe wahania cen obligacji czy trudności w zawieraniu transakcji.

Centrum wyników

OFE w akcjonariacie to dla spółki możliwość kontraktu z profesjonalistami - mówi Sylwester Cacek, prezes giełdowego Sfinksa. W Sfinksie fundusze nie mają zbyt wiele udziałów - nieco ponad 5% tylko ING OFE, ale prezes obawia się negatywnych skutków ewentualnej wyprzedaży akcji.

Ofensywa

Na czwartkowej sesji indeks Wig 20 w reakcji na ogłoszenie przez rząd rozwiązań dotyczących systemu emerytalnego, tracił momentami ponad 6%. Reakcja ta jest przesadzona - ocenia Michał Szymański. Zdaniem partnera zarządzającego Money Makers wyprzedaż akcji przez posiadaczy kont w OFE nie będzie gwałtowne tylko rozłożona na kilkadziesiąt lat.

OFEnsywa

Zmiany w OFE a Polska gospodarka z perspektywy Londynu. Czy zmieni się postrzeganie naszego kraju przez inwestorów? Naszym gościem była Agata Urbańska - Giner, Ekonomistka HSBC na Europę Centralną.