"Sukces transformacji uczynił Polskę atrakcyjnym partnerem". Schetyna przedstawił priorytety dyplomacji

Schetyna: polską politykę cechuje trzeźwa ocena
Schetyna: polską politykę cechuje trzeźwa ocena
tvn24
Schetyna: polską politykę cechuje trzeźwa ocenatvn24

Sukces polskiej transformacji ostatnich 25 lat uczynił Polskę atrakcyjnym partnerem międzynarodowym - powiedział Grzegorz Schetyna, który w czwartek przedstawił w Sejmie założenia polskiej polityki zagranicznej w 2015 roku.

- Sukces polskiej transformacji ostatnich 25 lat uczynił Polskę atrakcyjnym partnerem międzynarodowym, rola Polski w kształtowaniu unijnej polityki zewnętrznej zobowiązuje nas do większej aktywności również poza Europą, warto pamiętać, że rynki pozaeuropejskie kryją ogromny potencjał gospodarczy - powiedział szef MSZ.

Przekonywał m.in. o konieczności wzmocnienia pozaeuropejskiego wymiaru polskiej polityki zagranicznej. Jak ocenił, jest to naturalna konsekwencja rosnącego znaczenia i potencjału naszego kraju.

Zdaniem Schetyny, lepsze zakotwiczenie polskiej gospodarki i polskiego biznesu w globalnym systemie współpracy zapewni Polsce dodatkowy impuls rozwojowy po 2020 roku - gdy dobiegnie końca obecna perspektywa finansowa Unii Europejskiej.

- Polska stoi w związku z tym przed ogromnym wyzwaniem – albo stanie się krajem zdolnym do zajęcia ważnego miejsca we współpracy między Europą i innymi kontynentami, albo będzie skazana na niszowość, na ograniczenie się do spraw własnego regionu, a w dalszej perspektywie na marginalizację - podkreślił szef MSZ.

Zdaniem Schetyny, istota polskiego przesłania politycznego do partnerów pozaeuropejskich powinna wynikać z polskiego doświadczenia historycznego i osiągnięć współczesności. Jak mówił, chodzi m.in. o przyspieszenie modernizacyjne i transformacyjne; stawianie na integrację regionalną oraz dążenie do takiego ładu światowego, który oparty byłby na równości państw, ich suwerenności i integralności oraz promowanie dialogu międzycywilizacyjnego.

Szef MSZ wyraził też przekonanie, że Polska w światowym współzawodnictwie ma wszelkie dane, aby odnieść sukces i stać się ważnym i wpływowym partnerem we współpracy globalnej.

Co z euro?

Przypomniał, że wstępując do Unii Europejskiej, Polska podjęła decyzję o przyjęciu wspólnej waluty i nadal podtrzymuje to zobowiązanie.

- Mając to na uwadze, bierzemy udział w kształtowaniu nowej architektury strefy euro. Jednocześnie pragnę zapewnić, że kluczowym kryterium, którym będziemy się kierować przy podejmowaniu dalszych kroków, będzie interes Polaków oraz stabilność i przewidywalność tego obszaru - mówił Schetyna.

Według szefa MSZ kryzys ekonomiczny, który uderzył w Europę, naruszył fundamenty stabilności politycznej Unii i stworzył grunt podatny na różne populizmy, często o zabarwieniu nacjonalistycznym i izolacjonistycznym. - Polska sprzeciwia się próbom tworzenia nowych podziałów w Unii oraz osłabiania instytucji wspólnotowych. Nie pozwolimy, aby doraźne problemy finansowo-gospodarcze, płynące z kryzysu strefy euro, przesłoniły perspektywę polityczną integracji europejskiej i prowadziły do negowania podstawowych osiągnięć kilkudziesięciu lat integracji - zaznaczył Schetyna.

Współpraca ze Stanami

- USA są nie tylko strategicznym partnerem militarnym, ale również należą do grona najważniejszych partnerów w wymiarze gospodarczym. Polsko-amerykańskie relacje gospodarcze wpisują się w partnerstwo ekonomiczne Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi, które mamy zamiar wspólnie rozszerzyć poprzez umowę o Transatlantyckim Partnerstwie Handlowo-Inwestycyjnym (TTIP) - zapowiedział w czwartkowym wystąpieniu Schetyna.

Według niego, ta umowa "podniesie relacje USA i Europy na jakościowo wyższy poziom współpracy, nie tylko handlowej, ale także politycznej i stworzy drugie obok NATO przęsło więzi transatlantyckiej".

- Znaczenie globalne tego porozumienia będzie wynikało nie tylko z sumy potencjałów jego uczestników. Ministerstwo Spraw Zagranicznych nie tylko wspiera ideę TTIP, ale również dokłada starań, by w większym stopniu wykorzystać potencjał polsko-amerykańskiej współpracy gospodarczej - zapewnił Schetyna.

Dodał, że w 2015 r. zaplanowano w tym celu wizyty z udziałem polskich przedsiębiorców na zachodnim wybrzeżu Kanady i w Stanach Zjednoczonych.

Relacje z Niemcami wzorowe

Schetyna przypomniał, że 18 listopada 2015 roku będziemy obchodzić półwiecze listu biskupów polskich do biskupów niemieckich. - Gdy mowa o stosunkach z naszymi zachodnimi sąsiadami, bardziej niż kiedykolwiek jesteśmy spadkobiercami dalekowzrocznej wizji politycznej i duchowej, zawartej w tym dokumencie - powiedział szef MSZ.

Jak ocenił, "Niemcy są dzisiaj głównym europejskim partnerem Polski". - Trudno byłoby wyobrazić sobie dziś współczesną nam Unię Europejską bez partnerstwa polsko–niemieckiego, wyrastającego z wielkiego gestu polskiego Kościoła katolickiego. Także w przyszłości orędzie biskupów powinno być źródłem inspiracji dla polskiego myślenia o Europie - podkreślił szef MSZ.

Schetyna poinformował, że za cztery dni odbędą się kolejne polsko–niemieckie konsultacje międzyrządowe, podczas których zostanie podpisana m.in. umowa o współpracy służb policyjnych.

Zdaniem szefa MSZ, ważnym forum współpracy z Niemcami i Francją pozostaje Trójkąt Weimarski. Wyraził nadzieję, że w najbliższych tygodniach we Francji odbędzie się szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego, kanclerz Niemiec Angeli Merkel oraz prezydenta Francji Francoisa Hollande’a.

Otwarcie na nowe rynki

- Wspieranie zagranicznych inicjatyw samorządowych ma kluczowe znaczenie dla budowania międzynarodowej pozycji miast i regionów, a przede wszystkim dla rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw, które często stanowią główne źródło regionalnego wzrostu i tworzą miejsca pracy" - podkreślił minister.

Zadeklarował, że "polska dyplomacja wspiera i będzie wspierać ekspansję zagraniczną polskich przedsiębiorstw, pozyskiwanie zagranicznych inwestycji czy współpracę naukowo-technologiczną".

Szef MSZ poinformował, że w minionym roku, polskie placówki udzieliły blisko 40 tysięcy odpowiedzi na zapytania kierowane przez polskich przedsiębiorców; jak zauważył, to ponad 20 tysięcy więcej niż w 2013 roku. Przypomniał też, że w zeszłorocznych wizytach zagranicznych organizowanych przez MSZ uczestniczyli przedstawiciele ponad tysiąca polskich spółek.

Schetyna zapowiedział, że Polska jeszcze w tym roku planuje podpisać umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania z Etiopią oraz rozpocząć negocjacje podobnej umowy z Senegalem. Jak dodał, polska dyplomacja podejmuje też działania na rzecz otwarcia nowych rynków dla polskich produktów, zwłaszcza żywności a wysiłki te zostały uwieńczone sukcesem w przypadku Singapuru.

Relacje z krajami Azji

- Kluczowe znaczenie dla sukcesu polskiej polityki pozaeuropejskiej będą miały relacje z krajami Azji, zwłaszcza zaś z naszymi partnerami strategicznymi – Chinami, Japonią i Republiką Korei oraz z dynamicznie rozwijającymi się państwami ASEAN – Indonezją, Wietnamem, Singapurem, Tajlandią, Malezją, Filipinami, Mjanmą - powiedział Schetyna.

Podkreślił, że na Azję przypada obecnie jedna trzecia światowego PKB i połowa użytkowników internetu na świecie. - Jakkolwiek dzisiaj największym źródłem popytu na rynku światowym jest wciąż jeszcze europejska klasa średnia, to jednak już w roku 2030 popyt generowany przez klasę średnią regionu Azji i Pacyfiku będzie prawie trzykrotnie większy od popytu europejskiego - zauważył szef dyplomacji. - Musimy być na to gotowi - dodał. Poinformował, że w celu wzmocnienia współpracy z regionami Chin środkowych podjął decyzję o otwarciu konsulatu generalnego w Czengdu.

Co z Bliskim Wschodem i Afryką?

- Dla Europy region ten jest z jednej strony źródłem olbrzymich wyzwań, takich jak niestabilność polityczna, terroryzm czy nielegalne migracje, z drugiej zaś strony dostarcza pozytywnych wzorców przemian demokratycznych, rozsądku, umiaru i kompromisu - mówił Schetyna w Sejmie. Przywołał w tym kontekście przykłady Maroka oraz Tunezji.

- Odnotować trzeba oczekiwanie – w Europie i w Polsce – na istotną rolę, jaką w tym regionie mają do odegrania Egipt, Arabia Saudyjska, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Jordania i Algieria - zaznaczył szef MSZ. Podkreślił też, że pomyślne rozstrzygnięcie kwestii irańskiego programu nuklearnego "uwiarygodniłoby znaczenie starożytnej, dumnej cywilizacji, jaką jest Iran, w rozwiązywaniu problemów stabilności i rozwoju w regionie".

Według Schetyny, polska dyplomacja jest coraz bardziej aktywna na kontynencie afrykańskim oraz na Bliskim Wschodzie. Minister podkreślił, że Polska odbudowuje także dobre relacje z krajami Afryki Subsaharyjskiej - RPA i Nigerią oraz z krajami o znaczeniu regionalnym, jak Angola, Etiopia i Senegal.

Szef MSZ poinformował, że na najbliższe miesiące planowane są wizyty z udziałem polskich przedsiębiorców w Angoli, Mozambiku, Etiopii, Republice Południowej Afryki; i że Polska wzmacnia swoją obecność dyplomatyczną w Afryce. - Niedawno podjąłem decyzję o otwarciu naszej ambasady w Dakarze. Analizujemy inne możliwości - powiedział.

Bezpieczeństwo

Unowocześnienie polskiej armii zwiększy jej zdolność do obrony państwa - podkreślił również w swoim wystąpieniu szef polskiej dyplomacji Grzegorz Schetyna. Poinformował, że do 2022 roku Polska wyda na zbrojenia ponad 130 mld złotych.

Schetyna zaznaczył, że Polska należy w tej chwili do nielicznego grona krajów, których wydatki obronne już dzisiaj zbliżają się do zobowiązań wynikających z przynależności do Sojuszu, a w 2016 roku osiągną wymagany pułap 2 procent PKB.

Poinformował, że w ramach realizacji planu modernizacji Sił Zbrojnych - do 2022 roku Polska wyda na zbrojenia ponad 130 mld złotych.

- Unowocześnienie polskiej armii zwiększy jej zdolność do obrony państwa, m.in. poprzez budowę ofensywnych systemów odstraszania. Będziemy konsekwentnie zachęcać naszych partnerów do większego wysiłku w tej dziedzinie - powiedział Schetyna.

Mówił też o szczycie NATO w Warszawie w 2016 roku. Jego zdaniem będzie on "ważnym krokiem w kierunku zniesienia podziału na stare i nowe państwa sojusznicze, na państwa w pełni zintegrowane z resztą Sojuszu i państwa pozostające na obrzeżach jego infrastruktury wojskowej".

- W proces wzmacniania bezpieczeństwa wschodniej flanki Sojuszu wpisuje się coraz intensywniejsza współpraca obronna ze Stanami Zjednoczonymi. Posiada ona silne podstawy wynikające zarówno z kontekstu historycznego, jak i doświadczeń wspólnych misji wojskowych w ostatnich latach - podkreślił Schetyna.

- W polityce bezpieczeństwa akcentujemy współpracę w ramach NATO, jednak dostrzegamy również rosnącą potrzebę zwiększenia zdolności wojskowych Unii Europejskiej. Wyzwania, którym musi ona stawiać czoła, zwłaszcza na południu, coraz częściej wymagają stanowczej polityki. W praktyce oznacza to konsekwentne wzmacnianie europejskich grup bojowych, by stały się formacjami zdolnymi do szybkiej reakcji. Powinno to również oznaczać wolę ich rzeczywistego użycia - dodał.

Sprzeciw dla podziałów w UE

Szef polskiej dyplomacji powiedział, że podejmując wysiłek na rzecz umocnienia obecności polskiej poza Europą, rząd nie zapomina, że Polska jest częścią Zachodu i to z nim łączą nas strategiczne interesy.

- W 2015 roku będziemy nadal aktywnymi uczestnikami dyskusji o reformie Unii w jej obecnych ramach traktatowych, z poszanowaniem roli Komisji Europejskiej oraz integralności całego projektu europejskiego - zaznaczył.

Dodał, że kryzys finansowy i gospodarczy ukazał potrzebę reform strukturalnych, które pozwoliłyby na przywrócenie stabilnego wzrostu gospodarczego.

- Zależy nam w szczególności na szybkim uruchomieniu Europejskiego Funduszu Inwestycji Strategicznych, wdrożeniu ambitnej agendy cyfrowej i lepszej integracji rynków kapitałowych - zaznaczył.

Schetyna o priorytetach polskiej dyplomacji
Schetyna o priorytetach polskiej dyplomacjiTVN24 BiS

Co pozostałymi krajami?

Schetyna zadeklarował, że Polska będzie intensywnie rozwijać współpracę z Wielką Brytanią, która – wyraził nadzieję – pozostanie naszym partnerem w UE i państwem podobnie myślącym w zakresie polityki wschodniej, polityki energetycznej czy liberalizacji handlu. Powiedział też, że ważne będzie utrzymanie dialogu z Francją, m.in. poprzez realizację programu współpracy na lata 2014–2019.

Szef MSZ ocenił, że ważnymi partnerami europejskimi Polski są też kraje Beneluksu. Zadeklarował, że w duchu bliskiej współpracy ze Stolicą Apostolską, Polska wspiera przygotowania do organizacji Światowych Dni Młodzieży, w lipcu 2016 roku w Krakowie. Jak dodał, dynamicznie rozwija się również współpraca z Rumunią i w ramach Grupy Wyszehradzkiej.

Powiedział, że MSZ dąży do dalszego zacieśnienia współpracy w regionie Morza Bałtyckiego, gdzie możemy liczyć na doskonałą współpracę z naszymi solidnymi partnerami - krajami nordyckimi, zwłaszcza Szwecją i Danią, oraz bałtyckimi, szczególnie Estonią i Łotwą.

Schetyna zapewnił, że Polsce zależy na trwałej stabilizacji i modernizacji państw Bałkanów Zachodnich. - Będziemy nadal przekazywać państwom tego regionu nasze doświadczenia z okresu transformacji i akcesji do UE, a także udzielać wsparcia politycznego oraz eksperckiego - zadeklarował.

"Dostawy gazu przestaną być narzędziem politycznego nacisku"

Szef MSZ zapewnił również w czwartek, że Polska konsekwentnie dąży do wzmocnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju i Unii Europejskiej.

- Polskie propozycje z wiosny 2014 roku miały na celu realizację idei solidarności oraz wzmocnienie pozycji negocjacyjnej państw członkowskich wobec zewnętrznych dostawców surowców energetycznych - mówił w czwartkowym wystąpieniu w Sejmie Grzegorz Schetyna. Dodał, że dziś są one jednym z priorytetowych zadań Komisji Europejskiej.

- Stoi przed nami niełatwe zadanie - przełożenia zgłoszonych w lutym propozycji na konkretną legislację unijną, przewidującą wspólne działania państw członkowskich w przypadku kryzysu dostaw oraz zwiększenie przejrzystości rynku gazu - mówił Schetyna.

Szef MSZ dodał, że Polska opowiada się również za dalszą dywersyfikacją kierunków importu gazu do Europy, zwłaszcza poprzez współpracę z takimi dostawcami jak kraje Zatoki Perskiej, Norwegia, państwa regionu Morza Kaspijskiego czy Stany Zjednoczone.

- Tym sposobem dostawy gazu przestaną być narzędziem politycznego nacisku, a staną się przedmiotem zdrowej konkurencji - zaznaczył Schetyna.

Jego zdaniem dla Polski kluczową kwestią będzie także sprawienie, że polska gospodarka będzie obciążona zobowiązaniami w zakresie emisji dwutlenku węgla w stopniu porównywalnymi do innych, największych światowych gospodarek, jak Chiny, USA, Rosja czy Indie.

- Duże nadzieje na konsolidację jedności państw zachodnich wiążemy z dalszym umacnianiem więzi pomiędzy Unią Europejską i Stanami Zjednoczonymi, które nie powinny ograniczać się do Sojuszu Północnoatlantyckiego - zaznaczył szef polskiej dyplomacji.

Imigranci wyzwaniem

Szef MSZ zauważył, że jeszcze nigdy we współczesnej historii skala nielegalnej migracji z Południa nie była równie wielka jak w ubiegłym roku. "Różnymi drogami do Europy trafiło blisko 275 tysięcy osób. Można sobie powtarzać, że to jest daleko od Polski, że do nas nie dotrze. - Nie jest to jednak prawda. Jesteśmy sygnatariuszami Porozumienia z Schengen i obywatele Rzeczypospolitej korzystają z jego dobrodziejstw - zaznaczył. Jego zdaniem, destabilizacja wspólnych granic UE uderza w interesy nie tylko państw Południa Europy, ale również Polski. "Nie możemy być obojętni, gdy tuż koło naszych granic giną setki ludzi, jak w ostatniej tragedii na Morzu Śródziemnym, a tysiące czekają na przemyt do Europy. Za najwłaściwszą odpowiedź na wyzwania nadchodzące z Afryki Północnej uznajemy skuteczną, lepiej dostosowaną do potrzeb i możliwości południowych sąsiadów Europejską Politykę Sąsiedztwa" - przekonywał Schetyna. Jak dodał, ten temat jest stałym punktem jego rozmów z ministrami spraw zagranicznych Trójkąta Weimarskiego, ale także innych państw unijnych. W ocenie szefa MSZ, jednym z powodów nielegalnych migracji jest rozwój brutalnych form terroryzmu na gruncie ekstremizmu religijnego. Jak zauważył, tak zwane Państwo Islamskie, stało się przyczyną ucieczki setek tysięcy ludzi z terenu konfliktu, który przybrał rozmiary klęski humanitarnej. Schetyna przypomniał, że MSZ - odpowiadając na dramatyczne apele adresowane do społeczności międzynarodowej - trzykrotnie w okresie od sierpnia 2014 do marca 2015 współorganizował dostawę pomocy humanitarnej. Jak wyliczał, MSZ sfinansowało ponadto wyposażenie szkoły w Irbilu dla dzieci uchodźców oraz uruchomiło stypendia na studia wyższe w Polsce dla irackich chrześcijan. Szef MSZ zaznaczył, że okrucieństwa ze strony ekstremistów islamskich doświadczyli niedawno również Polacy, zaatakowani w stolicy Tunezji wraz z turystami z innych krajów. - Naszą odpowiedzią na terror wymierzony w obywateli Rzeczypospolitej, w Europę, może być tylko twarde i konsekwentne działanie, by wszyscy odpowiedzialni ponieśli karę, by terroryzm religijny przestał istnieć - przekonywał. Zauważył też, że spośród 20 tysięcy zagranicznych ochotników, walczących w szeregach dżihadystów w Syrii i Iraku, 4 tysiące pochodzi z krajów zachodnich. - I choć ekspansja ekstremistów nie stanowi dziś bezpośredniego zagrożenia dla Polski, w imię obrony zachodnich wartości, w imię obrony południowych rubieży Europy przed destabilizacją włączamy się w działania międzynarodowej Globalnej Koalicji walczącej z tzw. Państwem Islamskim - zadeklarował Schetyna.

Autor: mb / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości

Najem krótkoterminowy w wielu europejskich krajach jest powodem niezadowolenia lokalnych społeczności. Uważany jest za jedną z głównych przyczyn wysokich cen na rynku najmu. Szereg krajów już zdecydowało się na wprowadzenie ograniczeń prawnych, takich jak choćby konieczność uzyskania licencji czy maksymalną liczbę dni najmu mieszkania w tym systemie. Inne dopiero pracują nad takimi rozwiązaniami.

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Fala rozlewa się na całą Europę. Kolejne państwa reagują

Źródło:
PAP

Napływ cudzoziemców na polski rynek pracy jest niezbędny do rozwoju gospodarczego - uważa Andrzej Kubisiak z Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Jego zdaniem problem najmocniej uderzy w przemysł. Za dziesięć lat do obsadzenia wszystkich stanowisk zabraknie około 400 tysięcy osób. Jednocześnie - jak stwierdził - sama imigracja czy aktywizacja zawodowa nie wystarczą, by poradzić sobie z narastającą zapaścią demograficzną.

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Polsce grozi potężna luka na rynku pracy. "Zapaść"

Źródło:
PAP

Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 roku, kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką – ocenił brytyjski dziennik "Financial Times". W rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego dostawcy surowców o krytycznym znaczeniu.

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

"Sygnały ostrzegawcze" ze strony Pekinu. "Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu"

Źródło:
PAP

Honorowym dawcom przysługują dwa dni wolne od pracy – jeden w dniu oddania krwi, a drugi w dniu kolejnym. Poseł Bartosz Romowicz (Polska 2050 - Trzecia Droga) w interpelacji skierowanej do dwóch ministerstw napisał, że pracodawcy zwracają uwagę, że "niektórzy pracownicy nadużywają uprawnień" przysługujących im z tego tytułu. Odpowiedzi w tej sprawie udzielił wiceminister zdrowia Jerzy Szafranowicz.

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Dodatkowe dwa dni wolne z zaskoczenia. Ministerstwo komentuje

Źródło:
tvn24.pl

Od początku października do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wpłynęło ponad 100 tysięcy wniosków o świadczenie Aktywni rodzice w pracy, czyli tak zwane babciowe - wynika z danych ZUS.

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Ponad sto tysięcy wniosków o nowe świadczenie

Źródło:
PAP

Wielki port Chancay w pobliżu Limy, stolicy Peru, zbudowany, sfinansowany i kontrolowany przez państwową chińską firmę ma usprawnić transport towarów pomiędzy Azją a Ameryką Południową. Chińczycy zainwestowali w niego 1,3 miliarda dolarów. W czwartek otworzył go wirtualnie odwiedzający Peru przywódca Chin Xi Jinping.

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Rewolucja w handlu. Nowy megaport

Źródło:
PAP

Dzieci i młodzież potrafią wydać spore pieniądze na zakup wirtualnych skrzynek z nagrodami. Eksperci ostrzegają, że w ten sposób młodzi ludzie są wciągani w uzależnienie od hazardu. Działalność firm, które na tym zarabiają, umożliwiają luki prawne i przestarzałe przepisy. - Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl prawniczka dr Justyna Grusza-Głębicka.

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

"Świat technologiczny bardzo przyspieszył, regulacje nie nadążają"

Źródło:
tvn24.pl

To jest duży problem, bo nawet jak machnę ręką i zapłacę ten rachunek, to nic to nie da. Będę co chwilę taki dostawać. Jak nie sześć, to dziesięć albo i sto tysięcy złotych - mówi w rozmowie z biznesową redakcją tvn24.pl pani Karolina, właścicielka mieszkania w Warszawie. Wcześniej dopłaty za wodę sięgały stu złotych, teraz dostała fakturę na kwotę sześćdziesiąt razy wyższą.

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Sześćdziesiąt razy więcej za wodę. "Jak to jest możliwe?"

Źródło:
tvn24.pl

Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o opodatkowaniu wyrównawczym - poinformowała Kancelaria Prezydenta RP. Nowy podatek ma objąć kilka tysięcy firm.

Nowy podatek od stycznia

Nowy podatek od stycznia

Źródło:
PAP

W wieku 101 lat zmarł Olav Thon, potentat nieruchomości i turystyki w Norwegii. Był właścicielem kilkudziesięciu centrów handlowych i hoteli w północnej Europie. Jego majątek wyceniano na 25 miliardów koron (około 9,3 miliarda złotych).

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Olav Thon nie żyje. Miał 101 lat

Źródło:
PAP

W październiku 2024 roku przeciętny koszt wynajmu mieszkania w głównych miastach Polski osiągnął poziom 3634 złotych, co oznacza wzrost o 1,5 procent w porównaniu z wrześniem - wynika z raportu Otodom. Jednocześnie liczba wyszukiwań w październiku była o 8 procent niższa niż w poprzednim miesiącu.

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

"Właściciele mogą być otwarci na negocjacje"

Źródło:
PAP

Zaostrzenie kar dla kierowców, wprowadzenie nowego typu przestępstwa - organizacji i udziału w nielegalnych wyścigach samochodowych - oraz ograniczenie możliwości redukcji punktów karnych - takie zmiany szykuje rząd. - Po raz pierwszy wykraczają poza jeden kodeks, pod tym względem jest to podejście rewolucyjne - powiedział wiceminister sprawiedliwości Arkadiusz Myrcha.

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

"Rewolucja" dla kierowców. Wiceminister tłumaczy

Źródło:
PAP

Blisko 2,6 miliona Polaków zalega z płatnościami, ich zobowiązania we wrześniu zwiększyły się, osiągając najwyższy w historii poziom 86,5 miliarda złotych - wynika z raportu BIG InfoMonitor. Rekordzistą, jeśli chodzi o wartość zadłużenia, jest 68-letni mężczyzna z długiem wynoszącym 90 milionów złotych.

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

"Pogłębiają się stare problemy". Padł rekord

Źródło:
PAP

Gazprom całkowicie wstrzymał w sobotę rano dostawy gazu ziemnego do Austrii - potwierdziła rzeczniczka austriackiego koncernu energetycznego OMV Sylvia Shin w rozmowie z niemiecką agencją Deutsche Presse-Agentur. Kraj podjął stosowne środki zapobiegawcze i "zimą nikt nie zmarznie" - zapewnił już w piątek wieczorem kanclerz Austrii Karl Nehammer.

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Rosyjski gigant wstrzymał dostawy gazu

Źródło:
PAP

Rząd Rosji postanowił tymczasowo ograniczyć eksport wzbogaconego uranu do Stanów Zjednoczonych - przekazała w piątek agencja Reutera. Jak dodano, decyzja została podjęta na polecenie prezydenta w odpowiedzi na zakaz importu uranu ogłoszony wcześniej przez USA.

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

"Decyzja na polecenie prezydenta". Rosja reaguje na amerykański zakaz

Źródło:
PAP

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w październiku wzrosły o 5 procent rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem wzrosły o 0,3 procent - podał Główny Urząd Statystyczny.

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Tak rosną ceny w Polsce. Nowe dane o inflacji

Źródło:
PAP

Wykryto salmonellę w jednej z partii jaj "Kurza Paczka" - ostrzegł Główny Inspektorat Sanitarny (GIS). Dodał, że spożycie produktu zanieczyszczonego pałeczkami Salmonella wiąże się z ryzykiem zatrucia pokarmowego.

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Salmonella w partii jaj. Ostrzeżenie

Źródło:
PAP

Platforma społecznościowa Bluesky podała, że zyskała ponad milion użytkowników w ciągu dnia. Według agencji AFP wielu internautów rezygnuje w ostatnim czasie z korzystania z należącego do Elona Muska serwisu X (dawniej Twitter).

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Bluesky zyskuje na popularności. Rośnie konkurencja dla X

Źródło:
PAP

Komisja Europejska podwyższyła w piątek prognozy wzrostu PKB dla Polski. W 2024 roku ma to być 3 procent a w 2025 roku - 3,6 procent. Wcześniejsze, wiosenne szacunki mówiły o wzroście na poziomie 2,8 procent w tym roku i 3,4 procent w roku przyszłym.

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Komisja Europejska zmienia prognozy dla Polski

Źródło:
PAP

Zrobiliśmy pierwszy krok. Tym pierwszym krokiem, mówiąc w uproszczeniu, była rezygnacja ze składki zdrowotnej od aktywów trwałych, teraz czas na kolejne kroki. Krokiem numer dwa będzie obniżenie minimalnej składki zdrowotnej, która w tej chwili jest płacona od stu procent minimalnego wynagrodzenia. Obniżymy to do 75 procent - powiedział w rozmowie z Agatą Adamek, w programie "Jeden na Jeden", minister finansów Andrzej Domański.

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Co ze składką zdrowotną? Minister finansów o "kroku numer dwa"

Źródło:
TVN24

Od 1 stycznia osobom, które ukończyły 100 lat, będzie przysługiwać świadczenie honorowe w wysokości 6246,13 złotych brutto miesięcznie, które co roku zostanie zwaloryzowane - wynika z ustawy podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę.

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Ponad 6000 złotych co miesiąc. Jest podpis prezydenta

Źródło:
PAP